Zrodzony z fantastyki

Od kiedy gracie?

podstawówka :O
32 (44%)
gimnazjum
28 (39%)
liceum
10 (14%)
studia
2 (3%)
po studiach
Brak głosów
 
Liczba głosów: 72
 
juror
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: ndz lut 01, 2009 7:46 pm

Od kiedy gracie?

pt lis 20, 2009 10:43 pm

Cześć!
Jestem dość świeżym graczem gram od mniej niż roku a warhammera parę miechów. I jestem ciekawy od kiedy gracie?
Napiszcie też jaki jest waszym zdaniem odpowiedni wiek na start i od czego zaczynaliście(systemy)

Ja zaczynałem od DD i uważam że zmarnowałem kase i czas, później warhammer. Ja zaznaczam gimnazjum, pewnie będe bardzo samotny z tego co zaobserwowałem :D
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: Od kiedy gracie?

pt lis 20, 2009 10:53 pm

Temat chyba już był, ale co tam. Ja gram od jakichś 12 lat, zaczynałem w 8 klasie podstawówki. Pierwsze moje systemy to były pisane w zeszycie autorki. Potem był Warhammer i Wampir: Maskarada (oraz jednocześnie nadal autorki), Legenda 5 Kręgów, Gasnące Słońca, DeDeki, Exalted i całe góry innych gier...
Ostatnio zmieniony pt lis 20, 2009 11:24 pm przez zegarmistrz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Drengi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 2:23 pm

Re: Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 11:48 am

Wiek nie odgrywa aż tak dużej roli w tego typu grach. Jedynym problem może być duża różnica wieku pomiędzy graczami, jak są mniej więcej z tego samego rocznika, to raczej mają takie samo podejście i zaangażowanie do gry.

Osobiście sam uważam że tego typu gry są raczej dla osób 16+, ale nie chce nikogo dyskryminować po prostu, znam(miałem) przykłady dość "osobliwych" historii z młodymi graczami, co z lekka mnie deprymuje, ale to wynika z tego że starsze osoby mają inne podejście do gry niż młodsi .
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 2:37 pm

Zacząłem w podstawówce od Warhammera w czasach, kiedy podręcznik był nie do dostania, miałem jakieś tam pokserowane strony z różnych dziwnych źródeł, a podręcznik po raz pierwszy miałem w rękach po trzech latach prowadzenia. :razz: Miałem epizod z Arkoną, który dobrze wspominam, a potem to już poszło z górki :wink:

Wiek odgrywa bardzo dużą rolę w takich grach :wink:
 
Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: ndz kwie 30, 2006 7:58 pm

Re: Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 3:34 pm

Zacząłem grać jak tylko pojawił się w polsce. To był rok 1994? Może 95. Grałem tak do 2000, potem jakiś rok jak wyszła 2 edycja.
Aktualnie czekam na 3 edycję w którą też pewnie popykam jakiś czas.
Lat mam 29.
 
Rastin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn maja 11, 2009 8:27 am

Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 7:01 pm

Gram już 5 lat. Głównie Warhammer I i II, autorki oraz od niedawna Klanarchia. lat mam 16 .
 
Awatar użytkownika
Armoks
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: pn lip 07, 2008 3:26 pm

Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 7:33 pm

Gram już pięć i pół roku, od gimnazjum. Na przemian prowadzę Warhammer'a 2 ed., a teraz 3 ed., i gram w D&D 3.5. Startowałem z D&D 3.0 i Warhammer'a 1 ed. :)
Ostatnio zmieniony pt sty 08, 2010 4:50 pm przez Armoks, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Sakwan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: wt cze 16, 2009 12:12 pm

Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 8:17 pm

Od podstawówki, jakiś straszny smarkacz byłem (choć niektórzy będą uważali że nadal jestem :P ) bo chyba 2 czy początek 3 klasy. Zaczynałem od młotka 1ed, teraz 2ed i gościnnie zahaczałem o kilka systemów, ale jakoś nie przywiązuje do nich specjalnego sentymentu, i gram w nie też rzadko.

Drengi pisze:
Osobiście sam uważam że tego typu gry są raczej dla osób 16+, ale nie chce nikogo dyskryminować po prostu, znam(miałem) przykłady dość "osobliwych" historii z młodymi graczami, co z lekka mnie deprymuje, ale to wynika z tego że starsze osoby mają inne podejście do gry niż młodsi .


Nie wiem jakie miałeś doświadczenia, ale ja miałem (i mam) całkiem inne. Grałem od początku z kumplami z klasy i razem wychowywaliśmy się w RPGach na młotku 1ed. Mam aktualnie 15 lat, a w naszym klubie fantastyki jestem postrzegany jako jeden z tych najlepszych klubowych mg, co niweluje twoją poprzeczkę wiekową 16+. Co do samej granicy wiekowej to nie mam takiej i wszyscy co takowe ustanawiają są wg mnie w błędzie.

Moim zdaniem w RPG można grać bez względu na wiek, ale na "stan umysłowy i emocjonalny" graczy ;).

juror pisze:
Ja zaznaczam gimnazjum, pewnie będe bardzo samotny z tego co zaobserwowałem :D


Domyślam się że chodzi ci o samotność w RPGach ;) - powiem Ci tak: żebyś się nie zdziwił, kiedy zobaczysz ile ludzi grało w jakieś mmo/crpg i inne takie (albo czyta książki fantasy - szczególnie dziewczyny), bo jeśli nie masz graczy to oni właśnie będą chcieli spróbować RPGów.
Ostatnio zmieniony sob lis 21, 2009 8:21 pm przez Sakwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Blizz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 197
Rejestracja: sob paź 20, 2007 10:21 pm

Od kiedy gracie?

sob lis 21, 2009 10:17 pm

Nie pamiętam dokładnie, ale zaczęło się to od kumpla, który przyniósł podręcznik do 2 ed.(wtedy jeszcze całkiem świeżej). W pierwszą edycję jeszcze nie miałem przyjemności zagrać(a w trzecią jakoś nie mam ochoty). Obecnie przerabiam na potrzeby własne mechanikę drugiej(totalny rebuild). Wiem, iż było tu wiele tematów o zmianach w mechanice, więc dalej tego wątku nie ciągnę.
I zaznaczę, że po pierwszej sesji WH 2 ed. sam zacząłem mistrzować...
Ostatnio zmieniony sob lis 21, 2009 10:18 pm przez Blizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Drengi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 2:23 pm

Re: Od kiedy gracie?

ndz lis 22, 2009 9:45 am

Sakwan pisze:
Nie wiem jakie miałeś doświadczenia, ale ja miałem (i mam) całkiem inne. Grałem od początku z kumplami z klasy i razem wychowywaliśmy się w RPGach na młotku 1ed. Mam aktualnie 15 lat, a w naszym klubie fantastyki jestem postrzegany jako jeden z tych najlepszych klubowych mg, co niweluje twoją poprzeczkę wiekową 16+. Co do samej granicy wiekowej to nie mam takiej i wszyscy co takowe ustanawiają są wg mnie w błędzie.


Dobra możesz być świetny w te klocki, nie zamierzam się kłócić, kto nadaje się do gry, a kto nie, po prostu pod stwierdzeniem "młodsi gracze", miałem namyśli osoby, które mają znikome doświadczenie/wiedze.
Żeby posiąść tą wiedzę trzeba poświęcić trochę czasu, co odzwierciedla moja granica 16+. Ale to zależy też od tego, kiedy dana osoba zaczęła czytać fantasy, ja pierwszą taką książkę otworzyłem na początku podstawówki, a rpg dopiero w liceum.

Młodsze osoby nie nadają sie do gry to pojecie względne, dlatego używam go w ostateczności i dopiero po paru sesjach z taką osobą.

A sama granica(16+) jest raczej dla mnie, gdyż chce sie uchronic przed zbyt dużą rozbierznością wiekową graczy, co czesami moze doprowadzic do spięć i nerwowych sytuacji, a wszystko to wynika z odmiennego podejścia i zaangazowania osób młodszych
 
Rastin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn maja 11, 2009 8:27 am

Od kiedy gracie?

ndz lis 22, 2009 5:13 pm

Drengi pisze:
A sama granica(16+) jest raczej dla mnie, gdyż chce sie uchronic przed zbyt dużą rozbierznością wiekową graczy, co czesami moze doprowadzic do spięć i nerwowych sytuacji, a wszystko to wynika z odmiennego podejścia i zaangazowania osób młodszych


Zgadzam się, granica 16+ jest względna, aczkolwiek należny unikać rozbieżności wiekowej, młodsi gracze czują się wyobcowani ponieważ nie porozumieją niektórych aluzji starszych towarzyszy, zaś jednostki starsze częstokroć denerwuje podejście do gry młodszych
 
Awatar użytkownika
Krishakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 761
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 10:59 am

Od kiedy gracie?

ndz lis 22, 2009 8:36 pm

RPG jest zabawą dla ludzi, którzy wzajemnie się rozumieją, najlepiej więc, aby wszyscy gracze byli w podobnej grupie wiekowej- a jak się bawią, to już ich sprawa- nikt im przez ramię nie będzie zaglądał. Każdy prędzej czy później ewoluuje- im wcześniej zacznie przygodę z grami fabularnymi, tym lepiej.
Jak w życiu- każdy z nas robi mnóstwo głupot, których później się wstydzi, co nie zmienia faktu, że stanowią one o tym, kim będziemy w przyszłości. I mam dziwne wrażenie, że większość z tych głupot przypada właśnie na okres 16+... :wink:

Ja gram od wczesnej podstawówki, przeszedłem w międzyczasie masę życiowych i erpegowych transformacji, a głupawe sesje sprzed niespełna dwudziestu lat i tak wspominam z łezką w oku...
No- i jedno pozostało niezmienne- nadal gram w Warhammera! :)
 
Awatar użytkownika
Khemlish Val'Drach
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1055
Rejestracja: czw gru 01, 2005 6:00 pm

Re: Od kiedy gracie?

pn lis 23, 2009 10:24 am

Ja zacząłem od FB w 3 lub 4 klasie podstawówki. Potem był Mordheim a potem dopiero w 7 lub 8 klasie RPG. Zaczeło się od WH, potem był Wampir: Maskarada choć w moim wykonaniu to był bardziej wampir masakra. :hahaha: Takie podejście do RPG zaprowadziło mnie do Cyberpunka 2020
Na początku liceum wkroczyłem w DnD a potem Gasnące słonca, Neuroshima, Arkona, Dzikie Pola. Ostatnio do listy dołączył WH40k: Dark heresy.

Zgadzam się co do różnicy wieku miedzy graczami. Jeśli cześć graczy to dzieciaki a cześć już jest badziej dorosła to efekt może być opłakany. Mówie z doświadczenia.

PS. podstawówke skończyłem jeszcze 8 letnią.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2009 10:25 am przez Khemlish Val'Drach, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

Re: Od kiedy gracie?

pn lis 23, 2009 2:39 pm

Najważniejsze nie jest to, od ilu się gra tylko jak się często gra.
 
Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3116
Rejestracja: sob cze 07, 2003 1:31 pm

Od kiedy gracie?

wt lis 24, 2009 2:28 pm

Zacząłem jakieś 15, 16 lat temu, na początku studiów. Najpierw KC, potem WFRP, autorki... Do WFRP wrociłem razem z 2 ed pl.
Grywałem z ludźmi kilkanaści elat starszymi i kilkanascie lat młodszymi, z róznymi doświadczeniami. Generalnie jednak chodzi o to, aby ludzi edobrze się dogadywali w zyciu, wówczas na sesji też nie bedzie problemów. Jesli Pan Student z zalozenia nie dogaduje się z piętnastolatkiem i nie wyobraża sobie sesji bez piwa, czy dwóch, to razem sobie nie pograją.
Gram niestety niezbyt czesto.
Ale gram ;)
 
Awatar użytkownika
Carramba
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: pt sty 05, 2007 5:29 pm

Od kiedy gracie?

sob lis 28, 2009 12:25 am

Zacząłem grać we wrześniu 2004. Pamiętam jak dziś pierwszą sesję. WH 1ed, płynęliśmy barką po Odrze, taki niby rejs integracyjny w pierwszej klasie LO. No i bardziej zintegrowałem się wtedy z RPG niż z klasą. :P

Od tamtej pory prowadzę WH, na drugą edycje przesiadłem się w rok po jej wyjściu.
A grywałem w Neuroshimę, Wiedźmina, Fading Suns, Zew Cthulu, dwie edycje warha (trzeciej nie ruszę, bo nie i już :P), jakąś autorkę raz czy dwa. Nawet chciałem poprowadzić Oko Yrrhedesa, ale zrezygnowałem, po przeczytaniu całego podręcznika, a Yarrę, Rzekę Śmierci poprowadzę w Neuro. :P
 
Feroz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: czw gru 03, 2009 5:34 pm

Re: Od kiedy gracie?

czw gru 03, 2009 6:03 pm

Gram od 1995 roku, zaczynałem od WFRP (1 ed., jeszcze w miękkiej oprawie), Oka Yrrhedesa i Star Wars d6. Po drodze było mnóstwo innych systemów, praktycznie wszystko co wyszło w Polsce i parę zagranicznych. Obecnie prowadzę i grywam w Warhammera (2ed, za moment dostanę pudło z 3) oraz Exalted. Mam 25 lat.
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Od kiedy gracie?

śr gru 23, 2009 10:52 pm

Pierwsza klasa liceum, ludzki skrytobójca w Powrocie do Świątyni Złych Żywiołów... to były czasy, aż się łezka w oku kręci ;) Z biegiem lat pogrywałem nieco w Wiedźmina, Wampira: Maskaradę, L5K, Dzikie Pola, trochę więcej w drugoedycyjnego Warhammera. Można powiedzieć że historia zatoczyła krąg, gdyż powróciłem (głównie z sentymentu) do starego dobrego DeenDeka - tym razem jako MG.
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

Od kiedy gracie?

śr gru 23, 2009 11:49 pm

Zaczynałem w 1994, byłem w szóstej klasie podstawówki. Prowadzę od 1995.
Zaczynałem od Młotka. Obecnie nie gram weń zbyt często - troszkę się przejadł. Może trzecia edycja mu pomoże. Albo się poprowadzi młota na Savage Worlds.

Odpowiedni wiek? Największa różnica wieku między mną a graczem wynosiła 10 lat. A z gościem (to był mój Szwagru) grało mi się zarąbiście. W sumie chyba jest tak jak powiedzieli przedmówcy - wiek nie ma znaczenia, sposób gry też nie za bardzo dopóki grasz z ludźmi odbierającymi na tych samych falach.

szelest pisze:
Najważniejsze nie jest to, od ilu się gra tylko jak się często gra.

Ty w rok wyrabiasz mój plan pięcioletni :)
Spoko, jak tylko wyrwę się z aktualnej okolicy i na stałe wrócę do mojego rodzinnego miasta, też tak będę miał :)
 
Awatar użytkownika
Ifryt
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 912
Rejestracja: śr mar 03, 2004 5:07 pm

Od kiedy gracie?

czw gru 24, 2009 8:54 am

Gram od 18 lat. Zaczynałem w ostatnich latach podstawówki, jeszcze 8 letniej, więc tutaj w ankiecie zaznaczyłem gimnazjum jako odpowiadające wiekowo. :)

Zaczynałem od AD&D i Advanced Heroquesta (taka planszówka w stylu współczesnego Descenta, rozgrywająca się w świecie Warhammera). Od tamtego czasu grałem w bardzo różne rzeczy (większość popularnych systemów i trochę tych niepopularnych).

Grupy mieszane wiekowo? Trudna sprawa, ale czasem wychodzą bardzo fajnie - zależy od podejścia graczy. Czasem lepiej gra mi się np. z licealistami zaangażowanymi w grę niż z moimi rówieśnikami, którzy bywają mocno zblazowani.
 
Awatar użytkownika
Didek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 391
Rejestracja: pt sty 25, 2008 7:56 pm

Od kiedy gracie?

czw gru 24, 2009 3:14 pm

Gram od równiutko dwóch lat (czyli w moim przypadku od pierwszej klasy gimnazjum), bo właśnie 24 grudnia przeczytałem podstawkę WFRP, a we wrześniu tego roku, zacząłem grać w NS, a już teraz szykuję się na L5K. Mam stałą ekipę w moim wieku, ale od około roku gramy z kolegą-weteranem, który gra już koło 10 lat, a ma obecnie 25. Szczerze mówiąc, nigdy nie narzekał ani on na nas, ani my na niego. Jak już ktoś słusznie zauważył, jeśli relacje w drużynie stoją na dobrym poziomie, to będzie się dobrze grało.
 
Awatar użytkownika
Kerad
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 26, 2009 12:22 pm

Re: Od kiedy gracie?

pt sty 01, 2010 1:05 pm

To mój pierwszy post więc witam wszystkich. :hello:


Ja gram od około dwóch lat tj. od piatej klasy podstawówki, chociaż w trzeciej czy może czwartej kolega poprowadził mi jedną przygodę a i tak nie do końca, ponieważ zaczeła mnie w połowie boleć głowa to i tak długo zajęło mi namawianie nie lubiących się wtedy graczy do zagrania. W sumie jeden chciał grać odkąd o tym usłyszał, ale drugi tłumaczył to, że nie chce grac brakiem stron z zasadami w książce do 1ed.Drugi kupił książke i od wtedy gramy. :D

Z góry przepraszam za wszystkie błędy w zdaniach.
 
Awatar użytkownika
pawlak07
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 96
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 5:02 pm

Od kiedy gracie?

pt sty 01, 2010 1:53 pm

Ja od dwóch i pół roku.
 
Bimbrownik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: czw gru 10, 2009 10:00 am

Re: Od kiedy gracie?

pn sty 04, 2010 7:59 pm

Ja zacząłem swoją przygodę z WHRP ,3 lata temu ,kolega mnie do tego zachęcił bo szukał ludzi na plener cało nocny. Zgodziłem się po długiej namowie. Stworzyłem własną postać ,był to jak pamiętam do dziś krasnolud gladiator. Pierwszy raz tamtej nocy bawiłem się tak wspaniale . Od tamtej pory gram w każej wolnej chwili ,czyli raz albo dwa razy w tygodniu (przeważnie sobota i niedziela). W poprzednie wakacje sesje odbywały się można powiedzieć codziennie (3-5 razy w tygodniu , ale oczywiście także DD i Neuro).
 
Awatar użytkownika
jaffar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 8:08 pm

Od kiedy gracie?

śr sty 06, 2010 2:45 pm

Gram od jakiegoś 1995 roku. Zaznaczyłem gimnazjum bo to odpowiada 7 klasie podstawówki, a jakoś tak to się wszystko zaczęło.
Pierwszy był Młotek, potem pojawił się Cyber, WOD, KC, różnej maści autorki.
Teraz najczęściej jest to Warhammer i autorskie pomysły, które tworzymy razem z lepszą połową mojego istnienia :wink: .
A dobry wiek na start to taki, w którym uczestnicy będą w stanie w pełni załapać o co w tej zabawie chodzi.
 
Awatar użytkownika
Amanea
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1629
Rejestracja: wt sty 05, 2010 1:31 pm

Re: Od kiedy gracie?

śr sty 06, 2010 3:11 pm

Ja się też witam, bo dopiero od niedawna zaglądam tutaj.

Gram od 1szej/2giej klasy gimnazjum. A lat mam 21.
Przez pierwsze lata to były 1-2 sesje tygodniowo. Potem się lekko zmniejszyło.
Obecnie mam przerwę dłuższą od jakichś 2 lat i grywam sporadycznie bardzo (za bardzo), aż mnie to przeraża. Pozostają mi cRPGi i MMORPGi, ale wiadomo... niezmiernie marna namiastka.

Prowadzenie... Eee. Raz w roku jak mnie namówi znajomy na konwencie. I to raczej znajomym pyszczkom. Nie mam do tego smykałki.

W co? Pierwsza sesja to był Warhammer, potem był dłuuugi czas D&D, potem różnie... Wampir, Earthdawn, Wilkołak, Kryształy Czasu, Monastyr, Poza Czasem. Od kilku, naprawdę kilku, w danym systemie po kilkadzieścia. Część liźnięta, część bardziej zgłębiona. Nie mogę się przekonać do systemów typu Star Wars, Neuroshima, Cyberpunk. Może kiedyś.

A co do wieku... Ja się najlepiej czuję w towarzystwie graczy starszych - tak z 5-10 lat starszych (czasem i więcej). Przy czym nie zaprzeczam, że z ludźmi w moim wieku też bardzo lubię grać. Może to kwestia tego, że ze starszymi ode mnie zaczynałam i większość moich znajomych jest ode mnie starsza, nie wiem.

Pozdrawiam,
A.
Ostatnio zmieniony śr sty 06, 2010 3:12 pm przez Amanea, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Largus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 899
Rejestracja: wt lut 08, 2005 10:39 pm

Od kiedy gracie?

pt sty 08, 2010 12:31 am

Rzeczywiście, temat taki już gdzieś kiedyś był, ale co tam, mogę wypowiedzieć się drugi raz :)

Swoją przygodę z papierowymi rpgami zacząłem w zerówce (tak dobrze czytacie), były to kompletnie nowatorski dla mnie pomysł, bo nigdy nie słyszałem o żadnych rpgach, bitewniakach i innych takich cudach. A gra polegała na tym, że ja jako prowadzący rysowałem planszę/świat a moi koledzy jako gracze mówili mi co robią. Np przeszukują narysowaną szafkę, kradną samochód, strzelają, budują dom. Ja po prostu zmazywałem ludzika w jednym miejscu i rysowałem w kolejnym, tak przedstawiałem inne rzeczy. Nie było żadnych umiejętności, statystyk, co najwyżej jedynie ekwipunek typu broń czy jakaś lina oraz pieniądze, życie. Były to papierowe adaptacje gier komputerowych poczynając od settlersów, red alert, poprzez grand theft auto, tomb raider ale też i autorskie gry w znanych uniwersach czyli w świecie gwiezdnych wojen, czy choćby pokemonów wówczas strasznie popularnych. Było tego multum, że nawet nie pamiętam wszystkich gier jakie wymyśliłem. Wszystkie gry były albo w rzucie z góry albo były platformówkami, choć zdarzyło mi się również popełnić jakieś 3D co bym raczej nazwał aksonometrią. Wymyślałem i prowadziłem te wszystkie gry na przełomie podstawówki. Nawet nie wiecie ilu chętnych graczy miałem :) W między czasie w teleranku widziałem program poświęcony już takim prawdziwym papierowym grom fabularnym ale jako, że wówczas internet nie był taki powszechny to nie miałem jak sprawdzić dokładniej co to jest i szybko o tym zapomniałem. Może wydać się to mało rpgowe ale ja w tym widzę jak najbardziej takową grę w więcej niżeli namiastce.

Przełom to wakacje między podstawówką a gimnazjum kiedy to moi kuzyni zaproponowali mi abym zagrał z nimi w rpga a konkretniej w warhammera ed. 1. Od razu wydało mi się to znajome, tyle że zamiast akcja dziać się na kartce działa się w wyobraźni. Więc i ja zacząłem prowadzić początkowo właśnie warhammera na wiedzy którą nabyłem dzięki tym sesjom i materiałom które znalazł dla mnie mój tata. Początkowo też wszystko skrupulatnie rysowałem moim graczom, więc sesje wyglądały podobnie jak te rysowane gry tyle, że okraszone były dodatkowo rzutami kostkami, kartami postaci, mechaniką. Później rysowania było mniej i mniej, jakieś jedynie szybkie mapki poglądowe aż w końcu praktycznie w ogóle zniknęło.

Z moich rachunków wynika, że teoretycznie gram już 14 lat jeżeli liczyć te moje pomysłowe gierki a 7 jeżeli jedynie zwykłe rpg. Ale w praktyce to mojego grania w to normalne rpg miałem z 4 lata bo w pierwszej liceum drużyna się rozpadła i od tamtej pory jestem emerytowanym mistrzem gry :P

W ankiecie zaznaczyłem, że gram od gimnazjum bo od niego zacząłem w normalne rpgi grac.

Na koniec mogę dodać, że poznając gry fabularne, kolejno bitewniaki runęło moje marzenie z dzieciństwa, gdyż marzyłem sobie, że jak już będę duży to opatentuje mój pomysł na gry i będę je wydawał w eleganckich pudełkach, a wewnątrz byłby ołówek, gumka, jakieś kostki może, plansze przykładowe, plansze do gry oraz książka w której były by zawarte zasady jak prowadzić rozgrywkę, jak co narysować. No i cóż, okazało się, że ktoś to już wymyślił, i to z 20 lat wstecz :P
 
Dan Meidros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: pt maja 22, 2009 3:48 pm

Re: Od kiedy gracie?

pt sty 08, 2010 11:03 am

Ja gram już 14 lat. a raczej jestem Mistrzem Gry, bo grywam ledwie kilka razy do roku. Mistrzuję natomiast znacznie częściej. Zacząłem od Cyberpunka. Zagrałem u kumpla w jedna przygodę, a po kilku dniach poprowadziłem swoją pierwsza sesję i stało się dla mnie jasne, że wolę zdecydowanie prowadzić niż grać. Potem prowadziłem Władcę Pierścieni na autorskiej mechanice, następnie WFRP 1ed. sporadycznie Zew Cthulhu, D'n'D, WFRP 2ed. L5K.
Co do wieku graczy, to nie mam wyrobionej opinii. Osobiście, odkąd pamiętam, zawsze grałem z rówieśnikami.
 
jano4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw maja 29, 2008 1:38 pm

Re: Od kiedy gracie?

pt sty 08, 2010 12:40 pm

Ja gram od 1996, od podstawówki, zacząłem prowadzić w 98, początki to Warhammer a później to z górki, chyba wszystko co po polsku wyszło, ech graliśmy wtedy po 3 sesje w tygodniu, a teraz jedną na miesiąc czasem ciężko zorganizować :(
Co do wieku to zgadzam się, że powinien być w grupie zbliżony, jak przypominam sobie nasze pierwsze sesje (kompletna sieka) to dziś raczej ze sobą z tamtego okresu bym nie pograł :D (chociaż wspominam to miło)
Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości