Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 02, 2012 7:32 pm

Temat nasunął mi się przy grudniowym pisaniu o twórczości Marcina Ciszewskiego. Jakich autorów jeszcze czytaliście i polecacie?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 02, 2012 7:39 pm

Ostatnio przeczytałem, zamówionego na Polterze, "Obywatela" Wojciecha Kwiatka o mścicielu, który morduje byłych oficerów SB, "odznaczonych" mordami na członkach "Solidarności". Jedna z najlepszych polskich książek sensacyjnych.
 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 02, 2012 11:44 pm

Kila lat temu zaczytywałem się Baniewiczem a zwłaszcza Afrykanką.
Ostatnio odkryłem Ryszarda Ćwirleja i jego rewelacyjnego kapitana Alfreda Marcinkowskiego z KWMO.
Cenie też Krajewskiego za przedwojenne śląskie klimaty i Czubaja za za glinę grającego "Smoke on the water".
Warto chyba też wspomnieć o Nielegalnych Severskiego, toż to czysty Ludlum w polskich realiach.
 
Awatar użytkownika
daft_count
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: sob gru 19, 2009 7:43 pm

Re: Polska powieść sensacyjna

pn gru 03, 2012 1:33 pm

Na pewno ci, co wyżej.
Od siebie dodałbym Konatkowskiego, bo jest humor i tak zwane prawdziwe życie (seria WAB)
Trzeba jeszcze Marcina Wrońskiego, który z retro zrobił czarny kryminał, moim zdaniem lepiej niż Krajewski pisze ostatnio (niedługo dla Poltera będzie recenzja "Skrzydlatej trumny", już piszę)
Ciekawa, bo historyczno-sensacyjno-wojenno-szpiegowska jest też trylogia Mirosława Bujko - Złoty pociąg, Czerwony Byk, Wyspy Szerszenia
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Polska powieść sensacyjna

pn gru 03, 2012 6:10 pm

'Ucieczka z Festung Breslau', 'Żołnierze grzechu' i 'Breslau forever' Andrzeja Ziemiańskiego. Mimo wojennej otoczki pierwszej pozycji, to czysta sensacja.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

sob gru 22, 2012 11:02 pm

Mógłbym jeszcze wspomnieć o Jerzym Edigeyu, twórcy z okresu PRL, piszacym kryminały zarówno ze swojej epoki, jak i powieści kryminalno-sensacyjne osadzone w realiach starożytnych ("Strzała z Elamu", "Szpiedzy króla Assarhaddona").
 
Gedeon

Polska powieść sensacyjna

sob gru 22, 2012 11:44 pm

Jak mowa o autorach z czasów PRL to jeszcze można wymienić Joe Alexa (Macieja Słomczyńskiego) autora kryminałów. Co prawda, nie wiem czy mogę polecić - mnie nie zachwyciły, ale czytałem je dosyć dawno temu, więc raz, mogłem być za młody, żeby docenić, dwa wrażenia mogły się zatrzeć.
Tylko, że to chyba trochę mało "polska" literatura. Nie bez kozery autor wybrał sobie angielski pseudonim, bo akcja kryminałów dzieje się w świecie anglosaskim.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 23, 2012 12:00 am

Ważne, że autor był Polakiem. Gdyby przejrzeć kryminały z okresu PRL to mogłoby się okazać, że spora ich część dzieje się poza granicami Polski.
 
Gedeon

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 23, 2012 12:11 am

Podobnie jak innych książek, również fantastyki. Wynikało to z jednej strony z chęci ucieczki od przaśnej rzeczywistości komuny, z drugiej - opisując akcję dziejącą się poza PRL autor w mniejszym stopniu ryzykował ingerencje cenzury.

Przypomniała mi się jeszcze Joanna Chmielewska - autorka kiludziesięciu książek, w tym sensacyjnych i kryminałów. Znowuż sam nie wiem, czy mogę polecić. Mnie średnio podeszła, ale czytałem tylko jedną książkę i to nie całą, więc może niesprawiedliwie oceniam. Z drugiej strony mam znajomych, którzy są fanami jej książek i oceniają je bardzo wysoko.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 23, 2012 9:24 am

Ja ze swojej strony polecam twórczość Vladimira Wolffa. Właśnie przymierzam się do drugiej części Odległych rubieży.

Bardzo dobrze pisze jak dla mnie Marek Kędzierski. Wydał trylogię o przygodach najemnika Adama Gawlika, a ostatnio pod skrzydłami Fabryki powieść Oto krew moja.

Nieźle się czyta także książki Wiktora Hagena o przygodach komisarza Roberta Nemhausera. Niedawno ukazał się trzeci tom Dzień zwycięstwa którego jeszcze nie czytałem.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 23, 2012 12:13 pm

Joanna Chmielewska to chyba raczej kryminały, nie sensacja. Cokolwiek znaczą te terminy. :razz:
Jej książka podobała mi się tylko jedna, ale bardziej dla rozśmieszania niż intrygi; 'Wszystko czerwone'. Doskonała zabawa.
 
Gedeon

Polska powieść sensacyjna

ndz gru 23, 2012 1:41 pm

A skąd to odwołanie do autorki przeze mnie wymienionej? Czyżbyście stracili rewolucyjną czujność, towarzyszu i zapomnieliście, że ignorujecie wypowiedzi sługusów kaczyzmu i imperializmu?
Ostatnio zmieniony ndz gru 23, 2012 1:41 pm przez Gedeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

czw gru 27, 2012 11:13 am

Ciekawe powieści sensacyjne z czasów historycznych pisał Kazimierz Korkozowicz. Cykl "Jeźdźcy Apokalipsy" opisuje walki Polaków w państwie moskiewskim w okresie dymitriad oraz wielki spisek wymierzony w polskich dowódców przez Rosjan, któremu Polacy starają się przeszkodzić. Natomiast powieść "Przylbice i kaptury" opisuje działania polskiego i krzyżackiego wywiadu w okresie tuż przez wielką wojną lat 1409-1411.
Ostatnio zmieniony czw gru 27, 2012 12:04 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gedeon

Polska powieść sensacyjna

czw gru 27, 2012 12:00 pm

"Przyłbice i kaptury" czytałem, raczej mogę polecić. Niezła powieść szpiegowska. Aczkolwiek, Earlu, błędnie podałeś czas akcji. Przecież to się dzieje w czasach króla Jagiełły, pokazana jest bitwa pod Grunwaldem...
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

czw gru 27, 2012 12:05 pm

Oczywiście masz rację, błąd literowy, wynikający zapewne z tego, że wcześniej pisałem o dymitriadach i bezwiednie zamiast czwórek nacisnąłem szóstki. :oops:
 
Gedeon

Polska powieść sensacyjna

czw gru 27, 2012 2:31 pm

Spoko, w sumie powinienem się zorientować, że to literówka... cyfrówka?
W każdym razie powieść godna polecenia. Może nie jakaś genialna, ale ma sensowną intrygę. Trochę wpisuje się w modny dziś nurt "odbrązawiania" średniowiecza.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

czw gru 27, 2012 3:11 pm

Korkozowicz pisał właśnie w ten sposób. "Jeźdźcy Apokalipsy" (jeśli będziesz miał okazję, to warto przeczytać) też odbrązawiają polskich rycerzy, pokazując, że część z nich (m.in. lisowczycy ale też i inne formacje) to nie tylko herosi i wielcy wojownicy, ale też bandyci, mordercy, gwałciciele i rabusie. W podobny zresztą sposób ukazał Rosja - zarówno jako ludzi szlachetnych jak i podłych zdrajców i kanalie.
 
mcajax
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 07, 2013 9:19 pm

Re: Polska powieść sensacyjna

wt sty 08, 2013 3:01 pm

Mogę z czystym sumieniem polecić "IX zmianę" Marcina Gawędy. Realistyczna i wciągająca!
 
zuziamarzec123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 14, 2013 10:21 pm

Polska powieść sensacyjna

wt sty 15, 2013 7:05 pm

a czytał ktoś może najnowszą książkę Sekielksiego? Polecacie?
Ostatnio zmieniony wt sty 15, 2013 7:52 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Polska powieść sensacyjna

śr sty 16, 2013 8:57 pm

Sekielskiego Tomasza, tego z TVN?
 
Gorogos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: pt paź 05, 2012 8:10 am

Re: Polska powieść sensacyjna

czw sty 17, 2013 8:56 am

earl pisze:
Korkozowicz pisał właśnie w ten sposób. "Jeźdźcy Apokalipsy" (jeśli będziesz miał okazję, to warto przeczytać) też odbrązawiają polskich rycerzy, pokazując, że część z nich (m.in. lisowczycy ale też i inne formacje) to nie tylko herosi i wielcy wojownicy, ale też bandyci, mordercy, gwałciciele i rabusie. W podobny zresztą sposób ukazał Rosja - zarówno jako ludzi szlachetnych jak i podłych zdrajców i kanalie.

Potwierdzam - bardzo ciekawa lektura

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości