Strona 1 z 1

D&D 3.5 poziom spotkania

: śr wrz 07, 2016 5:30 pm
autor: Szyszunia
Witam !
Mam mały problem. Nie potrafię za żadne skarby zrozumieć czym jest poziom spotkania i kiedy się stosuje modyfikację z niego wynikające. Ktoś byłby chętny wytłumaczyć ?

D&D 3.5 poziom spotkania

: śr wrz 07, 2016 7:14 pm
autor: Aramil_S
Wyjaśnienie w podręczniku jest naprawdę sensowne, trzeba po prostu usiąść i przeczytać rozdział "na raz" (Ta sama zasada dotyczy zresztą każdego rozdziału, przerywanie czytania podręczników do D&D co pół zdania jest wyjątkowo słabym pomysłem ;-) )

W mocnym skrócie:
Poziom spotkania to abstrakcyjna ocena tego, jak trudne jest spotkanie dla standardowej* 4 osobowej drużyny. Można to uprościć do zapytania "czy 20 orków jest tak samo potężnych jak smok?" ;-)

*Czyli 4 postacie pełniące role odpowiednio: wojownika, kapłana, maga, i łotrzyka

PS używa się do zgrubnego określenia czy dana grupa przeciwników będzie wyzwaniem dla graczy w kontekście pojedynczej walki.
PS modyfikuje przede wszystkim "jakość" (poziom wyzwania) i ilość przeciwników. Dodatkowo mogą na niego wpływać pułapki czy okoliczności "przewidziane" przez MG - np. grupa szkieletów łuczników na balkonie 30 metrów ponad miejscem pojawienia się postaci, które nie posiadają zdolności latania stanowi większe zagrożenie i można uznać, że PS podwyższa się w ten sposób o 1.
Modyfikatory wynikające z PS mają zastosowanie, gdy przyznajesz punkty doświadczenia w sposób podręcznikowy. Wtedy właśnie PS określa jak dużo PD dostanie drużyna. Jeśli stosujesz inne metody nagradzania, PS można zignorować (choć nadal przydaje się do określenia trudności walki.

D&D 3.5 poziom spotkania

: śr wrz 07, 2016 9:20 pm
autor: Lord Xan
^Poziom spotkania nie wpływa na pedeki, one są zawsze za konkretnego przeciwnika ;) To raczej informacja dla MG, co do planowania kolejnych dni awanturowania i ilości spotkań tak, żeby były wyzwaniem i nie zabijały drużyny.

D&D 3.5 poziom spotkania

: śr wrz 07, 2016 10:26 pm
autor: Aramil_S
Hmm, na pewno? Po szybkim zerknięciu widzę, że skarby są przydzielane za poziom spotkania (strona 51 PMP/3.5). Zawsze byłem przekonany, że PD też są per spotkanie.

Edit:
Rzeczywiście. PD liczy się za każdego potwora biorącego udział w walce - strona 36 i dalej. Jak dobrze, że zawsze zlewałem zasady nagradzania i jedynie pilnowałem aby majątek drużyny mniej więcej odpowiadał standardowemu na ich poziomie :mrgreen:

D&D 3.5 poziom spotkania

: czw wrz 08, 2016 10:28 pm
autor: Lord Xan
Podrzucam świetne narzędzie do liczenia trudności spotkania i pd należnych, jeśli chce się grać by the book.
http://tools.goblinist.com/5enc

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

: ndz wrz 18, 2016 11:28 am
autor: Szyszunia
Dziękuję za odpowiedzi! W sumie przy okazji podpowiedzieliście mi jak czytać podręczniki ^^

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

: ndz paź 09, 2016 3:23 pm
autor: Szyszunia
Jeszcze w sumie mam pewnie niejasności. Kiedy stosuje się modyfikatory do PD względem PS? Mam na myśli ten ustęp na stronie 39/ DnD 3.5 PMP

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

: wt paź 11, 2016 4:54 pm
autor: Kamulec
Podstawkę 3.5 znam z SRD, więc zgaduję, co jest na tej stronie. Modyfikatory stosuje się, kiedy spotkanie ma zmienioną trudność przez okoliczności wspierające jedną ze stron np. pogodę, porę dnia, miejsce, zasadzkę itd.

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

: sob paź 15, 2016 8:38 pm
autor: Lord Xan
Tu się musiało coś dziwnego stać, byłem pewien, że rozmawiamy o piątej edycji :o 
W takim razie wszystkie moje odpowiedzi są nieprawdziwe.