Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 11:44 am

O tym, co to są Trzy Bestie Walki [Three Beasts of Battle] w mitologii nordycko-anglosaskiej: link.

Statystyki do Pathfindera.
------------------------------------------
Trzy gatunki zwierząt są często sprowadzane przez elfy i fey z Faerie - fey wilki, orły i kruki. Elfy za przykładem fey zwą je Bestiami Walki albo Trzema Zwiastunami Śmierci. Stworzenia te można spotkać praktycznie tylko w towarzystwie wysoko postawionych elfów lub fey. Pozostali muszą się zadowolić duchami ich normalnych pobratymców.

Orzeł fey
Ten orzeł, o złotym lub srebrnym upierzeniu został sprowadzony przez elfy i fey z Faerie, pradawnej ojczyzny tych ras. Żywi się małymi i średnimi zwierzętami - kotowatymi, psowatymi. Jeśli ich nie ma, uzupełnia dietę myszami, pająkami, karaluchami itp.
Orły fey podobno przynoszą szczęście i ostrzegają przed śmiercią, toteż są częstymi zwierzęcymi towarzyszami elfów i fey.

Fey orzeł, CR 2
Small fey, hp 5 (1d8+1), Init +4; Speed 20 ft., fly 90 ft. (average) AC 18 touch 15 flat-footed 13 (+5 Dex, +2 natural, +1 size) Base Atk +0; Melee 2 talons +4 (1d4), bite +3 (1d4) SA death curse; SQ low-light vision, darkvision 60 ft., DR 5/cold iron, SR 12; AL CN; Fort +3, Ref +4, Will +3; Str 10 Dex 19 Con 12 Int 12 Wis 17 Cha 11
CMB –1; CMD 11
Skills Fly +8, Perception +10, Bluff +6, Stealth +6, Sense Motive +3; Racial Modifiers +8 Perception Feats Weapon Finesse
Spell-like abilities 1/day: charm person, faerie fire
Languages: Elven, Sylvan

Organization: solitary or pair
Treasure: none

Wilk fey
Ten dumny drapieżnik o złotej, srebrnej lub metalicznej sierści został sprowadzony przez emigrantów z Faerie.
Wilki fey, w przeciwieństwie do swoich pobratymców z innych światów, są raczej samotnikami niż zwierzętami stadnymi.
Mówi się, że wilki przynoszą zwycięstwo w bitwie i śmierć wrogom, toteż są częstymi zwierzęcymi towarzyszami elfów i fey.

Fey wilk, CR 2
Medium fey, hp 13 (2d8+4), Init +4, Speed 60 ft. AC 15 touch 13 flat-footed 13 (+2 Dex, +3 natural) Base Atk +1; Melee bite +2 (1d6+1 plus trip) SA death curse; SQ low-light vision, darkvision 60 ft., scent, DR 5/cold iron, SR 12; AL CN, Fort +5 Ref +9 Will +2 Str 13 Dex 19 Con 15 Int 12 Wis 14 Cha 10
CMB +2; CMD 14 (18 vs. trip)
Skills Perception +10, Stealth +10, Survival +5 (+9 scent tracking), Bluff +4; Racial Modifiers +4 Survival when tracking by scent
Feats Skill Focus (Perception)
Spell-like abilities 1/day: charm person, faerie fire
Languages: Elven, Sylvan

Organization: solitary, pair, or pack (3–8)
Treasure: none

Kruk fey
Ten mały, wszędobylski padlinożerca o tęczowych piórach został sprowadzony przez przybyłe z Faerie ludy. Kruki te są uważane za bardzo mądre stworzenia, toteż są częstymi zwierzęcymi towarzyszami i chowańcami elfów oraz fey. Mówi się, że potrafią odwrócić klątwy, ale też przynoszą wieści o śmierci i wyjadają to, czego nie zjedzą wilki.

Fey kruk, CR 2
Tiny fey, hp 3 (1d8–1), Init +4, Speed 20 ft., fly 50 ft. (average) AC 15 touch 15 flat-footed 13 (+2 Dex, +2 size, +1 natural) Base Atk +0; Melee bite +6 (1d3–4); SA death curse, SQ low-light vision, darkvision 60 ft., DR 5/cold iron, SR 12; AL CN; Fort +1 Ref +6 Will +3 Str 2 Dex 19 Con 8 Int 12 Wis 17 Cha 11
CMB +0; CMD 6
Skills Fly +6, Perception +6, Sense Motive +5, Bluff +6, Stealth +8 Feats Skill Focus (Perception), Weapon Finesse
Spell-like abilities 1/day: charm person, faerie fire
Languages: Elven, Sylvan

Organization: solitary, pair, flock (3–12)
Treasure: none

-------------------------
Jakieś uwagi? Przeniesiono tutaj, żeby nie zginęło w otchłani niepamięci, kiedy znikną one z Treskri...
Zi
Ostatnio zmieniony pt lut 10, 2012 11:47 am przez Zireael, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 11:58 am

Serio kruki walki były tęczowe u Nordyków?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 12:51 pm

slann pisze:
Serio kruki walki były tęczowe u Nordyków?

No nie były, to moja autorska wizja - powiązanie z Faerie też jest moim pomysłem, bo Walhalli jako takiej w D&D nie ma.
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 1:16 pm

To ja czepialski:

"Żywi się małymi i średnimi zwierzętami - kotowatymi, psowatymi."
To znaczy jada koty,psy i lisy?
Orzeł?
Drapieżniki/padlinożerców jada padlinozerca-drapieżnik?

A kruk to całkiem spory padlinożerca ;)
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 2:34 pm

Aesandill pisze:
"Żywi się małymi i średnimi zwierzętami - kotowatymi, psowatymi."
To znaczy jada koty,psy i lisy?
Orzeł?
Drapieżniki/padlinożerców jada padlinozerca-drapieżnik?

A czemu nie? Myślisz że sęp (padlinożerca) ma opory przed zjedzeniem padliny np. hieny (drapieżnik (wbrew powszechnej opinii) ale i padlinożerca), bo to "kolega po fachu"? To, że drapieżniki na ogół nie polują na siebie, wynika z tego, że to po prostu zbyt ryzykowne bo obydwaj są "uzbrojeni" i łatwiej zapolować na roślinożercę. Powiem więcej, orły jak najbardziej polują na lisy czy kuny (jedno i drugie jest drapieżnikiem). Z początku wydawało mi się przesadą, że orzeł jako istota "mała" poluje (i to nie-stadnie) na istoty średnie - ale przecież nawet te nasze polskie orły są w stanie upolować owcę czy kozicę. A to, że na ogół tego nie robią, spowodowane jest tylko i wyłącznie tym że mniejsza zdobycz jest łatwiejsza do upolowania. Jak dla mnie niepotrzebnie się czepiasz, jednej linijki opisu fabularnego :razz:

Zireael, co to jest to "Death Curse"?

Zireael pisze:
bo Walhalli jako takiej w D&D nie ma.

Sprawdź podręcznik do 3.0 Bóstwa i Półbogowie. Tam był panteon Asgardzki, a także kilka prestiżówek, może coś znajdziesz ;) We Frostburn widziałem Midgard Dwarves, ale to chyba jedyne co było w jakiś sposób powiązane w tym podręczniku. Za to wiem na pewno, że w Faerunie istnieje krasnoludzka jednostka bojowa (chyba, być może to było wsparcie) o nazwie Berronar's Valkyries. Nie drążyłem tematu, więc nie wiem czy ma coś więcej wspólnego z mitologią nordycką niż nazwę "Valkyrie", ale może Ci się przyda.
Ostatnio zmieniony pt lut 10, 2012 2:41 pm przez Gwjazdor, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 3:14 pm

No Ysgard to de fakto Walhala
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 3:41 pm

@ Gwjazdor
Myślę ze trochę pojęcia jednak mam, choćby z pwowodu wykonywanego zawodu, i chyba orły to akurat nie mają w jadłospisie głównie psowatych i kotowatych.
( Żywi się małymi i średnimi zwierzętami - kotowatymi, psowatymi.)
Wiesz, wymienienie dodatku do menu, pomijać susły, zajęce czy młode pustorogie...

A drapieżniki polują na siebie na wzajem - owszem - ale sprawa jest problematyczna z wielu powodów, między innymi z powodu pasożytów.

Czy to ważne? Może nie, ale skoro jest opis - to niech nie będzie to bzdura.
Papier zniesie wszystko, ale lepiej mieć pojęcie (albo nie robić błędów merytorycznych) o tym o czym się piszę.

Wystarczy poprawić, i nie było by tematu.

Pozdrawiam
Aes
Ostatnio zmieniony pt lut 10, 2012 3:47 pm przez Aesandill, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 7:40 pm

Aesandill pisze:
Myślę ze trochę pojęcia jednak mam, choćby z pwowodu wykonywanego zawodu
To dobrze, wiesz więc pewnie, że taki orzeł jest w stanie( a nie "robi to nagminnie") upolować spore zwierzę. Tak więc kot czy pies nie stanowiłby dla nich wielkiego problemu. A skoro realne orły są w stanie, to czemu orzeł-fey, dużo inteligentniejszy od nich, nie miałby się żywić tym czym realne orły jak najbardziej są w stanie?
Ostatnio zmieniony pt lut 10, 2012 7:40 pm przez Gwjazdor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Re: Trzy Bestie Walki

pt lut 10, 2012 7:53 pm

Zireael pisze:
Żywi się małymi i średnimi zwierzętami - kotowatymi, psowatymi. Jeśli ich nie ma, uzupełnia dietę myszami, pająkami, karaluchami itp.


Ale ja się nie czepiam tego czy jest w stanie upolować kotka czy pieska liska czy inna zarazę. Jest w stanie. Ale tutaj nie jest napisane "żywi się małymi i średnimi zwierzętami - w tym też kotowatymi, psowatymi.

Tu jest napisane że żywi się średnimi i małymi zwierzętami - psowatymi i kotowatymi a jak ich nie bedzie...

A to bzdura, drapieżnik polujący tylko na drapieżniki to słaby pomysł, szczególniue jak to odpowiednik znznego wszystkim orła przedniego.

Tyle.

Mały błąd, ale warto poprawić

Pozdrawiam
Serdecznie
Aes

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości