Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 7:00 pm

Nie wiem ilu graczy spośród Was uważa karty Magica za Sztukę...

Moja przygoda z kartami zaczęła się od rozrywki. Ale dzisiaj, wiele kart spośród mojej kolekcji kartoników, zebrałem wyłącznie dla... "obrazków". Znam maniaków, którzy kolekcjonują wszystkie "wróżki", "elfy", "Zombiaki", czy inne kritki, ale czy zdarzało wam się zbierać karty wyczłącznie dla samego nazwiska ilustratora?

Mi tak.

Oczywiście, z perspektywy czasu można powiedzieć, że ilustracje magicowe są coraz lepsze. Ale czy dziś nie wydaje się Wam, że zamiast pędzla i płótna coraz częściej sprawę załatwia komputer? Wywodzę się ze starych magicowych czasów, gdzie grafika większości kart była do (_!_). I kiedy tylko pojawił się kartonik z klasą - każdy musiał go mieć. Dziś jest takie zatrzęsienie świetnych grafików (WotCów wreszcie na nich stać), że prawie każda karta jest piękna... Ale trochę brakuje mi w nich "wymyślności". Jakiejś nutki szaleństwa, która cechowała dawnych magicowych ilustratorów. I tu pragnę zaprosić was do dyskusji o magicowych ilustratorach. Którzy są Waszymi ulubionymi? Których zbieracie?

A na razie przedstawie swoje typy (jest to oczywiście tylko lista - żaden ranking. Każdego cenię za coś innego):

1. Paolo Parente - Uwielbiam jego wykręcony styl. Karty takie jak BLOOD FRENZY,
FLOWSTONE FLOOD, SADISTIC HYPNOTIST, WATERFRONT BOUNCER - należą do moich ulubionych.

2. Robert Bliss - Ten koleś ma nie pokolei w głowie. Ktoś zabrał mu jedną klepkę. No bo jak można narysować coś takiego jak: MORTUARY, PACIFISM, POLYMORPH, GOBLIN SOOTHSAYER, czy KEENING BANSHEE? Mam jego prawie wszystkie karty!

3. Jesper Ejsing. Mistrz grafiki i skutecznego użycia kompa. Moje ulubione prace - AERIE OUPHES, FENDEEP SUMMONER, SCARECRONE, SOOTH IMP, WICKERBOUGH ELDER.

4. Terese Nielsen - za jej malarski, piękny styl. Magia w czystej formie w ilustracjach do: ELVISH RANGER (aliances ilustracja z laską ;-) ), FORESIGHT, MOON SPRITE, STALKING TIGER

5. Susan Van Camp. Nie wiem czemu - ale mam do niej słabość. Może dlatego, że zawsze coś kombinuje. Obraz w obrazie. Zbliżenie, detal. Magia. Moje ulubione karty - ELVISH BARD, HYMN TO TOURACH, GIFT OF THE WOODS - tchnienie dawnego magica.

Mógłbym wymienić jeszcze wielu. Około 100 - którch ilustracjami się zachwycam i których zbieram... Np. John Avon, Dermot Power... Ale czas rozpocząć dyskusję i chętnie przejrze Wasze typy.

P.S. Może jakiś ranking - małe głosowanie - na najlepszą grafikę ever? :wink:

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 7:11 pm

Rebecca Guay - i wszystko jasne. Każdy z nas kojarzy choćby cudownego Elvish Pipera albo Path to Exile DCI. No i jeszcze Avon odnośnie lądów, bardzo podoba mi się jego niedawne dzieło - Ancient Ziggurat.

Dzięki za założenie tego tematu.

Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 7:51 pm

Thoctar pisze:
Rebecca Guay - i wszystko jasne.

No tak... Rebecca jest świetna! Pamiętem jak kiedyś wszyscy szaleli za kartonikami z jej ilustracjami. Ja kocham jej ilustracje do Norwood Riders.

A z ciekawszych zagadnień - zbieram absolutnie wszystkie karty z ilustracjami beeblesów! Uwielbiam te stworki! Np. - Bouncing Beebles, Bubbling Beebles, Bursting Beebles, Wizard Mentor, etc.

Jest też ich "mroczna" wersja - Furnace Brood

Brakuje mi tylko Equilibrium. Chyba, ża jakąś przeoczyłem... Jeżeli wiecie coś na ten temat... Bądź dystponujecie spisem wszystkich kart z Beeblesami - bardzo prosił bym o PW. :)

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 7:57 pm

Są jeszcze: Nausea, Donate, Topsy Turvy i na deser (dosłownie i w przenośni): Sauté.

Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Re: Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 8:16 pm

Wow przeoczyłem Donate! Kolejna karta w Want... :wink:

A Swoją drogą Jeff Miracola jest świetny! Beeblesy były jego pomysłem. Później przepadły. Magic na ilustracjach w ogóle spoważniał. Jak ktoś przypomina sobie w starszych setach takie perełki jak Orcish Settlers, czy Goblin Snowman, czy inne jajcarskie ilustracje.

Poza setami "UN" brakuje trochę jaj. A przydały by się. Dlatego polubiłem blok Lorwyn/Morningtide/Shadowmoor/Eventide. Nastąpiło lekie "poluzowanie" i powrót starej "magiii". Ze skrzatami i goblinami. A tak na marginesie - ilustrację z Gleeful Sabotage uważam za jedną z najbardziej "magicznych" w całej historii...

A propos bloku Lorwyna - zapomniałem o Murrayu. Jim Murray i jego Vigor, czy Wolf-Skull Shaman - REWELACJA!

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 10:34 pm

Oczywiście, z perspektywy czasu można powiedzieć, że ilustracje magicowe są coraz lepsze. Ale czy dziś nie wydaje się Wam, że zamiast pędzla i płótna coraz częściej sprawę załatwia komputer?

Zgadzam się z Tobą w zupełności, może nie jestem starym wyjadaczem, ale rzeczywiście 95% aktualnych kart ma grafiki typowo komputerowe. Doceniam klasę autorów, bo rzeczywiście są piękne, lecz coś narysowane pędzlem staje się bardziej wybitne.

Osobiście nie zwracam uwagi na autorów i nie kolekcjonuję kart z artami, które najbardziej wpadają mi w oko. Posiadam swoich faworytów, nie wymienię ich wszystkich z pamięci, później może coś dopiszę.
Top: Elvish Piper boska elfica.
Pacifism to coś potrafi przykupić uwagę.
Reszta: Haru-Onna zatańczysz ze mną jeszcze raz, ostatni raz nim skończy się ten bal...
Scryb Ranger sympatyczna wróżka.
Nightsky Mimic mrok i biel, twarz mimica może przeistoczyć się w nasz najgorszy koszmar w każdej chwili,
Mindlock Orb po prostu fajny art :razz:
Angelic Renewal nie jestem sympatykiem aniołów, ale wersja stróża niewinnej dziewczynki porusza sercę :razz:
Viscera Dragger lubię kolorystykę tego typu.
Ostatnio zmieniony pt paź 02, 2009 10:36 pm przez p4v, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt paź 02, 2009 11:02 pm

Heh.. Większość Twoich typów zgarnęła Rebecca Guay! Ja tylko cieszę się, że doceniłeś Pacifism. Bliss to prawdziwy magicowy oryginał. :wink:

Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator

pt paź 02, 2009 11:03 pm

Moje gusta są bardziej teadycyjne - Ron Spencer, a jesli chodzi o nowsze dodatki to bardzo mi się podoba kreska Wayne Reynolds

Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

pt paź 02, 2009 11:40 pm

Specu pisze:
Moje gusta są bardziej teadycyjne - Ron Spencer

Nie wiem czy wiesz, ale Ron Spencer był jednym z głównych grafików karcianki Rage Werewolf Apocalypse. Niestety sprzedałem wszystkie swoje karty z Rage'a. A karcianka była naprawdę zacna. Upadła - z prozaicznych powodów - była źle zbalansowana. Gracze zaczeli narzekać, sprzedaż spadła... Na szczęście Wotc ma niezły dział testów! MTG było, jest i... najprawdopodobniej będzie - dzięki temu najlepszą karcianką ever. A że mają kapustę na coraz lepszych artystów... :rockpunk:

Zendikarowe landy są CUDOWNE! Brak $ na karty do talii, a jeszcze chciało by się uzbierać te PIĘKNE kartoniki... Najśmieszniejsze, że nawet nasi wielcy bracia Faber zbierają kartoniki dla artystów. Nie tak dawno sprzedałem Robertowi Inviolability Tonego DiTerlizzi (którego na marginesie sam zbieram).

A wracając do wielkich -> Dermot Power - twórca kart takich jak - Charging Bandits, Mogg Bombers, Souldrinker. Znacie jego cudowny (jeden z najlepszych ever) komiksów z cyklu SLAINE!?

Awatar użytkownika
Xolotl
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Ilustratorzy MTG

sob paź 03, 2009 12:42 am

Ja mam dużo młodszy staż w magica i takie są też moje gusta. Uwielbiam karty na ktorych jest mnogość szczegółów, oszałamiająca detalami niezwykłość. Najlepszym przykładem niech będzie Temple Garden Roba Alexandra. W tę kartę zawsze mogłem się wpatrywać bez końca. Uwielbiam także szczególnie rysunki na czarnych kartach, takich jak Thoughtseize , albo Horobi's Whisper Aleksiego Briclota. Mozna by jeszcze długo wymieniać. Zaiste, niektóre grafiki z kart magica to niezaprzeczalnie sztuka;)

Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator

sob paź 03, 2009 10:22 am

Jka by nie było... Wizardzi nigdy nie skąpili funduszy na jakość oprawy swoich kart. Wkońcu jest to gra kolekcjonerska, więc i wygląd jest istotny :)

lubster
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Ilustratorzy MTG

sob paź 03, 2009 11:58 pm

Ja gram raczej długo, chociaż to bez znaczenia- Avon ma świetny klimat.

Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

ndz paź 04, 2009 10:12 am

Według mnie, Avon ze swoimi landami rządzi.

Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz paź 04, 2009 2:04 pm

Hmm... Jestem trochę zasczoczony, że tak mało osób wypowiada się w tym temacie. Myślałem, że jest więcej graczy zbierających kartoniki dla samych obrazków. Jednak aspekt kolekcjonerski wyraźnie w kraju nad Wisłą - leży i kwiczy. :razz:

A może wstydzicie się przyznać? :wink:

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

ndz paź 04, 2009 2:10 pm

Może niektórzy mają dopiero w planach kolekcjonowanie kart :wink: Chciałbym uzbierać wszystkie karty DCI/FNM z elfami, jest może gdzieś lista tego typu karcioch?
Ostatnio zmieniony ndz paź 04, 2009 2:12 pm przez p4v, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

ndz paź 04, 2009 3:12 pm

http://magiclibrarities.net/rarities.html
I masz karty będące "Tournament Promos", tam wybierasz sobie typy turniejów, za które były przyznawane.

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt paź 06, 2009 9:40 pm

Zephyel pisze:
Według mnie, Avon ze swoimi landami rządzi.

Prawda, ale nie wolno zapomniać że jest dużo pięknych landów innych autorów. Śliczne są wszystkie rare landy z lorwyn i shadowmoor.

Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator

Ilustratorzy MTG

wt paź 06, 2009 11:16 pm

p4v pisze:
Śliczne są wszystkie rare landy z lorwyn i shadowmoor.

Czego nie można powiedzieć o Basic'ach

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 3:32 pm

Szukam ładnych artów z krajobrazami i kobietami, interesuje mnie nowsza kreska. Komukolwiek coś przychodzi do głowy? Karty ogarniam od Lorwyna - Shadowmoor, więc liczę na jakieś starsze propozycje.
Ostatnio zmieniony ndz lis 08, 2009 3:33 pm przez p4v, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 3:34 pm

Chodzi Ci o arty Magicowe, czy po prostu arty?

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 3:37 pm

Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 3:51 pm

To polecam landy - tak są genialne arty krajobrazów, do tego z kobiet mogę zarzucić Icatian Crier

Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 5:18 pm

Awatar użytkownika
Xolotl
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 5:25 pm

Jaya Ballard, Task Mage

Nawet mam jedną:) Obrazków kobiet jest naprawdę dużo. Poświęć Gathererowi kilka chwil a odnajdziesz to czego pragniesz.
A ze starszych masz np. Hair-Strung koto, czy Graceful Adept, pierwsze dwie z kupki kart którą wziąlem w ręce:)
Ostatnio zmieniony ndz lis 08, 2009 5:26 pm przez Xolotl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 5:35 pm

:o Graceful Adept to jest po prostu MUST HAVE!

Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 5:41 pm

A na cóż ci takie babeczki na kartach? :]

Awatar użytkownika
p4v
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ilustratorzy MTG

ndz lis 08, 2009 5:55 pm

:kiss: po prostu doszedłem do wniosku, że warto mieć pare fajnych kart.
Ostatnio zmieniony ndz lis 08, 2009 5:55 pm przez p4v, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: