Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Piteroter
Użytkownik
Użytkownik

Imiona

wt cze 03, 2008 11:36 am

Wiem, że to dość dziwny problem, ale niestety nigdy nie mam pomysłu na imiona bohaterów tak samo jak moi gracze. Nie chcemy z imionami przekombinować, ale te przykładowe(jeśli są) są nijakie nawet, gdy je se sobą pomieszać. Proszę o jakiś sposób na wymyślenie "sensownych" imion.

Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt cze 03, 2008 11:57 am

Nie podałeś w jakiej konwencji gracie, ale zakładam, że fantasy (gdzie indziej problem z imionami raczej nie występuje tak często).

Rada dla postaci elfich, półelfich i pokrewnych: kup Silmarilion. Nie dość, że książka jest warta przeczytania (chociaż może trochę przytłoczyć), to na końcu jest obszerny słowniczek, w którym są nie tyle słowa, co cząstki słowotwórcze. Na ich bazie można bardzo łatwo zbudować sobie imię, które dodatkowo jeszcze będzie coś znaczyć.

Dla ludzi i być może również krasnoludów prostym rozwiązaniem są krótkie imiona i dwuczłonowe nazwiska w języku angielskim ("Noran Brightsword", "Rugnir Ironfist", etc.).

Polecam też... Wikipedię. :)
Powodzenia!

Awatar użytkownika
Cahirr
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

czw mar 19, 2009 7:32 pm

Możesz, też spróbować inną techniką, która zajmie ci kilka chwil. :wink: Ja najczęściej jej używam, chyba, że wyszukuje bardziej oryginalnego imienia. Wybierasz powiedzmy 5 różnych liter, a następnie łączysz je w dowolny sposób. Można się w tym nieźle bawić. :wink: Np.
a, q, e, r, n, a teraz łączysz: Anqer. Choć jak wspominałem, jest to raczej wyszukiwanie imion "na szybko", gdy chcesz nazwać jakąś postać, wojewodę, burmistrza itp.
Pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw mar 19, 2009 8:06 pm

Tutaj masz coś, co rozwiąże twój problem:

http://www.behindthename.com/usage.php

Awatar użytkownika
nid
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz kwie 05, 2009 8:49 pm

Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec

wt kwie 21, 2009 7:46 pm

A tu masz masę imion do Młotka, chociaż rzecz jasna da się je wykorzystać wszędzie. Plus możliwe przydomki i inne bajery.

Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr kwie 22, 2009 12:16 pm

Polecam rozmaite generatory. Co prawda, większość wygenerowanych przez nie imion jest bardzo trywialna, ale jeśli zaczniesz je ze sobą łączyć i kombinować, na pewno coś wymyślisz.

Zresztą... na początku chyba nie da się stworzyć imienia, która by doskonale opisywała postać. Interesującym zagraniem byłoby nadawanie postaci imion i tytułów według jej działań i osiągnięć. Brzmi zupełnie i naczej a i wartość emocjonalna też jakby większa. :)

Awatar użytkownika
Khelben
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob cze 13, 2009 12:16 am

TOR pisze:
również krasnoludów prostym rozwiązaniem są krótkie imiona i dwuczłonowe nazwiska w języku angielskim ("Noran Brightsword", "Rugnir Ironfist", etc.).

Ależ dla Krasnoludów moim zdaniem najlepsze są nazwy w postaci imiona i klanu np. Khelgar z Klanu Żelaznej Pięści itp.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob cze 13, 2009 12:24 am

W starej edycji Młotka była gdzieś proponowana inwencja skandynawska, tworzenie nazwiska, trochę na modłę rosyjskiego otczestwa, czyli dodając do imienia ojca (lub matki) przyrostka -son (-dottir). Wiesz, "Geord Grundigsson" i takie tam...

Awatar użytkownika
Karczmarz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob cze 13, 2009 12:38 pm

Hmmm

Wymyślanie imion to straszny wysiłek. Te wszystkie generatory i listy dają ci zazwyczaj "standardowe" imiona, albo zlepki liter, które trudno wymówić. Co za tym idzie? Nikt na sesji nie zapamięta na dłużej standardowego imienia ani zlepka liter. Może na 1 sesje starczy, ale szansa, że ktoś po 2 latach będzie wspominał NPCa który miał na imię Albert albo John jest nie za duża :P Wymyślenie dobrego imienia, które oddaje charakter oraz profesję postaci a przy tym łatwo wpada w pamięć i jest na tyle oryginalne by nie mieszało się z innymi - to coś czego trzeba by się uczyć od niektórych pisarzy.

Awatar użytkownika
rizzen silver_shadow
Użytkownik
Użytkownik

sob cze 13, 2009 1:12 pm

W moich sesjach postaci niezbyt wpływające na grę, pobieżne ogólnie nijakie nazywają się zawsze Tomasz :) Jest już to nawet śmieszne kiedy pytają się o imię a ja "hmm... tomasz". I jak dla mnie to imiona w RPG są ciężkie kiedy improwizujesz całą gre (tak jak ja zazwyczaj) i trzeba wymyślać na miejscu...

A sensowne imiona mogą przecież być standardowymi, wchodzimy na wiki i sprawdzadmy np Imiona celtyckie.

Awatar użytkownika
beacon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob cze 13, 2009 7:20 pm

Fajny był bodaj w Galerii Bohaterów do WFRP generator imion elfów, które losowało się z trzech słupków po sylabie i w 90% wychodziły całkiem fajne.

Awatar użytkownika
Rishta
Stały bywalec
Stały bywalec

wt cze 16, 2009 4:18 pm

Zwykle nie mam problemu z wymyślaniem imion dla bohaterów (bo nie przywiązuję zbytniej wagi do tego czy moja wojowniczka będzie Ripa czy C*pa..xD)
Osobiście polecam rożne angielskie wstawki lub japońskie, dodają moim zdaniem smaczku :)

Awatar użytkownika
Blanche
Stały bywalec
Stały bywalec

śr cze 17, 2009 9:27 am

Ja z kolei przywiązuję wagę do imion, zarówno postaci, jak i NPCów, więc zwykle sporo czasu spędzam na szukaniu czegoś odpowiedniego, co dałoby się wymówić, było na tyle oryginalne aby gracze to zapamiętali i pasowało do bohatera.
Gorzej, kiedy nie ma na to czasu - zwykle, gdy jestem zmuszona wymyślić imię z marszu wypada to niespecjalnie, w związku z tym noszę ze sobą na sesje listę kilkudziesięciu imion, z których korzystam w razie potrzeby.

Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 19, 2009 3:00 pm

A ja was zaskoczę.

Często wykorzystuję nicki użytkowników tego forum.

Większość to typowe ksywski, ale można z pośród nich wyłowić prawdziwe perełki.

Awatar użytkownika
Ammanas
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 19, 2009 3:26 pm

A moją już wykorzystałeś? ;P
Ja zazwyczaj posiłkuję się imionami z sagi Eriksona. Zresztą nie tylko ja, jak się niedawno okazało ;) Co prawda utrzymane są w dość specyficznej konwencji, ale przynajmniej gracze szybko je zapamiętywali :)

Shalvan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt cze 19, 2009 5:57 pm

Ja raczej sam wymyślam imiona. Chwilka myślenia i imię gotowe. W taki sposób powstał mój nick na forum ;) Wcześniej korzystałem głównie z imienia Feanor, zaczerpniętego z Silmarillionu. Rzeczywiście jest on doskonałym źródłem.

Ogólnie rzecz biorąc kiedy przeczyta się X książek fantasy, wymyślanie imion zaczyna stawać się prostsze ;)

Larinna
Horvun
Nardulf
Fadren
Humart
Kahrn
Aionar
Vidarne

itp. itd. ;)

Awatar użytkownika
Moraine
Stały bywalec
Stały bywalec

śr cze 24, 2009 10:04 am

Imie powinno być łatwe do wymówienia i zapamiętania. Choc znam graczy, którzy uwielbiają się przedstawiac tasiemcem do 3 pokolenia wstecz,niczym hiszpańscy arystokraci. Czasem dzieki temu robi się fajny klimat :)

Awatar użytkownika
Seif al din
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw cze 25, 2009 10:42 am

Ammanas pisze:
A moją już wykorzystałeś? ;P
Ja zazwyczaj posiłkuję się imionami z sagi Eriksona. Zresztą nie tylko ja, jak się niedawno okazało ;) Co prawda utrzymane są w dość specyficznej konwencji, ale przynajmniej gracze szybko je zapamiętywali :)

Heh, dokładnie, robię tak samo. Wystarczy spojrzeć na dowolny przedmiot nie elektroniczny i boom! Mamy fajnego NPCa :)

Mam też drugi sposób na tworzenie imion w trakcie sesji, gdy wychodzi jakiś NPC a gracze pytają się go o imię (dodajmy, że to przypadkowy NPC zaczepiony na ulicy). Spoglądam wtedy na jakiś wyraz, dajmy na to "Podręcznik Gracza" odejmujemy od tego Podręcznik G, zostaje nam Racza i już jest jakieś imię. Czasem wychodzą naprawdę fajne imiona ;)

Awatar użytkownika
Karl Leizmann
Stały bywalec
Stały bywalec

sob cze 27, 2009 10:16 pm

W systemie Młotka funkcjonują u mnie jedynie imiona:
Mężczyzn
Hans
Johann
Karl (najczęściej Leizmann :wink: )
Adolf
Gers
EDYCJA: jeszcze Franz

Kobiet
Greta
Olga
Helga
Maria
i parę razy zdarzyła się Sara.

Z wiadomych przyczyn, BG nie spotykają nie-ludzi :razz: (żartuję oczywiście)

Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn lip 06, 2009 7:47 pm

http://www.20000-names.com/ - polecam, świetna strona.