Zrodzony z fantastyki

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Quentin 2009

czw gru 18, 2008 10:30 am

Jedenasty start Quentina!

Z przyjemnością ogłaszamy start jedenastej edycji Quentina - największego w Polsce konkursu na scenariusz do gry fabularnej. Jeśli chcecie się sprawdzić, pokazać swoje umiejętności i podzielić nimi z czytelnikami, powinniście wysłać do nas swój tekst do 22 marca 2009. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się na początku maja 2009 w Krakowie na konwencie ConFuzja.

Zwycięski scenariusz ukaże się na łamach wszystkich serwisów patronujących. Wcześniej - specjalnie dla Was - złożymy go w formacie pdf i opatrzymy dodatkowymi ilustracjami. Dzięki naszym sponsorom na zwycięzców będą czekały również atrakcyjne nagrody. Śledźcie w najbliższych miesiącach zawartość naszego kuferka z nagrodami.

Jeśli macie do nas jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało.

Do klawiatur! Czekamy na Wasze scenariusze!

Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 10:34 am

Od kilku lat obiecuję sobie że wystartuję, i na niczym się nie kończy.

W tym roku musi być inaczej, wyślę ten #@%@$#@ scenariusz, i to samo w sobie będzie dla mnie dostateczną nagrodą. Muszę wysłać teraz, no bo kiedy? :D

Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 2:00 pm

Jest jakiś limit stron? Pytam poważnie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ifryt
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 2:14 pm

Z regulaminu zamieszczonego na stronie konkursu wynika, że takiego limitu nie ma.

http://www.quentin.rpg.pl/rules.html

Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 2:15 pm

Nie ma limitu stron, praca może być praktycznie dowolnej długości.

Warto jednak podczas planowania pracy wziąć pod uwagę prostą zależność - dłuższe teksty to więcej pracy i dużo trudniej je dopracować :-)

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 2:29 pm

Nigdy jeszcze nie brałem udziału w żadnych konkursach, a kiedyś chyba trzeba zacząć. Z tego względu, że jestem amatorem w tej kwestii mam kilka pytań.

Czy adres na który trzeba wysyłać pracę to: quentin@rpg.pl ?
Czy praca musi być jakoś specjalnie podpisana? Trzeba zamieszczać imię, drugie imię, nazwisko, pseudonim, adres, imię ojca, matki, nazwisko panieńskie matki :) ?
Czy dużym problemem są błędy ortograficzne, interpunkcyjne, i w ogóle wszystko co może podpaść pod tą kategorię?
No i kiedy już wygram to będę musiał gdzieś jeździć, czy nagrodę mi przyślą pocztą :) ?

Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 18, 2008 2:48 pm

Aesandill pisze:
Jest jakiś limit stron? Pytam poważnie.

Tu taka uczciwa rada.
Nie ma limitu znaków. Ale... no własnie, jest ale. Czytelnik (np. juror) ma jakiś próg wytrzymałości i nadmiar znaków może go naruszyć. Jeśli to samo mięcho, to nie ma sprawy - dużo konkretów to to co lubię (lubimy? sądzę, że piszę to zadanie w imieniu większości). Ale jesli jest to lanie wody, jesli para idzie w gwizdek to to obniża wartość scenariusza. Wydaje się on wtedy rozdmuchany.
Ja sam, gdy juz coś spisuję, stosuję prostą metodę - wywalam z tekstu wszystko, co jest niepotrzebne.

nerv0 pisze:
Czy praca musi być jakoś specjalnie podpisana? Trzeba zamieszczać imię, drugie imię, nazwisko, pseudonim, adres, imię ojca, matki, nazwisko panieńskie matki Smile ?

Praca nie. Zresztą i tak sekretarz ją wtedy ocenzuruje (rozumisz, kapituła dostaje do oceny anonimowe teksty), ale w mailu powinieneś napisać kim jesteś i gdzie mieszkasz.

nerv0 pisze:
Czy dużym problemem są błędy ortograficzne, interpunkcyjne, i w ogóle wszystko co może podpaść pod tą kategorię?

Zależy jak dla kogo. Ale niemal każdy w kapitule zwraca na to mniejszą lub większą uwagę. Nawet ja, z moim losowo pojawiającym się i znikającym przecinkiem zauważam ortografy.

nerv0 pisze:
No i kiedy już wygram to będę musiał gdzieś jeździć, czy nagrodę mi przyślą pocztą Smile ?

Nie musisz nigdzie jeździć osobiście, chociaż zapraszamy :)

Awatar użytkownika
Odol
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw gru 18, 2008 3:48 pm

nerv0 pisze:

Jeśli masz problemy z ortografią i interpunkcją, dobrym pomysłem jest poprosić kogoś, żeby rzucił okiem na Twój tekst, zanim go wyślesz. Swoją zeszłoroczną pracę dałem do sprawdzenia trzem osobom i byłem zaskoczony, jak wiele znaleźli błędów i literówek.

Postaraj się, żeby Twoja praca była jak najlepsza, a każdy błąd, który wyeliminujesz, zwiększa jej wartość. Po to masz 3 miesiące, żeby doszlifować swój scenariusz pod każdym względem :)

Pozdrawiam.

Aureus

czw gru 18, 2008 4:08 pm

Czy zamierzacie połączyć ogłoszenie zwyciężców konkursu z jakimś konwentem?

Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 4:11 pm

Aureus pisze:

Na majowej ConFuzji - patrz pierwszy post w wątku :-)

Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 4:14 pm

Aureus pisze:

Gernek pisze:
Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się na początku maja 2009 w Krakowie na konwencie ConFuzja.

Craven

czw gru 18, 2008 4:46 pm

Odol pisze:
Swoją zeszłoroczną pracę dałem do sprawdzenia trzem osobom i byłem zaskoczony, jak wiele znaleźli błędów i literówek.

U mnie to samo a potem i tak Majkosz marudził, że jest tragedia :P

Awatar użytkownika
Karczmarz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw gru 18, 2008 5:52 pm

Hmmm

Ktoś chętny do współpracy? Chętnie dziabnąłbym jakiś scenariusz na 2 osoby (za mało czasu samemu, a i pewnie ciekawe doświadczenie) :) Jak coś walić na prv tylko nie wszyscy naraz chłopaki :P

Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw gru 18, 2008 11:12 pm

Hmm..

jest szansa na znalezienie scenariuszy, ktore wygraly w 2007? Bo linki do Gwiezdnego Pirata nie dzialaja.

Borejko

pt gru 19, 2008 8:13 am

Ja tylko w kwestii formalnej.
"Oznacza to, że tekst musi zostać przygotowany w czytelnej dla członków kapituły postaci dokumentu elektronicznego w formacie RTF, DOC, TXT, PDF lub HTML z polskimi znakami diakrytycznymi."
Naprawdę format .odt jest tak potworny?

Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 8:22 am

Borejk pisze:
Naprawdę format .odt jest tak potworny?

Aż tak potworny nie jest i jeśli dostaniemy pracę w .odt to jej nie zdyskwalifikujemy, natomiast należy się liczyć z tym, że przy różnych konwersjach po drodze może się pogubić część formatowania - a to w jakimś stopniu może wpłynąć na ocenę :)

Ale ponieważ nie chciałbym rozpętywać tu kolejnej polterowej dyskusji o formatach, wszystkie dalsze pytania i sugestie w tej sprawie poproszę na PW.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 8:26 am

W regulaminie pisze, że scenariusz nie może być plagiatem i nie mógł być wcześniej zamieszczany w internecie. A co jeśli chciał bym przygotować scenariusz, którego podstawą będzie pomysł, który ja sam w ogromnym skrócie wrzuciłem na forum? Nie chciał bym konkretyzować o co dokładnie chodzi (konkurencja nie śpi), więc zapytam się tylko czy mogę na tej podstawie działać, czy muszę wymyślić coś absolutnie od zera. Raz jeszcze zaznaczam, że pomysł, o który mi chodzi, jest całkowicie mój.

No i jeszcze kwestia świata i systemu. Pisze, że w tej kwestii mamy dowolność. A jeśli nie postanowię umieszczać przygody w żadnym konkretnym świecie i systemie? Nie będzie żadnych, absolutnie żadnych nawiązań do mechaniki, ani żadnego ze światów. Akcja będzie się rozgrywać w naszym świecie i w naszych czasach. Dorzucę do tego tylko odpowiednie tło, magię i demony. Czy będą z tym jakieś problemy?

Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 9:23 am

nerv0 pisze:
W regulaminie pisze, że scenariusz nie może być plagiatem i nie mógł być wcześniej zamieszczany w internecie. A co jeśli chciał bym przygotować scenariusz, którego podstawą będzie pomysł, który ja sam w ogromnym skrócie wrzuciłem na forum?

Pomysł mógł się już gdzieś ukazać. Natomiast scenariusz, czyli gotowy tekst rozwijający ten pomysł nie może być wcześniej publikowany.

nerv0 pisze:
A jeśli nie postanowię umieszczać przygody w żadnym konkretnym świecie i systemie? Nie będzie żadnych, absolutnie żadnych nawiązań do mechaniki, ani żadnego ze światów.

O ile umieszczenie akcji w świecie współczesnym nie jest problemem, o tyle do braku jakiejkolwiek mechaniki lepiej podejść rozważnie. Quentin jest konkursem na scenariusz RPG, nie na opowiadanie, więc tekst musi umożliwiać MG poprowadzenie sesji.
Osiągnięcie tego bez brania pod uwagę mechaniki jest trudne. Dobrze wziąć to pod uwagę, bo teksty, którym brakuje któregoś z istotnych elementów scenariusza RPG po prostu gorzej wypadają na tle innych.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 10:13 am

O ile umieszczenie akcji w świecie współczesnym nie jest problemem, o tyle do braku jakiejkolwiek mechaniki lepiej podejść rozważnie. Quentin jest konkursem na scenariusz RPG, nie na opowiadanie, więc tekst musi umożliwiać MG poprowadzenie sesji.

Problem polega na tym, że jedyny system jaki w jako takim stopniu opanowałem to warhammer, a nie chcę umieszczać mojego scenariusza w jego uniwersum. Chciał bym aby to MG wybrał na jakich zasadach, na jakiej mechanice chce rozegrać scenariusz. Przypuszczam, że najlepszym wyborem dla mechaniki była by ta z World of Darkness, ale podręczniki widziałem tylko na tyle by zorientować się w klimatach systemu. Zważywszy jednak, że sam scenariusz będzie się dział w czasach współczesnych to prawdopodobnie mechanika z WoDa by do niego najlepiej pasowała. Zważywszy jednak, że jej nie znam to nie mogę być tego do końca pewien. Z tego też właśnie powodu nie umieszczam scenariusza w konkretnym uniwersum, po prostu zapewne by do niego nie pasował.

Zapewniam, że to nie będzie opowiadanie, a normalny scenariusz. Przedstawione w nim będą kolejne wydarzenia, postaci i przeciwnicy, kilku przykładowych BG, których mogli by poprowadzić gracze i wszystko inne co w scenariuszu można by znaleźć. Będzie wszystko prócz mechaniki i odniesień do świata.

Nie ma znaczenia co mi odpowiesz Garnek, ja i tak napiszę ten scenariusz tak jak mi się podoba :) . Nie mniej jednak jakaś rada może się przydać.

W ostateczności Karczmarz szuka kogoś do współpracy. Choć pomysł mi się nie uśmiecha to ja mogę się zająć historią, a Karczmarz, jeśli był by zainteresowany, mechanikom.

Craven

pt gru 19, 2008 10:39 am

Polecam Ci obejrzeć po prostu stronę Quentina i scenariusze z ostatnich lat. Wyniki powinny rozwiać wiele wątpliwości. Na przykład zwycięski w 2006 Terminator nawet nie zająknął się o mechanice i nie tylko nie został zdyskwalifikowany, ale wręcz wygrał.

Poza tym na pewno masz masę znajomych którzy znają mechanikę WoDa i pomogą ;-)

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 10:59 am

Poza tym na pewno masz masę znajomych którzy znają mechanikę WoDa i pomogą

Niestety muszę rozwiać wszelkie twoje wątpliwości. Mam dwóch kolegów którzy w ogóle wiedzą co to jest RPG (bo ja im to powiedziałem :) ) i to z nimi gram w młotka :) . W zasadzie teraz to z jednym, bo drugi się wziął i wykruszył :) . A zważywszy, że żadnemu z nich nie chciało się nawet spróbować roli MG (bo za dużo roboty ze scenariuszem itp, itd), a nawet przeczytać większej części podręcznika podstawowego do młotka, to nawet nie myślę o tym by w ogóle mówić im, że mam zamiar wystartować w jakimś konkursie :) , a co dopiero prosić ich jakąś pomoc, bo mogło by mnie kosztować zbyt wiele zdrowia psychicznego :) .

Wyznaję taką prostą zasadę, że jeśli chcesz aby coś było zrobione dobrze, to trzeba to zrobić samemu. W każdym razie pocieszyłeś mnie tym, że praca, w której nie było nawet słowa o mechanice została zwycięzką. To bardzo mnie podbudowało.

Teraz trzeba już tylko poukładać sobie pomysł, i wziąć się za pisanie. No i modlić się by nie walnąć zbyt wielu ortografów :) .

Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt gru 19, 2008 11:07 am

Słuchaj, a jaki problem kupić podręcznik do WoDu i przeczytać? Czasu aż za dużo, a warto zbierać RPGowe doświadczenia i poznawać nowe systemy. Zwłaszcza, że WoD jest bardzo prosty, i oferuje bardzo dużo możliwości (vide ogromna liczba linii głównych i dodatków).

Polecałbym skorzystać z tej promocji. Dwa podręczniki w bardzo okazyjnej cenie.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 11:16 am

Może i nie problem, ale obawiam się, że gdybym chciał upchnąć mój scenariusz w ramy konkretnego świata to nie wytrzymał by tego albo mój scenariusz, albo ten świat :) . Zapewne musiał bym wprowadzać jakieś zmiany, których bym nie chciał, dla tego uważam, że najlepiej zrobię jeśli stworzę coś w rodzaju swojego świata na potrzeby tego jednego scenariusza i nic poza tym.

No, a jeśli masz na myśli mechanikę... Ja po prostu strasznie nie lubię się w niej babrać. Jeśli zobaczę jakąś mechanikę to zaraz będę chciał dopasowywać scenariusz do niej, a nie na odwrót i wystąpi ten sam problem, o którym wspomniałem wyżej.

Dla tego uwrzam, że najlepiej będzie jeśli stworzę swoje realia bez żadnej mechaniki, tak aby nie psuć scenariusza, niż żebym miał się męczyć z dostosowywaniem scenariusza do istniejącego świata i mechaniki (albo na odwrót).

Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt gru 19, 2008 11:26 am

nerv0 pisze:
Dla tego uwrzam, że najlepiej będzie jeśli stworzę swoje realia bez żadnej mechaniki, tak aby nie psuć scenariusza, niż żebym miał się męczyć z dostosowywaniem scenariusza do istniejącego świata i mechaniki (albo na odwrót).

Ale zdajesz sobie sprawę, że taki scenariusz jest utrudnieniem dla prowadzącego? Nie osadzi go w żadnym systemie (no bo jak deklarujesz nigdzie się nie zmieści) i mechanikę będzie musiał robić sam?

Tadeus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt gru 19, 2008 11:30 am

Zrob mechanike na podstawie kart do gry i pieciu statystyk od dwoch do 7. Do tego kazda postac bedzie miala trzy bonusy +2 do dziedzin, w ktorych sie specjalizuje.

Gracz wyciagnie karte nizsza od statystyki, ktora jest testowana, to test wychodzi.

Ot, zgrabne i proste i moze przeszmuglujesz to jako modny element indie ;]

Nie wiem czy jest sens wprowadzania przygody na sile do swiata, w ktorym nawet jej nie przetestujesz z graczami.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 11:36 am

Masz sporo racji Drachu, ale regulamin konkursu dopuszcza umieszczenie scenariusza choćby i w realiach książkowych, czy filmowych. Mam zamiar skorzystać z tej swobody. Poza tym nie mam zamiaru zostawić biednego MG na lodzie opisując same wydarzenia. Rzucę ogólny opis tego co do owych wydarzeń doprowadziło, jakąś organizację, przygotuję przykładowych BG i wszystko inne co będzie MG potrzebne do zrozumienia scenariusza. Nie jestem aż takim sadystom żeby pisać scenariusz nie umieszczony w żadnym dostępnym świecie i nie opisać świata w jakim go umieszczam :) .

Jedynym problemem pozostanie więc mechanika, ale jak sądzę wszystkie wymyślone przeze mnie rzeczy, które umieszczę w scenariuszu będzie można poprowadzić bez jej użycia. Zaś wszystko inne co się w nim pojawi każdy MG będzie mógł podpiąć pod ramy mechaniki preferowanego przez niego systemu. Ja nie chcę wrzucać do scenariusza mechaniki, gdyż jak wspomniałem, mam pewne zaciachy, które mogą spowodować naginanie scenariusza pod mechanikę, a nie na odwrót. Dlatego lepiej będzie jak każdy MG sam stwierdzi co by mu najlepiej pasowało.

Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt gru 19, 2008 11:48 am

nerv0 pisze:
Masz sporo racji Drachu, ale regulamin konkursu dopuszcza umieszczenie scenariusza choćby i w realiach książkowych, czy filmowych. Mam zamiar skorzystać z tej swobody.

Och, oczywiście że dopuszcza. Zdarzało się nieraz, ze wygrywały scenariusze nijak nie związane z żadnym growym uniwersum. Jasna sprawa.

Tak jak to przedstawiasz, to jasne, zapraszam i zachęcam.
W pierwszej chwili wystraszyłem się, że chcesz odstawić jakiś Jamaica Freestyle, ale widzę że nie. Jasne, jeśli będzie to przystępne dla graczy i MG to droga wolna i życze powodzenia :D

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 12:00 pm

W pierwszej chwili wystraszyłem się, że chcesz odstawić jakiś Jamaica Freestyle, ale widzę że nie. Jasne, jeśli będzie to przystępne dla graczy i MG to droga wolna i życze powodzenia

Dzięki.

Spokojnie, żadnego freestylu nie będzie. Wszystko jest już przemyślane, gdyż wcześniej miałem zamiar zrobić całą kampanię na podstawie tego pomysłu, ale nie miałem żadnej motywacji. A teraz gdy poukładałem to sobie w głowie to widzę, że może wyjść z tego jedna, może kilka sesji o epickim rozmachu.

Nawet jeśli nie wcisnę się do czołówki to będę mógł sobie chociaż powiedzieć, że próbowałem. No i mam zapewnioną konstruktywną krytykę jurorów, która chyba nie wyjdzie mi na złe :) .

A co do Tadeusa... Bardziej od babrania się w istniejącej mechanicę nie lubię chyba tylko wymyślania jakieś od podstaw. Wiem, że wszystko się wtedy komplikuje :) .

Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt gru 19, 2008 12:42 pm

Podręcznik podstawowy do Świata Mroku nie narzuca ci świata w jakim ma się toczyć gra (poza "mniej więcej ten sam świat, co za twoim oknem") a mechanika jest bardzo prosta i nie narzuca tego, jak powinien być pisany scenariusz.

Inna sprawa, że możesz też sięgnąć po coś w stylu FATE albo FUDGE.

Jestem przekonany, że stracisz punkty jeśli postanowisz napisać scenariusz bez mechaniki.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt gru 19, 2008 1:00 pm

Cóż, świat w który wcisnę scenariusz będzie taki jak za moim oknem i będą w nim magowie demony nadciągająca apokalipsa. Wszystko można ładnie podpiąć do świata mroku. Ale właśnie jest jedna rzecz, która morze zburzyć porządek WoDa. Nie jestem tego na 100% pewien, ale taka możliwość istnieje, więc dla tego nie powarzę się tego umieszczać w żadnym istniejącym świecie. Gdyby podpiąć to pod WoDa to nieskromnie powiem, że na podstawie tego pomysłu można skreślić do niego jeszcze jeden podręcznik. Są już tam wampiry, wilkołaki, magowie, a teraz doszli by jeszcze... Nie, nie powiem! Nie kuście mnie siły nieczyste! :)

Poza tym, jak już napisałem świat WoDa znam słabo, więc nie wprowadzę do scenariusza nic co by się z nim jakoś wiązało (przynajmniej nie zrobię tego świadomie : ) ), bo mógłbym coś źle przemyśleć.

Poza tym, jeśli się nie mylę WoD jest systemem nastawionym na storyteling. Zminimalizowanie mechaniki powinno być w tym wypadku dużym plusem : ) . No i jak napisałem wyżej co chcę tam wrzucić nadawało by się nawet na dodatkowy podręcznik do WoDa, więc nie stać mnie na wymyślanie mechaniki (jeśli się dobrze orientuję to dla każdej „rasy” jest ona nieco inna), postawię za to na to by wszystko można było w klarowny sposób ocenić bez jej użycia, przy wykorzystaniu co najwyżej podstaw wybranego przez MG systemu. Jeśli zaś chodzi o wszystko co bardziej, lub mniej podstawowe to sądzę, że MG będzie mógł śmiało sam szybko opracować, bądź zaimprowizować.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12