Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 6:49 pm

Wypowiedź na temat RPG dla mediów

ndz cze 07, 2009 11:14 pm

Witam!

Należę do nowopowstałego klubu skupiającego się na RPG i MtG. W następną sobotę lokalna telewizja zamierza przeprowadzić z nami wywiad odnośnie naszej działalności i będzie okazja opowiedzieć, co to jest RPG i rozpropagować nasze hobby. Wywiad ten zostanie wyemitowany w lokalnej telewizji (emituje programy co sobotę) oraz - prawdopodobnie - w TVP3 Telewizji Kraków.

Chciałbym Was prosić o sugestie i uwagi co do tego, co i jak mówić o naszym hobby, do czego się ustosunkować, jakie niewygodne pytania może zadać redaktor i jak na nie odpowiedzieć? Ogólnie rzecz biorąc proszę o dosyć szybką lekcję udzielania sensownych wywiadów na temat RPG.

PS. Gdy dowiem się, ile mniej więcej czasu uzyskam na wypowiedź, zamieszczę tę informację. Wiem, że ma znaczenie.
 
okapi1975
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 8:05 pm

ndz cze 07, 2009 11:24 pm

Radzę zapozanać się z publikacjami na temat RPG.
W miarę dobrze opisał sprawę Jerzy Zygmunt Szeja w Gry fabularne nowe zjawisko kultury współczesnej. Można dostać gdzie niegdzie a jak nie to szukać w bilbliotekach. :razz:
 
Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1310
Rejestracja: śr lut 18, 2009 1:59 am

ndz cze 07, 2009 11:28 pm

Przede wszystkim wypowiadaj się z założeniem, że ktoś będzie chciał ci pociąć wypowiedź i przeinaczyć tak, by było bardziej medialnie. To dobre założenie na wypadek spotkania dość licznych w polskich, zwłaszcza "niskolevelowych", mediach ludzi pozbawionych oporów przy tworzeniu sensacji i wykorzystywaniu cudzych wypowiedzi poza ich kontekstem.

Jeśli uda ci się zrobić sobie zestaw wypowiedzi, które nawet pocięte nie dadzą złego obrazu omawianego tematu, możesz zacząć się czuć (nieco) pewniej. Ponieważ zaś jest to praktycznie niemożliwe, na względnie drażliwe tematy z mediami się nie rozmawia. Skoro zaś wiemy, że RPG to satanizm, poganizm, okultyzm, antychrześcijaństwo, upadek wartości, morderstwa, krew, pożoga, seks, narkotyki, przemoc i wulgarność (teraz powiedz, ile znasz RPG nie zawierających ANI JEDNEGO z tych elementów), to jesteś z wejścia na straconej pozycji i tłumaczenie, że "przecież literatura i teatr też!", na nic się nie zda.

To całkiem niezły początek do przygotowań. Osobiście, nie odważyłbym się wypowiedzieć ani słowem o RPG do żadnego medium w którym nie mogę zażądać weryfikacji materiału docelowo przeznaczonego do publikacji. Ponieważ zaś, jak sądzę, na żądanie umożliwienia akceptacji materiału popuka ci się ktoś w czoło... Sam rozumiesz. I tak napiszą, co będą chcieli, podpisując pod tym ciebie. A potem szukaj wiatru w sądzie, poszło w kraj.

I nie, nie jestem defetystą. Jestem nie najgorzej poinformowanym realistą. Gratuluję i jednocześnie jak najszczerzej współczuję zainteresowania mediów, zwłaszcza telewizji.
 
Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 6:49 pm

ndz cze 07, 2009 11:56 pm

@Kastor
Po tym medium (telewizji lokalnej) faktycznie nie spodziewam się, żeby konsultowano ze mną materiał przed emisją, ale mam nadzieję na jakieś fory jeśli chodzi o cięcie materiału i czynienie go bardziej medialnym. Czego nie dodałem, nasz klub działa przy miejskim ośrodku kultury - tak samo jak ta telewizja. Więc może po znajomości nie doprawią gęby...ot, dywagacje.
*****************

Czy wymieniać jakieś przykłady systemów? Machać podręcznikami? Ale jeśli tak, to jakimi? Na pewno nie Światem Mroku, może Neuroshimą, D&D? Może na przykład omówić dwie (dosyć odmienne) kownencje: high-magic fantasy jakim jest D&D oraz świat po zagładzie atomowej (Neuroshima)? Cel: pokazać, jakie spektrum możliwości (światy, tematy) dają RPG? Przecież nasze hobby to nie tylko machanie mieczami i zabijanie smoków. To też wysysanie krwi ze śmiertelników, okultyzm..eee..faktycznie, Kastor, troszkę nieciekawie może być, jeśli komuś z redakcji RPG skojarzy się z takimi określeniami ;) . Jeśli nie - skupię się na pozytywnej propagandzie i byłbym samobójcą, gdybym sam wspomniał o jakichś zarzutach odnośnie RPG.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pn cze 08, 2009 12:20 am

* Czyń dużo porównań, zrozumiałych dla nieerpegowców.
* Uważaj, na wszystkie przykłady, jakie podajesz - staraj się podawać pozytywne (co oznacza, że nie masz się rozwodzić o zabijaniu potworów, albo wysysaniu krew przez wampiry bo zabrzmi to jako "granie w RPG to rozkoszowanie się tematyka dla psychopatów")
* unikaj przykładów wcielanie się w inne rasy ("możemy grac elfem, albo krasnoludem"), bo zabrzmi to jako "RPG są dla zdziecinniałych niedorozwojów).
* nawiązuj do popularnych i powszechnie znanych filmów/literatury;
* nie omawiaj tytułów RPG i konkretnych systemów - osoby, które nigdy nie grały i nie słyszały o tym hobby interesuje, co to wogóle jest ta zabawa a nie czy w Neuro jest moloch, a 7th Sea system filmowy.
* podkreślaj pozytywne cechy RPG: rolę słowa, integrację, zabawę za pomocą wyobraźni; Mów to jako opozycja co rozrywek samotnych - telewizji, internecie.
* wspomnij, że bawią się w to głównie ludzie wykształceni albo tacy, którzy dbają o swoje wykształcenie. Rzuć parę sławnych nazwisk (że oni tez grają/grali) np. Sapkowski, ludzie z CD PROJECT którzy zrobili Wiedźmina, itp. TO lekka manipulacja, ale dzięki temu wskażesz, że RPGowcy to nie tylko infantylne dzieciaki, ale tez ludzie, którzy doszli do jakiegoś sukcesu.
* nie gadaj za wiele o odgrywaniu, utożsamianiu się z bohaterem, bo podkleją to pod "gracze tracą poczucie rzeczywistości"
* jeśli ktoś zapyta o trudny temat w stylu "najpierw gra w RPG potem będzie zabijać" wspomnij, że obawy powstały gdy gry te były nowością. Obecnie gry RPG wsiąkły w popkulturę jak komiks, czy film, są popularną i lubianą rozrywką.
* Podkreślaj otwartość społeczności RPGowców, że można przyjść i pooglądać sesje, że są organizowane konwenty, na które przychodzą całe pokolenia i znani pisarze, tutaj wymień kilku (dajesz jakby do zrozumienia że znani pisarze lubią RPG)
 
Aureus

pn cze 08, 2009 6:22 am

 
0rion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: czw lut 07, 2008 1:16 pm

pn cze 08, 2009 3:49 pm

http://anduina.net/orion/orion.wmv

Tutaj (gdzieś tak od połowy) jest wywiad którego udzieliłem, możesz spróbować z tego wywnioskować co zostanie pokazane, z tego co powiesz, bo mój wywiad został ostro pocięty (tutaj jednak, nie byłem przygotowany, raczej po prostu spontanicznie).

EDIT: fixed ;P
Ostatnio zmieniony pn cze 08, 2009 4:31 pm przez 0rion, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Kastor Krieg
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1310
Rejestracja: śr lut 18, 2009 1:59 am

pn cze 08, 2009 4:15 pm

@0rion
wywiad który udzieliłem

BAACZNOŚĆ!

Obywatelu! Znaleźliście się na celowniku Frontu Obrony Wymierających Przypadków! Zrewidujcie swój kurs, albo zostaniecie rozstrzelani!


KTÓREGO (nie) udzieliłem. Spocznij :roll:
 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

pn cze 08, 2009 11:17 pm

Nawet miły wywiad. Krótki troche i się zacinałeś, ale może być. Dobrze ze takie rzeczy są robione, ja dzięku takiemu programowi w TV4 poznałem RPG'i :)



Ps. W co graliście? 7 sea ?
 
Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 6:49 pm

pn cze 08, 2009 11:25 pm

Dzięki za wywiady i rady, szczególnie pomocne wydają mi się wskazówki Furiatha jak malować słowem i zachwycać RPG (kto jak kto, ale Ty się na tym znasz - według mnie świetnie rozreklamowałeś Klanarchię) oraz Kastora - jak uważać na to, co się mówi. Dziękuję za drastyczny przykład, jak nie udzielać wywiadów (Aureus) i za Orionowy filmik.

Jutro dowiem się więcej (będę miał okazję porozmawiać z panią kierownik naszej sekcji, która ściągnęła nam na głowę telewizję) i podam dodatkowe szczegóły. Dzięki wielkie dla was wszystkich, a gdyby ktoś jeszcze mógł mi coś podpowiedzieć czy pomóc - do dzieła, w imię naszego wspólnego hobby ;) !
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pn cze 08, 2009 11:29 pm

Rzuć nam potem filmik z wywiadem, albo powiedz, gdzie go będzie można zobaczyć :)
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Wypowiedź na temat RPG dla mediów

wt cze 09, 2009 10:17 am

Myślę, że dobrze zrobi mediom, jak powiesz, że erpegami interesują sie naukowcy.

Garść danych: tylko w Polsce na temat klasycznych, niekomputerowych RPG napisano dwa doktoraty (Jerzy Szeja, Michał Mochocki; doktorat Szei został opublikowany, to "Gry fabularne. Nowe zjawisko kultury współczesnej") i co najmniej kilkanaście prac magisterskich. Opublikowano też kilkadziesiąt innych tekstów, np. socjologicznych, psychologicznych, literaturoznawczych. O grach pisali m.in. profesorowie: Wanda Zagórska (psycholog), Jakub Lichański, Teresa Walas (literaturoznawcy).

Jest też już międzynarodowe czasopismo naukowe o odgrywaniu ról, w tym w dużym stopniu o RPG, "International Journal of Role-Playing": journalofroleplaying.org/ .

A w Polsce na każdej z konferencji naukowych Polskiego Towarzystwa Badania Gier erpegi stanowią jeden z ważnych tematów (podobnie w publikacjach pokonferencyjnych).

To świadczy o tym, że RPG są ważnym zjawiskiem kulturowym (zresztą Szeja czy Walas piszą o tym wprost).
 
0rion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: czw lut 07, 2008 1:16 pm

wt cze 09, 2009 4:36 pm

@Got

Z zacinaniem to jest mój największy problem nawet przy zwykłym prowadzeniu sesji, walczę z tym, ale wyszło jak wyszło. Sam wywiad był dużo dłuższy, po prostu dużo zostało wycięte. Rzeczywiście było to 7 sea, choć tutaj to jest mały fragment nagrany pod publikę, a nie normalna sesja (sam normalnie nigdy 7 sea nie prowadziłem).
 
MaWro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 9:41 pm

wt cze 09, 2009 6:37 pm

Może nie dokońca na temat, ale mam jedno pytanie. Kiedy i gdzie będą Was pokazywać??
 
Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 6:49 pm

wt cze 09, 2009 7:18 pm

Scobin - świetny pomysł, pokazać RPG nie tylko jako lubianą część popkultury (jak proponuje Furiath), ale również jako ciekawy przedmiot badań dla naukowców ;). Postaram się skorzystać.

Bazowałem wcześniej na informacjach z drugiej ręki, dzisiaj udało mi się spotkać z panią, która to organizuje i uzyskać dokładniejsze informacje.

Program będzie wyemitowany w lokalnej telewizji chrzanowskiej pod koniec czerwca- niestety, z TVP 3 Kraków koledzy wprowadzili mnie w błąd. Plus jednak jest taki,że podobno redaktorka pozwoli nam na ingerencję w materiał czy kilkukrotne nagrywanie, żeby otrzymać dobry efekt. Czyli właściwie można to potraktować jako dobrą bazę do nagrania czegoś na youtube(jeśli będzie jak rzucić).

PS. Biorę głęboki oddech i zaczynam przygotowywać maskę z super wielkim uśmiechem do pozytywnego zaprezentowania RPG :D.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

wt cze 09, 2009 8:59 pm

Jakby co, to bardziej wyczerpujący wykaz tutaj: http://tinylink.pl/bibliografia_rpg . ;-)

Powodzenia! :)
 
Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 6:49 pm

pn lip 13, 2009 2:18 pm

Wywiad był emitowany 28 czerwca w telewizji lokalnej, teraz daję Wam linka do strony, z której możecie go ściągnąć.
http://www.chrzanow.pl/index.php?id=3825 . Można go też obejrzeć na http://galatea.dragonfans.pl/?page_id=2 .

Może uda się komuś to obejrzeć w tym maleńkim okienku, ale polecam po prostu skorzystać z linka pod okienkiem i oglądnąć z dysku w normalnym oknie. Gość w pomarańczowym podkoszulku, podpisany jako Michał i mówiący o RPGach to ja. Pierwsze cztery minuty dotyczą RPGów, reszta jest o naszym chrzanowskim klubie fantastyki.

Jeszcze raz dzięki wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniu się do wywiadu. Skorzystałem z większości rad, sami oceńcie, jak wyszło. Moja wypowiedź była dużo dłuższa (żeby w miarę przejrzyście zarysować, co to są RPG), ale oczywiście została poszlachtowana piłą mechaniczną. Część tekstu przejęła Pani Redaktor, część streściła - szkielet wypowiedzi (czyli co i kiedy mówić) jest mojego autorstwa. Pani Redaktor, jak widzę, zrobiła też mały research i wstawiła dwa zdania, z którymi się nie do końca zgadzam (choćby to, że celem RPGie jest realizowanie nieznanej graczom fabuły), ale nie namieszała za bardzo, więc jest dobrze.

Dość chwalenia się, dzięki i może kogoś to zainteresuje/przyda mu się do pokazania znajomym, że RPGi są całkiem normalną rozrywką, którą promują nawet ośrodki kultury i strony miejskie ;).
Ostatnio zmieniony śr kwie 21, 2010 10:53 pm przez Drejfus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pn lip 13, 2009 6:05 pm

Ładnie to wyszło, dobrze mówiłeś, masz talent do wystąpień, dobra intonacja głosu, merytorycznie w porządku, gratuluję :)

Drobnostki:
- szkoda, że długą partię o RPGach ilustrują planszówki;
- widać tylko facetów przy stole i grze (jedna raz przewinęła się w tle ale
jako statystka), a gdzie dziewczyny? Czyżby gry RPG były tylko dla
chłopców?
- wszyscy jesteście mniej więcej w tym samym wieku, co sugeruje
podświadomie, że w te gry nie są dla młodszych od Was i nie dla starszych.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

pn lip 13, 2009 11:11 pm

Jeszcze jeden kontrowersyjny kawałek pani lektor (z pamięci):

"Dobry gracz musi oddzielać swoje uczucia od uczuć postaci".


Zasadniczo zgadzam się z Wami. Bardzo dobry kawałek promocji naszych wspólnych zainteresowań – tym cenniejszy, że nie ma takich filmów wiele. Gratulacje i dzięki. :-)

Rozumiem, że dozwalasz na wykorzystywanie materiału w celach promocyjnych (z zaznaczeniem, kto jest autorem i skąd film pochodzi). :-)
 
MaWro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 9:41 pm

pn lip 13, 2009 11:13 pm

Bardzo dobrze poszło, mam jednak drobną uwagę. Mianowicie większość ludzi sądzi że gry fabularne, to ratowanie księżniczek, zabijanie smoków i te sprawy. Mogłeś powiedzieć słówko na ten temat, i przedstawic kilka różnych systemów np. DeDeki i Neuroshime.

No, ale sam nie zrobiłbym tego lepiej. Gratuluje!
 
Aureus

pn lip 13, 2009 11:35 pm

- brzydka prezenterka
- GoT - najlepszy rolplej ever ; )

+ Twoja rola - świetnie. Naprawdę. : )
 
Awatar użytkownika
Karczmarz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1000
Rejestracja: pn sie 08, 2005 11:27 am

wt lip 14, 2009 11:16 am

Hmmm

Syntezator mowy ma lepszy głos i intonację niż ta reporterka :) Ale materiał fajnie wyszedł :)
 
Awatar użytkownika
Drejfus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 6:49 pm

wt lip 14, 2009 4:02 pm

Furiath pisze:
Ładnie to wyszło, dobrze mówiłeś, masz talent do wystąpień, dobra intonacja głosu, merytorycznie w porządku, gratuluję :)

Drobnostki:
- szkoda, że długą partię o RPGach ilustrują planszówki;
- widać tylko facetów przy stole i grze (jedna raz przewinęła się w tle ale
jako statystka), a gdzie dziewczyny? Czyżby gry RPG były tylko dla
chłopców?
- wszyscy jesteście mniej więcej w tym samym wieku, co sugeruje
podświadomie, że w te gry nie są dla młodszych od Was i nie dla starszych.

Słuszne uwagi. Nie pomyślałem o tych rzeczach. Co prawda znam w okolicy tylko dwie dziewczyny, którę liznęły RPGi, ale można było ściągnąć parę koleżanek dla robienia efektu, jak też sprowadzić osoby w różnym wieku (choćby nie związane z RPG, bo ze zróżnicowaniem wiekowym byłoby ciężko), żeby zrobić efekt. No ale niestety, przyznasz mi chyba rację, że w RPG grają głównie osoby do 30 roku życia, bo potem zwyczajnie brakuje ludziom czasu.

@Scobin
Rozumiem, że dozwalasz na wykorzystywanie materiału w celach promocyjnych (z zaznaczeniem, kto jest autorem i skąd film pochodzi).

Jasne, ku chwale i promocji RPG ;) !

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości