Zrodzony z fantastyki

 
trudlewski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 30, 2016 1:24 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

czw cze 30, 2016 2:24 pm

Zastanawiam się czy jest sens czytania książek z psychologii i filozofii. Teraz rozpocząłem książkową przygodę z filozofią. Czy warto czytać takie książki, czy może czytać książki przygodowe lub fantastyczne? jakie macie zdanie.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

ndz lip 03, 2016 8:20 pm

Lepiej i to i to. :razz:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

wt lip 05, 2016 8:34 am

Zależy, co sprawia Ci większą przyjemność.
 
Awatar użytkownika
Kanibal77
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: ndz sie 17, 2014 8:48 am

Re: Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

wt lip 05, 2016 9:57 pm

Zależy jaki cel Ci przyświeca. Jeśli chcesz rzetelnie zrozumieć czym jest filozofia (piszę, bo studiowałem) czeka Cię sporo ciężkiej pracy z dość poważnymi publikacjami, bo najpierw będziesz musiał poczytać takiego Platona, a później jakieś opracowanie. Z drugiej strony jeśli zależy Ci po prostu na tym, żeby rzucić jakąś anegdotką na imprezie, jest mnóstwo pozycji lżejszych i łatwostrawnych. Po prostu musisz zdecydować co chcesz osiągnąć i czy rezultaty będą warte wysiłków.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

wt lip 05, 2016 11:25 pm

A nadal Tatarkiewicz stanowi podstawę nauczania na filozofii?
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Re: Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

śr lip 06, 2016 5:54 pm

Nie do końca rozumiem pytanie. Jeżeli interesuje Kolegę filozofia, to jak najbardziej powinien kolega o niej poczytać. Jeżeli nie - to niekoniecznie. Aczkolwiek erudycja w tym temacie chyba raczej nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Na początek może kolega sprawdzić jakąś popularnonaukową książkę, w stylu "Filozofia dla niefilozofów" Popkina i Strolla.
Tatarkiewicz owszem, jest chyba nadal podstawą w nauczaniu filozofii, ale to jest synteza dosyć podręcznikowa i językiem podręcznika jest napisana. Dlatego polecam do egzaminu, ale do poczytania w parku to bym nie brał.
Z psychologią podobnie.
 
olaromcia
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 05, 2016 11:06 am

Re: Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

śr lip 13, 2016 12:09 pm

Przecież każdy coś czyta, jeden książki przygodowe inny fantasy, a niektórzy coś cięższego. Może kolega czyta takie książki jak zwykły czytelnik. Każdy czyta co lubi. Poza tym można czytać dla zabicia czasu, a anegdoty to niekoniecznie. Budowanie swojej wiedzy same w sobie jest czymś fajnym, wartościowym i z pewnością procentuje.
 
Awatar użytkownika
Tiana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: pt lip 15, 2016 12:20 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

sob lip 16, 2016 8:18 pm

To ja z kolei wypowiem się o psychologii: jeśli interesują Cię różne psychologiczne zagadnienia, a niekoniecznie chcesz wiązać z tym swoją karierę zawodową, to polecam książki z psychologii społecznej. Na ogół są dużo lżejsze w odbiorze i dotyczą mechanizmów zachowania człowieka. Szczególnie polecam zagranicznych autorów, ponieważ większość z nich nie ma tego paskudnego przeświadczenia, że żeby coś było naukowe, to musi być niezrozumiałe. Warto zwrócić uwagę na Cialdiniego i Aronsona.

Oczywiście warto czytać to, co nas interesuje, więc jeśli masz poczucie, że psychologia i filozofia są Ci bliskie, to szukaj pozycji dla siebie, ale nie zamykaj się w jednym gatunku. Przecież oprócz tego możesz też czytać wszystko, na co tylko masz ochotę, w tym książki przygodowe i fantastyczne :)

Możesz też czytać kilka pozycji jednocześnie. Książki naukowe często są nieporęczne, więc nadają się do czytania w zaciszu domowym, a np. do komunikacji miejskiej wziąć jakąś przygodówkę.
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

ndz lip 17, 2016 12:08 pm

Tiana pisze:
Możesz też czytać kilka pozycji jednocześnie. Książki naukowe często są nieporęczne, więc nadają się do czytania w zaciszu domowym, a np. do komunikacji miejskiej wziąć jakąś przygodówkę.
- to jest moje przekleństwo od dzieciństwa :) inną książkę czytam w komunikacji, inną dla rekreacji, inną kiedy nie mogę spać, a w pracy czasem mogę sobie zapuścić audiobooka. :)

Nie wiem jak piszą "współcześni" polscy psychologowie, ale Kępiński pisał całkiem zrozumiale :)
Ostatnio zmieniony ndz lip 17, 2016 12:09 pm przez ojciec mateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Joth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 7:14 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

wt lip 19, 2016 12:31 am

Psychologie czytaja.
Je**** janusze psychologii...

Znam sie wiec sie wypowiem:
Ksiazek z psychologii innych niz spoleczna/reklamy itp nie polecam dla laika, poniewaz mozna powaznie i nieodwracalnie zglupiec, niestety nawet taka ostroznosc nie gwarantuje "zmondzenia".
Za filozofie sie nie bralem wiec nie wiem.
 
krysias
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 19, 2016 2:46 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

wt lip 19, 2016 3:02 pm

To jak już naczytasz się filozofii to napisz czy warto zajrzeć na tą półkę w bibliotece.
 
Gigi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:49 pm

Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

śr lip 20, 2016 4:53 pm

Ale w jakim celu te książki? Rozrywkowym jedynie? A może się czegoś nauczyć chcesz. Nikt nic o Tobie nie wie, więc i na takie pytanie nie da się odpowiedzieć.
 
lucys
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr mar 22, 2017 12:02 pm

Re: Książki z psychologii i filozofii - czy warto.

śr mar 29, 2017 10:58 am

czytałam książki z psychologii żeby poznac siebie i zachowania innych ludzi, jak to działa i jak  z tym dawać sobie rade. W ksiązkach z psychologii moim zdaniem jest coś magicznego. Nie mowa o podręcznikach ze studiów tylko z biblioteki miejskiej publicznej. Ciągnie mnie bardzo, gdyż wiedza i umiejętnośc skutecznego korzystania z wiedzy dla mnie jest ważne. Czuję się warta nieco więcej, poza tym pozytywna psychologia pomaga popracowac nad soba, zachowaniami, wyrobić dobre nawyki i pozbyc sie tych złych. Ponadto po czytaniu psychologii inaczej patrzy sie na ludzi i trochę inaczej się z nimi rozmawia. To dają mi ksiązki z psychologii. Czytać warto! Jednak jestem zamknięta na inne gatunki. 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości