Zrodzony z fantastyki

slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Czarownik, a Oczyma duszy

śr lut 18, 2009 1:25 pm

Miałem kiedyś styczność z dodatkiem o guślarzach Owodzie. Zasady wydały się fajne. Czy te zaprezentowane w „Oczyma duszy” są lepsze czy gorsze i jak w skrócie się prezentują?

Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lut 18, 2009 4:28 pm

Nie mam pojęcia, jak wyglądało to w oWoDzie, ale w Oczyma Duszy wygląda mniej więcej tak: jest baza atutów, które odpowiadają różnym mocom (zaklęciom albo zdolnościom), a do tego jest kilka typów czarowników (thaumaturgów) - Mroczni apostołowie, Magowie ceremonialni czy Guślarze. Każdy z tych typów ma przyspiany do siebie jakiś podzbiór z tych atutów i może je sobie kupować za doświadczenie. Dodatkowo każdy z nich ma jakąś przewagę i słabość. W ramach jednego typu thaumaturga możesz mieć zupełnie różne postaci, które w inny sposób będą kupować atuty magiczne (te niestety są dość drogie).

Hajdamaka

śr lut 18, 2009 4:37 pm

Gruszczy, mozesz troche przyblizyc Atuty, podac jakies przyklady? Chce sie zorientowac czy ma to jakies oparcie w istniejacych sciezkach okultystycznych czy jest to calkowita "fantasia autorica" ;)

Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lut 18, 2009 7:49 pm

Hmm.. Pamiętam jakieś counterspelle (dwa poziomy: wykrywanie wrogich zaklęć i -2 do wrogich zaklęć), alchemię wewnętrzną (dwa poziomy: +1 do atrybutu i możliwość przyjęcia formy eterycznej), alchemię zewnętrzną (przemienianie rzeczy), przywoływanie duchów i zjaw, sprowadzanie szczęścia (dwa poziomy: reroll 9 i reroll 8), uroki (wydawanie poleceń innym osobom), wróżenie (spoglądanie na odległą osobę lub miejsce), dodatkowo jakieś transy, w których można kontaktować się wyższymi bytami (na przykład Mroczni apostołowie to mają i pewnie z diabłem mogą się kontaktować, czyli "Cześć Lucek").

Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr lut 18, 2009 8:57 pm

@Hajdamaka

Pomysły na taumaturgów z "Oczów" mają korzenie w istniejących tradycjach magicznych, ale korzenie to nie cała roślinka. Choć ja osobiście nie narzekam. Wuduiści potrafią zaprosić loa do swego ciała i zamknąć czyjąś duszę w dzbanie (a la dzbany ołtarzowe, do których na mszach vodoun zaprasza się duchy przodków); szaman komunikuje się z duchami przyrody; czarownik (guślarz, hoodoun, generalnie praktyk magii sympatycznej i homeopatycznej) przeklina zdjęcia i tworzy fetysze; badacz tradycji hermetycznych manipuluje losem i bawi się w prostą goecję - tak samo zresztą jak apostoł ciemności. Ogólnie cieszy mnie, że zaczerpnęli z istniejących tradycji i magii wg. systematyki Frazera, a to, że przepuścili to przez mechanikę i klimat systemu było nieuniknione. Przede wszystkim jednak dali zestaw narzędzi. Jeśli coś ci nie odpowiada, a znasz się na rzeczy, dobierzesz do tradycji odpowiednie Atuty lub stworzysz swoje w oparciu o dostępną ci wiedzę.

Hajdamaka

śr lut 18, 2009 10:50 pm

Eee, z tego co piszecie to wlasciwie wszystko trzeba wymyslac. Kiedys przegladalem dodatek i uderzyla mnie fatalna i zle dobrana szata graficzna (mag hermetyczny wygladal jak z d20 Modern), a to dla mnie tez wazny aspekt podrecznika. Jednak sobie daruje, ISA nie zarobi na mnie tym razem. A mogli wydac Wilkolaka ;)

Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr lut 18, 2009 10:59 pm

Hajda, bierz udział w konkursie na Oneirosie ( http://oneiros.pl/news/konkurs-wciaz-nierozstrzygniety/ ). Możesz złapać Oczyma Duszy na każdym z trzech punktowanych miejsc, przy głównej wygranej jeszcze sobie dokupisz stuffu za 50 złotych. Albo weźmiesz coś innego w ogóle :)

Sam podręcznik w/g mnie jest bardzo ciekawy - daje mnóstwo opcji, nawet jeśli nie skorzystasz z nich w przypadku postaci graczy, to robią się z tego krocie antagonistów i NPCów. Mi osobiście najbardziej przypadli do gustu ludzie obdarzeni wszelkiego rodzaju psioniką, ESPerstwem itede.

To, co Kuba zaś powiedział (cześć, Kuba! :wink:) o dorabianiu i przerabianiu, tak naprawdę tyczy się każdego podręcznika do nWoDu. Tu masz wiele rzeczy zrobionych i gotowych, a także widzisz jak sobie radzić z projektowaniem nowych rzeczy. Jakbym chciał np. zrobić sobie magię z fluffem wiedźmiarsko-słowiańskim, to nie będzie problemu - "szkielet" w zasadzie jest gotowy.

PS: Pierwszy post! :razz: :razz: :razz:
Ostatnio zmieniony śr mar 04, 2009 5:25 pm przez Kastor Krieg, łącznie zmieniany 1 raz.

Hajdamaka

śr lut 18, 2009 11:10 pm

Niestety, za malo znam niepolskie podreczniki abym wymodzil cos sensownego z oposem NPCow (a szczegolowy opis lokacji wg mnie tego wymaga). Ja jednak siedze w starym WoDzie, nowy jest na Zachodzie (dziekuje ci ISA).

Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr lut 18, 2009 11:20 pm

Bo ja wiem, czy trzeba znać cokolwiek poza core? Spokojnie można zrobić doskonałego arta w oparciu wyłącznie o ŚM: PP.
Ostatnio zmieniony śr mar 04, 2009 5:25 pm przez Kastor Krieg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ranald
Użytkownik
Użytkownik

czw lut 19, 2009 10:27 am

Ale by materiał był naprawdę dobry przydała by się jednak znajomość Wampów, Wilków i innych czaro-magów której ja np nie posiadam :D

Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lut 19, 2009 10:34 am

E tam, przesadzacie. Wystarczy znać core, posłużyć się mechaniką zjaw i można w zasadzie dowolnego potworzaka wymodzić. To raczej kwestia pomysłu.

Panowie, robi się offtop. Ostrzegam - moderator.

Bo-Lesław
Użytkownik
Użytkownik

czw lut 19, 2009 9:09 pm

Witam wszystkich.
Mam jedno pytanie (zależnie od odpowiedzi zdecyduje się bądź nie na zakup OD) .Uważam serial MillennuM za najlepszy serial w dziejach i chciałbym kiedyś poprowadzić sesje w tym klimacie czy OD da mi narzędzie ku temu odpowiednie (opisano hmmm dary podobne do tego który maiła Frank albo Laura, dodano informacje o przykładowych organizacjach czy kultach/sektach ) czy lepiej zrobię jak się zmobilizuje i kupie i poczytam po angielsku Huntera z dodatkami (może lepiej interno ????).Po sesji będzie trochę czasu na zagłębienie się w lekturze.

Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lut 20, 2009 12:54 am

@Bo-Lesław

Na zasadach z Oczyma Duszy spokojnie wyciągniesz takie zdolności. Do tego właśnie został przeznaczony ten dodatek. Co więcej, obie postaci, o których mówisz, są wymienione w tym dodatku :-)