Zrodzony z fantastyki

memnos
Zespolony z forum
Zespolony z forum

System fantasy z niskim poziomem magii

śr kwie 14, 2010 10:59 pm

Witam.

Po kilku latach przerwy mam ochotę powrócić do RPGowania. Problem w tym, że żaden z systemów które znałem nie do końca odpowiada moim potrzebom. Szukam systemu fantasy w którym magia jest obecna, ale rzadka i niezbyt potężna, a przynajmniej nie za darmo (czyli potężne magiczne efekty mogą występować, ale być baaardzo drogie i niebezpieczne dla rzucającego). Nie zależy mi w sumie za bardzo na settingu, ten mogę sobie sam spisać w poł godziny i dookreślać w miarę zapotrzebowań. Nie potrzebuję wielotomowej historii stworzenia i dokładnych annałów wojen sprzed kilku wieków. Nie potrzebuję też bestiariuszy i podręczników flory i fauny.

Co potrzebuję, to prosta, elegancka mechanika, oraz jakiś zestaw czarów na początek, które wspierałyby przygody w stylu Kronik Królobójcy, czy Niecnych Dżentelmenów.

Możecie mi coś zaproponować?

Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr kwie 14, 2010 11:46 pm

Poleciłbym Savage Worlds, ewentualnie BRP, ale to toolkit z którego sam wybierasz co chcesz a sam rdzeń mechaniki jest banalny(taki jak w ZC), elegancki i stety niestety troche oldschoolowy.

Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec

czw kwie 15, 2010 8:25 am

Do Twoich wymagań najbardziej pasuje pierwszy Warhammer, ale go nie polecam.
Przyjrzyj się 7th Sea. Co prawda to płaszcz i szpada a nie typowe fantasy, ale po dodaniu ras mogłoby pasować. Jakoś kojarzy mi się z Imieniem Wiatru.

Heretyk
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw kwie 15, 2010 9:42 am

FATE - prosta mechanika, w miarę zapotrzebowania można ją komplikować i ma poważną zaletę :) jest darmowa :) Polecam wersje 2, jest po polsku (nie wiem czy ma to znaczenie), trójkę widziałem tylko po angielsku.

Awatar użytkownika
Morel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw kwie 15, 2010 11:29 am

Podtxt pisze:
Przyjrzyj się 7th Sea.

Po odpowiednich modyfikacjach (np mechanika SWEPLowa) świetnie się nada pod klimaty Niecnych Dżentelmenów ;)

Awatar użytkownika
kaduceusz
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Re: System fantasy z niskim poziomem magii

czw kwie 15, 2010 10:57 pm

Mechanikę weź jaką lubisz a świat wymyśl autorski ;-)

memnos
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt kwie 16, 2010 1:39 am

kaduceusz pisze:
Mechanikę weź jaką lubisz a świat wymyśl autorski ;-)

Problemem właśnie jest ta mechanika. Te, które znałem mi nie odpowiadają ;-).

Dzięki reszcie za polecanki. Oprócze tego co mi podaliście muszę się jeszcze przyjrzeć GURPSowi i Fudge'owi.

Awatar użytkownika
Exar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt kwie 16, 2010 10:03 am

Hej,

Kupiłem niedawno GURPSa.

Fakty:
1. Do tej pory przeczyałem podstawy walki i prawie cały proces tworzenia postaci.
2. Nie przeczytałem magii i psi.

Wrażenia:
1. Jeśli tworzenie postaci jest dla Ciebie i Twoich graczy ważne (czyt. możesz spędzić pół dnia wnikając w postać, jej zdolności i historię) to zdecydowanie polecam.
2. Jeśli lubisz/musisz tworzyć postacie w 15' to dasz radę, ale nie wykorzystasz całych możliwości systemu.
3. Mechanika jest generalnie prosta. Wrażenie kolejne (jeszcze nie przeczytałem całego systemu walki) możesz ją skomplikować/urealistycznić (jest takie słowo??).
4. Sam proces czytania podręcznika (a właściwie zalet i wad postaci) powoduje, że masz w głowie dziesiątki gotowych przeciwników dla Twoich postaci.
5. Jeśli masz wizję świata, np. po obejrzeniu filmu (District 7, Avatar), czy przeczytaniu książki (Diuna) i nie możesz znaleźć systemu z tymi wszystkimi postaciami - polecam GURPSa (w moim przypadku wybrałem ten system właśnie z powodu Diuny - jaki inny system pozwoli mi zrobić kogitora??).

Jak masz jakieś pytania, chętnie odpowiem.

Pozdrawiam,
Exar

Awatar użytkownika
Szatany
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt kwie 16, 2010 10:17 am

Może conan d20? Nie wiele w nim magii, mechanika też jest całkiem łatwa.

Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn kwie 19, 2010 8:07 pm

Polecam Swords & Wizardry: Whitebox, czyli klona 0. edycji D&D - magia nie jest potężna, jeśli nie dasz graczom grać trzydziestu sesji i dojść do 5. poziomu. Grania superbohaterami i powergamingu z trzeciej edycji w S&W nie stwierdzono. Mechanika jest prościutka, opiera się w dużej mierze na umiejętnościach gracza, a nie postaci (coś dla Strategów, trzeba to lubić) i masz całe mnóstwo zasad opcjonalnych. Przygotowanie do gry jest naprawdę wygodne, bo w pół godziny popoprawiasz sobie wszystko, co Ci nie odpowiada (to dużo krócej niż np. tworzenie własnej wersji FATE) i masz taką grę, jaka Ci pasuje.

Polecam, zwłaszcza że polska wersja niedługo :)

Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn kwie 19, 2010 10:25 pm

Squid,

Polska Wersja S&W? Było b super kocham ten system, czy mógłbyś podać jakieś szczegóły?

Aureus

śr kwie 28, 2010 6:42 am

"czyli potężne magiczne efekty mogą występować, ale być baaardzo drogie i niebezpieczne dla rzucającego"

Być może w czerwcu (data nie została podana, proszę się nie sugerować za bardzo!) puszczone zostanie opracowanie Monastyru na SW.

W ogóle Savage Worlds polecam.