Strona 1 z 1

RPG z innym podejściem do HP - szermierka

: pn gru 15, 2014 11:57 am
autor: Aramil_S
Wpadł mi do głowy pomysł jak można by ciekawie rozwiązać kwestię HP w przypadku szermierki, jednak nie uśmiecha mi się tworzenie całych zasad od podstaw ;)

Czy istnieje jakiś system, gdzie walka rozwiązana jest tak (lub podobnie), jak poniżej?
- Postać posiada atrybut "zmęczenia", wpływający na trudność testów i regenerowany po prostu w czasie.
- Drugą rzeczą jest "równowaga" odpowiadająca za bieżącą sytuację w walce i oznaczająca trudność ataków, można ją odzyskać lub utracić np. przez manewry w walce czy odniesienie ran.
- Udany atak oznacza fizyczną ranę, a ta nawet w najlżejszej wersji już mocno przeszkadza i wymaga czasu na zaleczenie. Zazwyczaj po prostu kończy walkę (gigantyczne kary, utrata przytomności lub śmierć).

RPG z innym podejściem do HP - szermierka

: wt gru 23, 2014 1:15 pm
autor: Kamulec
Ze znanych mi najbliżej do tego mechanice Monastyru, choć nie ma tam wydzielonych zasad dla stopniowego męczenia się podczas walki.

RPG z innym podejściem do HP - szermierka

: pt sty 02, 2015 7:18 pm
autor: Fenderek
Nie jestem pewien, czy Ci o to dokładnie chodzi, bo moje doświadczenie z papierowymi RPG jest bardzo wąskie...

W systemie Star Wars Saga D20 jest coś na podobnej zasadzie.
HP to bardziej punkty wytrzymałości, kondycji, niż zdrowia naprawdę.
Mocniejsze "zbicia" HP po ataku, otrzymanie "krytyka", oberwanie od ataku specjalnego, atak otrzymany po odpowiedniej stracie HP (na przykład po stracie 50/100), wszystkie dają kolejne kroki w dół po "condition tracku".
W condition tracku zejście o jeden krok niżej to pewne problemy. Minusy do rzutów na zdolności, ograniczenie możliwości ruchu, minusy do rzutów na inicjatywę i wiele tego rodzaju problemów. Każdy kolejny krok w dół po condition tracku to takie otrzymanie rany, coraz solidniejszej, aż... giniesz.

Re: RPG z innym podejściem do HP - szermierka

: czw sty 08, 2015 10:04 am
autor: Aramil_S
@Kamulec:
Dzięki, to jest dokładnie to czego mi potrzeba, nawet system kostkowy się zgadza z NS :]

@Fenderek
Różnorakie zasoby hp mnie nie interesują, chcę właśnie uniknąć sytuacji, gdzie trzeba się bawić w opisywanie kolejnych otarć etc. Chcę, aby gracz nie widział, że "mam już tylko pięć hp/poziomów zdrowia/została mi jedna lekka/etc.", a po prostu wiedział, że walka może się w każdym momencie źle dla niego skończyć, jeśli jakoś nie poprawi swojej pozycji.
Przy okazji, nieźle trafiłeś, akurat d20 SW używam jako dawcy cenników i opisów mocy.