Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

Ankiety do tworzenia postaci

ndz gru 06, 2009 10:16 pm

Pamiętam że jeszcze na starej stronie dnd.pl ukazał się ten materiał. jest to lista pytań mająca pomóc w tworzeniu pogłębionej charakterystyki postaci. Naszła mnie chęć by zadać wam drodzy forumowicze kilka pytań:
  1. Czy stosujecie tego rodzaju ankiety przy tworzeniu postaci?
  2. Macie jakieś sprawdzone i godne polecenia kwestionariusze?
    Niekoniecznie natury ogólnej, mogą też być takie specyficzne dla świata/kampanii?
  3. Co sądzicie o pomyśle by przygotować kwestionariusz dla postaci pod konkretna kampanię?
    Pytania mogą być trochę tendencyjne i przez to kierunkować kreację postaci zgodnie z założeniami kampanii.
 
Awatar użytkownika
Blanche
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: pn sie 11, 2008 1:42 pm

Ankiety do tworzenia postaci

pn gru 07, 2009 8:16 am

Nie stosuję żadnych ankiet - moi gracze doskonale znają wszystkie te pytania, które znalazły się w zaprezentowanym przez Ciebie kwestionariuszu i odpowiadają sobie na nie "w cichości ducha", jeśli mają na to ochotę - następnie piszą historię, którą oddają wraz z kartą postaci. Potem często jeszcze następuje rozmowa na temat ich bihaterów i to w zupełności mi wystarcza. Zresztą, zakładam również, że aby rzetelnie odpowiedzieć na wszystkie pytania trzeba najpierw, jednak, kilka sesji (przynajmniej jedną) daną postacią zagrać, sprawdzić ją.
Ostatnio zmieniony pn gru 07, 2009 8:17 am przez Blanche, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Ankiety do tworzenia postaci

pn gru 07, 2009 10:30 am

Zależy w co gramy ale z reguły bardziej zależy mi na opisie charakteru postaci, żebym wiedział czego się spodziewać niż na atrakcjach jak co robili w dzieciństwie, później w czasie sesji jak komuś się coś fajnego wymyśli może do mnie przyjść i pogadać, że chciałby coś dopisać do swojej historii postaci i chciałby aby pojawiło się kiedyś na sesji.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Ankiety do tworzenia postaci

śr gru 09, 2009 4:46 pm

Kiedyś uważałem historie postaci według takich kwestionariusze za pożyteczne, ale ogólnie tworzenie jakiejś strasznie ambitnego tła uważam za zbyteczne- w czasie tworzenia postaci po prostu rozmawiam z graczami na temat ich postaci pod kątem ogólnej wizji postaci+rzeczy, które akurat graczy zainspirowały, by stworzyć takiego a nie innego bohatera. Że na ogół gramy w Dzikie Pola (choć Monastyr ostatnio też się pojawił), to akurat mam szczęście, bo te systemy wspomagają tworzenie tła postaci, a to przez przywary i przewagi czy opis charakteru, a to przez sojuszników/majętności/tajemnice etc. O wiele częściej od graczy wymagam stworzenia 3/4 NPCów, którzy mogą wspomóc postacie w scenariuszu i do tego wymyślają historię ich znajomości. Jeżeli scenariusze przeradzają się w dłuższe kampanie, to na bieżąco, jak coś komuś wpadnie, to dodajemy jakieś wątki z historii postaci, dodajemy członków ich rodziny etc. Postacie u nas jak bohaterowie w książce- z biegiem fabuły dowiadujemy się o nich coraz więcej :razz:
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

Re: Ankiety do tworzenia postaci

śr gru 09, 2009 10:07 pm

Feniks pisze:
Zależy w co gramy ale z reguły bardziej zależy mi na opisie charakteru postaci, żebym wiedział czego się spodziewać niż na atrakcjach jak co robili w dzieciństwie,
Zważ że ta lista była tylko przykładem, i nic nie stoi na przeszkodzie by postawić wyłącznie albo głównie takie pytania na jakich odpowiedziach nam zależy. Dlatego tez pytałem się czy ktoś nie ma przypadkiem sprawdzonej ankietki.

Wydaje mi się że taka pomoc w przygotowaniu postaci może być przydatna z kilku względów:
  • Ułatwienie- w moim odczuciu dużo łatwiej jest odpowiedzieć na kilkadziesiąt nawet otwartych pytań niż tworzyć bardziej amorficzną charakterystykę postaci. Podział zadania na pod zadania często ułatwia jego wykonanie
  • Ukierunkowanie - mistrz gry może przekazać w ten sposób graczom na jakich obszarach powinni się skupić a jakie będą miały mniejsze znaczenie w grze, co należy pogłębić a co można pominąć
  • Ochrona przed grafomania - niestety często bolą mnie zęby od czytania charakterystyk postaci, nawet swoich własnych po jakimś czasie. Krótsza bardziej skoncentrowana na konkretach może pozwolić uczynić opis bardziej zjadliwy.
Może jednak ktoś korzysta z tego typu pomocy bądź zna jakieś zasoby tego rodzaju (niekoniecznie po polsku)?
 
Steenan
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1299
Rejestracja: czw mar 04, 2004 8:58 pm

Ankiety do tworzenia postaci

czw gru 10, 2009 11:53 am

Zdarzało mi się stosować formularze czy ankiety do charakteryzowania postaci w prowadzonych przeze mnie przygodach, zrezygnowałem z tego jednak. Nie spełniły swojej roli - nie były źródłem inspiracji ani dla graczy, ani dla mnie, większość zawartych w nich informacji nie odegrała roli w grze. Postaci i tak "nabierają ciała" w trakcie kampanii, a większość początkowych koncepcji staje się jedynie tłem.

Wróciłem do zwykłej rozmowy o postaciach, czasem też proszę o opisanie kilku konkretnych aspektów, ale krótko (1-3 zdań). Coraz bardziej cenię też systemy, w których cześć charakterystyki postaci wiąże się blisko z mechaniką (w sensie opisowych cech w DitV czy SotC, sił i słabości w 3:16 czy motywacji i zażyłości w Exalted) - to gwarantuje, że będziemy się do nich odwoływać i że wpłyną one realnie na przebieg rozgrywki.
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

Re: Ankiety do tworzenia postaci

wt gru 15, 2009 1:12 pm

Uwielbiam formularze i niezwykle często je stosuję. Nie prowadzę przygód w formie questów, lecz pod konkretnych bohaterów, dostarczając im motywów i wyborów dotyczących ich osobiście.

Zamiast spisania standardowej historii postaci, wymagam od graczy zwięzłych odpowiedzi na kilka pytań (10-20) na specjalnie przygotowanym przeze mnie formularzu, innym do każdego systemu. Pytania dotyczą przede wszystkim osobowości bohatera, co jest dla niego cenne, jego motywacji i konfliktów powstałych wokół niego.

Przygotowanie postaci w ten sposób nie jest czasochłonne (gracz z jako taką wizją postaci jest w stanie spokojnie wypisać całość w 20-30 minut. Dodając do tego dobór statsów na SW, daje to 25-35 minut na kompletne stworzenie postaci), a przynosi świetne efekty.

Dzięki temu, gracz potrafi lepiej wczuć się w postać i bardziej się z nią utożsamia, ja natomiast mam niesamowitą bazę pomysłów i zahaczek na wprowadzenie wątków osobistych, interesujących motywów i wyborów. Skoro MG musi się przygotowywać do sesji, nie widzę przeszkód, by gracz nie mógł zdobyć się na ten minimalny wysiłek wypisania krótkiego formularza. Jest to transakcja wiązana - ja, jako MG, dostaję genialną bazę do przygotowania kampanii, gracze natomiast mają zagwarantowane, że ich wysiłek się opłaci, bo w zamian dostaną świetną sesję i emocje, których pragną.
 
Awatar użytkownika
Karczmarz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1000
Rejestracja: pn sie 08, 2005 11:27 am

Ankiety do tworzenia postaci

wt gru 15, 2009 2:49 pm

Hmmm

http://rpg.polter.pl/Bohater-filmowy-c16392 - Tu masz na wstępie formularz, który zrobiłem na podstawie jakiejś mądrej książki na temat pisania scenariuszy filmowych (był tam bodajże rozdział na temat tworzenia postaci do scenariusza, całkiem pouczający). Czy jest użyteczny? Moim zdaniem lepszy od tego przytoczonego w 1 poście, ale jego skuteczność zależy od tego kto do czego potrzebuje takie bajerki. Jedni wolą luźną rozmowę inni papierek.

Tak czy inaczej w powyższym formularzu starałem się wycisnąć jak najwięcej z perspektywy użyteczności zdobytych informacji na sesji. Nie ma pytań, które nie odnoszą się do tego jak bohater ma być odgrywany (ala historyjki z dzieciństwa na które wszyscy leją). Wszystko z perspektywy "tu i teraz".

Choć tak jak mówię, nie każdy czegoś takiego potrzebuje.
Ostatnio zmieniony wt gru 15, 2009 2:50 pm przez Karczmarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Demo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: sob lis 06, 2004 5:49 pm

Re: Ankiety do tworzenia postaci

śr sty 20, 2010 9:52 am

Nigdy żadnych ankiet. Zazwyczaj jak przychodzi moment, że muszę zrobić nową postać mam tony pomysłów kim bym teraz chciał zagrać.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

Ankiety do tworzenia postaci

śr sty 20, 2010 4:37 pm

Nadiv pisze:
Nie prowadzę przygód w formie questów, lecz pod konkretnych bohaterów, dostarczając im motywów i wyborów dotyczących ich osobiście.

Wybaczcie, za drobny oftopic., ale mocno mnie zainteresowała ta wypowiedź. Tylko nie wiem, jak ją interpretować, zatem dopytam:

Czy to oznacza, że na Twoich sesjach gracze nie mają postawionych celów wspólnych lub indywidualnych, nie stawiasz ich przed wyzwaniami, tylko wrzucasz drużynę w świat i go eksplorują na zasadzie obserwacji?
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

Re: Ankiety do tworzenia postaci

pt lip 16, 2010 10:00 pm

Przyszło mi do głowy że można by coś w rodzaju ankiety, czy raczej kwestionariusza wielokrotnego wyboru wykorzystywać do szybkiego tworzenia NPC.

Mianowicie wybrać kolka, w miarę ortogonalnych do siebie osi i po kilka wartości na każdej a następnie szybko przechodząc po liści tworzyć kolejnych odmienne od siebie postaci. Albo odwrotnie wymyślać kategorie i dla kilku postaci uzupełniać kontrastującymi własnościami.

Ja przykładowo wykorzystywałem coś podobnego (choć bez dokładniejszego przygotowania) przy opracowywaniu błędnych rycerz na potrzeby tworzonego scenariusza:
Fryzura: Blondyn, Brunet, Rudy, Łysy
Zaleta: Odważny, Lojalny, Pomocny, Honorowy
Przywara: Dumny, Ponury, Lekkomyślny, Uparty
Powód wyruszenia na szlak: Szuka chwały, Szuka odkupienia, Szuka wrażeń, Ucieka przed żoną
Cecha szczególna: Nieśmiały wobec kobiet, Najmłodszy, Amant, Gadatliwy

Co o tym pomyśle sądzicie?
 
Awatar użytkownika
Arkadiusz Rygiel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: pt lip 30, 2010 11:13 pm

Ankiety do tworzenia postaci

wt sie 03, 2010 6:08 pm

1. Jeśli chodzi o stosowanie tego typu ankiet, kilka razy się zdarzyło. Jak przedmówcy uważam że nie jest to rzecz niezbędna. Czasami może się przydać, gdy mamy do czynienia z długą przerwą między sesjami w kampanii. Ale jak wiadomo wtedy trzeba sobie dużo przypominać odnośnie bohaterów, BN-ów, miejsc i czasu.

2. Systemy takie jak Dzikie Pola, L5K, Cyberpunk i Deadlands zahaczają o tą tematykę, dając nam gotowe rozwiązania. Kilka lat temu zdarzyło Mi się popełnić taki formularz do Warhammera. Jego celem było po prostu pobudzenie graczy.

3. Pomysł jest jak najbardziej na miejscu. Pozwoli Ci to dać wymowny komunikat graczom, do czego będziecie zmierzać. Unikniesz także zabawy w ciuciubabkę.

Obecnie w naszej ekipie, niezależnie od tego kto prowadzi każdy ustala sobie jakiś pomysł. W trakcie kampanii postać rozwija się i zmienia. Często pewne działania są tłumaczone z offu, aby podkreślić dlaczego ktoś działa w ten, a nie inny sposób. Wtedy sytuacja jest jasna dla wszystkich i nikt nie ma do siebie żalów.

Osobiście lubię kiedy system wspiera kreację postaci pod względem mechanicznym i fabularnym. Na pewno jest tak w Dzikich Polach gdzie gracz wie jaki jest stosunek jego postaci do takich rzeczy jak wiara w magię, honor, odwaga, pobożność, praworządność i kochliwość. Poruszana jest kwestia reputacji, familii i kondycji oraz występują słowne opisy cech i biegłości. Należy dodać jeszcze słowo o ciekawych przewagach i przywarach. Ale o Dzikich Polach można by pisać i pisać. Natomiast w L5K pojawia się krótki, acz treściwy formularz z pytaniami o lojalność, wychowanie itp. Mamy także dwa ważne współczynniki na które gracze w znaczny sposób zwracają uwagę są to chwała i honor. Jeśli masz na karcie współczynnik honoru wskazujący opis: pies bez czci i wiary, to od razu wszyscy wiedzą czego się trzymać (albo kogo się nie trzymać :razz: ). W Cyberpunku jest kilka pytań na rozgrzewkę np. o styl i stosunek do ludzi itd. oraz klawa tabelka do losowania historii postaci. Deadlands to koktajl z przewag, darów, zawad, tajemniczych i mistycznych przeszłości.

Jak by nie patrzeć jest masa systemów a wraz z nimi gotowych rozwiązań o których można by tu pisać. Jak są chęci i potrzeba, można skorzystać z mechanizmów w nich zawartych. Jeśli jest jeszcze czas to można w nie pograć.

Jeśli przedstawiony przez Ciebie kwestionariusz do tworzenia BN-ów pomoże Ci w ich różnicowaniu to będzie to przydatne narzędzie. Najważniejsze żeby nie wyglądali jak papierowe kartoniki.
 
Plebejusz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: wt sie 03, 2010 2:54 pm

Re: Ankiety do tworzenia postaci

wt sie 03, 2010 7:49 pm

Ja osobiście nie stosuje żadnych tego typu formularzy. Kiedyś używałem czegoś podobnego, ale zrezygnowałem z tego. Postacie którymi aktualnie gra moja drużyna zostały stworzone na zasadzie "siadamy, gadamy, przeplatamy ze sobą losy naszych postaci".

Gdy pojawiały się jakieś ciekawe pomysły związane z historią postaci, które można by wykorzystać, zapisywaliśmy je na kartce. W ten sposób powstała nawet mini kampania o elfie i krasnoludzie, których rodziny miały ze sobą niejasne powiązania, a elf i krasnolud, wbrew swojej woli, musieli się sprzymierzyć aby powiązania te odkryć i się czegoś o sobie dowiedzieć.

Muszę się też zgodzić z przedmówcami że historia postaci na dobrą sprawę i tak powstaje podczas gry. Mam w drużynie krasnoluda, który chce zostać łowcą czarownic. Nie dlatego, że w dzieciństwie mutanty porwały mu matkę (bo nie porwały) a dlatego, że podczas jednej kampanii w kość dali mu się kultyści Nurgla.

Co innego gdyby wykorzystać taką ankietę nie do ogólnego opisania postaci, a do wypytania gracza o konkretne sprawy (np. kogo postać może się obawiać w mieście X, dlaczego nie lubi osoby Y itd.) choć i to da się przecież załatwić rozmową. Na pewno rozmowa jest szybsza i efektywniejsza (MG i gracz mogą na bieżąco konfrontować i wzajemnie poprawiać swoje pomysły) niż ankieta.
Ostatnio zmieniony wt sie 03, 2010 7:51 pm przez Plebejusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Arkadiusz Rygiel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: pt lip 30, 2010 11:13 pm

Ankiety do tworzenia postaci

wt sie 03, 2010 9:39 pm

Odnośnie historii postaci. Myślę że najlepiej tworzyć ją na bieżąco. Tzn. Mamy z graczem jakąś koncepcje na dobry motyw do scenariusza. Lepiej ją wrzucić do aktualnie rozgrywanych wydarzeń, niż do historii. Gracze będą aktywniej reagować na wydarzenia, których byli uczestnikami, lub które dotknęły ważnych dla nich osób w tym momencie. Mamy do czynienia z jakimiś emocjami, padają decyzje a później działania, na samym końcu są efekty i konsekwencje. Wszyscy odwołują się do tego co się zdarzyło. Reagują na chwilę, a nie na jakieś wydumane, mgliste wspomnienia z przeszłości. Wpływa to pozytywnie na grę.

Przykład: Prowadziłem setting gangsterski. Postać gracza dzięki koligacją i bezwzględnej postawie szybko pięła się w mafijnej hierarchii. Kiedy był już kapitanem, rodziny mafijne poróżniły się. Chodziło o interesy. Doszło do sytuacji, w której obcy człowiek w szpitalu podczas odwiedzin wręczył jego małżonce bukiet kwiatów, z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Żona była przekonana że to prezent od dalekiego znajomego męża. W kontekście całej sytuacji była to swoista wiadomość. Tak się złożyło że gracz mijał się z gościem w korytarzu. Kiedy dowiedział się o wszystkim, dorwał go i odbyli krótką, acz burzliwą pogawędkę. Gdyby przedstawić scenę jako odległą, gracz zachował by się znacznie mniej impulsywnie. Można mówić, że gra się człowiekiem zimnym jak grób, ale każdemu mogą kiedyś puścić nerwy. Gracz może sobie zdecydować czy zachowa się tak jak założył w opisie charakteru, lub poddać się chwili. Jeśli te emocje były, nie trzeba niczego udawać bo to jest i się dzieje. Tak jak napisał Karczmarz "tu i teraz".

Dlatego jeśli macie chęć tworzyć jakąś przeszłość, śmiało kreujcie ją podczas sesji. Gracze będą się do niej żwawiej odnosić i wszyscy będą wiedzieć co jest na rzeczy, bez zbędnego przekombinowania i mglistych opowieści.
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

Ankiety do tworzenia postaci

pn sie 23, 2010 5:46 pm

Raz zastosowałem wymienioną ankietę.
Stosowałem też, dużo bardziej rozbudowaną, ankietę z Hero Builder's Guidebook :)

Ale teraz nie stosuje.
Sam jakoś zwykle nie mam problemu z postacią. Graczy dopytuję o cele i uzasadnienia do posiadanych umiejętności. Jak zaczynają za bardzo palić gwałcić i rabować a konwencja nie bardzo to wspiera to jadę im po psyche jakimiś chorobami psychicznymi. Ach, zwracam jeszcze uwagę na rodzinę postaci :)

Co do NPC - tu mniej liczy się co postać nosi, raczej ogólny feel, który z niej bije. Mogę nawet nie opisać postaci (albo zrobić to bardzo pobieżnie) jeśli ta postać będzie bardzo wyrazista pod względem zachowania/intonacji/sposobu mowy itd.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości