Zrodzony z fantastyki

 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

Tome of Battle

pn sie 04, 2008 12:41 pm

Witam serdecznie.:) Zakładam ten temat by stworzyć bazę waszych opinii na temat tego znakomitego IMO podręcznika do D&D 3.5. A więc czy już go posiadacie (i czemu jeszcze nie), jakie macie wrażenia po przeczytaniu, czy stosujecie Martial Classes na swoich sesjach i co sądzicie o blade magic jako środka na wyrównanie różnicy między wysokopoziomowym magiem, a szermierzem.

Drugim powodem, dla którego temat zakładam jest moje pytanie do redakcji Poltera. Ponieważ wydawnictwo ISA dość zdecydowanie zapowiedziało, iż żadnych nowych podręcznków w języku polskim do ed. 3.5 nie będzie (cała produkcja idzie na ed. 4.0) to czy możemy się spodziewać rozszerzenia sieciowego do tego dodatku? Wiem oczywiście, że wielu userów z niecierpliwością czeka na obiecany Draconomicon, ale z zadowoleniem przyjąłbym pojawienie się ciekawych informacji z ToB w języku polskim.

Szczytem marzeń byłaby polska wersja tego dodatku zawierająca może nie kompletne informacje, ale na pewno opisy Martial Classes i blade magic. Przypuszczam, że wielu drużynom takie informacje bardzo by się przydały, a twórcom forumowym dało ciekawy materiał do pracy. Z tym, że pewnie trzeba by mieć zgodę ISA.

Pozdrawiam i czekam na wasze opinie oraz odpowiedź tyrańskiej i zuej Redakcji.;)
 
EmperorShard
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: pt cze 06, 2008 9:03 am

pn sie 04, 2008 1:02 pm

Jestem zdecydowanie za tłumaczeniem rozszerzenia sieciowego do Tome of Battle, byłoby bardzo pomocne. Sam dodatek mam od niedawna i bardzo mi się podoba.
 
M0rt
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: pt sty 25, 2008 2:23 pm

pn sie 04, 2008 1:59 pm

Tome of Battle to świetny mechaniczny pomysł z dołożoną głupawą otoczką fabularną- ta cała "magia miecza" i inne dalekowschodnie bzdury. Ale kiedy na to spojrzeć trzeźwo i zignorować gadanie o mistycyzmie, wewnętrznej sile itp. to Warblade niczym się nie różni od wojownika, tyle że jest mocniejszy, bardziej wszechstronny i interesujący, bo manewry nie tylko dają przewagę w walce ale czynią ją bardziej interesującą. No i wreszcie powstała klasa bojowa, której opłaca się mieć wysoką Inteligencję. Crusader zdaje się być niezłym zmiennikiem dla Paladyna, choć kodeks paladyński trzeba by dodać samemu. Swordsage jest z tego co słyszałem idealną alternatywą dla słabowitego mnicha- ten sam koncept, a klasa mocna zamiast słabej. Choć niestety książka jest najwyraźniej pisana z myślą o takiej właśnie wschodniej atmosferze, co trochę przeszkadza gdy się chce te trzy klasy wykorzystać do klasycznej rozgrywki.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

pn sie 04, 2008 2:02 pm

Ja jestem jak najbardziej za rozszerzeniem. Tome of Battle jest całkiem fajnym podręcznikiem. Najbardziej spodobały mi się manewry z Shadow Hand oraz z Stone Dragona. Miłoby było zobaczyć spolszczone rozszerzenie, byłoby to pomocne oraz więcej osób poznałaby manewry
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn sie 04, 2008 3:01 pm

Nie zgodzę się w kwestii orientalnych klimatów klas z ToB. Mamy słownie jedna szkołę (Setting Sun) nawiązującą do wschodnich tradycji. Pozostałe skupiają się na różnych aspektach walki (np. tiger claw na dzikości i furii, diamond mind na bardziej psionicznym podejściu do walki).

Otoczkę "magii" miecza całkowicie odrzucam, zresztą jest ona bardziej wstawką opisującą jakieś zaszłe historie w bliżej niesprecyzowanym świecie. Warblade to po prostu doskonały wojownik, crusaider to paladyn dla bogów nie mogących mieć paladynów, zaś swordsage to postać łotrzykowata, ew. mnich (setting sun), czy temu podobna rola.
 
M0rt
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: pt sty 25, 2008 2:23 pm

pn sie 04, 2008 3:54 pm

Suldarr'essalar pisze:
Nie zgodzę się w kwestii orientalnych klimatów klas z ToB. Mamy słownie jedna szkołę (Setting Sun) nawiązującą do wschodnich tradycji. Pozostałe skupiają się na różnych aspektach walki (np. tiger claw na dzikości i furii, diamond mind na bardziej psionicznym podejściu do walki).


Mimo wszystko w opisach klas, atutów i manewrów przewijają się motywy samodoskonalenia, medytacji, koncentracji i mistycyzmu, podobnie w "fabularnych" opisach. Może "orientalny" to nie jest dobre słowo -choć autorzy podręcznika twierdzą że do orientu nawiązują- ale zwykła szermierka też nie. Pewnie, można to radośnie zignorować -rzadko kiedy zwracam uwagę na fabularne opisy w podręcznikach- i traktować Warblade'a jako zwykłego szermierza za to takiego który nie robi się coraz słabszy powyżej 10 poziomu. Ale pewien niesmak pozostaje.
 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

pn sie 04, 2008 6:27 pm

Jak by to powiedzieć...z mistycznych klimatów w ToB mogę wymienić właściwie tylko wspomniany przez Suldarra Setting Sun oraz szkołę, którą w odniesieniu do innych dyscyplin zdecydowanie odrzucam czyli Desert Wind. Te nadnaturalnie uzyskiwane efekty oparte na ogniu i powietrzu za bardzo pachną mi klasyczną magią i zwyczajnie nie pasują do wojowników jako takich. Setting Sun składa się w dużej części z rzutów, chwytów itp. manewrów, jest to jak dla mnie dyscyplina niemal całkowicie bezużyteczna. Ale Desert Wind jest gorsza, zupełnie mi nie pasuje do Martial Classes.

Pozostałe dyscypliny wydają się jednak ciekawe i wyważone, mają w sobie to samo co przyciągnęło mnie do psioniki. Manewry po prostu łatwo sobie wyobrazić, to faktycznie są manewry szermiercze polane sosem ciekawej mistyki. Tak jak telepatia czy nadświadomość, one, podobnie jak półlegendarne wyczyny szermierzy np. japońskich istnieją w świadomości i trafiają do rozsądku łatwiej niż magia.;)

Chętnie napisałbym coś jeszcze, ale zauważyłem, że żaden zuy redaktor się nie wypowiedział, zwłaszcza co do perspektyw wydania rozszerzenia, względnie tłumaczenia. Mam nadzieję, że jest to spowodowane grupową burzą mózgów.;) No nie wstydźcie się panowie.:)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn sie 04, 2008 6:56 pm

Wybaczcie, ale nie mam teraz zbyt wiele czasu... Krótka odpowiedź: tak, przetłumaczymy i zamieścimy na stronie to Rozszerzenie Sieciowe. Mieliśmy pewne wątpliwości, ale wydawnictwo ISA nie widzi problemu. Tylko nie spodziewajcie się przekładu w tym miesiącu :wink:. Co zaś się tyczy wydania samego podręcznika (tudzież jego tłumaczenia i udostępnienia na łamach strony, gdyby ktoś myślał i o czymś tego rodzaju) lub choćby jego fragmentów dostępnych na stronie WotC, to niestety nie ma takiej możliwości - każdy chętny może jednak spróbować swoich sił w ustalaniu polskiej terminologii dla ToB.
 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

wt sie 05, 2008 7:46 am

W jakiej kolejności będziecie zamieszczać te rozszerzenia sieciowe? Rozumiem, że pierwszy na liście jest Draconomicon (mogę się mylić), ale co dalej? I, co najważniejsze w kontekście tego tematu, które miejsce w poczekalni zajmuje ToB?

O termin wydania nawet nie zapytam. Wiem, z tym jest zawsze dużo roboty.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt sie 05, 2008 9:25 am

Obecnie pracujemy nad RSami do Podmroku (ten miesiąc), ale na tyle kolejki uzupełnionej nie mamy, więc myślę, że wrzesień/początek października to nie jest zły termin ;-) Aczkolwiek niczego nie mówię ze 100% pewnością, wiadomo, że z czasem u redaktorów różnie bywa.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt sie 05, 2008 11:31 am

Asurmar, tak z ciekawości pytam: po co czekasz na tłumaczenie WE, skoro anglojęzyczne jest dostępne, a żeby w jakikolwiek sposób je wykorzystać musisz korzystać z anglojęzycznego podręcznika?
 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

wt sie 05, 2008 11:46 am

Przydałoby mi się do zamieszczania prac w dziale TFU(ehm!) Twórczość forumowa. Wnioskuję, że niewiele osób posiada angielski podręcznik i nie jestem pewien czy praca z wykorzystaniem Martial Classes wzbudziłaby jakieś zainteresowanie ludzi pozbawionych tego dodatku.

Nie przeszkodzi mi to dzisiaj wrzucić rozbudowaną pracę wykorzystującą informacje z ToB. Jeśli zostanie dobrze przyjęta mam już następny projekt (i pewnie w końcu go zamieszczę), ale dobrze byłoby gdyby szerszą wiedzą na
temat ToB dysponowała jak największa grupa userów forum.

Gdzie, z łaski swojej, znalazłeś to rozszerzenie?
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt sie 05, 2008 12:40 pm

Znajduje się ono tutaj.
 
Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 906
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 3:04 pm

sob paź 11, 2008 10:42 pm

To chyba najlepsze miejsce by zapytać.

Gdzie najbardziej opłaca się kupić Tome of Battle? Interesuje mnie wyłącznie cena, cierpliwie czekać na przesyłkę umiem :). Spodziewam się, że na Rebelu, ale może ktoś ma lepszy pomysł.
Doceniłbym pomoc.
 
PPPP
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4823
Rejestracja: śr gru 01, 2004 7:17 pm

ndz paź 12, 2008 9:44 am

Tutaj masz Tome of Battle do kupienia na Amazonie, może te oferty Cię zainteresują.

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... f=dp_olp_2

Zdecydowanie jeden z lepszych podręczników, jeśli SRD przestało zaspokajać wszystkie potrzeby ;)
 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

wt kwie 14, 2009 3:03 pm

Ech, witajcie w Domu.

Długo nie pisałem, ale ja Was lubię, naprawdę. Także za zrąbanie mnie konkretnie [cenzura].;)

Dzięki.:)

Wiecie, co? Rebel przez pewien czas zawieszał mi forum,ale już jest jest ok. Dzięki, Mody.:]

Pozdrawiam wszystkich, którzy chcą się w ten pod zaopatrzyć i grają czymś innym niż Paladynek 13-pozu na smoczęciu Ziemii. :evil:

Bo wiesz kiri-kiri ty o dwóchsmokach jeszcze zapomniałeś pędząc po chwałę. Wojowniku, ja Cię rozumiem.:)

Pozdrawiam wszystkich którzy chcą ze mną jeszcze zagrać. Pozdrawiam Kampaku.
 
Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 906
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 3:04 pm

wt kwie 14, 2009 3:12 pm

O, Asurmar wrócił. Nareszcie jakaś dobra wiadomość. Nic nie zrozumiałem, ale i tak witam z powrotem.
 
Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 441
Rejestracja: pt sie 03, 2007 11:47 am

wt kwie 14, 2009 3:56 pm

Hej Vobono. Miło, ze jesteś, ale nie spamuj.;)

Ja się zastanwiam, koleś, co Ty myslisz o połąceniu psychosamuraja z Crusaderem? Wiesz coś o tym? Zapytaj Laverisa.:)
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

śr lip 01, 2009 2:43 pm

A ja mam dwa pytanka. O co chodzi z umiejętnośiami kluczowymi dla dyscyplin? Jak Crusader odzzyskuje manewry?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr lip 01, 2009 3:18 pm

slann pisze:
O co chodzi z umiejętnośiami kluczowymi dla dyscyplin?

Niektóre manewry wymagają wykonania testów danej umiejętności. Ew. atuty dają premie do kluczowych umiejętności.
slann pisze:
Jak Crusader odzzyskuje manewry?

Co rundę odzyskuje jeden przypadkowo wybrany manewr z listy manewrów przygotowanych (oczywiście, o ile nie ma go już gotowego do użycia).
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

czw lip 02, 2009 6:28 pm

Dzięki Sul!
A ktoś mógłby podać najważniejsze wady i zalety szkół?
Mi tam osobiście wydaje się najpotężniejsza Desert wind, a zaraz po niej stone dragon, ale ja jestem kiepski z powergamingu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości