Strona 1 z 3

Opowiesci z Malazańskiej Księgi Poległych

: czw lut 26, 2004 10:46 pm
autor: Lambert
czy czytaliscie ksiazki stevena eriksona z cyklu "opowiesci z malazanskiej ksiegi poleglych"? jesli tak, to co o nich sadzicie? ja polecam je wszystkim, ktorzy lubia ksiazki tego typu. swiat jest rozbudowany, wystepuje wielu bohaterow, a ciekawa fabula i wciagajaca akcja sprawiaja, ze czyta sie z zapartym tchem:)
pozdrawiam :spoko:

: czw lut 26, 2004 10:56 pm
autor: Seji
"Ksiazki tego typu" - czyli jakie? Ja np. o tym tytule slysze pierwszy raz w zyciu.

Czy ludzie nie potrafia czytelnie formulowac tematow?

: pt lut 27, 2004 7:44 pm
autor: Lambert
tego typu= z pojedynkami magow, siejacymi groze smokami, slugami bogow, walczacymi armiami...
ja bym to nazwal fantasy, lecz juz pare osob brechtalo sie, ze to fantasy nie jest...
jesli to nie fantasy to nie wiem co :)
polecam do przeczytania.
pozdrawiam :spoko:

: sob lut 28, 2004 7:32 pm
autor: oohcats
fakt faktem, ze temat niejasny bo ksiązka nalezy do typu fantasy.

a Pan Moderator to powinien żałowac bo seria jest naprawde godna polecenia. Bardzo rozbudowana fabuła i niebanalny swiat.

: sob lut 28, 2004 8:34 pm
autor: Seji
Za 'Pan moderator' bede gryzl. Seji jestem :).

Jak mi ktos pozyczy, chetnie poczytam.

: sob lut 28, 2004 10:11 pm
autor: Lambert
to postaraj sie pozyczyc, naprawde warto:)
:spoko:

: pt mar 05, 2004 2:57 pm
autor: Zeddicus Zu'l Zolander
Nawet fajne ale 2 tom nudnawy.Nie podoba mi sie to ze erikson rozdzielił bohaterów i przez cały ten tom nie napisał nic o Paranie natomiast w 3 i 4 nic o Kalamie. A mogło byc tak pięknie....

: sob mar 06, 2004 6:36 pm
autor: oohcats
przy tak złożonej fabule nie mozna pisac o kazdym bohaterze w kazdym tomie. i wlasnie ta złozonosc ujest w tym najlepsza


postanowiłem eksperymentalnie zastosowac ten swiat w RPG co o tym myslicie?

: pn mar 08, 2004 7:29 pm
autor: Lambert
co do 2 tomu, to uwazam, ze byl super, tak jak wszystkie ksiazki eriksona (choc krwawy trop troche mnie zawiodl). walki prowadzone przez wickan i malazanska piechote z armia apokalipsy byly super.

co do rozdzielenia bohaterow, to nie jest to takie zle, ja mam swoich ulubionych: karse, parana, kalama, nozownika (crokusa), toca mlodszego (anestera), onosa toola, zrzede....
moge tak wymieniac wlasciwie bez konca. kazdy bohater jest inny i warto o nim czytac wiecej.

co do rpg, to probowalem, ale moj MG nie czul klimatu, wiec zrezygnowalem... nie moglem go namowic do tego, ze magowie musza miec groty, a wstrzasacze robia taka duza rzez.
pozdrawiam :spoko:

: pn mar 08, 2004 8:09 pm
autor: oohcats
ja ma ten plus ze to ja jestem MG :mrgreen: a kto powiedział ze gracze dostana gdzies wstrząsacze?! towar zastrzezony :mrgreen:

: śr lip 21, 2004 1:52 pm
autor: Maestro
Z "M. Księgi Poległych" przeczytałem dwa tomy. Ciężko było. Autor ma masę pomysłów, konstruuje ładnie klimat ale... Coś u niego nie gra z bohaterami. Może jest ich za dużo, może są zbyt enigmatyczni? Nie wiem. Żadnego nie polubiłem, nie trzymałem za niego kciuków. Są jacyś "niedorobieni"
Podsumowująć: mnie w warsztacie Erikssona czegoś brakuje. Niemniej cykl zasługuje na uwagę.

: czw lip 22, 2004 7:52 pm
autor: Neratin
Maestro pisze:
Z "M. Księgi Poległych" przeczytałem dwa tomy. Ciężko było. Autor ma masę pomysłów, konstruuje ładnie klimat ale... Coś u niego nie gra z bohaterami. Może jest ich za dużo, może są zbyt enigmatyczni?

Tylko 90 z nich jest enigmatycznych. Pozostałych 10 da się polubić, naprawdę.

Ale fakt, przy lekturze trzeba być wyjątkowo skupionym, by nie uleciało who is who and why.

Podsumowująć: mnie w warsztacie Erikssona czegoś brakuje. Niemniej cykl zasługuje na uwagę.

Ja jestem dokładnie po przeciwnej stronie skali entuzjazmu. IMHO to best fantasy ever. Skomplikowana i wciągająca intryga, bohaterowie z krwi i kości (chociaż czasami głównie z kości), oryginalne pomysły na świat przedstawiony (a to w fantasy rzadkość niebywała), poważne potraktowanie odmienności kulturowych i antropologicznych różnych ras ludzkich, zamiast kolejnych schematów typu elf/krasnolud/niziołek/cośtam innego... do tego fajne militaria.


oohcats pisze:
ja ma ten plus ze to ja jestem MG a kto powiedział ze gracze dostana gdzies wstrząsacze?! towar zastrzezony

Wystarczy ustawić kampanię _przed_ 1156 r.S.P. (w sumie okres podboju Siedmiu Miast i tak jest najbardziej, hm, perspektywiczny) - i gracze nie będą mieli szans nawet na powąchanie wstrząsacza. No chyba że jakiś Moranth albo Tiste Edur upuści go im pod stopy.

: ndz paź 31, 2004 11:13 am
autor: Crokus
Erikson i jego książki to dla mnie całkowite mistrzostwo świata. Czemu? Bo:
Uno: odrzucił wszelkie sterotypy fantasy - brak elfów, krasnoludów i całego tego tałatajstwa :P, zupełnie inaczej potraktował kwestię magii, bohaterów kreuje dużo realistyczniej niż większość znanych mi autorów.
Duo: jego świat jest chyba najbogatszym jaki znam. Jeśli ktoś zachwyca się wielkością i bogactwem świata z "Władcy pierścienia", przy tym chyba wyskoczą mu gały. Wielki, starannie opisywany, barwy i nadewszystko żyjący świat to coś, czego ini autorzy mogę mu tylko pozazdrościć
Tre: Fabuła. Jeśli ktoś da mi książkę z bardziej skomplikowaną fabułą, gdzie w każdym kolejnym tomie fabuła byłaby spójna z tomami poprzednimi (no, może poza piątym, ale on otwiera nowy rozdział i prędzej czy później jakieś powiązania będą), ba wnosiła do fabuły tomów poprzednich coś zupełnie nowego, to nawrócę się i zostanę katolikiem :D
quatro: bohaterowie - tacy którzy naprawdę żyją. Zwykle nie są nikim wielkim, nie mają zazwyczaj nadludzkich mocy. Wielu z nich jest zagubionych, popełniają zwyczajne ludzkie błędy, uczą się i rozwijają wraz z postępem fabuły. Lub giną. No, ale jak nie polubić Sójeczki, czy też całej dziewiątej drużyny?
cinque: lokalizacja - dla mnie na bardzo dobrym poziomie. Może i zwykle nazw własnych się nie tłumaczy, ale w tym wypadku ma to swoje uzasadnienie. Tłumacz zlokalizował niejako smaczki, które Erikson poumieszczał w swoich dziełach, co jak dla mnie jest znamieniem wysokiej klasy tłumaczącego.

A już mówiąc ogólnie, moim ulubionym tomem jest tom drugi - "Bramy domu umarłych". Na początku go nie doceniłem i przez jakiś czas nawet sie zastanawiałem, czy kupić tom trzeci, jednak po przeczytaniu czwartego tomu, wróciłem do drugiego. I dopiero wtedy doceniłem tą cześć dekalogu (taki jest plan - "Opowieści ..." mają liczyć 10 tomów) i uznałem ją (po trzecim przeczytaniu) za najlepszą ze wszystkich przez Eriksona napisanych.

Crokus

: ndz paź 31, 2004 8:08 pm
autor: zegarmistrz
Od dłuższego czasu słysze o tej książce, w większości w superlatywach. Nie mniej jednak nikt, z osób, które znam, wiem, jakie mają gusta i których osądowi ufam nie posiada jej. Czy ktoś mógłby porównać ją do innych tytułów, bym mógł sobie uzmysłowić ile tracę?

: pn lis 01, 2004 11:07 am
autor: Crokus
Do innych tytułów? Jestem w kropce, bo tak po prawdzie, to nie znam nic podobnego. Seria jest w zasadzie jednyna w swoim rodzaju.

zegarmistrz -> jeśli nie możesz znaleźć kogoś, od kogo mógłbyś pożyczyć, zajrzyj do jakiejś biblioteki, która fantastykę kupuje (na pewno taka jest w każdym większym mieście) i pożycz z tamtąd, albo też zajrzyj do księgarni i poczytaj pare stron. Najlepiej losowo wybranych. Więcej rad nie mam. Jak się spodoba, kup. Nie będziesz żałował :D

: pn lis 01, 2004 11:17 am
autor: zegarmistrz
Czytanie w księgarni rzadko coś daje... w ten sposób wrobiłem się w kupienie kilku strasznych gniotów.

W nieźle zazwyczaj zaopatrzona w fantastyke (są nowe i stare pozycje, nawet niekiedy takie, na które dopiero zbieram pieniądze) biblioteka UMCS Eriksona akurat nie zawiera.

Zdecydowanie każdą książkę można do czegoś porównać. Niektórzy nawet twierdzą, że wszysko zostało bowiem już dawno napisane :).

: czw lis 25, 2004 10:10 pm
autor: Darkqueen
zegarmistrzu - polecam krótką recenzję (własciwie to artykulik o prezentacji magii w róznych powieściach fantasy) cyklu malazjańskiego w najnowszej NF, autorstwa Jacka Dukaja. Zgadzam się z nią w 90%

Dla mnie Eriksson bardzo ciekawie wykreował świat, a właściwie wciąż go kreuje, z zadziwiającą konsekwencja i wyobraźnią. Jednak nie ma w jego książkach tego czegoś co sprawia, że z zapartym tchem przewracam kolejne kartki... Może to wszystko jest zbyt skomplikowane dla mnie.
A może czuję, że te dzisiątki bohaterów są tylko dodatkiem do oszałamiającej epickiej wizji starć tysiącletnich kultur?

całuski!

: czw lis 25, 2004 10:52 pm
autor: zegarmistrz
Dobra, jestem po pierwszym tomie... Zastanawiam się czy czytać dalej... Cóż, prawdopodobnie, jeśli jakimś cudem w lubelskim Empiku pojawi się drugi tom to kupie... Jak na mnie kolejna WIEEELKA (czysto fizycznie) seria Fantasy, może, gdybym czytał dalej, to zmieniłby zdanie. Takie cykle mają swych fanów... oraz zaciekłych wrogów. Do tych drugich zaliczam się na przykład ja...

Choć ma to pewne przebłyski.

: pt lip 08, 2005 12:20 am
autor: MadMill
Troche odkurze ten temat. Mam pytanie/prosbe: Czy ktos moze wie jak dostac(czyli kupic) pierwsza czesc cyklu?? W empikach i ksiegarniach nie moge go znalezc. na allegro tez go nie ma. Ile kosztuje i jaki jest dokladny tytul. Wiem, ze powiecie, ze jak nie znalem tytulu to znalezc nie moglem, ale nie tylko sie po tytule szuka. Prosze o pomoc.

: pt lip 08, 2005 1:07 pm
autor: voidhanger
Mam go na półce, ale skąd? Tego to sobie nie przypomnę. "Ogrody Księżyca", wydawnictwo mag, powinni chyba mieć na swojej stronie.

A seria ma swój urok. Naprawdę świetny system magii, bogowie bawiący się ludźmi i ludzie bawiący się bogami.. wiele pojedynczych, genialnych pomysłów. Jakoś nie trawię "wieeelkich" serii fantasy, ale MKP bardzo mi się podobała. Kopalnia pomysłów na przygody w bardzo ciekawym świecie.

: pt lip 08, 2005 1:26 pm
autor: MadMill
Wiem, ze sa podzielone zdania do tej srii ale chcialbym zobaczyc sam co to jest wiec szukam i szukam i znalezc nie moge :x Ehh. a jaka jest cena okladkowa?? Moze znajde ale to bedzie ciezkie :? . No coz moze jeszcze ktos sie odezwie :wink: . Dzieki voidhanger

: pt lip 08, 2005 1:32 pm
autor: Seji
MadMill pisze:
Troche odkurze ten temat. Mam pytanie/prosbe: Czy ktos moze wie jak dostac(czyli kupic) pierwsza czesc cyklu

http://www.merlin.com.pl/frontend/searc ... %20Erikson

WWW.GOOGLE.PL

: pt lip 08, 2005 1:39 pm
autor: MadMill
Dzieki :D No tak merlin jeszcze nie sprawdzilem :) . Wilekie dzieki Szanowny Panie Moderatorze ehh Przepraszam Seji :wink:

PS. Na Google nie znalazle :razz:

: pt lip 08, 2005 1:42 pm
autor: Seji
MadMill pisze:
PS. Na Google nie znalazle

Skoro ja znalazlem Mortowi do kupienia wczoraj nationbooka do Montaigne (7th Sea), ktory wszedzie jest out of stock/out of print, to musze powiedziec, ze kipesko szukales :P

: pt lip 08, 2005 1:57 pm
autor: MadMill
Seji pisze:
to musze powiedziec, ze kipesko szukales


To powiem, ze bardzo prawdopodobne :razz:

: ndz lis 06, 2005 4:26 pm
autor: Hida Yasu
Niedawno skonczyłem "Wspomnienie Lodu" i musze powiedzieć, że ogien!! :zwyciezca:
Przeczytane ponad 1000 stron w mniej niz tydzien powinno mowic samo za siebie.
A ze "Wspomnienie ... " jest 3 częscią to coś mi sie wydaje, że Erikson pisze ksiazki "dwójkami" tzn. bohaterów z 1 cześći sporykamy znowu w części 3 i mam nadzieje, że tak bedzie też z drugą częscia i spotkam ich w 4 częsci :rockpunk:

KOCHAM ERIKSONA!!!!!!! :spoko:

: śr lis 09, 2005 10:45 pm
autor: MadMill
Ja czytam dopiero pierwszy tom, czyli Ogrody Ksiazyca (wczesniej przeczytalem Krwawy Trop) i powiem, ze jest swietne. Takie ksiazki mi sie podobaja, bez owijania w bawelne, po prostu czysta fantastyka.

: czw lis 10, 2005 1:00 am
autor: Hida Yasu
Cieszę się ze podoba ci się MadMill!!
Erikson jednak ma cos w sobie... Super świat, nie jedno wymiarowy, ale wielopłaszczyznowy, skomplikowany i z pewnością epicki (a jak!!)
Bardzo mnie też cieszy, że u Niego obok fabuły (czyli prze kminy) jest tez to, co w fantasy jest najbardziej miodne czyli świetna magię, herosów no i właśnie epickość - wielkie armie ścierające się ze sobą itp. stuff. Rzeczy to właśnie uwielbiam, a że jest podane wyśmienicie to tym bardziej zwiększa moja radość :spoko:

: pn lip 28, 2008 12:37 am
autor: Thelomen Toblakai
Witam :D

Właśnie odłożyłem na półkę Opowieść z Malazańskiej Księgi Poległych "Wicher Śmierci", drugi raz :razz: . Gdyby Sapek nie był ślązakiem i pisałby na skalę heroic fantasy, miał tyle konsekwencji ile miłości do orzeszków z popitką :wink: byłby pewnie Eriksonem :D .
Muszę tutaj zaznaczyć iż prozę Pana Andrzeja niezwykle cenię i zaliczam ją w poczet powieści "kultowych".

Fabluła tych siedmiu tomów Opowieść z Malazańskiej Księgi Poległych jest jak misternie spleciony warkocz - mnóstwo ciekawych wątków z tomu na tom zaciesnianych. Cudo! Bohaterowie, ich powiązania, antymaptie i miłości aż trzeszczą od napięć i nagłych zwrotów akcji. Jest to jedyna seria, która stoi na u mnie półce obok "Czarnej Kompanii" Glena Cooka i Sagi Wiedźmińskiej A. Sapkowskiego. Będę jednak niesprawiedliwy, jeśli przed dotrwaniem do dziesiątego tomu nie zamonutje na ścianie nowej półki, wyżej :D !

Prócz w/w powodów mojej sympatii do autora dodam, że jest on graczem i MG, a jego podejście do RPG oceniłbym jako nowatorskie i dojrzałe ;) .

Polecam wywiad dla FantasyBookSpot:
http://www.fantasybookspot.com/node/2724

Dla ciekawskich:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Malaza%C5% ... g%C5%82ych

Pax Malazica

: śr lis 26, 2008 11:38 am
autor: JanekBossko
witam!

wlasnie skonczylem "ogrody ksiezyca" i jestem wniebowzięty! :razz:

zastanawia mnie tylko jedno - czytalem e 2 tom nie am nic wspolnego z pierwszym...to moze odrazu wziac sie za 3 bo korci mnie co dalej z "moimi" bohaterami?

:help: