Zrodzony z fantastyki

 
beenhakker
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 10, 2012 10:21 pm

Prośba o pomoc, wybór

pn gru 10, 2012 10:36 pm

Cześć wszystkim,
widzę, że super pomagacie nowym użytkownikom, więc mam nadzieję, że mi także pomożecie. Szukam do czytania książek (im więcej tym lepiej :)) mniej więcej podobnych do: Wiedźmina, Trylogii husyckiej, Pieśni Lodu i Ognia, Władcy Pierścienia. Interesują mnie też motywy słowiańskiej fantasy. Próbowałem zabrać się za cykl Malazańskich Ksiąg i Czarnej Kompanii, lecz jednak nie są to dla mnie książki. Obecnie poczytuje Drogę Cienia pana Weeks'a, lecz moim zdaniem jest dość mało wciągająca.
Proszę doradźcie mi coś :help:
 
Awatar użytkownika
Erykz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1235
Rejestracja: pt lip 06, 2007 12:02 pm

Prośba o pomoc, wybór

pn gru 10, 2012 11:26 pm

Masz wiele podobnych tematów pod spodem, po prostu poszukaj. Gryź polską fantastykę, w większości jest naprawdę niezła, nie zaszkodzi :)

ed. ja aktualnie jestem w trakcie Namiestniczki Szkolnikowej, i mogę polecić z czystym sumieniem.
Ostatnio zmieniony pn gru 10, 2012 11:46 pm przez Erykz, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Prośba o pomoc, wybór

wt gru 11, 2012 9:37 am

Jak to Erykz napisał - masz pod spodem wiele tematów, z których możesz skorzystać, ot chociażby "Dobre fantasy" parę linijek niżej.
 
Awatar użytkownika
melodia
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw gru 10, 2009 10:44 am

Prośba o pomoc, wybór

śr gru 12, 2012 5:40 pm

Szczególnie polecam serię o Jakubie Wędrowyczu Andrzeja Pilipiuka tego samego autora także Księżniczka, Dziedziczki i Kuzynki (chyba po kolei wymieniłam) :P z polskich fantastyków jest jeszcze Anna Brzezińska która napisała: Saga o zbóju Twardokęsku, Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny to kilka bardzo znajomych tytułów jej książek ale są inne. Jest jeszcze Jacek Piekara i jego przygody o inkwizytorze Mordimerze Mereddinie. Jest jeszcze Romuald Pawlak tutaj nie będę wymieniać bo trochę tego jest. Tomasz Pacyński. Anna Kańtoch, Eugeniusz Dębski, Jakub Ćwiek, Wit Szostak i inni. Jest bardzo dużo polskich fanatastyków wystarczy że w Google wpiszesz i masz. Ja wymieniłam tych najbardziej znanych ale można jeszcze dopisać jeśli ktoś zna, chętnie przeczytam coś nowego, nie musi byś koniecznie znane. :)
 
beenhakker
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 10, 2012 10:21 pm

Re: Prośba o pomoc, wybór

śr gru 12, 2012 5:58 pm

Powertowałem po tematach trochę i nie "wpadło" mi w oko nic co by pasowało do moich "wymagań". Serię o Jakubie Wędrowyczu przeczytałem (jest naprawdę niezła), a także przygody inkwizytora Mordimera.
Pozostałe pozycje, które wymieniła melodia z miłą chęcią "wypróbuję", za które Ci serdecznie dziękuję :spoko:
Mimo wszystko zachęcam do dalszej rozmowy :wink:
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Prośba o pomoc, wybór

śr gru 12, 2012 8:21 pm

Jeśli z kilkuset wymienionych tytułów nic nie wpadło ci w oko, to niedobrze. Może więc sprecyzuj wymagania, bo "podobne do Wiedźmina, PLiO i Władcy" - to mówi mi tylko, że szukasz fantasy. A czego w tym fantasy szukasz, czego nie ma w tych tytułach, które nie wpadły ci w oko? Wyjaśnij też, proszę, co to znaczy "motywy słowiańskiej fantasy". Albo sam spróbuję: motywy/tematy pojawiające się w fantasy napisanej przez dzisiejszych potomków Słowian (bo sami Słowianie nie pisali fantasy), tzn. Polaków, Rosjan, Czechów, Ukraińców itd.? Zdaje się, że motywy tam są takie same, jak w fantasy niesłowiańskiej (Dobro vs. Zło, od zera do bohatera itd.).

Wędrowycza i Mordimera przeczytałeś, a od razu nie napisałeś, więc może coś jeszcze przed nami ukrywasz? :wink:
 
beenhakker
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 10, 2012 10:21 pm

Re: Prośba o pomoc, wybór

ndz gru 16, 2012 12:46 pm

Odrzuciłem m.in. Czarną Kompanię przez dość dziwny styl języka (jak dla mnie oczywiście) oraz bardzo wolno przewijającą się fabułę. Z kolei Malazańską przez zbyt duże opisy batalistyczne których jest bardzo wiele (prawie jak u Sienkiewicza). Nie napisałem, że przeczytałem Mordimera ponieważ po prostu nie pamiętam wszystkiego co w życiu przeczytałem a chciałem zawęzić kręgi poszukiwań do określonego typu fantasy. Jeśli zaś chodzi o słowiański motyw chodziło mi przede wszystkim np. że akcja rozgrywa się u Pomorzan, Ślężan, Polan itd. ponieważ bardzo mnie fascynuje ich religia, może jakieś kulty dodatkowo zmyślone przez autora. Literaturą posiłkuję się pożyczoną z bibliotek bądź od znajomych, sam mam malusieńką biblioteczkę, także nie mogłem/nie pamiętałem/nie potrafię wymienić wszystkiego co przeczytałem. Ok przyznaję się bez bicia, że przeczytałem na forum o książkach tych polecanych przez innych użytkowników tylko do 3-ciej strony :stupid:
Precyzując czego szukam to jest to: dosyć wartka fabuła (nie zatrzymująca się na 50 stron i opisująca pola bitwy, bądź czegoś w ogóle nie związanego z sensem książki), świat dawnych Słowian (nie wykluczam innego), koniecznie musi być literatura fantasy (najlepiej bez motywów sci-fi), zakończenie niekoniecznie musi być pozytywne (najlepiej dające trochę do myślenia po przeczytaniu cyklu/książki - za pewne widać, że moim ulubionym pisarzem jest Sapkowski, u którego "dziwne" zakończenia w Wiedźminie i Trylogii Husyckiej są jak dla mnie zaskakujące i dające do myślenia a co by było gdyby... jak na razie podobnie jest z Martinem).
Jak na razie Melodia zaciekawiła mnie Anną Brzezińską, a pozostałymi wymienionymi przez nią pisarzami też się zaciekawię.
Obecnie czytam Opowieści z Meekhańskiego pogranicza Północ – Południe i jak na razie książka wzbudza u mnie bardzo pozytywne emocje.
Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji :wink:
 
Awatar użytkownika
amenarhi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn paź 22, 2012 11:04 am

Prośba o pomoc, wybór

ndz gru 16, 2012 3:01 pm

Ponoć (mówię ponoć, bo sama nie mam jeszcze zdania nt. tej książki) niedawno wydany Kwiat Paproci Sokołowskiego oscyluje w obrębie tych tematów.
Nie czytałam jej i chętnie się zapoznam z czyjąś opinią, jeśli ktoś tę książeczkę zna:)

Typowo słowiańskie i urocze są baśnie słowiańskie i klechdy polskie. To nie powieści, ani nawet nowele, ale też przyjemnie się je czyta:) Janina Porazińska napisała taki fajny zbiorek, nie pamiętam już tytułu, ale występował tam wodnik i dziwożony i cała reszta tego rodzimego światka duchów:) W tym klimacie można za czymś powęszyć:)

Jak coś zobaczę, albo usłyszę, to dam znać:)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Prośba o pomoc, wybór

ndz gru 16, 2012 6:49 pm

Jeśli idzie o baśnie słowiańskie to polecam zwłaszcza dwie: "W krainie Gryfitów" oraz "Klechdy domowe", zbiory baśni i legend z Pomorza Zachodniego i Śląska.
 
Awatar użytkownika
lucanus13
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn gru 03, 2012 4:28 pm

Prośba o pomoc, wybór

pn gru 17, 2012 5:23 pm

mam takie pytanie to towarzystwa ;]
czy może ktoś z was zna jakąś książkową biografie
Roberta E. Howarda
z góry dzieki
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Prośba o pomoc, wybór

wt gru 18, 2012 1:20 am

Nie wiem czy taka jest, ale znalazłem angielską notkę o Howardzie w sieci:
http://www.rehfoundation.org/a-short-biography/
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Re: Prośba o pomoc, wybór

wt gru 18, 2012 9:03 pm

Jeśli chodzi o motywy słowiańskie w fantasy przychodzą mi na myśl dwie książki Michała Krzywickiego - Psalmodia i Plagi tej ziemi - niestety średnio udane.
Lepszy jest Rafał Dębski z książką Kiedy Bóg zasypia.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Prośba o pomoc, wybór

wt gru 18, 2012 9:12 pm

W takim razie może dobra będzie "Korona śniegu i krwi" Cherezińskiej o czasach walk o zjednoczenie Polski w II połowie XIII wieku. Tam jest sporo fragmentów o słowiańskich tradycjach przedchrześcijańskich.
 
beenhakker
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 10, 2012 10:21 pm

Re: Prośba o pomoc, wybór

pt lut 01, 2013 11:17 am

Szkoda, że o naszych przodkach i ich wierzeniach jest tak mało w fantastyce. Ja słyszałem ostatnio dobrą opinię o Strzygoni Dziedzictwie krwi S. Mrugowskiego, zaznajomił się ktoś? A może ktoś coś jeszcze czytał? pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Clod
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 438
Rejestracja: pt maja 18, 2012 11:37 pm

Re: Prośba o pomoc, wybór

pt lut 01, 2013 11:45 am

beenhakker pisze:
Szkoda, że o naszych przodkach i ich wierzeniach jest tak mało w fantastyce. Ja słyszałem ostatnio dobrą opinię o Strzygoni Dziedzictwie krwi S. Mrugowskiego, zaznajomił się ktoś? A może ktoś coś jeszcze czytał? pozdrawiam


Bodajże w zeszłym tygodniu ukazała się moja recenzja Strzeygoni, do przeczytania tu KLIK. Polecam, choć struktura powieści, mnogość i sposób prowadzenia wątków nie wszystkim może przypaść do gustu. Warto jednak dać tej powieści szansę, chociażby z uwagi na świetny styl Mrugowskiego i nienachalną, acz wyrazistą stylizację, a przede wszystkim na nieźle oddane realia, cały średniowieczno-słowiański sztafaż :)
Ostatnio zmieniony pt lut 01, 2013 11:48 am przez Clod, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości