Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

Wiedźmin, czyli co by było gdyby...

wt sty 13, 2009 7:03 pm

Witam wszystkich! No cóż, przyznaję, że "Wiedźmin" A. Sapkowskiego to moja ulubiona lektura. Wracam do niego ilekroć mam czas i nastrój... Czekam z nadzieją, że w końcu pojawi się na horyzoncie jakiś znak zwiastujący kontynuację sagi. Właśnie, czy po premierze gry jest na to szansa? Chętnie posłucham (lub raczej przeczytam :wink: ) Waszych pomysłów na dalszy ciąg przygód Geralta z Riwii :D lub Ciri :) [/b]
 
Awatar użytkownika
Rapo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 390
Rejestracja: pn lip 30, 2007 4:42 pm

wt sty 13, 2009 7:37 pm

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Właśnie, czy po premierze gry jest na to szansa?

Sapkowski wielokrotnie powtarzał, że kontynuacji nie będzie. Zacytuję jego wypowiedź z jednego z ostatnich Newsweeków.
A.Sapkowski pisze:
Skończyłem nie postać, lecz precyzyjnie zaplanowaną pracę pisarską, dokładnie w tym momencie, w którym miała zostać zakończona. Cóż można dodać po zakończeniu? Dalszy ciąg? Poważny autor i dorosły mężczyzna tak nie postępuje.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

wt sty 13, 2009 7:42 pm

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Czekam z nadzieją, że w końcu pojawi się na horyzoncie jakiś znak zwiastujący kontynuację sagi.


No to sobie poczekasz, bo Sapkowski od lat zarzeka się, że z szacunku dla czytelnika na pewno nie podejmie się kontynuacji sagi. I trudno mu się dziwić, biorąc pod uwagę, że już ostatnie tomy sagi wydawały się pisane na siłę - w takiej sytuacji nie spodziewałbym się, żeby ewentualne sequele miałyby czymś zaskoczyć. Tak więc na Sapka nie liczyłbym; może więc na kogoś innego? Za kilka lat? Ale nie widziałbym sensu w takiej kontynuacji, bo to co najlepsze w prozie Sapkowskiego - czyli jego niepowtarzalny styl i pomysłowość - nikt nie będzie w stanie podrobić, a jeżeli trafi się jakiś talent, to czy nie lepiej, żeby zachwycił nas czymś zupełnie nowym? Lepiej nie ryzykować sobie zepsucia dobrych wrażeń z dotychczasowych opowiadań i sagi.
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

wt sty 13, 2009 7:58 pm

Macie rację. Nie zgodzę się tylko z ,,pisaniem na siłę". Może Pani Jeziora istotnie była dość ciężka, jednak przemyślana i starannie zaplanowana. Być może Sapek nas zaskoczy? Też czytałem wywiady, jednak myślę że to nie przesądza sprawy. Faktycznie, trzeba poczekać, ale z nadzieją - byle nie na Wiedźmina 2 pióra kogoś innego... :wink:
 
Awatar użytkownika
Matheous
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr lip 11, 2007 6:23 pm

wt sty 13, 2009 9:56 pm

Kolejny tom wiedźmina byłby trochę taki, jak trzecia część Wrót Baldura - ani Wrota, ani Baldura, związek z poprzednimi częściami naciągany i w sumie takie niewiadomoco. Szczerze, wolę patrzeć na Sagę jako na skończone dzieło i jako takie je traktować, niż do wszelkich dyskusji, teorii czy co tam jeszcze w tematach o Sadze może się pojawić dodawać miarkę 'Ale w nowej części podobno Cahir ma się okazać synem Geralta, więc nie wiem'.

Pozdrawiam
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

wt sty 13, 2009 9:56 pm

To tak jakby czekać na kontynuację Władcy Pierścieni. Istnieje co prawda, ale... No właśnie, to nie jest to samo co proza Tolkiena. Moim zdaniem, AS nie powinien pisać sequeli, bo zakończył sagę w odpowiednim momencie, nie do końca wyjaśniającym wszystko.
 
Awatar użytkownika
Fearghal
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: pn gru 22, 2008 7:05 pm

wt sty 13, 2009 10:01 pm

Może tak: nie sequele, ale co powiecie na opowiadania? I nie mam na myśli opowiadań umieszczonych w czasie po sadze, ale przed. Nierealne... Ale miło pomarzyć. Jakieś opowiadanie, w jakiejś antologii... Ech... To by było coś. :) W sumie opowiadania wychodziły Sapkowskiemu najlepiej.
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

wt sty 13, 2009 10:20 pm

Sugerujesz coś jak 'Droga z której się nie wraca'? Niby nie związane (na pierwszy rzut oka), przed akcją właściwej sagi? Fakt, to by było COŚ!
 
Araks3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: sob wrz 20, 2008 7:01 pm

wt sty 13, 2009 10:30 pm

A Ja bym chętnie przeczytał sobie jeszcze takiego "Wiedźmina" tyle,że w zmienionej nieco wersji ^^ Czemu sednem opowieści ma być sam Geralt?Moim zdaniem gdyby Sapek strzelił może z jeszcze 2 książki w tym samym universum,ale postacią główną byłby zupełnie inny wiedźmin taki przykładowy Lambert lub Eskel.Ogólnie więcej walk z potworami,więcej relacji ze światem,więcej charakteru i klimatu miast,państw no i to tyle ;D Więcej nie ma co kombinować,bo w dzisiejszych czasach wszystko idzie w kierunku komercjalizacji ;) Zresztą marzenia są dla ludzi,a Sapek na kolejnego wiedźmaka się nie podźwignie... jednak zawsze jest szansa ;D
 
Awatar użytkownika
Gebels
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:02 pm

wt sty 13, 2009 10:34 pm

A ja jestem zdania, że Saga nie powinna być kontynuowana.
Dlaczego?

Ano dlatego, że co za dużo, to niezdrowo. Wiedźmin jest fajny, owszem. Ale sądzę, że wiele osób czytało końcówkę bardziej z obowiązku, niż żeby dowiedzieć się, jak to się skończy.
Jestem przeto zdania, że najlepsze książki Sapkowskiego o wiedźminie to Miecz Przeznaczenia i Ostatnie Życzenie. I jestem również zdania, że kontynuacja Wiedźmina będzie odcinaniem kuponów od jego popularności. Sapkowski widać jest podobnego zdania, bo uparcie kontynuacji napisać nie chce.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

wt sty 13, 2009 10:49 pm

Ale sądzę, że wiele osób czytało końcówkę bardziej z obowiązku, niż żeby dowiedzieć się, jak to się skończy.
Owszem. Bo Deus ex Machina jest tak koszmarne, tak naciągane i tak irytujące, że jak pierwszy raz do niego doszedłem to odłożyłem książkę na godzinę, bo uznałem, że mi niedobrze.

A to, że Wiedźminowi dalsze pisanie mogłoby zaszkodzić widać po Trylogii Husyckiej. Po dobrej pierwszej części druga jest słaba, a trzecia tragiczna.
 
Awatar użytkownika
Fearghal
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: pn gru 22, 2008 7:05 pm

wt sty 13, 2009 11:38 pm

Malaggar pisze:

A to, że Wiedźminowi dalsze pisanie mogłoby zaszkodzić widać po Trylogii Husyckiej. Po dobrej pierwszej części druga jest słaba, a trzecia tragiczna.


Trylogia Husycka była odrazu rozpisana na 3 tomy, więc akcja była od początku do końca zaplanowana. Przynajmniej teoretycznie, bo wydaje mi się, że Sapkowski trochę się w tej całej intrydze pogubił. Pozatym za dużo tu imho postaci, miejsc i scenerii. Pogubić się w tym idzie! Ale książka zła nie jest. Chociaż akcja Narrenturm ułożona jest wg schematu: ucieka - łapią go - ktoś go uwalnia - ucieka... i tak wkółko...

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Sugerujesz coś jak 'Droga z której się nie wraca'? Niby nie związane (na pierwszy rzut oka), przed akcją właściwej sagi? Fakt, to by było COŚ!


Ja nie mam na myśli opowiadania związanego tylko ze światem, ale konkretnie z Geraltem. Tyle, że nie chodzi mi o jakiś kolejny tom opowiadań, ale opowiadanie napisane na potrzebę, dajmy na to, konkretnej antologii. Tak w ramach prezentu dla zagorzałych czytelników prozy A. Sapkowskiego ;) Ale wiem, że to trochę mija się z celem. I bardzo szanuję AS'a za to, że nie idzie w zaprzęgu komercji, pozostawiając rozdział Wiedźmina zamkniętym.
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

śr sty 14, 2009 8:28 pm

Ciekawym opowiadaniem byłoby opowiadanie z okresu szkolenia Geralta. Jest niby komiks... Ale coś tam nie pasuje mi w ogóle do świata tamtejszego.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

śr sty 14, 2009 9:16 pm

Miałbyś te same elementy główne co przy szkoleniu Ciri. Więc niewiele by to dodało do wizji świata.
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

śr sty 14, 2009 10:45 pm

Ciri nie przechodziła Próby Traw, no i szkoliła się sama. W czasach Geralta było trochę więcej wiedźminów uczących się chyba.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

śr sty 14, 2009 10:50 pm

szkoliła się sama
I dlatego Lambert wrzeszczał na nią, że źle skacze?
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

śr sty 14, 2009 10:58 pm

Chodzi mi o to, że nie miała kolegów wiedźminków. Koleżanek też nie. Inaczej niż Geralt, o którym w sumie wiemy, że jest rówieśnikiem Eskela, mam rację?
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

śr sty 14, 2009 10:58 pm

Malaggar pisze:
I dlatego Lambert wrzeszczał na nią, że źle skacze?


Masz rację, co jednak nie zmienia faktu, że próby traw nie zaznała. ;)
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

śr sty 14, 2009 11:02 pm

Owszem. Jednak jest opisana we wstępie do rozdziału (pseudonaukowy traktak).
 
Poniewczasie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt gru 26, 2008 2:02 pm

śr sty 14, 2009 11:02 pm

Araks3 pisze:
(...)gdyby Sapek strzelił (...)są dla ludzi,a Sapek na kolejnego(...)

Błagam tylko nie Sapek. Sapkowski, A.S. jakkolwiek inaczej ale sam Sapkowski nienawidzi gdy mówi się na niego 'Sapek' więc uprasza się o nieużywanie (:
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

śr sty 14, 2009 11:09 pm

A inne próby przez które przeszli wiedźmini a Ciri nie? Nic o nich nie wiemy, nie wiemy też jak wyglądał Zamek przed zniszczeniem. No i nie wiemy, choć czasem coś podejrzewać możemy, jaki czarodziej nadzorował Zmiany. Nie wiemy też dokładnie jak wyglądała napaść na Kaer Morhen.

To można by opisać, ale chyba nie czekałbym z niecierpliwością. A wydanie takiego opowiadania przyjąłbym z dużą dozą nieufności.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

śr sty 14, 2009 11:14 pm

Ale po co? Czy nie fajniej mieć takie furtki dla własnej wyobraźni?
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

śr sty 14, 2009 11:32 pm

Zgadzam się, dlatego napisałem, że raczej nieufnie bym do tego podchodził...
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

czw sty 15, 2009 9:47 am

Jestem za opowiadaniami.

Opowiadaniami, gdzie głównymi bohaterami będą inne postaci, znane z kart powieści: Czarna Rayla, Milva, Toruviel itd...

Pisane dla fanów, jako rodzaj prezentu.

A w międzyczasie polecam książki Artura Baniewicza wydane przez Supernovą (swoją drogą).

Baniewicz ma styl bardzo przypominający styl autora Wiedźmina. Nawet profesja wiedźmina występuje w świecie Baniewicza...
 
Awatar użytkownika
Tomasz'Benek'Olkusnik
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr gru 31, 2008 8:07 pm

czw sty 15, 2009 11:52 am

Właśnie tak! Fajnie było by poczytać o nieznanych losach znanych postaci.

Mnie szczególnie ciekawią czarodzieje - i ci dobrzy, Triss Merigold i Filippa, ale również "ci źli". Załóżmy, opowiadanie o początkach Vilgefortza, jak narodziła się jego żądza władzy i potęgi. Sapkowski ledwo wspomniał tę kwestię, a przecież to musi być dość zajmujące :wink:

Przepraszam, Baniewicz to ten od Czarokrążcy? :D
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

czw sty 15, 2009 3:03 pm

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Przepraszam, Baniewicz to ten od Czarokrążcy?


Tak.

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Załóżmy, opowiadanie o początkach Vilgefortza, jak narodziła się jego żądza władzy i potęgi. Sapkowski ledwo wspomniał tę kwestię, a przecież to musi być dość zajmujące


Bo ja wiem? Vilgerfotz rzeczywiście jest nawet ciekawą postacią, ale podobnych anty-bohaterów jest od groma w literaturze fantasy i i na ich tle niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Cóż, czytając niektóre posty zaczynam cieszyć się, że nie żyjemy w Stanach, bo gdyby tam powstał Wiedźmin, tonęlibyśmy w zalewie prequeli, sequeli i całej masy opowiadań o tym, jak Geralt pierwszy raz się zakochał, jak zdobył swe miecze i skąd imię Płotka. Niestety, co za dużo to niezdrowo i jestem pewien, że większość tego prezentowałaby poziom o kilka klas niższy od sagi czy pierwszych opowiadań, nawet jeśli powstałaby spod ręki Sapkowskiego. Spokojnie, gdyby nasz AS miałby wizję kolejnych utworów osadzonych w uniwersum Geralta, na pewno by powstały, bo w sumie czemu nie? Ale nie ma (o czym świadczą ostatnie tomy sagi - niby bardzo dobre, ale wyraźnie po nich widać, że Sapkowskiemu zmęczył się już Wiedźminem), więc zamiast narażać na szwank swoją sławę mistrza, wolał zająć się pisaniem czegoś nowego. I bardzo dobrze.
 
Cyklon Kathrina
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sie 24, 2007 7:05 pm

czw sty 15, 2009 6:16 pm

Miecze dostał w Kaer Morhen, wykute za stali meteorytowej, wspomniane jest to chyba w opowiadaniach.

Ciekawią mnie wcześniejsze losy Jaskra, Yennefer - jak została czarodziejką, czemu oblała egzaminy, jej prywatna praktyka...

A jednocześnie cieszę się, że AS nie pisze dalej pre i sequeli. No i ciężko mi sobie wyobrazić ksiażki osadzone w życiu Geralta (nie mówię o świecie) pisane przez innych autorów.

A Baniewicz jest do kitu, "fajny" pomysł: weź Ziemię oryginalną, przekręć o 180 stopni wszystko, dodaj magię i można pisać.
 
Awatar użytkownika
Fearghal
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: pn gru 22, 2008 7:05 pm

czw sty 15, 2009 8:39 pm

Tomasz'Benek'Olkusnik pisze:
Mnie szczególnie ciekawią czarodzieje - i ci dobrzy, Triss Merigold i Filippa, ale również "ci źli".


No z tym podziałem na dobro i zło to ja bym nie przesadzał. Najlepsze w utworach Sapkowskiego i ogólnie w świecie wiedźmina jest to, że pomiędzy dobrem i złem istnieje bardzo cienka, często niewidoczna granica. Filippa inho nie jest w żadnym razie "dobra". Ale faktycznie, ja też bym chętnie poczytał takie opowiadania :)

Cyklon Kathrina pisze:
A Baniewicz jest do kitu, "fajny" pomysł: weź Ziemię oryginalną, przekręć o 180 stopni wszystko, dodaj magię i można pisać.


Tu się nie zgodzę. W książkach Baniewicza nie liczy się koncepcja świata, bo tej autor najwyraźniej nie miał, ale humor. Tego właśnie jest w książkach pod dostatkiem. Autor często puszcza oko do czytelnika, a inspiracje prozą Sapokowskiego są bardzo wyraźne. Baniewicz to trochę taki polski Pratchett.
 
Awatar użytkownika
Caitleen
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pn lut 28, 2005 8:16 pm

czw sty 15, 2009 11:22 pm

Hmm, nie wiem czy sięgnęłabym po kolejną opowieść ze świata Wiedźmina, nie zrozumcie mnie źle, przeczytałam sagę i uważam ją za dzieło udane i zamknięte, dopelnione opublikowanymi opowiadaniami. Czy wyciąganie autorowi z szuflady zakurzonych opowiadań, które zostały poczatkowo odrzucone to dobry pomysł? Chyba niebardzo. A byłby to jedyny sposób na zdobycie 'nowych' wiedżmińskich opowieści biorąc pod uwagę stanowczy sprzeciw Sapkowskiego w kwestii powrotu do tego świata :razz: Może lepiej sobie zagrać w rpga osadzonego w świecie Wiedźmina i samodzielnie wypełnić interesujące nas luki?
 
Awatar użytkownika
gadatiela
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw lis 06, 2008 1:51 pm

pt sty 16, 2009 12:47 pm

Ciri nie była wiedźminką ona była tylko szolona w bitwie aby mogła sięobronić dalsze jej losy są opisane w "Melandine Świat króla Artura"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość