Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 12, 2010 3:24 pm

Czołem.

Tak sobie czytam temat o "funkcjonowaniu homoseksualisty w drużynie" i zastanawiam czy znacie jakieś książki fantasy gdzie pojawia się homoseksualizm? W mniejszy lub większym stopniu, podawajcie tytuły wszystkich. Ja jak na razie chyba nie spotkałem się z tym w fantastyce.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 12, 2010 3:58 pm

W trylogii krzyżackiej Dariusza Domagalskiego pojawia się Kuno von Liechtenstein, którego autor przedstawił (z podawaniem przykładów) jako osobę z ciągotami do młodych chłopców. Ta jego cecha ma wpływ na jego karierę polityczną i w końcu zaważy na całym jego życiu.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz gru 12, 2010 9:43 pm

A Saga o wiedźminie? Czarodziejki i Ciri chociażby.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 1:02 am

Hmm, "Księga wszystkich godzin" Hala Duncana. Tam jest tego sporo, ale to nie jest czyste fantasy.
"Śmierć nekromanty" M. Wells.
"Achaja" Ziemiańskiego
"Mroczne Materie" Pullmana (dwa anioły)

jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 4:11 pm

Władca Pierścieni ("kocham cię panie Frodo") - oczywiście żartuję. A na serio:
Marcedes Lackey z trzyczęściowym cyklem Ostatni Mag Heroldów ("Sługa magii", "Obietnica magii", "Cena magii"). Również w innych jej książkach przewijają się postacie o rozmaitych upodobaniach seksualnych. Poza tym jest cykl NightRunner autorstwa Lynn Flewelling - u nas wydano dwa tytuły: "Szczęście w mrokach" i "Na tropach ciemności".
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 7:16 pm

Może nie jest to główny wątek tej powieści, ale w Lyonesse Jacka Vanca mamy przecież Carfilhiota i Tamurello:)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 9:49 pm

Malaggar pisze:
A Saga o wiedźminie? Czarodziejki i Ciri chociażby.


Ciri to sypiała z jedną z tych lasek z bandy Szczurów, zapomniałem jak jej było. Ale czy było coś między nimi na poważnie czy tylko takie przyjacielskie przytulanie, to tego też już nie pamiętam.

Poza tym, przypomniałem sobie, gejowską miłość uskuteczniają bohaterowie "Wampira Armanda" Anne Rice.
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 11:03 pm

Ciri to sypiała z jedną z tych lasek z bandy Szczurów, zapomniałem jak jej było. Ale czy było coś między nimi na poważnie czy tylko takie przyjacielskie przytulanie, to tego też już nie pamiętam.
IIRC spały razem tylko w zupełnie dosłownym tego słowa znaczeniu, tak w ogóle to była platoniczna miłość. Tzn. miłość na poważnie, ale bez seksu.
 
Awatar użytkownika
smaller
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1633
Rejestracja: śr lis 15, 2006 2:55 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 11:43 pm

Odniosłem zgoła odmienne wrażenie (choćby reakcja jednego ze szczurów na krzyki Ciri w środku nocy, próba nawrócenia tuż po odłączeniu od bandy).
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn gru 13, 2010 11:44 pm

Platoniczna miłość, powiadasz? To chyba trochę inaczej definiujemy to pojęcie...

Mistle była ciepła, pachniała żywicą i dymem. Jej dłoń była mniejsza od dłoni Kayleigha, delikatniejsza, miększa. Przyjemniejsza. Ale dotyk wyprężył Ciri ponownie, ponownie skrępował całe ciało lękiem i wstrętem, zwarł szczęki i zdusił gardło. Mistle przywarła do niej, przytulając opiekuńczo i szepcząc uspokajająco, ale w tym samym czasie jej drobna dłoń nieustająco pełzła jak ciepły ślimaczek, spokojny, pewny, zdecydowany, świadom drogi i celu. Ciri poczuła, jak żelazne cęgi wstrętu i strachu rozwierają się, zwalniają chwyt, poczuła, jak wymyka się z ich uścisku i opada w dół, w dół, głęboko, coraz głębiej, w cieplutkie i mokre bajoro rezygnacji i bezsilnej uległości. Obrzydliwie i upokarzająco przyjemnej uległości.
Jęknęła głucho, rozpaczliwie. Oddech Mistle parzył szyję, aksamitne i wilgotne wargi połaskotały ramię, obojczyk, wolniutko przesunęły się niżej. Ciri zajęczała znowu.
- Cicho, Sokoliczko - szepnęła Mistle, ostrożnie wsuwając jej ramię pod głowę. - Już nie będziesz sama. Już nie.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

czw gru 30, 2010 11:57 am

@ Gower

Może to było tylko takie przyjacielskie "poboćkanie", używając języka sienkiewiczowskiego z "Krzyżaków"? :razz:

Zostając natomiast w cyklu wiedźmińskim to mam wrażenie, że Vea i Tea (czy jakoś tak), te laski towarzyszące Borchowi Trzy Kawki, miały ciągoty biseksualne - w stosunku do swojego towarzysza jak i względem siebie.
 
Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 5:25 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

czw sty 06, 2011 2:43 am

Kanclerz Tribal Gnoll z "Przypływów Nocy" i "Wichru Śmierci" Eriksona jest gejem i pedofilem.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

czw sty 06, 2011 2:40 pm

Kotylion pisze:
Kanclerz Tribal Gnoll z "Przypływów Nocy" i "Wichru Śmierci" Eriksona jest gejem i pedofilem.

Zastanawiałem się kiedy ktoś w końcu wymieni Malaza :razz: Tego akurat nie pamiętam, ale to dlatego, że dawno czytałem "Przypływy Nocy".
Na pewno było tego więcej. Przypominam sobie chociażby dwie "pary" lesbijek(bi?), z czego jedna byłych Podpalaczek Mostów.
Ostatnio zmieniony czw sty 06, 2011 2:41 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
sznurowka
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: pn gru 07, 2009 11:44 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

czw sty 06, 2011 4:31 pm

Prócz wymienionych już dwóch aniołów z "Mrocznych Materii" Pullmana, przypomina mi się jedynie cykl "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer" Witolda Jabłońskiego, główny bohater Witelon ma zdecydowane ciągoty do chłopców. ;)
 
Awatar użytkownika
iskra
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: śr gru 15, 2010 10:28 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

czw sty 06, 2011 9:19 pm

No oczywiście ciri zWiedźmina i jeszcze troche homoseksualizmu było w ..Trupiej Główce" ale czy ja wiem ,to raczej nie ejst takie poądne fantasy...
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pt sty 07, 2011 9:07 am

Witold Jabłoński - Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer (cykl) - jest homoseksualizm pełną gębą, do tego brzydki brudny i paskudny nie żadne tam nieśmiałe romanse przeciw konwenansom - choć nie wynika to z negatywnego podejścia do homoseksualizmu tylko z negatywnego podejścia do wszystkiego i ogólnie niesympatycznego głównego bohatera.

Trudi Canavan - trylogia Czarnego Maga - jest jakiś tam wątek z boku, nieśmiałe romanse właśnie.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

sob sty 29, 2011 10:30 am

"Wampir Armand" Anny Rice, gdzie tytułowy bohater wyszukuje sobie młodych chłopców jako swoich kochanków.
 
Awatar użytkownika
chwast81
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 98
Rejestracja: sob gru 25, 2010 6:20 pm

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

sob sty 29, 2011 2:20 pm

Heh. Barker, Barker i jeszcze raz Barker:
-Galilee(genialna)- motyw gwałtu bandy mnichów na jednym z bohaterów
-Imajica- dwaj główni bohaterowie( jeden nie do końca facet ale aluzja oczywista)
-Wielkie sekretne widowisko
Pan Barker, sam będący gejem wplata w swoja(świetną) prozę masę motywów homoseksualnych...mam nieraz wrażenie, że to już nie swego rodzaju walka o równouprawnienie, a natręctwo. Mimo tego że uwielbiam jego książki, w tych wątkach pewne rzeczy nie pasują
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

Re: Motyw homoseksualizmu w fantasy

sob sty 29, 2011 8:06 pm

O ja byłem cieka, kiedy ktoś Barkera wymieni właśnie :) Również jestem wyznawcą jego prozy i chociaż nie mam nic do gejów i szeroko rozumianego ruchu LGBT, to jednak też odnoszę czasem wrażenie, że Clive przesadza. Ale ksiązki są super :P
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz sty 30, 2011 12:00 am

"Palimpsest" - wątki homoseksualne są dość wyraźne. Ale nie nazwałbym tego czystym fantasy :)
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz sty 30, 2011 8:46 pm

W większości książek homoseksualizm jest zaznaczony chyba tylko dla mody na tolerancję :razz: Np. w takim "Na Szkarłatnych Morzach" są "wstawki" o tym, że jacyś bohaterowie są homo- lub bi-, ale nie ma to nigdy wpływu na akcję np.

- (...) Nie miałem pojęcia, że bogobojnych ashmerskich chłopców uczą takich sztuczek. Fiu, fiu...
- Chłopców? Nie wiedziałem, że... hmm... polujesz na taką zwierzynę.
- Cóż, wszystkiego trzeba spróbować chociaż raz. - Jabril uśmiechnął się od ucha do ucha. - Albo pięć czy sześć razy jak dobrze pójdzie.
Ostatnio zmieniony ndz sty 30, 2011 8:47 pm przez Nausicaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz maja 29, 2011 7:07 pm

Madrit Sandemo miała cały zakon homoseksualistów (wiem, wiem jak to brzmi :P) którzy porwali jedną z głównym postaci z Sagi o Czarnoksiężniku (wiem jak to brzmi! xD), ale ten gościu był niekumaty i się nie zorientował :lol: Potem nawet jeden z tych rycerzy trafił do królestwa światła, niestety, nie pamiętam imienia. W jednej z pierwszych książek Sagi o Ludziach Lodu był Paladyn (to nazwisko, nie zawód :P), który flirtował z pewnym chłopakiem i jedna z głównych bohaterek musiała mu chronić plecy, ale to wątek poboczny. Myślę, że jakbym znał lepiej twórczość Sandemo, to bym podał więcej przykładów. Ona lubi takie wątki, ogólnie jej książki są w równym stopniu fantasy, jak romansami.

Był też niezapomniany ser Loras i jego król Renly z Pieśni Lodu i Ognia. Chyba tylko głupiutka Sansa myślała, że może coś być między nią a rycerzem kwiatów :lol:
Ostatnio zmieniony ndz maja 29, 2011 7:08 pm przez Kaworu92, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
KapitanKatsura
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: pn maja 16, 2011 10:07 am

Motyw homoseksualizmu w fantasy

ndz maja 29, 2011 7:39 pm

Z tego co wiem, niektórzy interpretuję przywiązanie Sama "Kocham Cię, Panie Frodo" Gamgee do Froda jako ciągoty homoseksualne. Ale dla mnie to jak wynurzenia fanek yaoi które wszędzie widzę gejów :razz:

Sam w końcu to swoją Różyczkę miał. Powiedziałbym, że Frodo i Bilbo są prędzej w strefie podejrzeń jako starzy kawalerowie :razz:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn maja 30, 2011 2:26 pm

Poza tym miłość ma wiele oblicz i w tym przypadku chodzi o miłość przyjacielską, oddanie wobec drugiej osoby, co Sam udowadnia na każdym kroku mimo coraz bardziej egostycznego charakteru i agresywnego zachowania swego druha, manipulowanego przez pierścień.
 
Awatar użytkownika
KRed
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1136
Rejestracja: pt lip 01, 2005 9:12 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn maja 30, 2011 2:51 pm

Powiedziałbym, że Frodo i Bilbo są prędzej w strefie podejrzeń jako starzy kawalerowie

Nie wspominając o Gandalfie, który podejrzanie lubi hobbickie dzieci i łączy go niezwykle więź z Cienistogrzywym. Na jego tle interracial homo i heteroseksualny we Władcy wygląda jak banalna fanaberia.

No dajcież spokój. Można seks widzieć dosłownie we wszystkim, ale niech chociaż będzie ku temu jakikolwiek powód.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn maja 30, 2011 2:59 pm

Brnąc tak dalej, to można w wielu bohaterach widzieć homoseksualistę, kazirodcę czy pedofila. Brrr.
 
KapitanKatsura
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: pn maja 16, 2011 10:07 am

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn maja 30, 2011 4:01 pm

Nie wspominając o Gandalfie, który podejrzanie lubi hobbickie dzieci i łączy go niezwykle więź z Cienistogrzywym. Na jego tle interracial homo i heteroseksualny we Władcy wygląda jak banalna fanaberia.


"Chodź do dziadzi, dziadzia cię na konia/Cienistogrzywego wsadzi" :razz:

Tak po za tym, czy Gandalf jako LoTRowski odpowiednik biblijnego anioła nie powinien być aby aseksualny? :wink:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

pn maja 30, 2011 4:08 pm

Pewnie powinien być, tylko jak przedstawić wizualnie kogoś, kto nie jest ani facetem, ani kobietą?
 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt maja 31, 2011 10:31 am

earl pisze:
Pewnie powinien być, tylko jak przedstawić wizualnie kogoś, kto nie jest ani facetem, ani kobietą?

Normalnie. Zrobić z niego Gandalfa. :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Motyw homoseksualizmu w fantasy

wt maja 31, 2011 5:20 pm

wysłannik pisze:
Normalnie. Zrobić z niego Gandalfa.


Genialne, po prostu genialne rozwiązanie :razz:
Ostatnio zmieniony wt maja 31, 2011 5:20 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości