Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
filazaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 02, 2010 12:41 am

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt lut 02, 2010 11:10 pm

Oprócz Dicka, rzadko się spotykam ze smutnym końcem, może za dużo anime, ale czy istnieją:

- Ksiązki które są o antybohaterach(najlepiej w całości)?
- Źle się kończą (np. ginie główny bohater)
- Mrocznych magach ("mroczny mag" to gówno)
- Nekromantach (nie chodzi mi o to cienkie opowiadanie, tylko adeptach ciemności :P)

ITP?



Przypominam o poprawnym otaczaniu spoilerów znacznikami [spoˆiler][/spoiler], ale pamiętajcie, że w wątku proszącym między innymi o książki, które "Źle się kończą (np. ginie główny bohater)" poziom spoilerów będzie dużo większy od przeciętnego.
H.
Ostatnio zmieniony ndz lut 14, 2010 5:14 pm przez Hezor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Ksiązki o ZŁYCH!

wt lut 02, 2010 11:35 pm

Antybohaterowie - Zaryzykowałbym sagę o Morddimerze Jacka Piekary (przez wiekszą część serii naprawdę typa nie trawiłem - ale to moje zdanie)
No i Jakub Wędrowycz Pilipiuka - prawdziwy antybohater :) .
Kołacze mi się w głowie coś o tytule "Uczeń czarnoksiężnika", autora nie pomnę, ale chyba polskie.

Złe zakończenia - "Pan Lodowego Ogrodu" tom I, pod warunkiem, że jak ja postanowisz nie czytać dalej. Oraz jeśli nie upierasz się przy fantasy:
"Martin Eden" Jacka Londona i "Portret Doriana Graya" Oscara Wilde.
Od biedy "Opowieść o 47 roninach", ale mam wrażenie, że najnowsza wersja wydanicza jest nieco zbyt "europejska".

No i "Hamlet", "Otello", "Romeo i Julia" a antybohaterowie - "Makbet" i "Ryszard III" - W. Shakespeare (może nie całkiem książki, ale treścią pasują - i to nie jest żart. No, może trochę. Tym niemniej przeczytać warto.).

Pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Złocki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: ndz sty 31, 2010 12:48 pm

Re: Ksiązki o ZŁYCH!

wt lut 02, 2010 11:48 pm

To zależy co uznajesz za złe zakończenie. Jak jest to np śmierć ukochanej głównego bohatera i zastąpienie jej robotem, bez wiedzy tegoż bohatera, to twórczość Marcina Wolskiego powinna Ci podejść (zwłaszcza "Krawędź Snu"). Propos złych zakończeń, to przeszukaj też podręczniki do historii :razz:
Mrocznych magów całe masy przewijają się w drugiej połowie "trylogii Czarnego Maga" T.Canavan.
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Ksiązki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 9:50 am

Wyjadę z tym, co zwykle - "Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych" Stevena Eriksona. Pierwszy (i najkrótszy) tom to "Ogrody Księżyca". Poszczególne części może nie mają dosłownie "złych" zakończeń, ale "pozytywnym" bohaterom zdarza się ginąć dość często i nieprzyjemnie. Zresztą raczej daleko im do ideałów; w świecie Eriksona palladyni się nie zdarzają (albo żyją baaardzo krótko...). A z drugiej strony dość często trafiają się nekromanci, wredni magowie, psychole, podstępni bogowie itd.

Poza tym "Dworzec Perdido" China Mieville. To już nie fantasy, ale bardzo ciekawa (i dość ciężka, szczere mówiąc) mieszanka gatunków. Warto.

I zgodzę się, że cykl Piekary o Madderdinie powinien pasować. Jest przy tym sporo lżejszą lekturą, niż dwie powyższe pozycje.
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 9:56 am przez Kumo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

Ksiązki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 1:57 pm

filazaf pisze:
Ksiązki o ZŁYCH!

Właściwie to nie, ale i tak nie mogłem się powstrzymać.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Ksiązki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 2:58 pm

A - zapomniałem o najważniejszym:

"Frankenstein, czyli nowy Prometeusz" Mary Shelley - zdecydowanie o antybohaterze (prawdziwy mroczny mag/nekromanta ery rozumu), no i zakończenie też raczej niewesołe.
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 3:53 pm przez Jean de Lille, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Dan Meidros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: pt maja 22, 2009 3:48 pm

Re: Ksiązki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 3:48 pm

Jeśli chodzi o "złe zakończenia" to polecam poczytać opowiadania M. S. Huberatha. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
 
Awatar użytkownika
filazaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 02, 2010 12:41 am

Ksiązki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 4:41 pm

Ok, czyli mam pare propozycji na miarę złych/wkurzających zakończeń.
~Kumo, tak już myślałem wcześniej o "Księdze... "

~Mayday, Co do mocnych nerwów, ledwo wytrzymałem zakończenie Death Note :p

~Jean de Lille, Mało czytam polskich autorów (od Lema staram się trzymać daleko, bo Dick mówił że on nie jest człowiekiem).
Czytałem w sumie Allach 2.0, ale mój qmpel jest zapalonym czytelnikiem Pilipiuka, wiec przetestuje

GŁÓWNIE CHODZIŁO MI KSIĄZKI GDZIE AKCJA KONCENTRUJE SIĘ NA GŁÓWNYM BOHATERZE:
Przykład:
- Książki Salvatora o Artemisie Entreri - tyle że tu nie ma za dużo o dzieciństwie, a widać że chce zrobić z niego Palladyna :/
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Książki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 5:06 pm

filazaf pisze:
od Lema staram się trzymać daleko, bo Dick mówił że on nie jest człowiekiem
A, to do drugiego tematu? Dick był przez całe życie wściekły na Lema z powodu pewnej nieścisłości wydawniczo-walutowej. Zresztą kiedy pisał ten donos, był już w fatalnej kondycji psychicznej - tym niemniej jego treść jest dla Lema w zasadzie wielkim koplementem :) . A polskiej fantastyki (i w ogóle nowej polskiej literatury) sam czytam niewiele. W sumie nie wiem czemu. Co do Pilipiuka i Wędrowycza ręczę tylko za dwa pierwsze tomy. Miłej lektury!
 
Awatar użytkownika
filazaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 02, 2010 12:41 am

Książki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 6:48 pm

Widzę że nie jestem sam...
Ciekawe czemu tak jest...
 
Rastin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn maja 11, 2009 8:27 am

Książki o ZŁYCH!

śr lut 03, 2010 8:21 pm

Złe zakończenie
- "Wojna o smoczą koronę" (główny bohater co prawda przezywa, ale jest upokorzony, zhańbiony i wygnany z królestwa)
- Strażnicy płomienia (główny bohater umiera w połowie cyklu)
Anty bohater
- cykl"królestwo zmierzchu" tam niema żadnej postaci która można uznać za bezpośrednio złom albo dobrą
- "Kłamca" jakuba ćwieka
- cykl "Vald Taltos"
- Trylogia "oko golema" i "Wrota Ptolemeusza" (główny bohater jest sukinsynem i ginie na końcu)

H.
Ostatnio zmieniony ndz lut 14, 2010 5:10 pm przez Hezor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
filazaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 02, 2010 12:41 am

Książki o ZŁYCH!

czw lut 04, 2010 1:29 am

dzięki Rastin za pozycje, oraz za spojlery :/

Or5az wszystkim pozostałym za tytułu, jak już zassam do podświadomości wszytko, nie omieszkam podzielić się wrażeniami
 
Aureus

Książki o ZŁYCH!

czw lut 04, 2010 6:36 am

Rok 1984.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Książki o ZŁYCH!

czw lut 04, 2010 9:01 am

Pan Wołodyjowski
Chłopcy z Placu Broni
 
Awatar użytkownika
Alkioneus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 248
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 9:00 pm

Książki o ZŁYCH!

sob lut 06, 2010 1:22 am

Rok 1984, Nowy Wspaniały Świat, My - święta trójca dystopii literackich - szeroko pojętego "dobra" nikt tam nie uświadczy

Malazanę już Kumo wspomniał powyżej.

"Droga" McCarthy'ego poraża swoją atmosferą i wizją.

Gwoli antybohaterów - Malazańska - Mallick Reel, Korbolo Dom, cała galeria psich synów, Moorcock lubił antybohaterów bardzo, trochę tego jest wszędzie.

No i wypadałoby zdefiniować jakoś tego antybohatera
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH!

sob lut 13, 2010 5:37 pm

Thoctar pisze:
Chłopcy z Placu Broni

Uzasadnij.
Czy źli ale sympatyczni się liczą? Tak jak 'Kłamca' Ćwieka i 'Kłamstwa Locke'a Lamory' Scotta Lyncha.
Poza tym o złych to mnóstwo za bardzo pisał Kres, szczególnie 'Król bezmiarów'. :wink:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH!

sob lut 13, 2010 7:33 pm

Jean de Lille pisze:
Kołacze mi się w głowie coś o tytule "Uczeń czarnoksiężnika", autora nie pomnę, ale chyba polskie.


Znam ten wierszyk z przedszkola, kiedy Tato czytał mi na dobranoc. Nie wiem, czy można mówić tutaj o złym zakończeniu. Utwór jest lekki i opowiada o tym, jak uczeń czarnoksiężnika postanowił, pod nieobecność maga, wziąć kąpiel i zaprzągł do noszenia wody miotłę. Ale kiedy balia się napełniła, chłopak zapomniał zaklęcia likwidującego czar, więc miotła cały czas nosiła wodę, która zaczęła przelewać się na podłogę. Wówczas uczeń wziął topór i porąbał miotłę. Okazało się jednak, że z każdej części powstała nowa miotła i wszystkie zaczęły nosić wodę, aż cały dom niemal został zalany. Dopiero powrót mistrza przywrócił wszystko do normy, ale chłopak musiał posprzątać cały dom za karę.

Wracając zaś do tematu, to nie podobają mi się zakończenia u Sapkowskiego, kiedy większość jego bohaterów ginie. W sadzie o Wiedźminie zostają zabici Milva, Regis, Cahir i, prawdopodobnie, Geralt. W sadze husyckiej natomiast Jutta i Samson, zaś Szarlej odjeżdża w siną dal do Konstantynopola.
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

ndz lut 14, 2010 5:15 pm

Przypominam o poprawnym otaczaniu spoilerów znacznikami [spoˆˆiler][/spoiler], ale pamiętajcie, że w wątku proszącym między innymi o książki, które "Źle się kończą (np. ginie główny bohater)" poziom spoilerów będzie dużo większy od przeciętnego.
H.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

czw lut 18, 2010 4:34 pm

earl pisze:
Znam ten wierszyk z przedszkola, kiedy Tato czytał mi na dobranoc. Nie wiem, czy można mówić tutaj o złym zakończeniu
Eee... ja miałem na myśli raczej powieść o średniowiecznym magu-sodomicie/sataniście... A wierszyka nie znam. :razz: . Być może źle zapamiętałem tytuł.
 
howkmoon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:55 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob lut 20, 2010 8:30 pm

Książki o antybohaterach :
1. Saga o Elryku, cykl Wieczny Wojownik Moorcocka
2. Czarna Kompania Glena Coocka w czasie gdy kompania walczyła po stronie Pani.
 
Awatar użytkownika
Chamade
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 12:51 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob lut 20, 2010 8:55 pm

" Uczeń czarnoksiężnika" którego wspomniano, to pierwsza częśc cyklu o Witelonie autorstwa W. Jabłońskiego. Bohater rzeczywiście dość antypatyczny.
Mnie w tej chwili przychodzi na myśl książka " Na wschód od Edenu" Steinbecka ( postać Cathy Ames). A z dziedziny fantasy to cykl " Pieśń Lodu i Ognia" Martina. I książki Kresa.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

ndz lut 21, 2010 2:49 pm

W literaturze poza s-f powieścią o antybohaterach jest "Paragraf 22" Josepha Hellera, w którym wiele postaci to megalomani, idioci, sadyści i degeneraci, zwłaszcza na wysokich stanowiskach służbowych w wojsku (do nich zaliczają się m.in. płk Cathcart, który zmusza swoich podwładnych do wykonywania coraz większej liczby lotów bojowych oraz płk Scheisskopf, który lubuje się w zmuszaniu podkomendnych do odbywania codziennie kilku parad wojskowych).
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

ndz lut 21, 2010 3:52 pm

Ewentualnie można sięgnąć baardzo daleko - do mitów (chyba wszystkie mitologie), legend (historia Boewulfa, saga o Nibelungach, legendy arturiańskie), Biblii... Dziwnym trafem w opisanych tam historiach rzadko kiedy znajdziemy happy end.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pn lut 22, 2010 7:14 pm

Happy end to chyba stosunkowo nowy europejki wymysł? :razz:
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt lut 23, 2010 3:26 pm

yabu pisze:
Happy end to chyba stosunkowo nowy europejki wymysł?
Raczej amerykański... Ale czy nowy? W końcu Biblia też raczej dobrze się kończy (wieczna szczęśliwość w Nowym Jeruzalem to chyba nie byle co? Nawet mimo tego, co było/jest/będzie... staje się wcześniej.)
Chamade pisze:
" Uczeń czarnoksiężnika" którego wspomniano, to pierwsza częśc cyklu o Witelonie autorstwa W. Jabłońskiego. Bohater rzeczywiście dość antypatyczny.
Słusznie rzecze Chamade.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt lut 23, 2010 5:14 pm

Myślę, że Yabu miał na myśli nie tyle wymysł ile termin.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

czw lut 25, 2010 5:54 pm

Chodziło mi o wymysł. Prawie na całym świecie większość bajek, czy innych baśni, kończy się niezbyt przyjemnie dla głównego bohatera.
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

czw lut 25, 2010 7:10 pm

Tylko nie u Disney'a... :razz: . A w takim Faerunie 90% chłopów jest piśmiennych, higiena stoi na niemal XX-wiecznym poziomie, a do tego prawie wszędzie panuje równouprawnienie i tolerancja rasowa. I jak tu się nie cieszyć z ekspansji US culture?
I koniec offtopowania.
 
aleks652
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: pt lut 26, 2010 11:54 am

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pt lut 26, 2010 12:09 pm

Fascynują mnie książki, w których dzieci zmieniają się pod wpływem jakichś wydarzeń albo osób na gorsze, kiedy odkrywają w sobie pierwiastek czystego, okrutnego zła jak we "Władcy Much" Goldinga http://www.gandalf.com.pl/b/wladca-much-B/ albo w "Zdolnym uczniu" Kinga z tomu "Cztery pory roku"http://www.pasjaksiazek.pl/ksiazka/1592,cztery_pory_roku.html.
Ostatnio zmieniony pt lut 26, 2010 12:14 pm przez aleks652, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob lut 27, 2010 10:34 pm

Przykładem złego jako głównego bohatera w fantasy jest Hrabia Drakula w powieści Stokera.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości