Zrodzony z fantastyki

 
fusiasty666
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 05, 2010 9:30 pm

Tworzenie bohatera 4ed

sob cze 05, 2010 9:37 pm

Witam. Właśnie zaczynam swoją przygodę z D&D, wraz ze znajomymi dorwaliśmy w swe posiadanie podręczniki do czwartej edycji D&D. Niestety, napotkaliśmy problem przy tworzeniu bohatera, nie wiemy jak uzupełnić karty postaci, a opis w podręczniku nasuwa więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego proszę o tutorial jak uporać się z tymi wszystkimi statystykami. Z góry przepraszam jeżeli jest już taki temat ale nie mogłem go znaleźć.
 
Awatar użytkownika
ConAnuS
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1137
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:11 pm

Re: Tworzenie bohatera 4ed

sob cze 05, 2010 10:25 pm

Mam wrażenie, że zdecydowanie większą szansę na odzew miałbyś, gdybyś po prostu napisał których elementów nie rozumiesz/z czym masz problem. Dokładne rozpisanie procesu tworzenia postaci byłoby po prostu napisaniem części podręcznika od nowa. Ja podziękuję. :)

Do tego pomocną byłaby informacja o wersji językowej podręcznika, którą posiadasz.
Ostatnio zmieniony sob cze 05, 2010 10:25 pm przez ConAnuS, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Tworzenie bohatera 4ed

sob cze 05, 2010 10:48 pm

Dołączam się do prośby ConAnuSa. Z chęcią pomogę jak będę wiedział w czym.
A tak na odczepnego powiem tylko że proces jest podobny jak w 3 edycji. Pomysł, wybór klasy i rasy, atrybuty, umiejętności ekwipunek (Standart Adventurer Kit + 100gp w złomie), atuty, moce, uzupełnić luki oraz zacząć grać. Zapomniałem o czymś ?
 
fusiasty666
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 05, 2010 9:30 pm

Re: Tworzenie bohatera 4ed

sob cze 05, 2010 11:43 pm

Mam polską wersję obu podręczników. A problem mam w sumie ze wszystkim poza tymi najprostszymi rzeczami takimi jak (rasa, klasa itd.) nawet archetypu nie jestem pewien.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Tworzenie bohatera 4ed

ndz cze 06, 2010 12:00 am

To naprawdę proste, szczególnie jeśli znasz zasady poprzedniej edycji - wcale jednak nie jest to konieczne. Wybrałeś rasę i klasę dla postaci? Dobierz atrybuty - wybierz jeden z gotowych zestawów statystyk i przypisz je tak, jak uważasz. Weź przy tym pod uwagę opis wybranej klasy (które atrybuty są najważniejsze dla wybranej profesji?). Zapisz je na karcie postaci z uwzględnieniem modyfikatorów rasowych. W opisie klasy masz podane również, ile umiejętności Ci przysługuje i z jakiej listy powinieneś je dobrać. To samo tyczy się mocy: na pierwszym poziomie wybierasz domyślnie dwie nieograniczone moce ofensywne oraz jedną ofensywną moc spotkaniową i jedną ofensywną moc dzienną - wszystkie pierwszopoziomowe. Dopisz sobie ekwipunek, upewnij się, że wszystkie rubryki został uzupełnione - i gotowe.

Nie musisz wypełniać całej karty postaci od razu. Wręcz nie powinieneś. Przeczytaj uważnie rozdział o tworzeniu postaci, przyjrzyj się tabelkom i karcie postaci. Przykładowo - ścieżkę archetypową wybiera się dopiero po osiągnięciu 11. poziomu doświadczenia; na tej samej zasadzie epickie przeznaczenie osiągasz dopiero na 21. poziomie. Grę zaczynasz z jednym atutem oraz kompletem zdolności rasowych i klasowych (zgodnie z ich opisami). Często masz pewną możliwość wyboru: np. jeśli planujesz grę czarnoksiężnikiem, wybierasz jeden z trzech paktów (feeryczny, piekielny lub gwiezdny); podobnie wybierasz umiejętności, w których biegła będzie postać.
 
fusiasty666
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 05, 2010 9:30 pm

Re: Tworzenie bohatera 4ed

ndz cze 06, 2010 12:07 am

A o co chodzi z inicjatywą, obroną, poruszaniem się zmysłami i resztą tych tabelek bo ich opisy w podręczniku nic mi nie pomogły :(
 
Awatar użytkownika
Gegen
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 8:56 pm

Re: Tworzenie bohatera 4ed

ndz cze 06, 2010 12:28 am

Widać, że nigdy nie graliście w D&D. Sam pamiętam swoje początki w tym systemie. Trudno jest się połapać w tych wszystkich zasadach. Na szczęście 4ed jest dużo prostsza niż jej poprzedniczki. Najlepszym rozwiązaniem twoich problemów będzie chyba lektura podręcznika. Nie da się wszystkiego zrozumieć pobieżnie przeglądając. Wszystko związane z tworzeniem postaci jest wyczerpująco opisane w Podręczniku Gracza.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Tworzenie bohatera 4ed

ndz cze 06, 2010 12:33 am

Twój problem nie tkwi w tworzeniu postaci tylko w niezrozumieniu (a może tylko nieznajomości?) zasad gry. Na pewno przeczytałeś dokładnie wyjaśnienia w dalszych rozdziałach, zgodnie z odsyłaczami w części o tworzeniu postaci? To naprawdę jest proste. Nie rozumiem, co może być dla Ciebie niezrozumiałe - nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii; jedynie odrobina abstrakcyjnych zasad. Wystarczy, żebyś wypełniał tabelki i wykonywał proste obliczenia (na ogół będzie to po prostu dodawanie; okazjonalnie - dzielenie, czasem też zaokrąglanie - ale zawsze do niższej wartości całkowitej). Jeśli Twoi znajomi (zakładam, że nie tylko Ty planujesz grać - to teoretycznie możliwe, ale niespecjalnie ekscytujące) mają już jakieś doświadczenie z grami fabularnymi, w szczególności z D&D - porozmawiaj z nimi, na pewno zdołają Ci pomóc.
 
fusiasty666
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 05, 2010 9:30 pm

Re: Tworzenie bohatera 4ed

ndz cze 06, 2010 12:37 am

Niby liczenie prostych rzeczy tylko ciągle nie mogę poskładać tych rzeczy do kupy. A ze znajomymi dopiero zaczynamy grac w D&D, ale trudno najwyżej na razie pogramy bez ścisłych reguł, dołożymy je jak już się trochę to rozszyfruje :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości