Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Lord Koniu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: czw lip 29, 2010 1:30 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pt wrz 10, 2010 9:06 pm

Witam.
Ostatnio na fali popularności wiadomego dzieła zainteresował mnie temat wampirów. Stąd pomysł na stworzenie projektu, który roboczo nazwałem "Wampiry: maskarada więzów krwi". By go jednak zrealizować potrzebuję źródeł.
I tu ogromna prośba do Was: Czy moglibyście mi polecić jakieś utwory literackie/muzyczne/filmowe lub jakiekolwiek inne wykorzystujące motyw krwiopijcy? Wszelkie sugestie mile widziane.
Na etapie wczesnych prac koncepcyjnych udało mi się stworzyć następującą listę:

Filmy:
1.Buffy: postrach wampirów
2.Nosferatu - symfonia grozy
3.Od zmierzchu do świtu
4.Blade: Wieczny Łowca i dalsze części
5.Underworld
6.Drakula
7.anime "Hellsing"
8.Czysta krew

Książki:
1.Zmierzch
2.Wywiad z wampirem
3.Mroczna Wieża
4.Wampiry Hollywoodu
5.Dracula

W innych sferach jest za to ubogo: komiks "Kaznodzieja" i utwór "Bela Lugosi's Dead" Bauhausu. Myślałem też nad wykorzystaniem systemu RPG "Wampir:Maskarada".

Tyle z moich poszukiwań, gdyby ktoś chciałby się czymś podzielić - będę wdzięczny.
Ostatnio zmieniony pt wrz 10, 2010 9:06 pm przez Lord Koniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ginden
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: pt gru 19, 2008 1:15 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pt wrz 10, 2010 9:33 pm

jest takich wiele.
Szukając znalazłem to:
prof. Marii Janion - Wampir. Biografia symboliczna.
Świat wampirów. Od Draculi do Edwarda
Do tego, w Empiku w Krakowie (przy dworcu, w tej galerii), widziałem też coś o wampirach, właśnie analizę. Od wejścia na prawo, blisko rogu, dział fantastyki, trzecia półka od góry.
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pt wrz 10, 2010 9:43 pm

Auć. Z góry uprzedzam, że "Zmierzch" nie cieszy się popularnością wśród fanów fantastyki (w dodatku do bycia naprawdę okropnym romansem). Tak że ponad połowa twojej listy to pozycje gdzie wampiry to najwyżej pretekst dla czegoś innego a nie zgłębianie mitów wampirycznych - taki pulp. Ale nie o tym.

Koniecznie oryginalny "Dracula" Strokera. Nadto sprawdź czy w jakiejś bibliotece w pobliżu nie znajdziesz encyklopedii wampirów (dokładnego tytułu nie pomnę, opasłe 1000-stronicowe tomisko w czarnej oprawie z czerwonym "Wampiry", nie da się pomylić) - niełatwo dostać, ale fenomenalna lektura i źródło wiedzy. Osobiście zacząłbym od starych pozycji jak "Carmilla", choć z drugiej strony takie np. "Miasteczko Salem" Kinga prezentuje wampiry w bardzo typowym wydaniu. Z literatury krajowej możesz rzucić okiem na "Nocarza".

Wampir: Maskarada dla początkującego... Niekoniecznie najlepszy pomysł. Stary Świat Mroku jest skomplikowany (razem z dodatkami - poza granice absurdu), choć ograniczając się do podstawy może być pewnym punktem wyjścia.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Wampiry jako motyw w kulturze

pt wrz 10, 2010 10:00 pm

Nie wiem czy wampir Maskarada miał aż taki wpływ na postrzeganie wampira ile ludzi czytało podręczniki do RPGów nawet globalnie będzie tego co 2 mld. W porównaniu z kilkudziesięcioma milionami widzów Blade wieczny Łowca czy kuku setek widzów kilkunastu ekranizacji Drakuli to kropla w morzu.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem na poważnie to sugeruję sprawdzić w jakieś bibliotece najlepiej akademickiej czy nie ma już np pracy magisterskiej na ten temat. Jestem wręcz przekonany, że ktoś opisał temat bo jest dość popularny. Do tego w zwykłej bibliotece jak powiesz pani, że piszesz prace magisterską na temat wampirów i potrzebujesz wykaz książek na pewno ci da dość sporą listę.

Temat wampir w kulturze jest niezwykle obszerny i sugeruję ograniczyć go do wampir kinematografii lub wampir w kulturze od 1990 czy coś w tym stylu.

Wampiry pojawiają się niemal wszędzie od książek, komiksów, filmów czy nawet audycji radiowych. Do tego musisz zauważyć, że wampiry są postrzegane nieco raczej na zachodzie a na pewno inaczej w kulturze południowo amerykańskiej czy dalekiej azjatyckiej.

Fajnym pomysłem byłoby zebranie informacji na temat tego co przeciętny człowiek wie o wampirach. Może zrobienie jakieś ankiety w szkole czy gdzieś tam z kilkoma pytaniami.
Skąd się wzięły wampiry, jak je odstraszyć, jak z nimi walczyć, jakie są ich ograniczenia, wymień znane wampiry itp.

Życzę powodzenia z pracą ale od razu mówię, że to temat rzeka.
 
Tig
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 218
Rejestracja: śr lip 08, 2009 10:34 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pt wrz 10, 2010 10:51 pm

Swego czasu kupiłem w jakiejś taniej książce dziełko "Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności" (autor Erberto Petola). Oryginał włoski został wydany w 1991 roku, więc o najnowszych wampirzych wariacjach nic Ci oczywiście nie powie, ale książka jest interesująca i kompetentna. Generalnie opisuje wierzenia dotyczące wampirów i wilkołaków w starożytnym Rzymie, u ludów anglosaskich, skandynawskich, we Francji, na Słowiańszczyźnie, we Włoszech oraz w tradycji Kościoła.

Ostatni rozdział dotyczy wampirzej literatury, autor wymienia następujące pozycje: nowela J. Palidoriego "The Vampire" z 1819 roku, wspomniana "Carmilla" autorstwa J. S. Fanu, T. Preskett Prest, "Varney the Vampire; or, the Feast of Blood", London 1853 i jeszcze kilka pozycji.

Z kultury popularnej - pamiętaj, że Blade i współpracujący z nim łowcy wampirów wywodzą się z komiksów Marvela. W Polsce ukazała się historia "Rise of the Midnight Sons", gdzie owa grupka się pojawia walcząc u boku Ghost Ridera z Lilith. Poza tym jest jeszcze postać Morbiusa, ni to człowieka ni to wampira, który zmienił się w owo dziwadło po spożyciu mającej uleczyć go z jakiejś choroby (szczegółów nie pamiętam, na pewno znajdziesz w necie) surowicy.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pt wrz 24, 2010 10:17 pm

@ Lord Koniu
Jeśli idzie o literaturę to są jeszcze inne książki Anny Rice oprócz "Wywiadu z wampirem", m.in. "Wampir Armand", "Wampir Lestat" i "Królowa potępionych". Poza tym jest cały cykl "Nekroskop" autorstwa Briana Lumleya.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

Re: Wampiry jako motyw w kulturze

ndz wrz 26, 2010 2:03 am

Książki:
Sapkowski "Wiedźmin"

Filmy:
"Nocna straż"
"Van Helsing"

I parę linków (google nie gryzie).
http://blood-luna.ovh.org/index2.php?ID=sztukapis
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wampir
 
Awatar użytkownika
Lord Koniu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: czw lip 29, 2010 1:30 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

ndz wrz 26, 2010 10:44 pm

@Siriel - znam treść Wikipedii, chyba nie sądzisz, że zawracałbym wam głowę nie zapoznawszy się z tym?
Za to drugi link jest super, dzięki.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pn wrz 27, 2010 6:33 pm

Z anime o wampirach jest jeszcze: Blood + i Black Blood Brothers, taki znam, może się przydadzą :D.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Wampiry jako motyw w kulturze

wt wrz 28, 2010 8:02 pm

Nie lubię, oraz nigdy nie lubiłem opowieści z wampirami w głównej roli. I tak ostatnio wampiromania sięgnęła szczytów, absurdu oczywiście. :? Mam nadzieję że w końcu, jak każda moda, przeminie. :rockpunk:
 
Awatar użytkownika
banracy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: wt cze 15, 2010 9:23 pm

Re: Wampiry jako motyw w kulturze

wt wrz 28, 2010 9:09 pm

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... eDifferent

Na dole jest długa lista różnych dzieł o wampirach. Uwaga, nie klikaj na odnośniki jeżeli masz coś ważnego do roboty, bo strona jest bardzo czasożerna kiedy człowiek się nie pilnuje, i co ważniejsze nie wpisuj w wyszukiwarce swojego ulubionego filmu/serialu/gry. Dobrze ci radzę.
 
Awatar użytkownika
melodia
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw gru 10, 2009 10:44 am

Wampiry jako motyw w kulturze

śr lis 24, 2010 9:57 am

Z takich książek typowo o wampirach to mogłoby być;
1. Melissa de La Cruze "Błękitnokrwiści"
2. Dom Nocy
3.Asystent wampira, Cyrk odmieńców- jest więcej częśc tego -Darren Shawn jest też film pt. "Asystent Wampira"
4.Cyrk Potępieńców
5.Wampiry z Mrogwille
6.Pocałunek o północy
7.Klan wilczycy
To na razie tyle może coś jeszcze ciekawego znajdę i napisze :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

śr lis 24, 2010 10:01 am

Nie wiem, czy ten temat nie powinien znaleźć się w dziale kultura i być przerzuconym do książek lub filmów, gdyż nie pasuje do offtopowych zagadnień.
 
Awatar użytkownika
Lazlo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 132
Rejestracja: pt paź 22, 2010 8:14 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

śr lis 24, 2010 9:07 pm

Miasteczko Salem - dużo ciekawych wątków, przedstawienie działalności Wampira kontrolującego miasto. Kinga oczywiście :)

Ogólnie seria o Wampirach Anne Rice.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pn lis 29, 2010 3:58 pm

Lord Koniu pisze:
W innych sferach jest za to ubogo: komiks "Kaznodzieja" i utwór "Bela Lugosi's Dead" Bauhausu.


Co do muzyki - istnieją co najmniej dwa musicale wampiryczne, Dracula i Taniec Wampirów (w oryginale austriacki - Tanz der Vampire). O pierwszym nie wiem za wiele, ale drugi to perełka, którą każdy miłośnik krwiopijców znać powinien :)

Jeżeli nie zależy Ci tylko na poważnych wyobrażeniach, sięgnij jeszcze pod 2 filmy: Drakulę: wampiry bez zębów Mela Brooksa i Nieustraszonych Pogromców Wampirów Polańskiego (na motywach tego drugiego powstał Tanz).

Powodzenia w dalszych poszukiwaniach!
 
Awatar użytkownika
Lazlo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 132
Rejestracja: pt paź 22, 2010 8:14 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

pt gru 03, 2010 5:18 pm

Planetourist pisze:
Nieustraszonych Pogromców Wampirów Polańskiego


Mistrzostwo! Widziałem 3 razy, polecam! :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

sob gru 04, 2010 11:34 pm

O wampirach można też poczytać w "Herezjarsze" Jacka Komudy, gdzie jedno opowiadanie jest o tym, jak mieszkańcy pewnego węgierskiego miasteczka stają się wampirami i zagryzają innych, jeszcze normalnych ludzi, którym nieszczęśliwy los wytyczył przez nie drogę.
 
Awatar użytkownika
Olmar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 13, 2006 9:55 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

sob gru 04, 2010 11:43 pm

Ja ze swojej strony polecam lecący na bieżąco serial "Vampire Diaries", bodajże na podstawie ksiażki pod tym samym tytułem. Ogląda się świetnie, pomysły są w miarę świeże, a każdy odcinek trzyma całkiem w napięciu.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wampiry jako motyw w kulturze

ndz gru 05, 2010 7:42 am

Z góry uprzedzam, że "Zmierzch" nie cieszy się popularnością wśród fanów fantastyki (w dodatku do bycia naprawdę okropnym romansem).


Natomiast cieszy się wielkim wzięciem wśród nastolatek, które robią ochy i achy na wspomnienie "wspaniałego" Edwarda.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: Wampiry jako motyw w kulturze

ndz gru 05, 2010 12:04 pm

Do założyciela wątku: ponieważ tematyka wampirów jest tak szeroka, może warto sprecyzować i zawęzić temat Twojego projektu? Może i w tym moglibyśmy jakoś pomóc?
 
Awatar użytkownika
CikyFonsz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 24, 2010 8:46 pm

Re: Wampiry jako motyw w kulturze

ndz gru 05, 2010 12:14 pm

Co prawda nie czytałem, ale opracowaniem przekrojowym o wampirach, które zbiera dobre recenzje (za podobno rzetelne podejście do tematu) jest: Paweł Ciećwierz - "Synowie Kaina, córy Lilith..."

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości