Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

wt wrz 07, 2010 7:52 pm

Że też nikomu nie chciało się utworzyć tego tematu. Leniwce. :razz:

Pochłonąłem 'Rafę Armagedonu' Davida Webera. Dobry kawał SF, jak lubię wielka cegła, doskonale przemyślany świat i bohaterowie. Polecam. 8,5/10
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

wt wrz 07, 2010 8:02 pm

"Zaćmienie" niezawodnej Stephenie Meyer. Doszedłem właśnie do 300 strony, więc liczę na to, że wzorem poprzednich tomów za chwilę zacznie się jakaś akcja. ;-) A poza tym utwór w dużym stopniu przypomina tom pierwszy, z tą różnicą, że jak się okazuje, patologiczne związki oprócz wampirów tworzą także wilkołaki. Całość czyta się szybko, ale co z tego? :-)
Ostatnio zmieniony wt wrz 07, 2010 8:03 pm przez Scobin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

wt wrz 07, 2010 8:25 pm

Za mną już Jennifer Morgue Charlesa Strossa - lekko, zabawnie, kpiąco z konwencji bondowskiej ale nadal o brytyjskich agentach walczących z Cthulhu i biurokracją. Atrocity archives było lepsze, ale Jenny dostaje tak czy inaczej 5-/6.

Obecnie: Culture tom II, czyli Iain M. Banks i Player of games. Delikatne skojarzenia z Left hand of darkness, żonglerka konwencjami, kapitalne pomysły i systematyczne niszczenie postaci i Czytelnika. Jak dotąd: 5+/6.
Ostatnio zmieniony wt wrz 07, 2010 8:26 pm przez Deckard, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Denethor
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw gru 22, 2005 9:48 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

wt wrz 07, 2010 9:27 pm

Póki co czytam "Prawdę" Pratchetta a potem biorę się za "Kosiarza". Nie jestem jakimś fanatykiem Świata Dysku ale akurat The Truth na prawdę wciąga. :wink:

Na boku poczytuję również "Mówcę Umarłych" O. Scotta. Zapowiada się wspaniała kontynuacja "Gry Endera". Fabuła jako świetny motor napędowy do dalszych losów ksenobójcy; przemyślane konsekwencje wynikające z wcześniej podjętych czynów przez głównego bohatera.
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

wt wrz 07, 2010 10:22 pm

A ja właśnie jutro biorę się za Zbieracza Burz w całości (bo nie lubię czytać cząstkowych tomów książek dzielonych na połowy). A potem cykl Wawrzyńca Podrzuckiego Yggdasill :)

A ja mam pytanie do yabu - jak to jest z tą Rafą Webbera... czy to też się zanosi na 100 tomowy cykl, czy ta książka to stand-alone? Bo nie znoszę, jak się akcja w połowie urywa i trzeba np 2 lata czekać na kontynuację :D
 
Awatar użytkownika
melodia
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw gru 10, 2009 10:44 am

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

śr wrz 08, 2010 10:15 am

Ja zatrzymałam się na Andrzeju Pilipiuku "Homo bimbrownikus" Super książka pełno w niej czarnego humoru. Co prawda rzecz dzieje się w Rosji.... Mam jeszcze oko na Mgły Avalonu. :P
 
Ezoc
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 12:27 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

śr wrz 08, 2010 12:33 pm

Na wstępie chciałbym wszystkich powitać bo jestem tutaj nowy. :)
A co do czytanych we wrześniu książek to będzie to "Pustynna Włócznia" tom 2 Peter V. Brett, bardzo wciągająca i bardzo przyjemnie się czyta jestem gdzieś w pierwszej ćwiartce ale już nie mogę doczekać się kontynuacji :). bardzo polecam jak ktoś nie czytał.
 
Awatar użytkownika
dircemari
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 20, 2010 9:53 am

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

czw wrz 09, 2010 11:34 pm

"Uśmiech Machiavellego" Maurizio Viroli - biografia Niccolo Machiavellego oraz "Godzina Czarownic " Anne Rice.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

pt wrz 10, 2010 7:06 am

Wczoraj kupiłem sobie trylogię krzyżacką Dariusza Domagalskiego ("Delikatne uderzenie pioruna", "Aksamitny dotyk nocy" i "Gniewny pomruk burzy") i dzisiaj zamierzam ją zacząć.
 
Awatar użytkownika
Denethor
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw gru 22, 2005 9:48 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

pt wrz 10, 2010 4:48 pm

"Prawdę" już skończyłem. Zanim wezmę się za Kosiarza mam ochotę rozpocząć niedawno pożyczony, pierwszy tom Neandertalskiej Paralaksy - "Hominidzi". Jest to SciFi w którym mieszają się dwie rzeczywistości; jedna - nasza, w której rządzimy my - ludzie; druga - ta w której homo-sapiens przegrali z neandertalczykami walkę o przetrwanie.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 12, 2010 10:53 am

Planuję zacząć Trylogię Sienkiewicza, a tak to Kartomancja Michaela A. Stackpockle'a
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 12, 2010 12:20 pm

Historia Starożytnego Rzymu Marii Jaczynowskiej, nie ma to jak szkoła. Poza tym przeczytałem trzeci tom Lokiego, to o miejskich dziwach Krzysztofa Piskorskiego, Dziedziczki Pilipiuka, Samotność Anioła Zagłady i coś tam jeszcze, jak skończę Historię... to dokończę zaczęty niedawno tom Coś mocniejszego Ziemkiewicza.
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 12, 2010 6:36 pm

Księgi Południa Glena Cooka. Srebrny Grot nudnawy, z rozczarowującym rozwiązaniem wątków. Za to Gry Cienia są bardzo ciekawe, ale na razie jestem dopiero na 400 stronie. Aż szkoda, że premiera Powrotu Czarnej Kompanii obsunęła się na listopad / grudzień...
 
Awatar użytkownika
Chamade
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 12:51 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 12, 2010 10:02 pm

Dzisiaj skończyłam wzmiankowane "Księgi Południa", dobra lektura, chociaż kilka mankamentów ma .
Od poczatku września przeczytałam "Zmrok" Lebbona ( tak słabych postaci dawno nie widziałam w fantasy, reszta przyzwoicie), " Autobus do San Juan" Steinbecka ( mistrz nie zawiódł, szkoda tylko że tak szybko i dość niespodziewanie się skończyło), "Jerozolimę wyzwoloną" Tassa ( "Orland szalony" podobał mi się bardziej, ale "Jerozolimę" zawsze chciałam poznać, nie żałuję).
Następny w kolejce jest "Cherudek" Evangelistiego, mam nadzieję że nie przeszkodzi mi w lekturze cyklu o inkwizytorze Eymerichu poznawanie go w niewłaściwej kolejności ( ze względu na bajzel w bibliotece).
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

śr wrz 15, 2010 7:55 pm

Przeczytałem 'Krzyżacki poker' Dariusza Spychalskiego. Przyjemnie się czyta, wciągająca fabuła, tyle że zbyt krótka, starczyłoby na o wiele grubszą książkę. Ciekawe pomysły z Rzeczpospolitą Trojga Narodów trzęsącą całą Europą i częścią Afryki. Podobali mi się również szlachcice w kontuszach, przy szabli i z hebanową skórą. :mrgreen:
@Dark One 'Rafa Armagedonu' Webera jest wyraźnie pierwszą częścią całości, lecz można czytać ją jako osobną książkę. Może następne będą bardziej powiązane ze sobą.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

czw wrz 16, 2010 9:12 pm

"Accelerando" Charlesa Strossa. Zawsze uważałam się za wzorowego nerda, ale ta książka czasem mnie przerasta.

Mnóstwo świetnych pomysłów, ale nie-geekom polecałabym raczej nawiązującego do fizyki kwantowej Harrisona i jego "Światło", choć i ono może odstraszyć budową fabuły - trzy stworzone wątki wydają się początkowo w ogóle nie powiązane ze sobą i w związku z ich natrętnym następowaniem po rozdziale i w tej samej kolejności, czułam się jakbym czytała trzy ksiązki naraz :)
Ostatnio zmieniony czw wrz 16, 2010 9:21 pm przez Nausicaa, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Esper
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: czw sty 08, 2009 7:27 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

czw wrz 16, 2010 10:31 pm

Zacząłem od Szramy Diaczenki, przypadła mi do gustu dużo bardziej niż I tom, do trzeciego jednak się póki co nie zabieram, leży niech czeka. Zupełnie inna historia, inny sposób pisania, zupełnie o czymś innym niż I tom.

Skoczyłem też 2gi tom Kossakowskiej o Abbadonie, hym ciężko przyznać, ale wg mnie to już nie to, zrobiło się to oklepane i po prostu nudne, a te opisy czasem, cóż nie przepadam za nimi jeśli aż tak rzucają się w oczy...

teraz pora przeczytać własną magisterkę, jak tylko skończę ją pisać...
 
Awatar użytkownika
Jade Elenne
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1264
Rejestracja: pn maja 09, 2005 4:39 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

sob wrz 18, 2010 9:06 pm

Thoctar pisze:
Historia Starożytnego Rzymu Marii Jaczynowskiej, nie ma to jak szkoła.

Ciekawa to szkoła, jeśli każą Wam czytać tak przestarzałe rzeczy. Jaczynowska była dobra jakieś 30 lat temu, ale od tego czasu badania posunęły się moooocno naprzód.

Skończyłam właśnie "Różę Selerbergu" Białołęckiej. Rzecz lekka, łatwa w odbiorze, zabawna. Do czytania w tramwajach jak znalazł.
Wróciłam też do odłożonej na kilka dni książki "Accelerando" Strossa - bardzo dobre, ciekawa wizja przyszłości, w dodatku traktująca o bliskich moim zainteresowaniom sprawach. Szczerze polecam.

W kolejce czeka sporo pozycji, jeszcze nie wiem, która dostanie priorytet:]
 
Awatar użytkownika
daft_count
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: sob gru 19, 2009 7:43 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

sob wrz 18, 2010 11:02 pm

Z tak zwanej branży to przeczytałem w końcu tomy 2 i 3 "Pana Lodowego Ogrodu" Grzędowicza - ten drugi to słabizna, a super ponagradzany tom drugi całej serii dobry, ale momentami przydługi i często mocno pretensjonalny [bluzgi po serbsku (albo chorwacku, nie jestem pewien) i fińsku to nieporozumienie, podobnie jak co najmniej połowa tak zwanych wierszy i pieśni na początku każdego rozdziału.
Do tego świetna i klasyczna już "Północna granica" Kresa, za którym nie przepadam za bardzo, ale ta książka jest dobra.
Z nowszych rzeczy to "Eremanta", do której podszedłem chyba nieco uprzedzony, a okazała się całkiem sprawną historią i jeszcze Paliński "4 pory mroku", recenzję wyśle do poltera, to każdy się dowie co myślę.
Zaś spoza tak zwanego getta to przede wszystkim polecam każdemu "Rodowody niepokornych" Bohdana Cywińskiego, klasyczny już zbiór esejów o polskiej inteligencji lat 1864-1939.
Inną ważną, przynajmniej dla mnie, książką przeczytaną w tym miesiącu jest "Płynne życie" Zygmunta Baumana, polskiego socjologa, który krytykuje mocno kierunek globalizacji i drogę nowoczesnego kapitalizmu. Polecam każdemu.
Kończę właśnie "Wina i kara" Jacka Kuronia. Można się z nim i jego poglądami nie zgadzać, ale to przede wszystkim świetna historia PRL, w dodatku spisana z taśmy, więc to się czyta świetnie, niczym słuchanie Jacka Kuronia na żywo.
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 19, 2010 11:49 am

Ja czekam na kuriera, który ma wkrótce przybyć z Pyłem Snów - dziewiątą Księgą z Malazańskiej Księgi Poległych. Potem nie ma mnie dla świata ;)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 19, 2010 7:49 pm

Ponawiam pytanie sprzed miesiąca - czy ktoś czytał "Miecz i kwiaty" Marcina Mortki i mógłby mi powiedziec, czy warto kupić cały cykl, czy nie?
 
Awatar użytkownika
Chamade
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 12:51 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 19, 2010 8:42 pm

Posiadam cykl Mortki, ale kupna całości nie polecam. Jedynka jest średnia, dwójka takoż, trójka... rozczarowuje. Bardziej do wypożyczenia, niż do posiadania.

Obecnie czytam " Awans" Redlińskiego ( na głos, aby rodzina tez poznała) - "Konopielce ",nie dorówna, ale niezłe. Przeczytałam także "Pamiętnik przetrwania" Lessing( moim zdaniem to jej najsłabsza znana mi książka), jak również "Globalię" Rufina .
 
Awatar użytkownika
erman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 4:28 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 19, 2010 8:44 pm

A ja kończę "Paragraf 22". Świetna książka polecam. 9+/10.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

ndz wrz 19, 2010 9:02 pm

@ Chamade

Dzięki za informację. Przejechałem się już na "Ragnaroku" i nie uśmiecha mi się wydawać kolejnych 100 zł na następny cykl, który mnie rozczaruje.

@ Erman

Nie czytaj tylko "Ostatniego rozdziału", bo wprawdzie jest to kontynuacja (niby) "Paragrafu 22", ale w rzeczywistości to siermiężny i pisany na siłę gniot, bez żadnego polotu i humoru jak "Paragraf".
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Jest wrzesień 2010 i czytamy...

pn wrz 20, 2010 9:21 am

Wziąłem do łóżka "Troy. Shield of Thunder" Gemmella, drugą część trylogii o Troi i bodaj ostatnią książkę, którą zdołał ukończyć pisarz (tom trzeci do końca doprowadziła już jego żona). To dobra powieść, pod wieloma względami wyraźnie odbiegająca od schematu fantasy.
 
Awatar użytkownika
ararist_atom
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: wt wrz 21, 2010 7:48 pm

Jest wrzesień 2010 i czytamy...

wt wrz 21, 2010 8:56 pm

Uwaga, uwaga, to będzie dziwne ;)

"Seksualność dziecka" Frédérique Saint-Pierre i Marie-France Viau. Jestem fanatyczką psychologii, a tu te dwie panie ciekawie opisują rozwój dzieci do 12 lat. No, i jest po francusku, a że ja uczę się w szkole właśnie tego wspaniałego języka, mam przyjemną powtórkę przed testem ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość