Zrodzony z fantastyki

 
Moryc
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 29, 2010 3:48 pm

Mroczna, cieżka fantasy

śr gru 29, 2010 4:10 pm

Poszukuję książek lub zbiorów opowiadań wpisujących się w mroczny, ciężki klimat fantasy, gdzie świat ocieka krwią a fabułą wgniata w ziemię.

Jak dotychczas moją ulubioną postacią jest "Kane" Wagnera, (aczkolwiek temat nie musi dotyczyć jedynie heroic fantasy)

Proszę o sugestie.
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Mroczna, cieżka fantasy

śr gru 29, 2010 4:17 pm

Większość Glena Cooka.

Nie jest to emo mrok i cięcie się z rozpaczy, są to raczej mroczne i krwawe historie z którymi bohaterowie radzą sobie raz dobrze raz źle. Jeśli absolutnie nieprzewidywalne zwroty akcji, kluczowe postaci padające jak muchy na wojnach nie dla podkreślenia klimatu a dlatego że na wojnach się umiera, nagłe przejścia od epickich bitew i strasznych demonów do pieczenia placków i na odwrót (nie, nie chodzi o przejście narracji do innego miejsca. Chodzi o zmianę zainteresowań postaci) etc wgniatają cię, to akcja wgniata :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mroczna, cieżka fantasy

śr gru 29, 2010 4:28 pm

Jak mroczna fantastyka ociekająca krwią to na pewno Stephen King i Graham Masterton. Nie będę wymieniał tytułów, bo można je znaleźć w wikipedii. Ale na pewno spodobają Ci się te klimaty.
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Mroczna, cieżka fantasy

śr gru 29, 2010 5:38 pm

Moryc, poszukaj sobie zbioru opowiadań Feliksa W. Kresa pt. "Prawo sępów". Bardzo mroczne i z udziałem naprawdę złych postaci. Późniejsze powieści tego autora (cykl Księga Całości) też mogą być, ale (choć warsztatowo lepsze) nie są już tak ponure.
 
Awatar użytkownika
Małozły
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:05 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

śr gru 29, 2010 8:59 pm

Ja mogę polecić cykl Akta Caine Matthew Woodring Stover jest dość brutalny i mroczny.
 
Capricornus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pn cze 22, 2009 11:14 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

czw gru 30, 2010 12:10 am

Mroczne klimaty spotkałem ostatnio w wydanych w jednym tomie dwóch częściach cyklu Jacka Vance'a: "Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata". Szczególnie w drugiej powieści tego rodzaju klimat nadaje postać głównego bohatera Cugela, który to jest skur...czysynem co się zowie.
 
Awatar użytkownika
melodia
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw gru 10, 2009 10:44 am

Re: Mroczna, cieżka fantasy

czw gru 30, 2010 9:57 am

Ja polecam książkę pt. "Głosy za grobu". Także polecam "Wszystkie dziwki idą do nieba". Jest dość dużo mrocznych fantasy tylko są mało znane, te starsze książki są najlepsze, nowości z fantastyki teraz tylko biorą przykład z tych starszych autorów i powtarzają te same historię zamiast wymyślać nowe... Takie starsze książki znajdziesz jeszcze w bibliotekach i antykwariatach. To one są najbardziej mroczne i leje się tam krew. Taką ze starszych książek jest "Gabinet osobliwości".
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

czw gru 30, 2010 2:13 pm

Choć wampiry są ostatnio synonimem kiczu, książki Anne Rice opisałabym jako posępne i obleśne.
Jest to stwierdzenie melioratywne.
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

Mroczna, cieżka fantasy

czw gru 30, 2010 3:26 pm

Hyperion i Upadek Hyperiona Dana Simmonsa.
Cała Malazańska Księga Poległych Stevena Eriksona.
 
Awatar użytkownika
dzemeuksis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 157
Rejestracja: pt sty 25, 2008 6:37 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

czw gru 30, 2010 3:27 pm

Król bezmiarów Kresa i inne (np. to, co wspomniał jeden z przedmówców). Naprawdę ciężkie, brutalne i ociekające krwią. Niech dowodem będzie fakt, że nowe wydania zostały ponoć przeredagowane tak, aby było mniej makabry.
 
Awatar użytkownika
Jadeit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: ndz mar 21, 2010 3:17 pm

Mroczna, cieżka fantasy

czw gru 30, 2010 4:08 pm

Polecam -Wampir z przypadku-chociaż nie jestem do końca pewna czy CI się spodoba bo może byc dla ciebie za mało "mroczna: :)
 
Hipokinetyk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: sob sty 01, 2011 1:28 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

sob sty 01, 2011 2:41 pm

"Wampir z przypadku" zdecydowanie mroczny nie jest.
Można określić go mianem bardziej "śmiechowego" niż mrocznego.
Sam "Hobbit" Tolkien'a był bardziej brutalny :wink:
 
Awatar użytkownika
SkeezaPhrenyak
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 8:46 am

Re: Mroczna, cieżka fantasy

ndz sty 02, 2011 6:36 pm

Pozwolę sobie nieśmiało poddać pod rozwagę "Głową w mur" i "Dzikiego Mesjasza" mojego autorstwa. Wydaje mi się, że książki te mogą pasować do definicji.
 
mad5killz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 5:19 pm

.

ndz sty 02, 2011 7:53 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz mar 17, 2024 3:12 pm przez mad5killz, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Małozły
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:05 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

pn sty 03, 2011 5:04 pm

Polecam jeszcze książki Cliva Barkera zwłaszcza "Kobierzec", "Piąte Dominium" i "Pojednanie".
 
Awatar użytkownika
chwast81
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 98
Rejestracja: sob gru 25, 2010 6:20 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

czw mar 03, 2011 3:09 pm

Heh, poza Orkanem, wymienione przez was pozycje nijak mają się do twórczosci Wagnera, a o to chyba chodziło zakładającemu tego posta. Też czegoś takiego szukam i...tylna część ciała. Trzeba wskrzesić Pana Karla i tyle. Hardkorowy jegomość był i już. Barker.Ok...ale to nie do końca heroic (brutal) fantasy. King (poza cienką Mroczną Wierzą) i Masterton to kompletnie nie fantasy. Kto raz sięgnął po PAJECZYNĘ UTKANĄ Z CIEMNOŚCI, wie o co chodzi. Ja od tego zaczynałem przygodę z fantasy i dostałem nieźle w czapę :razz:
Ostatnio zmieniony czw mar 03, 2011 3:14 pm przez chwast81, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Mroczna, cieżka fantasy

czw mar 03, 2011 4:48 pm

chwast81 pisze:
wymienione przez was pozycje nijak mają się do twórczosci Wagnera, a o to chyba chodziło zakładającemu tego posta
Temat nie nazywa się przecież "podobne do Wagnera", tylko "mroczna, ciężka fantasy". Zresztą sam Moryc napisał:
Moryc pisze:
aczkolwiek temat nie musi dotyczyć jedynie heroic fantasy

Kres w "Prawie sępów" może nie był hardkorowy?
 
Awatar użytkownika
chwast81
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 98
Rejestracja: sob gru 25, 2010 6:20 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

czw mar 03, 2011 5:03 pm

Ok...tak napisał...spoko, mój błąd. Kres jest dla mnie nudny, a nie hardkorowy. Takie moje zdanie
Moryc-czytnij sobie ŻOŁDAKA I ZŁO ŚWIATA Moorcocka, śmieszna kasa na allegro
Ostatnio zmieniony czw mar 03, 2011 5:11 pm przez chwast81, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mroczna, cieżka fantasy

czw mar 10, 2011 9:48 pm

Poleciłbym jeszcze serię "Nekroskop" Briana Lumleya.
 
Awatar użytkownika
DARKRAVENwriter
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 07, 2012 8:29 am

Re: Mroczna, cieżka fantasy

pn maja 07, 2012 8:36 am

Polecam demoniczny cykl Petera V. Bretta "Malowany człowiek" i "Pustynna Włócznia" - świetne ilustracje Dominika Brońka.

Zapraszam również do ocenienia mojej twórczości. http://lowcy-switu-darkraven.manifo.com/
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Mroczna, cieżka fantasy

pn maja 07, 2012 9:06 am

Ostatnio czytam "Dwunastu" i "Trzynaście lat później" Jaspera Kenta o wampirach, grasujących w Rosji w epoce panowania Aleksandra I.
 
Awatar użytkownika
Melanto
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 9:11 pm

Re: Mroczna, cieżka fantasy

pn maja 07, 2012 8:05 pm

Książki Pacyńskiego, nie tyle mroczne i ciężkie przez tematykę, ile przez panujący w nich nastrój. Podobnie jak R.S Bakkera "Książę ciemności" i następne z serii.
 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

Mroczna, cieżka fantasy

pn maja 07, 2012 9:42 pm

Proponuje powrót do początku, czyli do twórczości Abrahama Merritt'a.
Dostępne są trzy (tylko) powieści: Księżycowe Jezioro, Twarz w otchłani i Pierścień Krakena czyli Mieszkańcy mirażu.
 
Awatar użytkownika
Grom
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: pt sty 06, 2006 9:05 am

Mroczna, cieżka fantasy

pn maja 07, 2012 10:02 pm

A ja od siebie mogę chyba polecić "Kiedy Bóg Zasypia" Rafała Dembskiego. Ciężko mi się to czytało, momentami było mi trochę niedobrze i nikogo nie polubiłem - czyli mrok i ciężar jak się patrzy .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości