Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Słowiański bestiariusz

ndz lis 15, 2015 5:04 pm

Czy polecicie może jakąś książkę opisującą stwory z wierzeń słowiańskich? Ważne dla mnie, by treść była wiarygodna i możliwie skupiona na starych, słowiańskich wierzeniach, czy też próbująca je rekonstruować. Chciałbym potraktować tę książkę jako pomoc przy tworzeniu bestiariusza świata fantasy (w którym to dla odmiany chcę prowadzić gry fabularne).
 
Awatar użytkownika
Enc
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: ndz wrz 08, 2013 2:10 pm

Słowiański bestiariusz

ndz lis 15, 2015 7:35 pm

Ja polecę Arkonę i Zły cień. Ten drugi trochę wieśniacki, ale chyba będzie pasować do bestiariusza świata fantasy.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Słowiański bestiariusz

ndz lis 15, 2015 9:47 pm

Jest to pewna myśl, ale szukam czegoś, na podstawie czego można opracowywać od podstaw. Najlepsze pewnie byłoby jakieś naukowe lub popularnonaukowe zestawienie.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Słowiański bestiariusz

ndz lis 15, 2015 9:55 pm

W jakimś stopniu Twoją ciekawość zaspokoi zbiór legend i baśni z Pomorza Zachodniego "W krainie Gryfitów", w którym sporo jest przekazów na temat różnych swojskich diabłów, rusałek, syren, strzyg, wilkołaków itd.
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Re: Słowiański bestiariusz

pn lis 16, 2015 6:51 pm

nie tak dawno wyszła taka książeczka: "bestiariusz słowiański. rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach". nie jest to zdaje się praca naukowa w żadnym wypadku, ale warta, aby wziąć ją pod uwagę, chociażby ze względu na piękne ilustracje. https://www.google.pl/search?q=bestiari ... NyCh0b3wEc
 
Awatar użytkownika
Ave Mater Dolorosa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: sob paź 31, 2015 10:59 am

Słowiański bestiariusz

śr lis 18, 2015 6:45 pm

Jestem zdumiona, że jeszcze w tym temacie nie została wspomniana "Mitologia słowiańska: Księga Tura" Czesława Białczyńskiego. To, co Autor dokonał na jej stronicach jest osiągnięciem niemalże tytanicznym i epickim.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości