Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
jesussan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 12, 2008 9:45 pm

Realia lat 30

pn maja 12, 2008 9:56 pm

Witam.

Mam wielka prosbe - poszukuje materialow zrodlowych na temat realiow zycia Ameryki poczatku XX wieku (zwlaszcza lat 30). Najbardziej interesowaloby mnie zycie codzienne i kultura/sztuka, ale technika, gospodarka/ekonomia, historia/polityka rowniez bylyby przydatne. Gdyby ktos znal jakies tytuly ksiazkowe (jezyk pl/ang) byloby super. Zwłaszcza jakies pozycje kulturoznawcze/antropologiczne. Oczywiscie jakies linki tez moglyby okazac sie pomocne, jednak moje proby googlowania nie byly zbyt owocne (jedynie duzo grafiki z tych lat znalazlem i materialy o modzie i motoryzacji, a to srednio mi potrzebne).

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
 
JAnosik09

sob maja 17, 2008 12:46 pm

Będzie to mój pierwszy post na tym forum. Może pomogę :)


Znaczne od banalnych:
1. Filmy: The Sting (Żądło), Ojciec Chrzestny - świetne film właśnie w tych realiach
2. Gry komputerowe: Mafia - znakomita gra, samochody i miasto

3. Zdjęcia, fotografie: nie ma nic lepszego niż przyniesienie na sesje parę starych fotek, można zajrzeć do biblioteki i wypożyczyć np. książkę o Twoim mieście ( np. ostatnio znalazłem u siebie "Dawny Poznań")
4. Na stronie zc.wrota.com.pl znajdziesz m. in. jak to był kiedyś z radiami, jak wyglądały itd. "Radio w latach 20 XX w."
5. Podręcznik "Zew Cthulhu" np. patologia sądowa
6. I oczywiście M&M numer 50 artykuł Tomasza Z. Majowskiego "Walizka pełna butelek kanadyjskiej whiskey"

I to jest niestety wszystko co mogę polecić...
 
Awatar użytkownika
jesussan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 12, 2008 9:45 pm

sob maja 17, 2008 6:01 pm

Sam od siebie dodam strone pelna swietnych materialow o latach '30 (EN):
http://www.paper-dragon.com/1939/
Jakby ktos znal cos w tym stylu to prosze sie podzielic.
 
JAnosik09

sob maja 17, 2008 7:41 pm

Faktycznie, bardzo obszerna storna...
 
Awatar użytkownika
jesussan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 12, 2008 9:45 pm

pn maja 26, 2008 12:19 am

 
jano4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw maja 29, 2008 1:38 pm

czw maja 29, 2008 1:47 pm

Jeśli chodzi o realia życia w USA w latach 30tych XX wieku to polecam książki:
G.B.Tindal,D.E.Shi,Historia Stanów Zjednoczonych (polityka, gospodarka)
M.Gołębiowski,Dzieje kultury Stanów Zjednoczonych
L.Zyblikiewicz,USA(sporo miejsca poświęcono sprawom społecznym)
Wyn,Craig,Wade,The Fiery Cross(Historia KU-KLUX-KLANU)
Warto jeszcze przejrzeć Historię życia prywatnego tom V.
 
Awatar użytkownika
jesussan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 12, 2008 9:45 pm

czw maja 29, 2008 3:33 pm

Bardzo dziekuje. Dokladnie o takie pozycje mi chodzilo.
 
jano4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw maja 29, 2008 1:38 pm

pt maja 30, 2008 1:15 pm

Mam pytanie. Szukam kogoś kto ma do sprzedania/porzyczenia/przegrania jeśli w pdf./skserowania Horror w Orient Ekspresie. Jest to jedyny dodatek z wydanych po polsku którego nigdy nie czytałem, a bardzo chciałbym poprowadzić, gdyż czytałem świetne recenzje.
A wracając do tematu, każdemu kto wprowadza silne wątki archeologiczne a nie jest pasjonatem, polecam książke Bogowie,Groby i Uczeni pana Cerama, doskonała i napisana lekkim językiem historia archeologi.
 
Awatar użytkownika
mosqua
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 4:01 pm

sob maja 31, 2008 8:56 pm

jano4 twoja prośba nie jest do zrealizowania gdyż łamie prawa autorskie.

Elementy z lat 30? Warto czasem pójść do jakiejś księgarni czy antykwariatu i sprawdzić czy nie sprzedają przedwojennych encyklopedii. Sam dorwałem encyklopedię 20 tomową z 1936 roku więc informacje dot. świata (a przedewszystkim Polski) w tych czasach to rzyczę pomocą.
 
jano4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw maja 29, 2008 1:38 pm

ndz cze 01, 2008 12:35 pm

Ok, może pytanie o pdf. było nieelegancki, ale to przejaw desperacji, nigdzie tej kampani nie mogę znaleźć, ponawiam w takim razie pytanie o sprzedaż lub możliwość urzyczenia w celu przeczytania i sporządzenia notatek do prowadzenia.
A realia lat 30? Jeśli chodzi o USA to New York Times ma obszerne archiwum, za niewielką opłatą dostępne przez net, a nie ma chyba lepszego źródła badania życia codziennego niż gazety. To prawdziwa kopalnia wiedzy.
Polecam też wszelkiej maści pamiętniki, np. pamiętnik Apoloni Chałupiec(Pola Negri). Co do Polski warto pozwiedzać archiwa miejskie i inne tego typu instytucje, ale tematyką naszego kraju się nie zajmuję więc to tylko taka propozycja.
Przepraszam jeśli pytając o pdf./ksero złamałem zasady funkcjonowania tego forum.
 
JAnosik09

pt cze 27, 2008 10:19 pm

Wie ktoś ile zarabiał $ dziennikarz w latach 20-30?
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

sob cze 28, 2008 2:28 am

Wie ktoś ile zarabiał $ dziennikarz w latach 20-30?


$120

Polecam GURPS Cliffhangers. Świetny opis tego okresu z ważnymi informacjami o realiach. Książka do uzycia z każdym systemem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości