Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Jade Elenne
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1264
Rejestracja: pn maja 09, 2005 4:39 pm

Sci-fi warte uwagi

sob lut 06, 2010 11:47 pm

Poszukuję dobrego sci-fi, najlepiej hard sci-fi. Warunki konieczne to ciekawa wizja świata, dużo matematyki i fizyki, nieco psychologii i filozofii, może postapokalipsa. No i napisane dobrym językiem.
Zrobiłam sobie listę potencjalnych kandydatów. Może ktoś czytał i zechce polecić/odradzić następujące książki:

*Greg Egan "Kwarantanna"
*Richard Morgan "Modyfikowany węgiel"
*Poul Anderson "Najdłuższa podróż"
*Marek S. Huberath "Gniazdo światów"
*Alfred Bester "Gwiazdy moim przeznaczeniem"
*Arkadij i Borys Strugaccy "Piknik na skraju drogi", "Trudno być bogiem" albo "Przenicowany świat"
*Neal Stephenson "Peanatema"
*Charles Stross "Accelerando"
 
Hajdamaka

Re: Sci-fi warte uwagi

ndz lut 07, 2010 9:53 am

Arkadij i Borys Strugaccy "Piknik na skraju drogi", "Trudno być bogiem" albo "Przenicowany świat"

Uwielbiam Strugackich, ale ciezko uznac ich za hard SF. Beda Ci pasowali, jezeli odwrocisz priorytety: duzo psychologii i filozofii, nieco matematyki i fizyki.

Moge tez polecic "Czarne Oceany" Dukaja. Nie ocenie jak hard jest to SF, gdyz brakuje mi wiedzy fizyccznej, matematycznej i socjologicznej do zweryfikowania "naukowego belkotu" wystepujacego w ksiazce, ale buduje to dobry klimat i spelnia Twoje oczekiwania - duzo fizyki, matematyki, filozofii, psychologii.
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

Sci-fi warte uwagi

ndz lut 07, 2010 10:51 am

Egan: zawsze.
Accelerando: zawsze (Stross pisze dynamicznie, ale zrozumiale, choć w oryginale brzmi lepiej).
Stephenson: w ciemno (nie zawiodłem się jeszcze na ani jednej jego książce).
O Morganie słyszałem wiele dobrego.

Z rzeczy niewymienionych: Alastair Reynolds (jest zagłada, jest sporo fizyki i teorii, jest przyzwoita dawka socjologii i psychologii) oraz Peter Watts (chociażby "Ślepowidzenie"). "Wieczną wojnę" Haldemana czytałaś?
 
Awatar użytkownika
Cherokee
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: śr paź 11, 2006 6:12 pm

Sci-fi warte uwagi

ndz lut 07, 2010 10:52 am

Zdecydowanie "Accelerando", do tego "Ślepowidzenie" Wattsa.

"Accelerando" jest trochę przegadane (szczerze mówiąc ledwo zmęczyłem pierwsze trzy rozdziały) ale im dalej tym ciekawiej się robi, a gdy wreszcie dotrzesz do końca, satysfakcja z przeczytania książki jest ogromna. Chyba najbardziej kompletne hard SF na rynku. 100 lat rozwoju ludzkości, od postcyberpunka do postludzkości.

"Ślepowidzenie" wciąga natomiast niemal od razu. Świetna historia i świetny styl.

Męczę w tej chwili "Rzekę bogów" McDonalda, którą recenzent z okładki stawia w jednym szeregu z "Neuromancerem" i "Modyfikowanym węglem". Pierwsze 200 stron nudnawe, żadnego ciekawego pomysłu. Zobaczymy co dalej.
 
Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: pt lut 10, 2006 4:22 pm

Sci-fi warte uwagi

ndz lut 07, 2010 3:09 pm

"Peanatema" koniecznie! Moim zdaniem jedna z lepszych książek sci-fi w ogóle. Również polecam "Ślepowidzenie", fabularnie może odrobinę kuleje, ale pod względem "napakowania" pomysłami jest pierwszorzędne. Z Dukaja jeszcze "Perfekcyjna niedoskonałość" i "Extensa", opowiadania "IACTE", "Córka łupieżcy" i "Irrehaare" (to ostatnie dostępne w całości na stronie autora). Te pozycje są chyba najbardziej "hard" w jego dorobku. Opowiadania Teda Chianga ze zbioru "Historia twojego życia" -- jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy sci-fi, wysokie stężenie matematyki (twierdzenie Godla, rachunek wariacyjny, itp.), bardzo orginalne pomysły i zacięcie filozoficzne. Naprawdę długo zbierałem szczękę z podłogi. No i dlaczego nikt nie wspomniał o Lemie ? "Głos Pana"!
 
Awatar użytkownika
Ubiquit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 485
Rejestracja: pn cze 20, 2005 6:46 pm

Re: Sci-fi warte uwagi

ndz lut 07, 2010 3:50 pm

Jeżeli chodzi o wyżej wspominane kryteria, to ze swojej strony mógłbym polecić Robota Adama Wiśniewskiego Snerga. Na pewno znajdziesz tam dużo matematyki i fizyki, główny bohater ma wręcz w zwyczaju wplatać wzory w swoje rozmyślania i podejmować na ich podstawie decyzję. Ponadto w powieści mamy też do czytelniana z tzw. teorią nadistot, którą to Snerg często osadzał w swoich książkach.
Einherjer pisze:
No i dlaczego nikt nie wspomniał o Lemie ? "Głos Pana"!

Faktycznie to dobra propozycja. Akcja jest osadzona w ośrodku badawczym, a sam główny bohater jest wybitnym matematykiem, czyli całość jest przesiąknięta nauką. Jednakże jak dla mnie może brakować tutaj tej "ciekawej wizji świata", gdyż powieść ta obraca się raczej w sferze teorii i domysłów. O wiele lepiej chyba będą tu pasować Eden, Niezwyciężony, a przede wszystkim Solaris. A jak już jesteśmy przy Lemie to sądzę, że wart jest tu wspomnienia także jeden z apokryfów z Doskonałej Próżni (Nowa kosmologia), który ma być stylizowany na tekst przemówienia wygłoszonego przez niejakiego Alfreda Testę podczas uroczystości wręczania mu Nagrody Nobla, czyli osoby, która w tej konkretnej wizji zmieniał diametralnie postrzeganie kosmosu przez ludzkość.
 
Awatar użytkownika
Streider
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 340
Rejestracja: pn maja 05, 2003 9:41 pm

Sci-fi warte uwagi

pn lut 08, 2010 11:49 pm

Pierwsza na myśl przyszła mi "Peanatema", ale tego już nie muszę polecać ;] Natomiast "Modyfikowany węgiel" to powieść z innego rodzaju. To świetna space opera, ale nie hard s-f, wywodów naukowych tam nie ma, za to jest naprawdę wartka akcja. Tę też polecam, ale nie tego szukasz ;]
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Sci-fi warte uwagi

śr lut 10, 2010 2:54 pm

Można dorzucić jeszcze 'W lustrze' Johna Ringo. Jest tam sporo rozważań na temat fizyki i matematyki, lecz całość raczej podpada pod space opera.
 
Awatar użytkownika
azef
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 200
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 5:17 pm

Sci-fi warte uwagi

sob mar 13, 2010 10:28 pm

Może statki czasu, może nie do końca podpada pod hard science fiction, ale to świetna kopalnia pomysłów i pełna szacunku dla Wellsa kontynuacja jego "Wehikułu czasu", po prostu trzeba znać. Jeżeli zaś chodzi o bardzo hard sf to tego samego autora (Stephena Baxtera) "Tratwa" lub "Wyprawa". Ta druga to bardziej alternatywna historia ,ale dobrze dopracowana. Chociaż może wydać się miejscami nużąca. Po prostu świetna książka na temat mozolnej drogi na Marsa, która jest pokłosiem dalszego rozwoju amerykańskiego programu podboju kosmosu, w sytuacji gdy nie odłożono go na boczny plan w latach siedemdziesiątych.
I rzecz jasna większość książek Arthura C. Clarka :D
 
Awatar użytkownika
Jadeit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz mar 21, 2010 3:17 pm

Sci-fi warte uwagi

ndz mar 21, 2010 3:59 pm

Polecam ci Okrutne Opowieści :D
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Sci-fi warte uwagi

ndz mar 21, 2010 4:55 pm

Elizabeth Moon - cykl o przygodach Esmay Suizy ("Być bohaterem", "Zasady walki", "Zmiana dowództwa", "Przeciw wszystkim"). Bardzo dobre militarne sf, świat wyjątkowo trzyma się kupy ;).
*Alfred Bester "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

Bardzo dobra książka, ale do hard sf raczej bym jej nie zaliczył
 
aleks652
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: pt lut 26, 2010 11:54 am

Re: Sci-fi warte uwagi

pn mar 22, 2010 10:34 am

Jadeit pisze:
Polecam ci Okrutne Opowieści :D


Ja też. Niesamowite odkrycie jak dla mnie. Spodziewałem się byle czego, a to naprawdę dobre opowiadania :) Tylko nie wiem czy zaliczać to do sci-fi? Bardziej jednak horror...
Ostatnio zmieniony pn mar 22, 2010 11:30 am przez aleks652, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

Sci-fi warte uwagi

wt mar 23, 2010 1:27 pm

Jeszcze jedna polecanka: Ian M. Banks, cykl Cultures (pierwszy tom to Consider Phlebas).
 
Awatar użytkownika
nid
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: śr lut 15, 2006 11:24 pm

Re: Sci-fi warte uwagi

wt mar 23, 2010 2:31 pm

Zbiór opowiadań Ballarda "Ogród czasu" (drugą część tłumaczeń jego "Collected Short Stories", "Rzeźbiarzy chmur" można sobie spokojnie darować) i krótką powieść "Zatopiony świat". Nie jest hard (zresztą za dużo czasu minęło od ich napisania żeby zachowały ten status), ale ma sporo postapokalipsy, jest dobrze napisane i dość obfite w ciekawe pomysły.

Dziwi mnie też że nie wymieniono jak dotąd Vernora Vinge'a, np. klasycznego "A Fire Upon the Deep" albo nieco nowszego "Rainbows End".
 
Michał szustak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: wt mar 23, 2010 12:33 pm

Re: Sci-fi warte uwagi

wt mar 23, 2010 3:46 pm

Sci-fi godnym uwagi, moim zdaniem jest seria "Diuna" Herberta i powieście Wellsa np "Wojna światów".
 
aleks652
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: pt lut 26, 2010 11:54 am

Re: Sci-fi warte uwagi

śr mar 24, 2010 9:35 am

Ostatni przeżywam fascynację Trylogią Helikonii, chociaż akurat ona mocno zahacza o fantasy. Opowieść o planecie, na której rok trwa 2500 lat ziemskich, a więc każda z pór roku to kilkaset lat. W zależności od tego czy jest ciepło czy zimno na dominuje tam inna rasa. Książki o których mogę powiedzieć, że mają tylko jeden minus- są za krótkie przez co niektóre wątki zostały spłaszczone. Polecam każdemu kto lubi opowieści o całkowicie odmiennych świata ze skomplikowaną strukturą zależności i powiązań.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Sci-fi warte uwagi

czw mar 25, 2010 6:52 pm

Deckard pisze:
Jeszcze jedna polecanka: Ian M. Banks, cykl Cultures (pierwszy tom to Consider Phlebas).

'Wspomnij Phlebasa', 'Gracz', 'Najemnik', kolejność dowolna. Bardzo dobre.
Kumo pisze:
Elizabeth Moon - cykl o przygodach Esmay Suizy ("Być bohaterem", "Zasady walki", "Zmiana dowództwa", "Przeciw wszystkim").

Jeszcze poprzedzająca seria 'Heris Serrano'; 'Polowanie', oraz dwie nieprzetłumaczone. Cykl 'Esmay Suiza' jest dalszym ciągiem.
Tejże autorki jeszcze cykl 'Wojna Vattów' o podobnej tematyce.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości