Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Azamath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: śr sty 04, 2006 3:04 pm

Zwiększenie ST obrony przed mocami magicznych przedmiotów

wt lip 15, 2008 5:17 pm

Czy jest atut, który pozwala twórcy przedmiotu magicznego (na przykład różdżki) dodać do ST obrony przed czarem z niego używanym swój pełny modyfikator z kluczowego atrybutu?
Np: Czarodziej o inteligencji 20 mógłby dzięki niemu stworzyć różdżkę ognistych kul o ST 18 zamiast 14.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

wt lip 15, 2008 6:03 pm

Po pierwsze dla czarodzieja o inteligencji 20 czyli poprawka z atrybutu +5, standardowo ma ST kuli ognistej 18. ST przeciwko danemu czarowi oblicza się z danego wzorku

ST= 10 + poziom czaru + poprawka z kluczowego atrybutu

ST 14 podawane przy opisach przedmiotów magicznych z podręczników zakłada, że czarodziej stworzyciel miał inteligencję 13 - minimalną, by rzucić czar ognista kula [poprawka z atrybutu +1]

Po drugie można za pomocą atutu spell focus [wybrać szkołę magii] można zwiększyć ST czaru z danej szkoły o +1 [według zasad 3.5]
Ostatnio zmieniony wt lip 15, 2008 6:32 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Azamath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: śr sty 04, 2006 3:04 pm

wt lip 15, 2008 6:30 pm

SRD pisze:
Magic items produce spells or spell-like effects. For a saving throw against a spell or spell-like effect from a magic item, the DC is always 10 + the level of the spell or effect + the ability bonus of the minimum ability score needed to cast that level of spell.


ST podawane przy opisach przedmiotów magicznych z podręczników zakłada, że twórca miał minimalną wartość atrybutu bo normalnie właśnie tak się liczy ST.
Dlatego właśnie bez takiego atutu ST wynosi 14.

Mam wrażenie, że gdzieś widziałem taki atut ale za nic nie mogę sobie przypomnieć, w której książce i jak się nazywał. Wiem tylko, że nie znajdował się on w rozdziale przeznaczonym na atuty ale był gdzieś opisany "przy okazji".
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

wt lip 15, 2008 6:36 pm

Azamath

Dlatego w książce jest podane ST 14 przy standardowej różdżce kul ognia, ale jeśli to zrobi czarodziej o inteligencji 20 wtedy ST z takiej różdżki będzie 18. ST z takiej różdżki jest zawsze równe ST czaru, jakby rzucał je sam stwórca różdżki. Przy statystykach przedmiotów podanych w książkach, zawsze jest podawane minimalne możliwe ST efektu magicznego.

Nie potrzeba do tego żadnych atutów opócz oczywiście atutu Stworzenie różdźki, który wogóle pozwala na tworzenie różdżek.
 
Awatar użytkownika
Azamath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: śr sty 04, 2006 3:04 pm

wt lip 15, 2008 6:54 pm

SRD i Podręcznik wyraźnie mówi, że zawsze jest stosowany podany sposób obliczania ST. Zawsze czyli niezależnie od tego jaką inteligencję ma czarodziej.

SRD pisze:
For a saving throw against a spell or spell-like effect from a magic item, the DC is always 10 + the level of the spell or effect + the ability bonus of the minimum ability score needed to cast that level of spell.


Wyjątek tu stanowią jedynie laski w edycji 3,5 w przypadku, których nie istotne są atrybuty twórcy a jedynie użytkownika.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

wt lip 15, 2008 7:17 pm

Magic items produce spells or spell-like effects. For a saving throw against a spell or spell-like effect from a magic item, the DC is 10 + the level of the spell or effect + the ability modifier of the minimum ability score needed to cast that level of spell.


Ja tu nie widzę wyrazu always. Nie mam pojęcia skąd go tam wytrzasnąłeś

podaję linka byś sie mógł przekonać
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

wt lip 15, 2008 7:29 pm

To w końcu jak jest? :shock:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

wt lip 15, 2008 7:43 pm

Przy różdżkach podanych w różnych podręcznikach ST jest zawsze minimalne, czyli 10 + poziom czaru + poprawka z minimalnej wartości atrybutu potrzebnego do rzucenia tego czaru. Ale nie oznacza to, że wszystkie różdżki kul ognia mają takie samo ST. Wszystko zależy od statystyk twórcy.

Jeżeli jednak swórca ma inteligencje 20 stworzy różdżkę o ST 18 - w przypadku różdżek kul ognia. Dodatkowo jeżeli twórca jest poziomu 15stego może stworzyć różdżkę kul ognia jako czarodziej 5 poziomu. Wtedy jest tańsza, ale zadaje mniejsze obrażenia i na mniejszy dystans.

Tylko w przypadku lasek zawsze się bierze statystyki użytkownika zamiast twórcy.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

wt lip 15, 2008 8:11 pm

Ja też zawsze uważałem tak jak Klebern... To przecież tak jak z rzucaniem czaru :neutral: A tam sa tylko przykładowe przedmioty. Tak samo jak w księdze potworów też masz tylko przykładowe a raczej uśrednione chociażby pw a nawet i statystyki poszczególnych stworów.
 
Awatar użytkownika
Azamath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: śr sty 04, 2006 3:04 pm

wt lip 15, 2008 8:27 pm

Niezależnie od tego czy jest napisane "zawsze" czy nie (w 3.0 jest a w 3.5 nie), Wasze twierdzenie jest nadinterpretacją.

Nigdzie nie jest napisane, że ST czarów z przedmiotów zależy od atrybutów twórcy.
Wzór jest napisany całkowicie jednoznacznie i nie ma tam miejsca na własne teorie.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

wt lip 15, 2008 8:40 pm

W polskiej wersji jest bardziej jak pisze Azamath: "Przedmioty magiczne powołują do istnienia zaklęcia lub efekty czaropodobne. W przypadku, gdy należy wykonać rzut obronny przeciw mocy zaklętego przedmiotu, ST wynosi zawsze 10+poziom czaru lub efektu+premia z minimalnej wartości atrybutu potrzebnej do rzucenia tego czaru na danym poziomie."

To o czym my pisaliśmy Klebern dotyczy raczej obrażeń itd w stylu 1k6/poziom czarującego... Tak jak w opisie czarów:/ Chociaż wg mnie ST powinien być tak samo ustalany - względem atrybutu czarującego. Pewnie nie ma tak dlatego, że co sprytniejsy graczy wypijali by jakieś eliksiry inteligencji czy w inny sposób ją zwiększali i potem cieszyli się magicznymi przedmiotami których nie powstydziłby się Elminster:/
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

wt lip 15, 2008 8:53 pm

Wygląda na to, że byłem w błędzie. Zawsze mi się wydawało, że ST zależy od twórcy. No nic, nigdy nie jest za późno na naukę :D

Ale w sumie to wszystko sie sprowadza do tego, że arcymag Elminster robi dokładnie takie same różdźki magicznego pocisku - patrząc na ST - jak piątopoziomowy wioskowy przygłupi mag z inteligencją 11.

I teraz wiem, dlaczego nigdy nie lubiłem różdżek i innych przechowalników czarów ofensywnych. :)
Ostatnio zmieniony wt lip 15, 2008 9:15 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

wt lip 15, 2008 9:13 pm

Aha, no i mówileś o atucie Spell Focus. Chodziło o Zogniskowanie Czaru tak? Jeżeli tak to też chyba nie zadziała. W rozdziale o tworzeniu przedmiotów jest napisane, że można stosować atuty metamagiczne, ale nic nie ma o atutach ogólnych... Gdyby dozwolone były ogólne to myślę, że nie byłyby wyszczególnione metamagiczne.

Ale mnie też się wydaje, że gdzieś widziałem sposób na ulepszenie tworzonego przedmiotu... A może to jakaś prestiżówka była?
 
jednabrew
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 140
Rejestracja: pt maja 30, 2008 7:38 pm

wt lip 15, 2008 9:16 pm

W Magii Faerunu (ed. 3.0) jest wzmacnianie różdżek przez dodanie kosztownego klejnotu. Zabieg taki poprawia ST albo zwiększa poziom czarującego.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

wt lip 15, 2008 9:45 pm

jednabrew pisze:
W Magii Faerunu (ed. 3.0) jest wzmacnianie różdżek przez dodanie kosztownego klejnotu. Zabieg taki poprawia ST albo zwiększa poziom czarującego.


Jest atut Attune Gem, który pozwala przechowywać czary w klejnotach :) Nie ma nic o podnoszeniu ST różdżek.

Po przejrzeniu swoich ksiązek nie moge nic takiego znaleźć. W Magic of Faerun, Comlete Arcana, Complete Mage, Tome of Magic, Tome and Blood, Unearthed Arcana nie mogłem znaleźć odpowiedniego atutu.

Może coś przeoczyłem.

Edit do postu poniżej: Masz rację, można dodać jeden klejnot do rózdżki. W zaleznosci jaki to klejnot mozna otrzymać poprwke do ST +2 lub +1. Klejnoty też podnoszą poziom czarujacego, by określić efekt czaru.
Ostatnio zmieniony wt lip 15, 2008 9:59 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 2 razy.
 
jednabrew
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 140
Rejestracja: pt maja 30, 2008 7:38 pm

wt lip 15, 2008 9:53 pm

Mylisz to z magią klejnotów. Nie potrzeba do tego dodatkowego atutu. Opis tej praktyki znajduje się w rozdziale "Magiczne przedmioty".
 
Awatar użytkownika
Azamath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: śr sty 04, 2006 3:04 pm

śr lip 16, 2008 12:01 am

Chociaż będzie to odpowiedź na moje własne pytanie to mam nadzieję, że się komuś przyda.

Po mozolnym przeszukiwaniu pamięci i książek w końcu dotarłem do tego, czego szukałem.
Atut znajduje się na 114 stronie Podręcznika Przygód Epickich (atut nie jest epicki) i nazywa się Wzmocnienie magicznego przedmiotu.

Moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdego twórcy przedmiotów nastawionych na zniszczenie lub unieszkodliwienie przeciwnika za pomocą magii.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

śr lip 16, 2008 12:45 am

Heh no nie mogę :lol: Przeszukiwałem większość podręczników i tak sobie myślałem właśnie, że może będzie w epickich ale nie chciało mi się już szukać i odłożyłem to do jutra :hahaha:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości