Strona 1 z 8

Kolor miecza - obraz ducha?

: śr gru 15, 2004 10:49 pm
autor: Brendis
Na pewno zauważyliście, że w szczególności w filmach, kolor miecza ma niemałe znaczenie, jeżeli chodzi o odzwierciedlenie tego co komu w duszy gra.

Dlaczego nigdy w filmach (w książkach prawie na 100% też?) żaden z Jedi nie ma koloru miecza czerwonego? Za to każdy Sith/Dark Jedi nie posiada klingi w kolorze niebieskim bądź zielonym?

Zabieg celowy, żeby pokazać widzom, kto jest dobry, a kto zły? A jeśli tak, to zastanawiam się jaki związek może mieć kolor miecza z uczuciami... Fakt, czerwony to kolor agrsji, zaś zielony i niebieski spokoju... ale czy to nie jest nazbyt proste wytłumaczenie? Przecież Jedi nie skupiają się na powierzchowności, więc kolor nie powinien mieć znaczenia.

Zapraszam do dyskusji/wymiany opinii.

May the Force be with You
.

: śr gru 15, 2004 11:13 pm
autor: Brix
Jak dla mnie kolor miecza nie ma żadnego odzwierciedlenia w charakterze władającego nim Jedi. Niech za przykład stanie tu Exar Kun, jeden z największych Sithów wszechczasów, który używał miecza o... niebieskiej klindze.

Jeżeli zaś chodzi o same kolory, to ja wyznaję zasadę, iż zależą one od rodzaju użytego kryształu (dla przykładu srebrny kolor klingi, jaki posiał miecz chociażby Corrana Horna jest wynikiem użycia kryształu "Ogień Durinda"). A dlaczego zwykle Sithowie posiadają czerwony? Dlatego, iż najczęściej korzystają z najmocniejszych kryształów (które dają taki a nie inny kolor) dających najbardziej potężne ostrze.

: czw gru 16, 2004 5:44 pm
autor: Z10MEK
ja tam nie wiem, co do SW maja KRYSZTALY ^^.
kiedy gralem se w SW Jedi Academy, to gralem jak tylko moglem z czerwonym mieczem, bo mi sie taki podobal, i fajny ,,promien'' (nie wiem, jak nazwac to, co sie ciagnelo na singlu za mieczem, przy slow motion), no i tyle.

: czw gru 16, 2004 7:43 pm
autor: J
Hmmm.
Trochę z innej beczki, ale też o kolorach. Strzały laserowe imperialnych są zielone, rebeliantów czerwone. Pomijam ręczne balstery. Gdyby kolor miał w GW aż takie znaczenie, to byłoby odwrotnie.

: czw gru 16, 2004 8:17 pm
autor: Brendis
J pisze:
Trochę z innej beczki, ale też o kolorach. Strzały laserowe imperialnych są zielone, rebeliantów czerwone. Pomijam ręczne balstery. Gdyby kolor miał w GW aż takie znaczenie, to byłoby odwrotnie.


A jak to sie ma do Naboo i wojsk Federacji? Z tego co pamietąm Federacja strzelała na czerwono. Blaster to nie do końca trafny argument, bo kolory się mieszały w starej i nowej trylogii równo rozdzielając pomiędzy dobrych a złych. Natomiast kolor miecza zawsze oznaczał bez pudła czy mamy do czynienia z Jasna czy z Ciemna Strona.

: pt gru 17, 2004 12:41 am
autor: Mathius Gabriel
Zgadzam się z Brixem ,że kolor miecza zależy od użytego kryształu, choć nie da się zaprzeczyć, że źli goście używają głównie czerwonych mieczy co nasuwa ewidentne skojarzenia.

: pt gru 17, 2004 1:13 am
autor: t_potega
Jedi uzywali do tworzenia mieczy kryształów Adegańskich (w różnych odmianach), natomiast kryształy w Mieczach Sithów(szczególnie tych starożytnych) były tworzone sztucznie(każdy Sith tworzył własny kryształ kształtując go Ciemną Stroną). [żródło swrpgnetwork.com >>>> lightsaber construction]

: pt gru 17, 2004 3:12 pm
autor: Brendis
To, że kolor miecza zależy od użytego kryształu sądzę, że wie każdy fan, a jeżeli nawet miał wątpliwości to po postach Brixa, Mathiusa i t_potegi już wszystko wiadomo. :)

Ale mimo wszystko chodzi mi o to co napisał Mathius Gabriel:

choć nie da się zaprzeczyć, że źli goście używają głównie czerwonych mieczy co nasuwa ewidentne skojarzenia.


I w tym tkwi szkopuł. A jeżeli chodzi już o same filmy to, o ile EIII nie wprowadzi żadnych zmian, każdy 'zły' ma miecz czerwony. I to jest właśnie trochę "dziwne".

: pt gru 17, 2004 4:43 pm
autor: Mathius Gabriel
Wydaje mi się Brendis , że tak jak napisałeś w poście który rozpoczyna temat ,że w kolorze miecza zawarty jest pewien symbolizm. Czerwień oznacza agresję,przemoc i zło zaś błękit/zieleń spokój, rozsodęk , a tym samym dobro.

Jest to dość prosta interpretacja , ale uważam ,że "Gwiezdne wojny" mimo ,że opowiadają o odległych planetach, międzygalaktycznej wojnie i statkach kosmicznych są klasyczną bajką. Mamy wszak złego czarnoksiężnika [Imperator Palpatine] , bezosobowe, wszechpotężne zło [w postaci Imperium], bohaterów , którzy z nim walczą [rycerze Jedi, Han Solo, Sojusz], księżniczkę. W opowieści jest również zawarty morał [dobro, zawsze zwycięży nad złem - scena finałowej walki w E VI i nawrócenie się Vadera].

: pt gru 17, 2004 5:37 pm
autor: Z10MEK
hmmmm......
zgadzam sie z tym, ze SWmoze byc i jest klasyczna bajka, ale z lepsztmi efektami niz np. ,,czerwony Kapturek''.
ale rowniez to, ze kolor miecza troche oznacza charakter tej osoby, ktora go trzyma to tez jest prawda.
np.: ja mialem w grze SW: JA kolor miecza czerwony, kolor ubrania tez czerwony, spodnie czarne, bo mi sie tak podobalo, ale rowniez nie widze w sobie kogos z charakterem jak np. MUMINKI LUB PSZCZOLKA MAJA.
:hahaha: zrobilbym, gdyby ktos mi powiedzial, ze mam wg. niego charakter, jak cos wymiwnionego wyzej.

ogolnie SW filmy, czy gry podobaja mi sie.
ale narazie jest 8)

: pt gru 17, 2004 8:54 pm
autor: Lucyfer
czerwony kolor miecza jest jak nominacja na Sitha i jest to zarezerwowane dla nich. zauważyłeś że mają oni tylko jeden kolor.... a jedi mają pare: niebieski zielony żółty pomarańczowy i fioletowy.... tak było jest i będzie i to mi się podoba w 100 % aczkolwiek ja dodałbym jeszcze np czarny miecz dla sithów....

666

: pt gru 17, 2004 9:24 pm
autor: Faust
W Kotorze zostalo to ciekawie rozwiniete. Tam wybor klasy, jaka chcialo sie zdobywac jako Jedi,otrzymywalo sie odpowiedni kolor miecza.
Tak wiec:
Wojownik - Niebieski
Dyplomata - Zielony
Trzeciego nazwy nie pamietam, ale byl on najbardziej zrownowazony - zolty.
Tak wiec uwazam, ze kolor miecza MOZE obrazowac charakter uzytkownika. Utarta czerwien zawsze bedzie mi sie kojarzyc z Sithami

: pn gru 20, 2004 12:46 am
autor: Gibbon
Jest dokładnie tak jak napisał Fauściołaj
Fauściołaj pisze:
Tak wiec:
Wojownik - Niebieski
Dyplomata - Zielony
Trzeciego nazwy nie pamietam, ale byl on najbardziej zrownowazony - zolty.

Kolro ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie. Każda klasa Jedi ma przypisany kolor miecza. Jest on jednak tylko symboliczny, bo jak wiemy Mace Windu używał miecza o zupełnie innym kolorze. Tak więc co? Nie był Jedi? Bzdura.

Kolor kryształu nadawała Rada Jedi. Najpierw adepci przechodzili specjalny test preferencji, a potem przyznawano im odpowiednią klasę i kolor kryształu. Ale tak naprawdę nie ma to znaczenia jakiej klingi używasz. Ważne jaki jesteś naprawdę. Potężny jak Mistrz Windu, czy też mądry jak Mistrz Yoda.

P.S. Fakt faktem w filmach żaden Jedi nie używa miecza o kolorze czerwonym. Widać ten kolor jest rzeczywiście zarezerwowany dla sithów. Przynajmniej takie jest założenie. May the Force be with You.

: pn gru 20, 2004 7:54 am
autor: Mathius Gabriel
Co do miecza Mace'a, bodajże na oficjalnej liście dyskusyjnej SW (ale nie jestem pewien) spotkałem się z opinią ,że miecz ma taki kolor gdyż Samuel s. Jackson poprosił o to Lucasa.

Co do kolorów mieczy dla poszczególnych klas Jedi - ktoś mi zechce wyjaśnić
dlaczego jeżeli zgodzić się z tą teorią, Obi Wan (niebieski-wojownik) szkoli się u Qui-Gon'a (zielony dyplomata), a następnie sam szkoli Anakina (zielony- więc teoretycznie również dyplomata). Nie wydaje mi się logiczne by dyplomata szkolił wojownika i vice versa.

: pn gru 20, 2004 10:48 am
autor: Teukros
Ludzie, a skąd u Was taka niezwykła wiedza ? Oglądałem wszystkie filmy, i nic tam o kryształach czy też podziale na profesje nie było mowy... Osobiście uważam, że kolor ostrza sam w sobie ma niewielkie znaczenie. Weźcie pod uwagę, że tych "czerwonych złych" we wszystkich filmach było raptem trzech (Maul, Vader i Doku).
No a co z fioletowym mieczem Windu ?

: pn gru 20, 2004 5:25 pm
autor: Łepek
Filmy podstawa, ale nie opisują całego świata SW. Dwie trylogie opisują główny wątek rodu Skywalkerów i operują pewnymi archetypami postaci. IMHO: SW to western/baśń w szacie SF. W obydwu formach postaci musiały być zarysowane dość wyraźnie (archetypy), aby widz nie zastanawiał się po której stronie dana postać stoi, a swobodnie podążał za rozwojem fabuły. Miecze świetlne i ich kolory kling są jednym ze sposobów podkreślania tej wyrazistości.

Cóż...polecam książkę "Ja, Jedi" lub "Miecze Świetlne", gdzie dokładnie jest opisane, że proces tworzenia "swojego" miecza świetlnego, to w rzeczywistości bardzo osobista sprawa. Miecz w teorii powinien odzwierciedlać Jedi, który go używa. Mają być jednością! I nie chodzi tylko o kolor klingi, ale o cały design miecza.

Były wyjątki: miecze tworzone "na szybko" podczas Wojny Klonów lub tymczasowy miecz nadawany Padawanowi przez jego Mistrza.

Pozdrawiam i tradycyjnie: Niech Moc będzie z Wami!

: pn gru 20, 2004 7:40 pm
autor: Gibbon
Jeśli chodzi o "Ja Jedi" to jest to raczej wątpliwej jakości przykład. Książka stara i już trochę nieaktualna. Jakby tak prześledzić inne pozycje to można stwierdzić, że procedura była zupełnie inna, ale faktycznie proces sam w sobie podobny.

: wt gru 21, 2004 11:17 pm
autor: Warlord
Więc....
IMHO, jak wyjaśniono w kilku pozycjach książkowych (nie pamietam już których, bo było ich tak wiele). Kolor miecza zależał od dwóch rzeczy:
1. Kryształ. Jedi korzystali z „gotowych” kryształów. Np. Corusca, chodzi o kryształy jakie można było znaleźć w naturze.
2. Moc. Sithowie używali syntetycznie wytworzonych kryształów, nasycając je Ciemną Stroną podczas medytacji.

Więc, Ciemna Strona barwiła kryształy na kolor (między innymi, a głównie na czerwony), chociaż Sith mógł wykorzystać istniejący (naturalny) kryształ o innym kolorze.
Jedi: Skoro kolory kryształów „naturalnych” nie były dziełem Jedi, więc nie mógł oddawać charakteru osoby, która używała go w mieczu.

Pozdrawiam. May the Force be with You.

: pt gru 31, 2004 3:16 pm
autor: Z10MEK
zkad wy kurde biezecie te krysztaly?????
ani w filmach o niech nie slyszalem [ale nie oglodalem wszystkich, wiec moze w ktoryms byly...],ani w SW:JK.

: ndz sty 02, 2005 7:25 pm
autor: Lucyfer
Kryształy były w KOTOR... a także w Jedi Knight... A co do Filmu nie pamiętam rzadnej takiej sceny :?

: pn sty 03, 2005 10:55 pm
autor: Ugamas
O kryształach było przedewszystkim w książkach.

: śr sty 05, 2005 4:08 pm
autor: Z10MEK
heh, to się nie dziwie, bo ja książek nie czytałem, tylko oglądałem pare filmów i grałem w SW 2D i JK, ale nie pamientam, żeby kryształy były w JK.

: śr sty 05, 2005 11:22 pm
autor: Gibbon
To trudno. Czas najwyższy swoją wiedzę zacząć zgębiać:) Mam nadzieje, że nasza strona Ci w tym pomoże! Już niedługo!

: pn lut 14, 2005 5:24 pm
autor: KhameirSarin
Wszystko zależało od kryształu jaki został użyty do budowy miecza.. tak mówią książki.. nie jest wspomniane nic o "duchowych aspektach kolorystyki ostrzy", za to jeśli chodzi o miecze Sith'ów (włąściwie jaka jest zasada pisania tej nazwy własnej??) to korzystały one z kryształów o czerwonym zabarwieniu ponieważ mają one największą zdolność skupienia energii, co owocowało niespotykaną mocą ostrza... a jeśli chodzi o miecz M.Windu, to był on koloru (jak to napisano w trailerze E II) elektrum = fioletowy :P a fioletowy to juz tylko mały kroczek do ostrza czerwonego (patrz widmo światła widzialnego) co oznacza że M. Windu miał potężnej mocy miecz :)
i tyle :) jak dla mnei wszystko jasne... 8)8)8)

ps. można równie dobrze uznać, ze kolor miecza odpowiadał stylowi walki jaki obrał jego włąściciel.... było ich o ile dorze pamiętam 7... więc puśćcie wodze wyobraźni :)

: wt lut 15, 2005 11:53 am
autor: Gibbon
Mistrzu twoja wiedza na temat SW kompletną zdaje się być. Robi na mnie wrażenie. W pełni zgadzam się z twoimi argumentami. Jedną rzecz tylko bym dodał. Z tego co wiem i czytałem (Ja Jedi) to sithowie budując miecz świetlny używali Mocy. Chodziło im o zwiększenie jego siły, a także o to by ich ciemne umiejętności w pełni "zgrały" się narzędziem walki. Tak to podobno było, ale nigdy nic nie wiadomo. Pozdrawiam.

EU rules

: wt lut 15, 2005 8:16 pm
autor: KhameirSarin
Dziękuje za słowa uznania m Gibbonie... ja prostym,skromnym Jedi jestem, więc mile łechcą mnie one po ambicji, a jeśli chodzi o tworzenie kryształów przy użyciu mocy..... o ile pamiętam to w powieść "Miecze Świetlne" Jaina Solo stworzyła syntetyczny {może właśnie fakt, że kryształ jest syntetycznie tworzony powoduje jego idealną strukture i takie właśnie zabarweinie- czerwony jest skrajnym kolorem w zakresie widzialnych przez człowieka, wieć mogło by sie okazac że w szerszym paśmie światła kolor ten przyjmuje jakis ciekawszy (sic!!) kolor} kryształ do swego miecza włąśnie z użyciem Mocy... cały proces jest tm dość ciekawie i dokąłdnie opisany... a miecz Jainy miał kolor... właśnie, jaki był ten kolor?? ... bo nie pamiętam już :(

ps. M Gibbonie... o ile pamiętam w tej samej książce napisane jest, (gdy Corran buduje nowy miecz) że również kożysta z Mocy aby "wykuć" jego elementy- a raczej "skuć" je w jedną doskonale działającą całość.. więc Jedi także kożystali z pomocy Mocy przy tworzeniu swych mieczy...

: wt mar 29, 2005 8:14 pm
autor: Ramirez Kel Ruth
Miecz w całości odzwierciedla coś więcej dla Jedi niż tylko broń.

Pomiędzy nim a rycerzem jest taki sam związek jak w przypadku samuraja i jego katany. Lucas wzorował się na tradycji samurajów i stąd niektóre podobieństwa (kodeks Jedi, miecze itd.) które w świecie SW doskonale zlewają się z tłem. Kolor ma znaczenie i symboliczne i praktyczne. Kolory mogą odwzorowywać rolę Jedi w zakonie, jego charakter, ( gust? :razz: ). Osobiście uwielbiam kolor fioletowy - Mace górą (fiolet to kolor potężnego Jedi)! Szkoda że ginie w III ep.

Warlord pisze:
Ciemna Strona barwiła kryształy na kolor (między innymi, a głównie na czerwony), chociaż Sith mógł wykorzystać istniejący (naturalny) kryształ o innym kolorze.


Ja znam inną wersję.
Sithowie w pewnym momencie swojego ( niecnego ) istnienia odkryli na jakiejś planecie kopalnie kryształów do budowy mieczy - w ten sposób byli samowystarczalni ( lepiej mieć swoje i zatajone przed resztą ). Specyficzność tych kopalni polegala na tym, że wszystkie kryształy były w kolorze czerwonym ( to nie przeszkadzało Sithom - przecież to kolor agresji i krwi... poza tym miecze tego koloru są niezwykle potężne).
W dalszym porcesie obróbki tak jak zawsze uzywali do tego mocy (ale to nie ona barwiła kryształ - tylko dodatkowo go wzmacniała tak jak powiedział Warlord )
Później? Nie pamiętam - być może nadal korzystają z tych kopalni, albo to już tradycja (wytwarzają je jednak syntetycznie) ?

: śr mar 30, 2005 12:41 am
autor: KhameirSarin
Z tego co wiem, Sithowie wytwarzają kryształy do swych mieczy syntetycznie.. opis takiego procesu znaleźć można w powieści"Miecze świetlne"(pisałem troche wyżej o tym). Natomiast, jeśłi chodzi o tradycje, to Exar Kunn miał miecz o błękitnym ostrzu... a inni Sithwie, cóż, cały czaas uważam, że teoria o doskonałej strukturze syntetycznego kryształu jest najbardziej trafna...

: śr mar 30, 2005 4:15 pm
autor: Suturo
Witajcie
Przeczytałem wesze notki odnośnie kryształówi charakterów konkretnych postaci. osobiście zgadzam się z wersją że kolor kryształu to kwestia "własnegowidzi mi się" i dostępności materiałów niż charakteru...W latach powstania GW film wyglądał nieco inaczej i była zasada która jasno określał kto jest dobry a kto jest zły np: źli ubierają się na czarno itd...
Rzecz jasna dochodzi też to kto jaki kolor lubi... :evil:

A właśnie w KOTORze
Niebieski - Konsul
Żułty - Strażnik
Zielony - Obrońca

nigdy nie było wojownika ale to szczegół...

wracająć do kryształów podobno był czarny...ale niewiem czy to prawda...?


Pozdrowienia i niech moc wam dobrze służy...

A teraz napisz 100 razy: Ż Ó Ł T Y!!! - Seji

: śr mar 30, 2005 11:00 pm
autor: KhameirSarin
Jeśli chodzi o czarne ostrze to jedyny taki przypadek, jaki znam, tyczy się miecza SARIS. Na ikle jest On faktycznie związany z historią SW to juz inna sprawa, ale przyjemnie jest sobie popatrzeć na grafikę i skromny opis...