Zrodzony z fantastyki

 
FireFrost
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 30, 2012 10:07 am

Krótkie kampanie a PDki

ndz cze 15, 2014 9:34 pm

Sytuacja:
Krótkie 3-4 sesyjne kampanie ze specjalnie pod nie robionymi postaciami, po zakończeniu każdej kampanii postacie są zostawiane. Nowa jest z nowymi postaciami, a często nawet w innym systemie.

Czy w takiej sytuacji rozdawanie PDków ma sens? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest robienie od razu na początku w pełni pasujących BG postaci olewając zasady z podręczników i dając więcej punktów/innych normalnie nie dostępnych na początku bonusów i całkowita rezygnacja z PDków?
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

Krótkie kampanie a PDki

ndz cze 15, 2014 10:24 pm

Odpowiedź brzmi:

Zależy od gry/systemu RPG

Jedne erpegi są przystosowane do krótszych kampanii, albo przynajmniej pozwalają co sesję kupić coś dla postaci za PD. Drugie (jak D&D wszelkiego rodzaju, ale i częściowo Earthdawn ze swoimi kręgami oraz Savage Worlds ze stawkami PD co sesje wskazującymi na rozwój postaci co 2,0-2,5 sesji) erpegi mają skokową progresję postaci, co kilka sesji i dopiero tutaj widziałbym jakikolwiek problem.

Znam takich, co po prostu dają więcej PD co sesję, czyli zwiększają tempo rozwoju postaci. Innym pomysłem jest po prostu rozpoczęcie gry bardziej doświadczonymi postaciami (choćby inny niż 1-szy poziom postaci w D&D) z lepszym ekwipunkiem. Wszystko zależy od tego, jaki chcesz efekt uzyskać. Szczególnie powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w danej samodzielnej przygodzie/krótkiej kampanii postacie graczy w ogóle mają się rozwijać.

Polecałbym także poszukanie erpega dostosowanego między innymi do krótkich kampanii. Uważam, że nie ma żadnego lepszego rozwiązania, poza po prostu poszukaniem takiej gry, która będzie najlepiej spełniać założenia rozgrywanej przygody.
 
Awatar użytkownika
Enc
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: ndz wrz 08, 2013 2:10 pm

Krótkie kampanie a PDki

pn cze 16, 2014 9:37 am

FireFrost pisze:
Czy w takiej sytuacji rozdawanie PDków ma sens?

Jak pisze vM, zależnie od gry, z tym, że ja nie szukałbym systemu z odpowiednim mechanizmem rozdawania PD a dopasował ten, który chcę poprowadzić. Grałem i prowadziłem kilka krótkich kampanii z założeniem, że nie ma PD - stworzenie zaawansowanych postaci sprawdzało się zawsze, kiedy gracze znali mechanikę (z takim d20 nowi mieli problemy). Poza tym prowadziłem 3-4 dłuższe kampanie bez rozdzielania doświadczenia (Amber, D&D 3.5 - dwukrotnie) i też się udawało.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości