Zrodzony z fantastyki

 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 01, 2014 3:29 pm

Postanowiłem, że mój bard będzie posługiwał się biczem. Niestety niewiele wiem o technice walki tym orężem, a chętnie bym zobaczył/poczytał o tym. Macie może jakiś materiał w tym temacie? Choćby jakąś książkę, w której jeden z bohaterów tym się posługuje i jest opisane jak.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 01, 2014 5:44 pm

Z bardziej znanych postaci to między innymi Zorro się nim posługiwał :) Chyba też Indiana Jones w którymś filmie, ale tego nie jestem pewien. Prawdopodobnie też w grze Prince of Persia: Dwa Trony jedną z głównych broni bohatera był bicz. Trochę poszukaj po youtube i na pewno coś znajdziesz :)
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 01, 2014 6:43 pm

Zorro nie pamiętam by się takim posługiwał. Raczej walczył na miecze (może jakoś sporadycznie bacik).
Indiana Jones raczej go chyba używał by przeskoczyć z jednej półki skalnej na drugą niż do walki.
Prince of Persja. Sorry, ale czego ja mogę się nauczyć z poklatkowej gry 2d? :P

Chciałbym więc zaznaczyć, że z inspiracji, której szukam chcę się nauczyć techniki walki tym orężem. Zobaczyć konkretne ruchy, zasłony, flinty itp tak abym mógł je dobrze opisać podczas sesji.
Znalazłem nawet jakieś forum polskie o walce tym, ale niestety z filmików niewiele widać (słaba jakość i niesamowicie szybkie ruchy) a z tekstów też jakoś wyłuskać nie mogę jak się konkretnie to robi. Stąd moja prośba
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 01, 2014 7:08 pm

Nabuchodonozor pisze:
Prince of Persja. Sorry, ale czego ja mogę się nauczyć z poklatkowej gry 2d? :P

http://www.gry-online.pl/S055.asp?ID=57168 - sądząc po tym obrazku rzeczywiście, musiało mi się pomylić, jakoś tak płasko wygląda ta gra :D

Zorro natomiast z tego co pamiętam to w starych filmach częściej sięgał po bicz, niż gdy grał go Banderas. Ale fakt, jego główną bronią pozostawała szpada.

Wracając do tematu. Bicz jest mimo wszystko mało praktyczną bronią, do tego o kiepskich walorach bojowych, więc raczej ciężko będzie o jakieś poważne traktaty, czy inne opracowania. Będziesz chyba musiał dużo wyobraźnią popracować. Mi ciężko wyobrazić sobie, jak można by się zasłonić nim przed mieczem :)
Ostatnio zmieniony sob lut 01, 2014 7:10 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 01, 2014 7:20 pm

Na jednym filmiku widziałem, że gościu w jednej ręce trzymał bicz, a w drugiej sztylet. To jest ciekawa opcja bo do bicza i tak używasz jednej ręki, a tak masz zasłoniętą drugą stronę ciała. Poza tym bicz jest średniego zasięgu, więc przy zwarciu niewiele nim zdziałasz (chyba, że zaczniesz dusić przeciwnika).

Zasłonę jak sobie wyobrażam można zrobić biczem, pod warunkiem, że rękojeść jest wystarczająco długa i trwała (np metalowa) wtedy możesz zablokować miecz rękojeścią bicza i wbić sztylet w ciało wroga.

Z tego co tam wyczytałem podstawą techniki jest trafianie w poszczególne punkty ciała wroga. To bardzo precyzyjna broń. Jeśli zamontujesz na końcu coś ciężkiego możesz nawet komuś zmiażdżyć czaszkę. Widziałem też wariant, ze szpikulcem ukrytym w rękojeści bicza. Bicz chyba musi być też cały czas w ruchu, bo inaczej traci swój potencjał. Chyba jednak czegoś się tam nauczyłem, ale to chyba ciągle mało :P

Pomyślałem sobie, że można by wziąć na sesję jakiś sznurek czy żyłkę by zobrazować ruchy mojej postaci podczas walki. Pewnie i tak będę miał do tego okazję dość rzadko bo jako bard raczej będę plumkał drużynie, co by im się przyjemniej szlachtowało poczwary w kazamatach.
Ostatnio zmieniony sob lut 01, 2014 7:20 pm przez Nabuchodonozor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rafau
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob mar 19, 2011 1:10 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 08, 2014 10:04 am

Temat sprzed tygodnia, ale mam kilka przydatnych informacji. Nawet w przypadku gdy autorowi tematu już się nie przydadzą to ktoś inny może skorzystać.

Jeśli ktoś nie wie jak wygląda bicz w akcji to z pomocą przychodzi sam Youtube, w wyszukiwarce wpisujemy "whip", "using a whip" i mamy kilka ciekawych filmików instruktażowych. Jeśli szukacie konkretnych postaci to jak już wyżej powiedzieli: Indiana Jones, Zorro, bo nie ważne czy walczy się z przeciwnikiem, czy wymachuje biczem ponad głową to liczy się sam ruch tej broni, a od siebie dodam jeszcze Catwoman.

Warto też przedyskutować samą mechanikę. Bicz zadaje stłuczenia, a nie zwykłe obrażenia. Myślę, że to jest powód dla którego nie jest najlepszą bronią i tak mało osób go wybiera. Można oczywiście zainwestować kilka poziomów w Biczownika, ale biorąc pod uwagę, że bazową klasą jest bard lepszym rozwiązaniem jest Whipsinger, nie jest to oficjalna klasa prestiżowa, ale ja jako MP dopuściłbym ją do gry, bo sprawia, że bicz nie jest tak bezużyteczny i dodaje wiele uroku, taniec w walce zawsze wygląda znakomicie!
http://www.dandwiki.com/wiki/Whipsinger_(3.5e_Prestige_Class)
Warto też zainteresować się alternatywą bicza posiadającą te same właściwości i zadającą zwykłe obrażenia. Nahajka z "Władców Dziczy" to znakomite wyjście, a dodatkowo możliwe jest zrobienie jej ze specjalnych materiałów co nie uda się w zwykłym skórzanym pejczu nie zawierającym w budowie metalowych elementów. Jedyny atut który przychodzi mi do głowy (spoza PG oczywiście) to Curling Wave Strike, genialne w przypadku dalekiego zasięgu.
Ostatnio zmieniony sob lut 08, 2014 10:49 am przez Rafau, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Walka za pomocą bicza

sob lut 08, 2014 11:36 am

Dziękuję Rafau. Sprostuję coś jednak. W przypadku mojego barda nie jest tak ważna walka. Bicz wziąłem by mieć jakąś broń i coś móc nim robić, ale moja postać nie jest stworzona do bitew, a raczej do wsparcia i jako rzecznik grupy w społeczeństwie. Dlatego szkoda mi na to atutów, a tym bardziej prestiżówki. Po prostu wezmę do ekwipunku bicz z ostrzem, który też potrafi zadawać normalne obrażenia ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości