Zrodzony z fantastyki

 
rzaba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 9:14 am

Prośba o ocenę decku

wt lip 13, 2010 12:25 am

Witam, jestem w temacie MTG niemal całkowicie zielony, tym bardziej nie mam żadnego doświadczenia w układaniu decków, ten jest moim pierwszym. Chciałbym, żebyście go ocenili i wskazali co mniej więcej można by zmienić, zanim wydam kasę (choć znaczną część tych kart już posiadam).
Podaję tylko Main.

Landy:
10x Plains
4x Sejiri Steppe
4x Kabira Crossroads
4x Remote Farm

Creature:
4x Court Homunculus
2x Leonin Elder
2x Soul Warden
4x Stonehewer Giant
4x Kor Outfitter

Equipment:
2x Pennon Blade
2x Gorgon Flail
4x Ogre`s Cleaver

Enchanty:
4x Asha`s Favor
4x Lifelink
4x Pacyfism


Krótki opis ( czyli małe wyjaśnienie jak to działa, czytaj tylko jak ci się chce, nie musisz...):

Deck jest stworzony do gry towarzyskiej, do której moim zdaniem nie ma sensu wkładać dużo kasy. Jego podstawowym celem jest wstawienie dużej ilości małych stworków i wzmocnienie ich artefaktami, tak by w jak najwcześniejszej fazie rozgrywki miały sporo ataku + flying, lifelink i vigilance, opcjonalnie first strike i deathtouch. Czyli mówiąc najprościej- na początku maleństwa dodające życie, bo nie ma sensu nimi blokować i ryzykować ich utraty, lepiej stracić te 3 pkt życia od stworków przeciwnika i nadrobić Soul Wardenem czy Leonin Elderem, który świetnie współgra z Cuort Homunculus`em, a ten... fajnie współgra z samym sobą (+1/1 gdy jest na polu inny artefakt, czyli drugi taki C.H.).

Potem Kor Outfitter i Stonehewer Giant, które dostarczają naszym maleństwom artefakty takie jak Pennon Blade, Ogre`s Cleaver, czy Gorgon Flail. Wtedy zaczynamy gnębienie przeciwnika, w międzyczasie dodajemy Asha`s Favor i Lifelink dla totalnego obniżenia morale oponenta. Gdyby przeciwnik miał zaklęcie niszczące enchanty... będzie je musiał zużyć na swoich stworkach, które można zablokować poprzez Pacyfism (może potem zamienię go na Silence). Na niszczenie artefaktów żadnej odpowiedzi nie mam, ale trudno. Raczej wątpię, by talia przeciwnika nastawiona była tylko na niszczenie moich equipów, których mam w talii sporo ;)
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Prośba o ocenę decku

wt lip 13, 2010 8:22 am

Talie polegające na wystawieniu jak największej ilości małych, ale dobrych potworków i zajechaniu przeciwnika, nazywają się White Weenie. Co można fajnego do tego dodać?
Wsparcie:
* Honor of the Pure (w październiku nie powinien kosztować więcej niż 10 złotych, teraz też da się go za tyle kupić, ale trzeba sporo poszukać, jednak warto, bo jest absolutną podstawą takiego decku)
* Brave the Elements
* Harm's Way

Krity:
* Elite Vanguard
* Leonin Skyhunter
* Paladin en-Vec
* Celestial Crusader
* Knight of the Holy Nimbus
* Knight of Meadowgrain
* Battlegrace Angel
* Akrasan Squire
* Sigiled Paladin
* Kor Firewalker

Removal:
* Path to Exile (ale on kosztuje 10-15 zł)
* Journey to Nowhere
* Oblivion Ring

Można jeszcze składać decki na tribalach. Są to talie, w których jeden typ kritów współracuje ze sobą. Zobacz np. Soldiery lub Kithkiny.

Ogólnie sposobów na zrobienie szybkiej, białej talii jest masa. Jak już obczaisz te spisy i karcioszki, które zapodałem, pytaj dalej :)

+podstawa forum - jeśli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł, taguj karty. Będzie wtedy łatwiej do nich dotrzeć i potencjalna osoba, czytająca twój post, łatwiej będzie mogła zobaczyć, o jakich kartach mówisz. Jak to zrobić?
[mtg]nazwa karty[/mtg]
Ostatnio zmieniony wt lip 13, 2010 8:23 am przez 27383, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
rzaba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 9:14 am

Prośba o ocenę decku

pn lip 19, 2010 12:00 am

Długo mnie nie było, bo i nie miałem dłuższej chwili by napisać coś sensownego. Dzięki za podanie kilku ciekawych kart, sam tez przemyślałem trochę i popatrzyłem co by można ulepszyć. Tym razem podaję otagowany spis mojego decku, ciągle pracuję nad sideboardem.

Landy:
4x Remote Farm
2x Sejiri Steppe
15x Plains

Creatures:
4x Court Homunculus
4x Ornithopter
4x Stonehewer Giant
4x Kor Outfitter
4x Elite Vanguard

Equipment:
2x Pennon Blade
2x Whispersilk Cloak
2x Ogre's Cleaver

Spelle:
3x Asha's Favor
3x Nimbus Wings
4x Aura Blast
4x Lapse of Certainty
Ostatnio zmieniony pn lip 19, 2010 12:14 am przez rzaba, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

Prośba o ocenę decku

pn lip 19, 2010 6:08 am

Masz ładny Equipment theme, czemu by tego nie rozszerzyć? Dobre equipmenty biją na głowę enchanty, a w tej talii dodatkowo wspomagają homunkulusy. Jeśli wszystkie stworo-wspomagacze są jednego typu, to łatwiej je łapać kiedy są potrzebne.

Stoneforge Mystic powinna bardzo pomagać tutorując dowolny Equipment już w 2 turze, potem może go dzielnie złapać, wtedy staje się też sprawna w walce. Bomba. Jeżeli koszt nie będzie stanowił problemu, to 4 sztuki obowiązkowo.

Umezawa's Jitte jest masakratorem, nawet jeżeli nie wygląda na to na pierwszy rzut oka. Myśl o tym jako o +4/+4 co turę. W najgorszym wypadku.

Pojedyncze Sword of Fire and Ice i Sword of Light and Shadow mogą bardzo pomóc przy walce z odpowiednimi taliami, a przeciwko innym kolorom też są całkiem skuteczne. Najnowszy dodatek będzie niósł podobny miecz na UG, jeżeli będzie równie solidny, to będziesz miał w toolboxie tutorowalną protekcję przed każdym kolorem.

Sword of Vengance 1/2 Akromy. Zmienia byle Vanguarda w groźnego stwora.

Worldslayer jest właściwie kiepski, ale w wyluzowanej grze towarzyskiej warto wrzucić 1 sztukę choćby po to, żeby zobaczyć minę przeciwnika po położeniu go Stonehewer Giantem na niezablokowanego stwora.

Helm of Kaldra, Sword of Kaldra i Shield of Kaldra nie są warte zachodu przy grze dla wygranej, ale w grze towarzyskiej (i przy tutorach, które oszukują z kosztem wystawienia) mogą przynieść nieco radochy :)

Mask of Memory może na pierwszy rzut oka nie wydawać się niczym wielkim, ale daje sporą przewagę - czasem coś by i tak zalegało na ręce, do tego ładnie walczy z mana screw/floodem.

Leonin Shikari może być nieprzydany, może Robić Magię. Wart co najmniej przemyślenia.

Basilisk Collar tak jak gra Stoneforge Mystic w t2, więc stosunek kosztu (w zł) do jakości może być niekorzystny, ale nawet singlowa sztuka Deathtouch + Lifelink powinna być przydatna. Loxodon Warhammer może pełnić podobną funkcję.

Grając na 4 Stoneforge Mystici i Stonehewer Gianty możesz spokojnie używać 1-2 kopii danego equipmentu, zależnie od tego jak często i w ilu kopiach może być potrzebny. Z tylko jednym Jitte nigdy nie ryzykujesz, że będzie ci zalegać na ręce dodatkowa kopia (Ha, Jitte i tak bywa grane w 4 kopiach, jest *takie* dobre), A Miecze Tego i Tamtego możesz wyszukiwać zależnie od tego, z kim walczysz.

____________________________________

Pennon Blade i Ogre's Cleaver wyglądają, hm, niewygodnie. Dają spore premie, ale wymagają też sporych inwestycji w manie - kiedy w końcu za wszystko zapłacisz, mogą nie być warte tego kosztu.

Asha's Favour i Nimbus Wings nie wydają się tutaj najlepiej pasować - twoje stwor nie są wyjątkowo wytrzymałe, a utrata enchantów boli. Ich premie też w niezbyt zachwycają.

Aura Blast: Sprawdza się? Masz dosyć targetów? Nie znam twojego środowiska. Jeżeli potrzebujesz niszczenia uroków to pomyśl o War Priest of Thune - klecha ładnie się pozbywa przeszkadzaczy jednocześnie dając 2 ręce, które chętnie złapią za jakiś ekwipunek.

Lapse of Certanity: Sprawdza się? Z tego co widzę talia może zużywać całą dostępną maną w ciągu twojej rundy - konieczność zostawienia aż 3 mana 'na wszelki wypadek' nie jest zbyt ciężka?


Koniecznie napisz nam z jakimi taliami przyjdzie ci grać najczęściej! Bez tego nie można powiedzieć niczego sensownego o sideboardzie :)
Ostatnio zmieniony pn lip 19, 2010 6:21 am przez Hezor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
rzaba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 9:14 am

Prośba o ocenę decku

pn lip 19, 2010 5:44 pm

Hmmm.... Widzę kolejne kilka ciekawych kard do mojego decku. Dzięki ;)

Jeśli chodzi o opłacalność niektórych kart, to tak:
-Asha's Favor da mi vigilance i flying, będę mógł się bronić i przelatywać nad stworkami przeciwnika, trzaskając bezpośrednio w gracza. Nimbus wings też daje tani flying. Jeszcze pomyślę...
-co do Pennon Blade i Ogre's Cleaver to czy nie jest tak, że wystarczy je wystawić za ich koszt 2 lub 3 mana, a Kor Outfitter i Stonehewer Giant dostarczą je do wybranego stworka "za darmo"*?(ten drugi nawet z biblioteki) Między innymi pod Pennon Blade i Homunculusa dodałem do talii Ornithopter- tani, bo "darmowy" obrońca z początku gry i fajna dopałka do Pennona w ostatnich jej fazach.
-Lapse of Certainty ładnie counteruje zaklęcia i stwory, w dodatku jest tanią kartą (w sensie ceny w zł, nie mana), a Aura Blast ma tą przewagę, że pozwala zniszyć upierdliwego enchanta, np Pacifism, czy inną przeszkadzajkę i dociągnać dodatkową kartę (przy tym tempie wystawiana kart szybko zostaje się z jedną w ręce).

Myślę też by Elite Vanguard faktycznie zamienić na Stoneforge Mystic, ale nie wiem, czy nie będzie wtedy w talii za dużo kart szukająco-dodających equpimenty, a za mało silnych stworków napierających w początkowych fazach gry.

*Mam kilka pytań- jeżeli na karcie ekwipunku NIE jest napisane "equip only as a sorecery" to znaczy, że ta karta zostaje przy wyekwipowanym stworku tak długo, jak jest on w grze? I czy aktywując zdolność Stonehewer Giant i dodając ekwipunek do wybranego stworka, muszę płacić koszt "wyekwipowania"?
I ostatnie póki co pytanie- ile pernamentnych equipmentów i enchantmentów może mieć na sobie jedna karta stworka?
Ostatnio zmieniony pn lip 19, 2010 5:49 pm przez rzaba, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

Prośba o ocenę decku

pn lip 19, 2010 6:52 pm

Fakt faktem, flying jest fajny. A co jest fajniejsze? Pełna nieblokowalnść, np. dawana przez protekcję z Mieczy Tego i Owego. A latanie w razie potrzeby można złapać np. Kitesailem.
@Aura Blast: to świetnie, że się przydaje. Ciągle namawiam do przemyślenia War Priesta - wyobraź go sobie jaki Aura Blasta, którego dobrana karta jest zawsze stworkiem 2/2 za 0 mana. I którego można zagrać też, kiedy przeciwnik nie ma enchantmentów do niszczenia.

@Pennon i Cleaver: fakt, że często można oszukać ich koszt. Jednak czy efekty są warte takiego oszukiwania? Wymienione przeze mnie Equipmenty często mają lepsze efekty, nie musisz też przycinać ich do zera.

@Lapse: z dobrą ceną w zł trudno dyskutować. Głównie martwiłem się o zostawianie tych 3 mana, jeżeli z tym nie ma problemów, to jest niezłą kartą do utrzymywania tempa.

@-Vanguard +Mystic: Raczej nie chodziło mi o zmniejszanie liczby zagrożeń, a zastąpienie zagrożeniami (Mysticiem) np. enchantów. Wystarczy jeden stworek z 5 róznymi mieczami żeby zagrażać przeciwnikowi, ale to nie znaczy, że stworków można mieć mało :)

Przy okazji - jeżeli na karcie nie ma jakiegoś ograniczenia (a nie przypominam sobie żadnej karty z takim ograniczeniem), to może mieć dowolną liczbę przyczepionych equipmentów/aur.

To do 'stałości' ekwipunku - czy na karcie jest 'equip as sorcery' nie ma żadnego znaczenia - to określa w jakich momentach możesz użyć danej zdolności - większości aktywowanych zdolności można użyć wtedy, co zagrać instanty. Equipowanie przez koszt na ekwipunku jest używalne tylko wtedy, kiedy mógłbyś zagrać sorcery (w twoich fazach głównych przy pustym stosie).
Normalnie zagrany ekwipunek leży na battlefieldzie samotnie, do momentu, aż użyjesz jego zdolności Equip - wtedy pozostaje przyczepiony do stworka, póki ten stworek nie opuści battlefielda, lub nie użyjesz znowu umiejętności Equip żeby przekazać ekwipunek innemu stworkowi. Zdolności takie jak Stonehewer Gianta pozawalają włożyć ekwipunek do gry i jednocześnie go przyczepić do stworka, ale potem tak samo jak w innych wypadkach możesz je przekładać płacąc koszt equip. Kiedy wyekwipowany stworek opuszcza grę, to ekwipunek zostanie nienaruszony w grze, tylko nie jest przyczepiony do żadnych stworków (póki nie zagrasz jego zdolności Eqip...). Aury są pod tym względem dużo gorsze, bo od momentu rzucenia (prawie, są do tego specjalne karty) nie można ich w żaden sposób przesunąć między stworkami, a kiedy zauroczony stwór opuści grę, to trafiają na grób.
 
rzaba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 9:14 am

Prośba o ocenę decku

pn lip 19, 2010 11:01 pm

Hmmm... Czyli które karty zostawić, a które wywalić lub ograniczyć? Jak Ty byś widział mój deck po przebudowie? Tak, by nie trzeba było w niego wkładać więcej niż 70 zł...

Konkretnie to chciałbym, by był on dość "uniwersalny", bo teraz grywam raczej ze znajomymi, którzy nie mają super silnych talii (trochę przebudowane duel decki, albo amatorskie talie- samoróbki), a nie chciałbym wydawać dość dużej ilości kasy tylko po to, by z nimi wygrywać- mówiąc krótko, chciałbym taki zestaw, by posłużył mi przez jakiś czas już bez większych wkładów finansowych i którym mógłbym grać z różnymi ludźmi, a nie tylko złożony "pod znajomych".
Przy okazji by nie kosztował kroci i był zbliżony do tego, który podałem w trzecim poście, uwzględniając Twoje i Thoctara poprawki ;)

Aaaa i jeszcze jedno- wiadomo, że za każdą wysyłkę płaci się około 5-6zł, co przy kupowaniu kilkunastu kart z różnych źródeł może niemal podwoić koszty zakupu. Jeżeli znacie kogoś, kto by posiadał te karty w dość przyzwoitej cenie, proszę o kontak na pw ;)
Ostatnio zmieniony pn lip 19, 2010 11:29 pm przez rzaba, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
gzdrympenz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 12, 2010 10:05 pm

Prośba o ocenę decku

czw sie 12, 2010 10:30 pm

Witam, też jestem noobem w MtG. Co prawde gram już troche czasu na poziomie towarzyskim, ale o tworzeleniu deckow mam tyle wiadomosci, ile zamieszonych bylo w deck builderze. I tutaj pada moja sprawa: wymyslilem sobie deck niebiesko-bialy oparty na flyingach i soliderach. ponizej lista:

MANA BASE
10 plains
8 islands
2 terramorphic expanse
1 reliquary tower
1 quicksand

KRITY
1 Ulamog's crusher
1 Makindi griffin
1 stormfront pegasus
1 Aven trailblazer
2 serra angel
1 kor firewalker
1 elite vanguard
2 veteran armorsmith
2 veteran swordsmith
1 kor aeronaut
1 totem-guide hartebeest
1 soul warden
1 snapping drake
2 sky ruin drake
1 voyager drake
1 roil elemental
1 sejiri merfolk
1 phantom warrior

ARTEFAKTY
1 kitesail
1 pennon blade

reszta
1 shieldmate's blessing
1 divine verdict
1 narrow escape
1 hyena umbra
1 journey to nowhere
1 pacifism
1 armored ascension
1 essence scatter
1 deprive
1 sleep
1 unsummon
1 wind zendikon
1 paralyzing grasp
1 mind control

Zdaje zobie sprawe ze pojedynczosc kart w talii powoduje zmniejszenie szans na otrzymanie konkretnej sztuki, ale podoba mi sie roznorodnosci ;P czy jakis pro deck builder moze mi powiedziec czy to ma sens? z gory dzieki
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Prośba o ocenę decku

czw sie 12, 2010 11:05 pm

Otaguj karty zgodnie z regulaminem forum
 
 
Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2230
Rejestracja: pt maja 01, 2009 10:12 pm

Prośba o ocenę decku

pt sie 13, 2010 11:06 pm

Co byś powiedział na deck Tribalowy na Rogue'ach? Jakis czas temu kumpel grał na takim, potrafił wkurzyć :)
 
Jakusa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 13, 2010 4:02 pm

Prośba o ocenę decku

sob sie 14, 2010 12:15 am

Narazie chciałbym zostać przy tym ;)
 
Awatar użytkownika
Zephyel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2230
Rejestracja: pt maja 01, 2009 10:12 pm

Prośba o ocenę decku

sob sie 14, 2010 9:27 am

Tzn widzę, że masz już sporo kart z tej rozpiski ;)
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Prośba o ocenę decku

pn sie 16, 2010 8:40 pm

Jakusa pisze:
i pomogli mi pomóc w ulepszeniu talii, co usunąć co ew. dokupić :)


Jakusa pisze:
Narazie chciałbym zostać przy tym ;)


Nie sądzisz, że te dwa zdania się wykluczają?

A Zephyel bardzo dobrze Ci radzi. Masz większość kart z Rogue Decku i jak chcesz, żeby tą talię "ulepszyć" to IMO wyłącznie w tą stronę.
 
Jakusa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 13, 2010 4:02 pm

Prośba o ocenę decku

wt sie 17, 2010 9:31 am

No tak masz racje :) To słucham rad
Ostatnio zmieniony wt sie 17, 2010 9:31 am przez Jakusa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Prośba o ocenę decku

wt sie 17, 2010 5:54 pm

Tania, działająca wersja rogali, wliczająca karty, które posiadasz, mogłaby wyglądać następująco:

Krity 24
4 PRICKLY BOGGART
4 STINKDRINKER BANDIT
4 OONA's BLACKGUARD
4 OONA’S PROWLER
4 NIGHTSHADE STINGER
1 MARSH FLITTER
2 SYGG, THE RIVER CUTTHROAT
1 XATHRID DEMON

INNE
4 DURESS
2 NOGGIN WHACK
4 SMOTHER
3 MORSEL THEFT
3 SIGN IN BLOOD

20 SWAMP

Niewielkie zakupy i masz działającą w miarę talię.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości