Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Almanther I Wielki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 18, 2008 2:30 pm

Jak "urealnić" Zapomniane Krainy

śr cze 18, 2008 3:03 pm

Choć niewątpliwie FR jest IMO najlepszym settingiem do D&D i w ogóle światem fantasy, istnieje w nim wiele niedoróbek i bzdur, które mnie mocno denerwują:

- magowie na każdym rogu
- magiczne przedmioty, miecze, zbroje itd. produkowane niemal hurtem
- w każdym lesie i lochu złe potwory
- spłaszczenie roli potworów
- ogromna ilość "drużyn poszukiwaczy przygód"
- zbytnia aktywność bóstw
- wszędzie wszyscy szukają "poszukiwaczy przygód" do jakichś misji - niezależnie czy to baron, karczmarz, konstabl czy książę
- brak średniowiecznego brudu (zarazy, śmierć przy porodach itd., a tymczasem w FR:OŚ jest napisane że rzadko zdarzają się
śmierci przy porodach bo zawsze są dobrzy kapłani którzy leczą)

Jakie macie sposoby by temu zaradzić, w jaki sposób gasicie "cukierkowość" Krain?
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

śr cze 18, 2008 3:14 pm

- magowie na każdym rogu
- magiczne przedmioty, miecze, zbroje itd. produkowane niemal hurtem
- w każdym lesie i lochu złe potwory
- spłaszczenie roli potworów
- ogromna ilość "drużyn poszukiwaczy przygód"
- zbytnia aktywność bóstw
- wszędzie wszyscy szukają "poszukiwaczy przygód" do jakichś misji - niezależnie czy to baron, karczmarz, konstabl czy książę
- brak średniowiecznego brudu (zarazy, śmierć przy porodach itd., a tymczasem w FR:OŚ jest napisane że rzadko zdarzają się
śmierci przy porodach bo zawsze są dobrzy kapłani którzy leczą)

Właśnie wymieniłeś główne cechy ZK :) Na tym on polega właśnie :P Jak chcesz brudu, są inne settingi, ten służy do magii w domu i zagrodzie, królów będących poszukiwaczami przygód i bóstw nalewających się na ziemii :)
 
Awatar użytkownika
Almanther I Wielki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 18, 2008 2:30 pm

śr cze 18, 2008 3:20 pm

No ale właśnie o to chodzi, żeby połączyć historię i geografię FR z klimatem choćby Wiedźmina czy Warhammera.
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

śr cze 18, 2008 3:25 pm

To pograj w Warhammera czy wiedźmina. zapomniane krainy są światem heroicznym dla bohaterów przez wielkie B.
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

śr cze 18, 2008 3:30 pm

Jak chcesz bardziej realnego systemu Fantazy z brudem itp. to proponuje zmienić system. Na WHRPG np. :razz:
To jest D&D i to różni się od innych sestemów ze tu właśnie są wymienione przez ciebie elementy. A Fearun jest tymi co ty nazywasz nie doróbkami przesiąknięty bo to królestwa magii. To nie WHRPG gdzie magia zabija urzytkownika.

magowie na każdym rogu


To jakbyś powiedział że w Dragonlance jest za dużo smoków. Jest mnóstwo czarowników którzy robią mnóstwo przedmiotów magicznych przedmiotów szlifując swój fach. SAm Fearun ma rozmiary Europy, Azji i Afryki to i jest jest w nich mnóstwo potworów które pouciekały z róznych miejsc jak laboratoria magów, ogromne podziemia które ciagną się pod cały światem zwane podmrok i często zadomowiły się w jakimś regionie. A liczba grup poszukiwaczy przygów jest podobna co w innych światach i systemach.

P.S. Z tymi interwencjami bogów to przesadzasz. Ostanio się nieco u ich Wysokości, Kamienności i innych "-ści" się troche zaczeło Kotłować ale to daje kolejnego smaczku którego nie ma np. WhRPG gdzie jedyna szansa by spokać boga to umrzeć.

P.P.S. widziałem już graczy którzy z WHRPG robili D&D, z WoD Cyberpunka ale jesteś pierwszym który chce zrobić z D&D WhRPG. Ale coż twoja wola i konstytucyjne prawo.

Edit dopisane po chwili: kurcze wieksza jednomyślnośc niż polskim sejmie 4 RP :hahaha:
 
Awatar użytkownika
Almanther I Wielki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 18, 2008 2:30 pm

śr cze 18, 2008 3:34 pm

Grać w żaden inny setting poza FR nie zamierzam i mam prawo do zmiany jak tylko zechcę.

W sumie to chyba bym chciał wprowadzić taki klimat jaki byłw w Thief 3 (grał ktoś) - czyli są kapłani, czarodzieje, ale nie jest to widok powszedni, jest ciemno, tajemniczo itd.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

śr cze 18, 2008 3:35 pm

Almanther I Wielki pisze:
No ale właśnie o to chodzi, żeby połączyć historię i geografię FR z klimatem choćby Wiedźmina czy Warhammera.

Ta gra i ten świat nie jest dla Ciebie. Zmień system - ten nie ma narzędzi, które umożliwią Ci grę w taki sposób w jaki preferujesz.
Almanther I Wielki pisze:
Grać w żaden inny setting poza FR nie zamierzam i mam prawo do zmiany jak tylko zechcę.

Oczywiście, masz do tego prawo, zmieniaj do woli - tyle, że to nie będzie już FR - a w dodatku będziesz musiał napisać swoje FR od nowa...

Almanther I Wielki pisze:

Jakie macie sposoby by temu zaradzić, w jaki sposób gasicie "cukierkowość" Krain?

Nie gasimy. Gramy w to co oferuje podręcznik:)
 
Awatar użytkownika
Almanther I Wielki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 18, 2008 2:30 pm

śr cze 18, 2008 3:49 pm

Nie założyłem tematu by prowadzić debatę CZY warto zmieniać Krainy. Oczekuję odpowiedzi JAK zmieniać Krainy.
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

śr cze 18, 2008 4:12 pm

jest ciemno, tajemniczo itd


Chcesz ciemności i tajemniczości to skup swoje sesje na Podmroku. tylko nie wchodz do żadnego miasta bo tam pełno magów i kapłanów (szczególnie u drowów).

Jesteś gorszy od mojego kumpla od WH. Chce znajdować przy każdym potworze magiczny przedmiot i zabijać co chwila smoka, wampira lub poteżnego demona i to przeżywać ale jak mu mówie spróbój D&D To mi mówi tylko "To nie mój klimat".
Co potwierdzi pewnie każdy pasjonat D&D lepiej zamknij ten temat lub pomysł o zmontowaniu własnego świata w którym bedziesz mógł urzeczywistnić swoje potrzeby. Bo ten świat jest jaki jest. Bohaterowie są przez Duże B. Czasami giną. (przepraszam z góry za wulgaryzm) I nie ważne czy są to źli czy dobrzy herosi to są oczojebni i laskomiotni. Pogódź sie z tym.

P.S. My nie mówimy czy warto. Tylko że nie ma po co.
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

śr cze 18, 2008 4:19 pm

Almanther I Wielki pisze:
Nie założyłem tematu by prowadzić debatę CZY warto zmieniać Krainy. Oczekuję odpowiedzi JAK zmieniać Krainy.

A większość, jak nie wszyscy - odpowiadają zgodnie FR nie zmieniamy. Nie widzimy w tym sensu - od tego są inne gry.
 
argoth
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: wt wrz 12, 2006 12:29 pm

śr cze 18, 2008 5:35 pm

Almanther I Wielki pisze:
- ogromna ilość "drużyn poszukiwaczy przygód"


Almanther I Wielki pisze:
- wszędzie wszyscy szukają "poszukiwaczy przygód" do jakichś misji - niezależnie czy to baron, karczmarz, konstabl czy książę


Ja stwierdziłem że ekonomia wielu regionów FR opiera się o poszukiwaczy przygód. W każdym mieście i osadze można znależć sklepy ze specjalnym wyposażeniem dla poszukiwaczy. Wchodzisz do takiego przybytku i mówisz, że "idziesz" na grupę około 25 orków i dostajesz już specjalnie przygotowany zestaw ekwipunku. I tak ludzie zarabiają.
Poszukiwacz przygód jest traktowany tak jak każda inna profesja (np. rolnik).
Każdy musi sam sobie urealnić ten świat. Choć według mnie cała zabawa opiera się o jego "unrealność".
ps. U mnie na sesjach nawet innych systemów jak GM wprowadza coś nierealnego i gracze się trochę burzą, jako całe wytłumaczenie GM mówi słowo "fejrun" (co oznacza coś czego sie nie da wytłumaczyć) i wszyscy wiedzą o co chodzi.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr cze 18, 2008 9:01 pm

Jeśli chodzi o klimaty thief'a to polecam kilka oficjalnych przygód do FR takich jak Teraing of the Weave i Anauroch: Empire of the Shade. To najprostsze rozwiązanie.
Almanther I Wielki pisze:
- magowie na każdym rogu

Poprowadź przygody w mniejszych miejscowościach, czy pustkowiach (bagna itp). Niewielu magów się tam zapuszcza.
Almanther I Wielki pisze:
- magiczne przedmioty, miecze, zbroje itd. produkowane niemal hurtem

Wprowadź Legacy Items z jednym małym wyjątkiem: nie są to przedmioty potężnych bohaterów, które trafiły w ręce śmiałków, ale to przedmioty, które są wykuwane przez czyny bohaterów. Zmień sposób działania sklepów magicznych. Niech mają wybrany asortyment, a na specjalny trzeba poczekać, aż ktoś zrobi, lub znajdzie.
Almanther I Wielki pisze:
- w każdym lesie i lochu złe potwory

Włącz do gry ludzi. Niech w lochach i lesie grasują bandyci. Ludzie, elfy, półorkowie. Daj im poziomy w klasach, kilka pomniejszych przedmiotów ułatwiających zasadzki.
Almanther I Wielki pisze:
- spłaszczenie roli potworów

Jeśli masz przygodę na bagnach przedstaw żyjące tam plemię jaszczuroludzi jako plemię, a nie kolejne potwory do zabicia. To jak wykorzystasz bestariusz zależy tylko od Ciebie, jako Mistrza Gry. Zwróć uwagę, że w opisie lokacji jest wspomniane kto zamieszkuje te tereny. Czasem podawane są motywy plemion, ale w większości przypadków jest to pozostawione w gestii MG.
Almanther I Wielki pisze:
- ogromna ilość "drużyn poszukiwaczy przygód"

?
Jak gram od ładnych kilku(może już nastu) lat, to jeszcze nie zdarzyło mi się chyba spotkać innych drużyn poszukiwaczy przygód.

Almanther I Wielki pisze:
- zbytnia aktywność bóstw

Tzn?
Czasy gdzie Cyric, Mask i Oghma chodzili po ziemi i spiskowali minął. Czas w którym bogowie przybrali śmiertelne oblicza i walczyli wraz ze swoimi wyznawcami również minął. FR kręci się wokół bogów i wydarzeń jakie wywołują (pośrednio, lub bezpośrednio), ale to co z tego wykorzystasz na swoich sesjach zależy od Ciebie.
Almanther I Wielki pisze:
- wszędzie wszyscy szukają "poszukiwaczy przygód" do jakichś misji - niezależnie czy to baron, karczmarz, konstabl czy książę

To jest w każdym systemie. Pamiętaj, że nie zawsze ogłoszenia czekają tylko na naszą drużynę. Być może ktoś przyjął zlecenie i ubiegł drużynę?

Zresztą, wszystko zależy od scenariusza. Graczy uwikłać w przygodę można na wiele sposobów. Wynajęcie to jedna z rzeczy. Inną może być np. przypadkowa obecność w jakimś miejscu, która wpląta postaci graczy w przygodę (banicja i próba odzyskania dobrego imienia, najemnictwo, rozbójnictwo, intrygi szlacheckie).
Almanther I Wielki pisze:
- brak średniowiecznego brudu (zarazy, śmierć przy porodach itd., a tymczasem w FR:OŚ jest napisane że rzadko zdarzają się
śmierci przy porodach bo zawsze są dobrzy kapłani którzy leczą)

Magia jest wszechobecna i ludzie zdają sobie z tego sprawę. Kapłani nie są kaznodziejami, ale potrafią rzucać czary i wiedzą kiedy ich użyć. Nie ma to nic wspólnego z brudem i niepiśmiennictwem większości obywateli FR. Wątpię, abyś odgrywał często w swoich przygodach porody, ale zaraza na każdym kroku zmęczy Twoich graczy i pozbawi ich przyjemności grania, jeśli nie zrobisz tego rozsądnie i z umiarem.
Chyba, że zakładasz taki styl gry i gracze to akceptują. Wtedy wystarczy przenieść akcję w miejsca gdzie kapłani nie są wszechobecni, albo występują tylko kapłani, którzy niechętnie użyczają swojej magii pospólstwu.


Pamiętaj, że Faerun jest na tyle bogatym i pojemnym światem, że można w nim odegrać w zasadzie wszystko. Musisz jedynie ruszyć głową i znaleźć odpowiednią lokację do swojego pomysłu.
Np. trudno o klimaty Wiedźmina w Waterdeep, czy o klimat Ravenloftu/Chtulu w Evermeet.
 
Awatar użytkownika
Pavel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pn lip 09, 2007 4:44 pm

czw cze 19, 2008 8:37 am

Suldarr'essalar pisze:
Jak gram od ładnych kilku(może już nastu) lat, to jeszcze nie zdarzyło mi się chyba spotkać innych drużyn poszukiwaczy przygód.


Tak? To naprawdę ciekawe... ;) Ja często podsuwam moim BG "konkurencję" ale jaki MP taki styl gry... ;)

Suld świetnie Ci to wszystko rozpisał nic dodać nic ująć. Jeśli dalej nie odpowiada pograj sobie w Wiedźmina albo WHRPG... :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości