Strona 1 z 1

Czarny mithril - co to jest?

: pt gru 15, 2006 2:36 am
autor: krzysiek-jakh
Ostatnio spotkałem się z czymś takim jak czarny mithril - czy ktoś coś wie na temat tego materiału?
Historia, właściwości itp.

Jedyna informacja jaką udało mi się znaleźć, to:
Black mithril chainmail was described as virtually indestructible, offering a +3 saving throw bonus against heat, cold, electricity, and acid-based attacks, as well as being immune to magic as if the armor itself were subject to an antimagic sphere

: pt gru 15, 2006 1:55 pm
autor: Damador.
Q: What are the game stats for black mithril? (I know it was in Dragon Magazine years ago...)
--Charles

A: You might be referring to Dragon Magazine #243’s Bazaar of the Bizarre. Black mithril chainmail was described as virtually indestructible, offering a +3 saving throw bonus against heat, cold, electricity, and acid-based attacks, as well as being immune to magic as if the armor itself were subject to an antimagic sphere.

http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/ask/20060614a

jedyne oficjalne nfo jakie znalazlem :) - dubluje twoje infomacje ale tez wskazuje dragon #

: pt gru 15, 2006 3:13 pm
autor: Asurmar
A nie jest to przypadkiem inna nazwa dla adamantytu?

: pt gru 15, 2006 3:18 pm
autor: Damador.
Asurmar pisze:
A nie jest to przypadkiem inna nazwa dla adamantytu?


nie

: czw gru 21, 2006 6:36 pm
autor: Drakestar
Sprawdziłem ten numer Dragona. Nie ma w nim dokładnego opisu tej substancji, a oprócz kolczugi znajduje się tam jeszcze opis rękawic z tego materiału. Po przeczytaniu opisów doszedłem do dość oczywistych wniosków:
- Czarny Mithril jest po odpowiednim przekuciu niezniszczalny
- Również po odpowiednim przekuciu generuje pole antymgii tak więc nie może zostać umagiczniony, a wszelka magia na niego nie wpływa.

Tyle z oficjalnych źródeł. Jeśli natkne się na coś jeszcze zapostuje.

: czw gru 21, 2006 9:04 pm
autor: krzysiek-jakh
Dzięki wielkie za informacje :)

Mam tylko takie pytania
Drakestar pisze:
Czarny Mithril jest po odpowiednim przekuciu niezniszczalny

Czy to jest substancja zupełnie inna od mithrilu?
Czy też powstaje z mithrilu po opodwiednim przekuciu?
Czy może jest to jak nazwa wskazuje jakiś żadki rodzaj mithrilu występujący naturalnie? :?

No i wnioskując z ciszy w tym temacie - raczej nikt się z czarnym mithrilem nie zetknął w żadnej książce (np do FR)? :?

: czw gru 21, 2006 10:17 pm
autor: Drakestar
krzysiek-jakh pisze:
Czy to jest substancja zupełnie inna od mithrilu?
Czy też powstaje z mithrilu po opodwiednim przekuciu?
Czy może jest to jak nazwa wskazuje jakiś żadki rodzaj mithrilu występujący naturalnie?


Z tekstu opisującego te przedmioty wynika, że jest to żadki i niezwykle cenny metal najpewniej występujący naturalnie (albo na obszarach jakiejś zaburzonej magii-mój własny domysł). Oto cytat:

The armor is made from the exceptionally rare and precious metal, Black Mithril. Once purified, forged, and alloyed correctly, this metal is virtually indestructible, immune to all forms of attack. It can not be harmed by heat, cold, electricity, or acid.

: pt gru 22, 2006 12:04 am
autor: Radnon
Jeśli chodzi o obecność tego metalu w powieściach (głównie z FR bo tam jest najwięcej o drowach noszących takie pancerze) istnieje sporo problemów z szukaniem informacji. Przede wszystkim 90% pancerzy tam opisywanych ma czarną barwę tylko, że może to być barwiona na czarno stal, zwykły mithril po odpowiednich zmianach lub właśnie wspomniany tutaj czarny mithril. Ta różnorodność sprawia, że nie można odpowiedzieć na pytanie czy pancerze noszone np. przez bohaterów "Wojny Pajęczej Królowej" są wykonanego z tego czy jakiegoś innego metalu.

Jeszcze dla ścisłości dodam, że poza FAQ i jednym Dragonem z podręcznikowego punktu widzenia matriał ten nie został opisany.

: pt gru 22, 2006 1:03 pm
autor: Xanatos
Pancerze noszone przez bohaterow 'Wojny Pajeczej Krolowej' zrobione za z adamantytu. Wiele razy jest o tym przy okazji w ksiazkach wspominane - teksty a la "adamentytowy napiersnik Rylda..." :) W Drizzt'cie rowniez bylo opisywane ze mial adamantytowy pancerz i rapiery (przynajmniej dopoki mu sie czesc nie rozpadla na swietle a czesc zostala zniszczona w inny sposob).

Tak wiec mysle ze wiekszosc drowow nosi pancerze i bronie zrobione wlasnie z adamantytu.

: pt gru 22, 2006 1:42 pm
autor: Radnon
Generalnie jeśli chodzi o głównych bohaterów tych książek to masz całkowitą rację - tutaj dość wyraźnie mówi się o adamantycie i co do tego nie ma wątpliwości. Ja jednak miałem na myśli postacie drugo- i trzecioplanowe czy wręcz zwykłych statystów (szeregowych strażników lub żołnierzy). W ich przypadku adamantyt nie jest tak oczywisty bo pojawia się też zwykły metal (szczególnie przy niższych warstwach społecznych) lub mithril (czarny lub barwiony na czarno) używany przez niektórych magów. Od strony bardziej podręcznikowej dość dobrze jest to pokazane w przygodzie "Miasto Pajęczej Królowej" gdzie widzimy osoby noszące najróżniejsze rodzaje pancerzy.

: pt gru 22, 2006 2:19 pm
autor: Xanatos
Ahh chyba ze tak. No ale to wydaje mi sie ze osoby drugoplanowe albo statysci (czyli rozumie przez to 'cala szara masa') nie nosilaby czarnego mithrilu tylko co najwyzej zwykly mithril barwiony na czarno lub, i to bardziej prawdopodobne, stal barwiona na czarno. Mithril i adamantyt to wydaje mi sie ze jest to dobro luksusowe a wiec niedostepne dla pospolstwa (w przypadku drowow - dla zwyklych domowych zolnierzy). Czarny mithril z racji tego ze jest taki rzadki to wydaje mi sie ze bedzie jeszcze bardziej luksusowym dobrem dostepnym tylko dla wybrancow. Wyjatki stanowia najpotezniejsze domy szlacheckie (Baenre, Barrison Del'Armgo, Faen Tlabbar czy Xorlarrin, itd...). Takze mysle ze taki pancerz i/lub bron bylaby zarezerwowana dla wybrancow czyli w przypadku drowek dla matek opiekunek najdostojniejszych domow lub dla mistrzyni Arach Tinilith. Tak mi sie zdaje ze w pospolstwie nie ma co szukac czarnego mithrilu tylko 'na wyzynach' :)

: pt gru 22, 2006 4:52 pm
autor: krzysiek-jakh
Sytuację, może też komplikować fakt, że czarny mithril faktycznie jest przez wielu ludzi uważany za inną nazwę adamantytu. Jak przeglądałem mailing list na stronie WotC, to natknąłem się tylko na takie właśnie podejście.
Czarny mithrill = Adamantyt (granatowo-czarny metal)

Tymczasem FAQ na tej samej stronie podaje coś innego - odsyłając do jednego z numerów Dragona, w którym jak się okazuje jest krótka wzmianka o materiale który ma podobne, ale inne właściwości niż adamantyt.

Jest to chyba najpotężniejszy naturalnie wystepujący metal w DnD na jaki sie natknąłem :)

I jest to metal istniejący "oficjalnie", bo z tego co się orientuje to Dragon jest jak najbardziej oficjalnym źródłem.

: pt gru 22, 2006 5:58 pm
autor: Xanatos
A czy dotarl kos do informacji w jakim rejonie wystepuje czarny mithril?

Btw. czy ten 'Dragon' jest wydawany w Polsce (jesli to wogole jest tradycyjna gazetka)?

: pt gru 22, 2006 6:29 pm
autor: Kymil Nimesin
Xanatos pisze:
Btw. czy ten 'Dragon' jest wydawany w Polsce (jesli to wogole jest tradycyjna gazetka)?


Nie, nikt nie wydaje Dragona w Polsce. Nie ma nawet gazety, która poruszałaby temat dnd w stopniu co najmniej zadowalającym.

: pt gru 22, 2006 6:31 pm
autor: krzysiek-jakh
http://paizo.com/dragon - link do strony Dragona.

Niestety nie jest wydawany po polsku.

(...)Dragon is the official source of information regarding all aspects of the Dungeons & Dragons hobby and provides D&D players with the tools, utilities, and excitement they need to raise the level of their play experience. Each issue features new spells, feats, magic items, game advice, and industry news, all designed with the Dungeons & Dragons enthusiast in mind. Dragon also presents an exclusive bonus quarterly catalog previewing new D&D releases from Wizards of the Coast.

: pt gru 22, 2006 6:34 pm
autor: Zsu-Et-Am
Kwestia oficjalności Dragona była już wielokrotnie poruszana i ma swoich tak zwolenników, jak i przeciwników (przy czym wszyscy powołują się na rozmaite, mniej lub bardziej trafne, argumenty) - sugeruję nie powtarzać tej dyskusji.

Sam czarny mithril można chyba uznać za istniejący. Kwestia dokonania jego rozpiski... Wstępne założenia:

Właściwości fizyczne: jak mithril, przy czym posiada głęboką, całkowicie czarną barwę. Punkty wytrzymałości jak normalny mithril, trwałość 25 (ew. jak adamantyt).
Inne własności: całkowita niepodatność na magię dla nosiciela i dla przedmiotu wykonanego z tego materiału. Niemożność umagicznienia. Niepodatność na ogień, kwas, elektryczność i zimno. Nosiciel otrzymuje premię +3 do rzutów obronnych względem wymienionych energii.

: pt gru 22, 2006 6:40 pm
autor: krzysiek-jakh
Jeżeli na okładzce widnieje oficjalne logo DnD z podpisem 100% oficjalnej zawartości (100% official content) - to IMHO nie ma innej możliwości jak ta że Dragon (i jego bliźniak magazyn Dungeon) - są oficjalne.
Przecież te magazyny nie mogły umieścić takiej informacji, albo wykożystać loga bez zgody WotC.

: sob gru 23, 2006 12:51 am
autor: Hezor
Ogolnie to jest oficjalny, ale nie jest koszerny. Kropka.

: pt maja 25, 2007 12:16 pm
autor: Sierak
Niepodatność na ogień, kwas, elektryczność i zimno. Nosiciel otrzymuje premię +3 do rzutów obronnych względem wymienionych energii.


Nie kapuje. Skoro jest niepodatny na ogień, kwas, elektryczność i zimno to po co +3 do rzutów obronnych względem tych żywiołów? Tj. chodzi mi o to, czy pancerze jest odporny, czy obdarza odpornością właściciela.
I jaki byłby modyfikator ceny dla takiego cuda?

: sob maja 26, 2007 9:12 am
autor: Drakestar
To premie dla postaci. A modyfikator ceny rynkowej byłby naprawdę ogromny (na pewno większy od adamantytu). W końcu metal jest niepodatny na każdą formę ataku, magię i energie inną niż moc. Chociaż nie można go umagaicznić to te niewrażliwości są warte poświęcenia magii.

: sob maja 26, 2007 9:40 am
autor: OzziLee
Hmm... Tak sobie myślę, że jeśli nie można go "umagicznić", to można "upsionicznić"(jeśli stosuje się zasadę "Psionika jest inna"). Teraz to dopiero jest materiał :papieros: .

: sob maja 26, 2007 10:24 am
autor: Drakestar
Szczeże? Nawet stosując wariant Psionika jest inna roszeżyłbym również działanie Czarnego Mithrilu również na niepsionczność. Inaczej metal byłby naprawde przpotężny i straciłby troche ze swojego klimatu.

: sob maja 26, 2007 11:12 am
autor: Lukas_the_great
Całkowita niepodatność na magię dla osoby używającej przedmiotu, ale nie można go umagicznić? Jest na to rada. Nakładamy jedynie hełm z czarnego mithrilu i dalej latamy w pełnej płycie+6 :)

: sob maja 26, 2007 11:25 am
autor: Eclipt
Czytaj dokładniej.
Zbroja nie daje odporności na magię noszącemu, tylko sama jest odporna na magię.

: sob maja 26, 2007 2:10 pm
autor: OzziLee
Co nie zmienia faktu, że jak jest się w pełnej płytówce(która zakrywa niemal całe ciało), to czarny mithril/mithral powinien chronić przed magią.

: sob maja 26, 2007 5:04 pm
autor: Sierak
Dokładnie, takie odporności są warte kilku poziomów LA xD.
Ale ma ktoś jakieś koncepcje? Prawdę powiedziawszy chyba nie przesadziłbym dając mod. ceny rynkowej mniej więcej taki:

Lekki: 18k
Średni: 26k
Ciężki: 38k

Chociaż i tak uważam, że to raczej za mało xP. Duuużo za mało. Takie umagicznienie kosztowałoby grube setki tysięcy sztuk złota lub nawet miliony...

: sob maja 26, 2007 6:25 pm
autor: Lukas_the_great
Czytaj dokładniej.
Zbroja nie daje odporności na magię noszącemu, tylko sama jest odporna na magię


Pozwolę sobie zacytować Zsu-Et-Ama:

Sam czarny mithril można chyba uznać za istniejący. Kwestia dokonania jego rozpiski... Wstępne założenia:

Właściwości fizyczne: jak mithril, przy czym posiada głęboką, całkowicie czarną barwę. Punkty wytrzymałości jak normalny mithril, trwałość 25 (ew. jak adamantyt).
Inne własności: całkowita niepodatność na magię dla nosiciela i dla przedmiotu wykonanego z tego materiału. Niemożność umagicznienia. Niepodatność na ogień, kwas, elektryczność i zimno. Nosiciel otrzymuje premię +3 do rzutów obronnych względem wymienionych energii.


Mój post odnosił się do jego wstępnej rozpiski, mogłeś się tego domyślić.

Edit: Radnon: W moim poście chodziło o odporność na magię dla osoby używającej przedmiotu, nie odporności na żywioły. Czego też mogłeś się domyślić. W końcu odpowiadałem Ecliptowi, który mówił o niewrażliwości na magię.

: sob maja 26, 2007 9:28 pm
autor: Radnon
Lukas_the_great pisze:
Mój post odnosił się do jego wstępnej rozpiski, mogłeś się tego domyślić.

Tylko z tego fragmentu w żaden sposób nie wynika odporność na wszystkie żywioły dla właściciela. Po prostu pancerz jest na nie odporny a właściciel zyskuje dzięki temu ową premię +3 do rzutów obronnych względem tych energii. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o niemagiczne źródła energii (np. ogień alchemiczny lub coś takiego) bo do kuli ognia to i tak nie ma w tym wypadku zastosowania.

EDIT:
Lukas_the_great pisze:
W moim poście chodziło o odporność na magię dla osoby używającej przedmiotu, nie odporności na żywioły. Czego też mogłeś się domyślić. W końcu odpowiadałem Ecliptowi, który mówił o niewrażliwości na magię.

Rzeczywiście masz rację. Przyznaję się, że nie zwróciłem uwagi na kontekst i wyciągnąłem nieco chybione wnioski. Mój błąd, zwracam honor.

: sob kwie 18, 2009 8:53 pm
autor: Shillelagh wielder
Poza tym tę niepodatność na magię można rozpatrywać jako miecz obosieczny. Sam jesteś niewrażliwy na magiczne ataki, ale trzymana broń traci umagicznienie, rękawice siły +10000 nie działają itd. :wink: