Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 34
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

Savage Worlds - pytania

czw gru 06, 2007 10:21 am

Hej, właśnie jestem na świeżo po przeczytaniu podręcznika i ciągle trapią mnie pytania mechaniczne.
1. Jak dokładnie mechanicznie wygląda walka? Test na umiejętność walki, to jasne, potem rzucane obrażenia. No i co wtedy? jeżeli obrażenia przekraczają Toughness celu to jest on Shaken, dodatkowo za każde podbicie cel otrzymuje rane. Cel jest Shaken w swojej turze, ale za pomoca testu czy bennisa może się otrząsnąć, a nawet działać w swojej turze. jeżeli mu się to uda to przy nastepnym ciosie znów dostaje Shaken zanim wejdą rany? A jak już jest Shaken to obrażenia od razu powoduja rany po przekroczeniu progu Toughness?
2. Przy Extrasach - oni padaja od razu po przekroczeniu ich Toughness (czyli kiedy tylko robia sie Shaken) czy trzeba jeszcze im wlepic jedna rane?
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw gru 06, 2007 11:21 am

1. Dokładnie tak. Musi być Shaken, żeby dostać rany, a jak już jest to wystarczy tylko pokonać Wytrzymałość (wyrzucić wartość Wytrzymałości lub więcej), żeby zranić.
2. Trzeba ich dobić, więc samo Shaken nie wystarczy. Trzeba ich walnąć z przebiciem lub poprawić drugim ciosem.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

czw gru 06, 2007 11:28 am

Ad. 1. Czy nie prowadzi to do sytuacji, w której PC mało co robią jeżeli przeciwnik pociągnął wyższą kartę? Bo są Shaken, próbują się otrząsnąć i jeżeli im się nie uda z podbiciem to zajmuje im to cała turę?
Tak sobie tylko polaczkuje:P Po prostu jestem narratywistą, ale ostatnio naszła mnie ochota poprowadzić Starcrafta w duża ilością strzelania>:D
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw gru 06, 2007 11:40 am

Z moich obserwacji wynika, a na moich sesjach jest sporo walki (ostatnio na pierwszej z nowego cyklu była potyczka z lwem, ze zgrają kultystów małpiego boga i na koniec z zabójcą i z wielkim murzynem, który porwał szlachetną niewiastę), że gracze wolą poświęcić sztona aby się otrząsnąć i zaatakować jeszcze w swojej turze. A jeśli sztonów brak i tracą turę to ciągniemy szybko karty za kolejną. Poza tym niech zaczną doceniać przewagę Combat Reflexes (Zmysł Walki u mnie). ;)
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

czw gru 06, 2007 11:43 am

Pytanie:

-Postać otrzymuje ranę za każdą wielokrotność jej Toughness czyli posiada toug: 5 i dostaje 12 obrażeń ma 2 rany?
-Po otrzymaniu rany jest Shaken ale może wyjść z niego testem Ducha, odrazu czy tylko w swojej turze?
-Jesli przekroczy 4 rany rzucamy wtedy na specjalnej tabeli ale trafienia krytyczne?
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw gru 06, 2007 12:03 pm

1. Za przebicie, czyli 4 oczka. Postać z Wytrzymałością 5, która dostała za 12 jest Shaken (5), -1 (9) i tyle. A jeśli już była Shaken to ma 0 (5), -1 (9). Jeśli otrzymałaby cios za 13 to odpowiednio byłaby na -2/-2. w SWEX jest to uściślone.

2. Na swojej karcie w turze.

3. Jeśli otrzyma więcej niż 3 rany.
Ostatnio zmieniony sob lut 16, 2008 4:28 pm przez Bleddyn, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Darken
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 300
Rejestracja: ndz sty 15, 2006 12:00 pm

czw gru 06, 2007 12:06 pm

-Postać otrzymuje ranę za każdą wielokrotność jej Toughness czyli posiada toug: 5 i dostaje 12 obrażeń ma 2 rany?

Postać najpierw otrzyma status shaken, potem co każde 4 (przebicie) dostaje ranę.
W Twoim przykładzie postać otrzymuje shake'a i jedną ranę.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

czw gru 06, 2007 12:12 pm

Ok, fajnie. Dzięki Bleddyn! jeszcze tylko jedno pytanie - przy bohaterach na randze Novice ile można wrzucić przeciwników, żeby walka była łatwa/średnia/trudna, ale do przeżycia?
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw gru 06, 2007 12:36 pm

W sumie to nie mam złotej reguły. U mnie gracze wiedzą, że będzie walka, więc postacie maja parę bojowych atutów, żeby przeżyć. Poza tym dostają sztony za popisowe akcje i te zgodne z ich zawadami. Za ładowanie się w kłopoty są bonusy.:)
Chyba wszystko rozbija się o szczegóły. Przykład: Szkot zamaszystym cięciem (Sweep) rozwalił mi walkę z kilkoma czarnymi wojownikami w parę tur, bo miał tę przewagę i dobre rzuty, a reszta graczy się męczyła. Innym razem dwa psy prawie rozwaliły niezłego rewolwerowca, bo ten miał rzuty do kitu.

Może to pomoże (patrz cześć dla MG): http://savagepedia.wikispaces.com/Savage+Worlds+House+Rules.
 
Ramel

czw gru 06, 2007 1:33 pm

Po pierwsze, dzieki wielkie Bleddynie i Darkenie za odpowiedz :) Lepiej bym tego nie wytlumaczyl. Dopiero teraz Polter powiadomil mnie o owym poscie :), a ze caly dzien siedze w roznych sprawach, to przegapilem.


neishin pisze:
Ad. 1. Czy nie prowadzi to do sytuacji, w której PC mało co robią jeżeli przeciwnik pociągnął wyższą kartę? Bo są Shaken, próbują się otrząsnąć i jeżeli im się nie uda z podbiciem to zajmuje im to cała turę?
Tak sobie tylko polaczkuje:P Po prostu jestem narratywistą, ale ostatnio naszła mnie ochota poprowadzić Starcrafta w duża ilością strzelania>:D


Nie do konca, w SWEX jest to zmienione. Jezeli rzucisz i sie nie otrzasniesz, to mozesz wydac sztona i automatycznie sie otrzasnac i zadzialac.

Co do pytania o przeciwnikow - nie ma reguly. W Kane`ie moja druzyna wklepala wielkiego demona (Devil Master) w w rundy bez problemow, zeby zginac na nastepnej sesji w walce z banalnymi latajacymi mieczami.

markol pisze:
-Po otrzymaniu rany jest Shaken ale może wyjść z niego testem Ducha, odrazu czy tylko w swojej turze?


Jeszcze inna uwaga - jezeli wyda bennie (sztona) na anulowanie obrazen i uda jej sie, to automatycznie nie jest tez Shaken. Nie wiem tez, markolu, jaka masz edycje - jest roznica miedzy SWEX a Revised z Shake`m
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

czw gru 06, 2007 1:57 pm

dysponujecie może swoim autorskim tłumaczeniem był bym wdzięczny z przesłanie ma meila.
 
Ramel

czw gru 06, 2007 2:05 pm

Jest chyba przetlumaczona gdzies Jazda Probna (Test Drive).
Ja niestety innym tlumaczeniem nie dysponuje i jezeli to mozliwe, to prosze sie takim oficjalnie nie chwalic. Jednak pracuje w PEGu i taka rzecz nie do konca jest legalna :) No i nie posiadam, bo musze pracowac na oryginalnych terminach, przez co sie po prostu przyzwyczailem.

Chyba ze chodzi o tlumaczenie tego, co napisalem w swoim poprzednim poscie :P
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

czw gru 06, 2007 2:24 pm

chodzi mi choć by o jazdę próbną pl

Pytanie:

Czyli jak obrażenia przekroczą Toughness postać jest Shaken jeśli przekroczą z przebiciem ma -1 jeśli z dwoma -2 a jeśli z trzema ma krytyka?

jeśli postać na -2 tj dwie rany i wychodzi z shaken, dostając nowy obrażenia przekraczające thughnes z podwójnym przebiciem przebiciem jest shaken ma łącznie 4 rany czyli dostaje krytyka na poziomie 2 bo dwie rany spowodowały zagrożenie krytykiem? dobrze rozumuje?
 
Ramel

czw gru 06, 2007 2:33 pm

markol pisze:
chodzi mi choć by o jazdę próbną pl


http://savageworlds.gry4u.net/downloads ... Polish.pdf

Ale uprzedzam, to do 1 edycji, teraz w sumie jest 3 :)


markol pisze:
Czyli jak obrażenia przekroczą Toughness postać jest Shaken jeśli przekroczą z przebiciem ma -1 jeśli z dwoma -2 a jeśli z trzema ma krytyka?


Jezeli z 4. MAsz 3 rany i 4 rana powoduje wylaczenie.

markol pisze:
jeśli postać na -2 tj dwie rany i wychodzi z shaken, dostając nowy obrażenia przekraczające thughnes z podwójnym przebiciem przebiciem jest shaken ma łącznie 4 rany czyli dostaje krytyka na poziomie 2 bo dwie rany spowodowały zagrożenie krytykiem? dobrze rozumuje?


Zalezy od edycji - w SWEX zostalo to troche zmienione (uproszczone i imo, polepszone).
Wiec po pierwsze - ran ma 3. 4 Rana oznacza ze ma sie 3 rany i krytyka.
Po drugie - w SWEX po prostu rzuca na Vigor, w SW i SW Revised ma krytyka na poziomie 2 (Inc i rzut na tabelke).
Troche sie pogubiem jednak przy Shaken`ach. Moge prosic o uscislenie?
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

czw gru 06, 2007 3:08 pm

Jeszcze jedno pytanie ile ran można dostać w jednym ataku chodzi mi SW Revised, Czy jeśli atakujący uzyskał przebicie w teście ataku +k6 do obrażeń i ma broń zadającą ich 2k8 uzyskuje w teście 17, ofiara ma Toughness:5 dostając 17 obrażeń jest Shaken i 0brywa 4 rany czyli krytyk za 4?
 
Ramel

czw gru 06, 2007 3:41 pm

Hm, No nie dokladnie. Pierwsza rana zaczyna sie od 9, druga od 13, trzecia na 17. Wiec postac jest Shaken i ma 3 rany. Jezeli byloby tam 21, to bylby to Krytyk Smiertelny, z tego co pamietam.
Ostatnio zmieniony czw gru 06, 2007 3:46 pm przez Ramel, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw gru 06, 2007 3:43 pm

W Twoim przykładzie postać dostaje 3 rany od tego ciosy, czyli jest Shaken i na -3. Jeśli dostałaby cios za 21 wtedy zeszłaby na -3 i dodatkowo byłaby Mortal Wound, bo cios zadaje 4 rany. Liczy się liczba ran, które zadajemy wchodząc na krytyka.
 
Awatar użytkownika
Ifryt
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 912
Rejestracja: śr mar 03, 2004 5:07 pm

czw gru 06, 2007 4:13 pm

Ramel pisze:
Jest chyba przetlumaczona gdzies Jazda Probna (Test Drive). Ja niestety innym tlumaczeniem nie dysponuje i jezeli to mozliwe, to prosze sie takim oficjalnie nie chwalic. Jednak pracuje w PEGu i taka rzecz nie do konca jest legalna :)

Ale skoro po angielsku Test Drive jest nieco bardziej aktualny niż ta wersja polska, to może PEG byłby zainteresowany wrzuceniem polskiego przekładu tej dostępnej angielskiej wersji?

Jakby co, to służę tłumaczeniem (jakiś czas temu przetłumaczyłem TD na potrzeby mojej grupy), więc kosztów firma nie poniesie - a będzie miała dodatkową reklamę wśród Polaków. :)
 
Ramel

czw gru 06, 2007 4:46 pm

Ifryt, pytanie poszlo, dam znac.

I wielkie dzieki za pomoc.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

pt gru 07, 2007 11:04 am

Kolejne moje pytanie - jezeli gramy na figurki i siatke to siatka jest kwadratowa czy hexowa?
 
Ramel

pt gru 07, 2007 11:08 am

Przewaznie kwadratowa, choc znajomi bez problemu uzywaja hexowej, a ja przewaznie gram bez siatki, tylko na samych figurkach i planach.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

pt lut 29, 2008 10:15 am

Nie chce mi się zakładać osobnego tematu, więc tu wrzucę.
Opis SWEX+DL Reloaded! i Kane'a:
Game Geeks #47 & Game Geeks #49.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pt lut 29, 2008 7:55 pm

Czy karty na inicjatywe wyciaga sie w kazdej rundzie? Jesli tak, to jesli ostatnia osoba bioraca karte wyciagnie jokera, czy wtedy wszyscy oddaja dotychczasowe karty i talie sie tasuje, wszystko sie dzieje od nowa, tylko osoba z jokerem wybiera sobie moment inicjatywy poza reszta?

Co się stanie, jeśli dwie osoby wyciągną jokera? Która działa pierwsza?

W podręczniku nie znalazłem wzmianki o sytuacji, gdy atakuje się zaskoczoną postać. Czy w tym ypadku stosuje się jakieś inne reguły? Jeśli tak, to jakie i na której stronie są podane (SWEX)?

Z góry dziękuję.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

pt lut 29, 2008 8:45 pm

1) Każdy ciągnie kartę co rundę. Każdy działa na swojej karcie w kolejności, Joker kiedy chce. Jak wszyscy wykonają swoje akcje w turze, w której był wyciągnięty Joker, to wtedy zbiera się wszystkie karty i wkłada do tali, którą się następnie tasuje.

2) W Deadlands Reloaded! czerwony Joker jest starszy.

3) Zaskoczona postać (czyli nie wyszedł test Notice) nie działa pierwszej rundzie i tyle. Jeśli sytuacja to uzasadnia możesz skorzystać z zasad w Special Rules - The Drop i Unarmed Defender.
 
Ramel

sob mar 01, 2008 12:03 am

Zaskoczona postac i zaskoczenie - strona 61 SWEX, pod Surprise. Jokery sa rowne, w DLR joker czerwony jest "lepszy" przy kantowaniu, ale dalej sa rowne. W Classic czerwony byl wyzej, a dokladnie byl dobry a czarny zly.
 
JerzyJerzy
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob sie 25, 2007 12:15 am

pn mar 10, 2008 8:20 pm

Ja mam pytanie! Jak nabyć? Już w drugiej recenzji czytam "cena: 50zł". A gdzie dostanę podręcznik za Polską walutę? Bo sprowadzanie z USA wydaje mi się rzeczą kłopotliwą..
Chodzi mi o Savage Worlds: Explorer's Edition.

dodane: Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony wt mar 11, 2008 4:58 pm przez JerzyJerzy, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

pn mar 10, 2008 8:39 pm

En Taro Adun

Choćby w Rebelu.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

wt mar 11, 2008 12:10 pm

Ale lepiej zamawiaj z amazona albo Noble Knighta. Duuużo taniej ;-)
 
Feudalny Daktyl
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 7:51 am

wt mar 25, 2008 4:21 pm

Wiadomo kiedy będzie przetłumaczony nowy test-drive? Niestety w starej wersji dema nie było wielu rzeczy umożliwiających zabawę (m.in. „Edges & Hindrances”). Może ktoś uczynił tłumaczenie i zechciałby się podzielić? Byłbym dozgonnie wdzięczny.

pozdrawiam
 
Ramel

wt mar 25, 2008 5:03 pm

Test Drive jest przetlumaczony, niestety, z roznych powodow na razie nie jest zrobiony w pdfie (generalnie, beda zmiany w angielskim, wiec na razie mamy sie wstrzymac z polskim). Ale pogadam z Simonem po weekendzie (sa na konwencie z Shane`m teraz) i zobacze co da sie zrobic.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 34

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość