Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

wt maja 30, 2006 5:57 pm

Dla mnie crystalicum RPG jest dead. Zostało nam już tylko bajdurzenie o pompkach i balonikach.
Ostatnio zmieniony śr maja 31, 2006 2:31 pm przez Rege, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

wt maja 30, 2006 7:30 pm

Co to sa "pomki"?
Wiesz, Rege, Duke Nukem Forever tez ma ponoc kiedys wyjsc: "When it's done" ;).
 
Craven

wt maja 30, 2006 8:05 pm

Rege pisze:
Dla mnie crystalicum RPG jest dead.


To byłby pierwszy system, który był jakże popularny i zdechł jeszcze przed premierą :D
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

śr maja 31, 2006 2:36 pm

Seji pisze:
Co to sa "pomki"?
Już poprawiłem. "pompki" miały być ;)
Wiesz, Rege, Duke Nukem Forever tez ma ponoc kiedys wyjsc: "When it's done" ;).

Pray'a też robią. Już są trailery ;) Crystalicum jednak ma już niedługo wyjść.

Nie wiem czy to będzie sukces czy klapa. Jednak, pamiętam co się działo rok temu, a co się dzieje teraz. Fenran organizował LARPy, były prelekcje, konkursy. Gdyby Crystl wyszedł we wrześniu, październiku odzew byłby spory. A teraz to można liczyć na karciarzy, którzy kupią "Znany Wszechświat". Erpegowcy przestali już dawno być aktywni.
 
Awatar użytkownika
Gosia
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: śr maja 18, 2005 1:53 pm

śr maja 31, 2006 9:40 pm

Drogi Rege,

Gdybyś osobiście nie stracił zainteresowania Crystalicum wiedzialbyś zapewne, że Fenran dalej organizuje Larpy, odbywają się również prelekcje, turnieje i konkursy.

Nie przenoś też proszę własnego braku zainteresowania na wszystkich erpegowców.

Mam również nadzieję, że gdy system ukaże się na rynku ponownie się nim zainteresujesz (bo to bardzo fajny system :wink: ).

Pozdrawiam,
Małgosia.
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

czw cze 01, 2006 10:15 am

Droga Gosiu,
Gdybyś osobiście nie stracił zainteresowania Crystalicum wiedzialbyś zapewne, że Fenran dalej organizuje Larpy, odbywają się również prelekcje, turnieje i konkursy.

To, że się odbywają to wiem. Cieszą się jednak mniejszym zainteresowaniem niż rok temu. I są one serwowane już pod znakiem Wydawnictwa, które wyda grę, a nie fanowskim. Nie twierdzę, że takie są gorsze, ale pokazują one, że zainteresowanie "aktywne" fanów jest małe.
Nie przenoś też proszę własnego braku zainteresowania na wszystkich erpegowców.
Okej, nie ma problemu. Troszkę mnie poniosło, choć uważam, że nie jestem daleko od prawdy.

Na dzień dzisiejszy nie znalazłem ani jednej strony o crystalicum poza stroną wydawcy i stroną na polterze. Pierwsza ostatnią aktualizację opisujacą co się dzieje z systemem RPG, strona wydawcy miała w kwietniu (Crystalicum LITE). Strona na polterze podobnie. Wszystkie inne newsy dotyczą albo karcianki, albo daty przesuwania terminów. Ostatni news z jakimikolwiek informacjami o systemie pojawił się: [/quote]Tu

Racja, ja nie jeżdżę na dużą ilość konwentów, więc generalizacja była nie na miejscu. Jednak, moim zdaniem, erpegowcy nie rzucą się tłumnie na tę grę, bo ile można było czekać. Mi zapał gdzieś uleciał, innym użytkownikom forum poltera też. Widać to po dyskusjach jakie się toczą i to głównie między ex-betatesterami, którzy grę kupią ;) Bo wszyscy przecież będziemy chcieli zobaczyć jak w końcu wygląda ten system na papierze.
Gosia pisze:
Mam również nadzieję, że gdy system ukaże się na rynku ponownie się nim zainteresujesz (bo to bardzo fajny system Wink ).

Kupić, jak pisałem wyżej, kupię. Bo świat mi się zawsze podobał i nigdy tego nie ukrywałem. Ale, żeby rozbudzić moje zainteresowanie samym systemem ? Hmm, nie wiem, Gosiu, czuję się faktem, że Crystalicum straciło ogromną szansę zyskania na popularnośći sfrustrowany.

Edit po czasie: A co ze stroną nowego Wydawnictwa? Miała być już dawno, na razie jest jakaś wersja robocza z mało czytelnym forum i spambotami. Wiadomo coś pewnego?

Pozdrawiam
 
Marius Magnus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: ndz lis 27, 2005 3:05 pm

śr lip 12, 2006 12:07 am

Czytał już ktoś /autora i osób związanych z wydawnictwem nie liczę :D / "Crystalicum Znany Wszechswiat", a jeśli tak, czy mógłby podzielić się wrażeniami? Miałem zamiar kupić podręcznik dziś będąc okazjonalnie w Toruniu. Niestety okazało się, że tamtejszy Empik jeszcze nie otrzymał żadnego egzemplarza i tym samym z grodu Kopernika wyjechałem z pustymi rękoma. Najprawdopodobniej dopiero za tydzień będę mial okazję zapoznać się z tak długo wyczekiwanym produktem - oczywiście, zaraz po skończeniu lektury skrobne coś na forum.
Ostatnio zmieniony śr lip 12, 2006 9:12 pm przez Marius Magnus, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

śr lip 12, 2006 12:27 pm

Niedługo powinna być recka Cravena, która obecnie się mieli w żarnach korekty:P
 
Craven

czw lip 13, 2006 9:57 am

Potwierdzam, odesłałem poprawioną wersję, mam nadzieje, ze bedzie OK, bo w piątek znikam na 2 tygodnie i chciałbym wcześniej się upewnić, że będzie zamieszczona.

Szkoda że w komentarzach ewentualnie sobie nie powojuję ;)
 
Marius Magnus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: ndz lis 27, 2005 3:05 pm

czw lip 13, 2006 1:15 pm

Zdaje mi się, że wojny nie będzie - po aktywności na forum wnioskuję, że pies z kulawą nogą się podręcznikiem nie interesuje. :(

PS Dziś będę miał "Znany wszechświat" - okazało się, że książka lezy w inowrocławskim Matrasie i czeka na mój portfel :mrgreen:
 
bidzin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 960
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 5:08 pm

czw lip 13, 2006 1:27 pm

Jak to nikt się nie interesuje, ja już czekam od dłuższego czasu na "Znany Wszechświat", no i niedługo będę już go miał (w Empikach nie ma, pozostał Replikator ;) ).
Dobrą plotką (wiadomością?) jest to, że jeszcze w lipcu ma być wydany Podręcznik Gracza, a w następnym Podręcznik Mistrza Gry. Na ile okaże się to prawdą? Pożyjemy, zobaczymy :P .
 
Awatar użytkownika
mergan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pn lis 01, 2004 10:12 am

sob cze 30, 2007 12:28 am

witajcie. tylko czemu tu tak pusto i nic się nie dzieje? ja tu umieram z niecierpliwości. ale chyba będę zmuszony zejść.
może nie odkryłem ameryki, ale na stronie jednego z rysowników crysta widziałem okładkę do podręcznika MG. umarło? :-(
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pt lip 06, 2007 10:52 pm

No więc recenzja Crystalicum: KRPG jest mniej więcej gotowa.
Jutro po pracy postaram się poprawić błędy i przekazać ją odpowiednim czynnikom opiniotwórczym.
Nie, nie wiem kiedy będzie, nie ode mnie to zależy.
 
Awatar użytkownika
mergan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pn lis 01, 2004 10:12 am

pt lip 06, 2007 11:02 pm

no i spoko, przynajmniej może coś się ruszy.
w ogóle przykre, że poza porcialarzami, to nie nikt nic prawie nie wie o polskich RPGach.
np. jak chciałem kupić podstawkę do Crysta i poszedłem do Barda w dużym mieście polskim zaczynającym się na Wr, to pan mi powiedział, że sory, ale to jeszcze nie wyszło. hm :-\
spoko spoko i czekam z niecierpliwością na tę reckę.
pozdroszejset,
m.
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

wt gru 16, 2008 10:15 pm

Ekhm...

Tak, wiem że to forum jest od dawna martwe.
Tak jak i gra.

No ale, kupiłem w promocji w pewnym sklepie internetowym podręcznik mechaniczny i Znany Wszechświat, gramy, jesteśmy po pierwszej sesji, graczom bardzo się podoba mi też całkiem przypadło do gustu...


I mimo przejrzenia wszelkich dostępnych forów nie mogę znaleźć nic o trzech rzeczach:
Devianki
Megana
Terra Nova



Jeśli ktoś pamięta, niech odpowie...
Proszę...?
 
Craven

śr gru 17, 2008 12:41 am

Ktoś grał magiem? Jakieś zgrzyty mechaniki?
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

śr gru 17, 2008 11:26 am

Ktoś poza betatesterami grał w ogóle? Bo ja z braku graczy nie miałem okazji.
 
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

śr gru 17, 2008 12:55 pm

Craven pisze:
Ktoś grał magiem? Jakieś zgrzyty mechaniki?


Nie, maga nie było. Tylko gnom z rękawicą. Którego wymaksowana tarcza zapewnia praktyczną nieśmiertelność dla całej drużyny na kilka rund. W ogóle w drużynie mamy gnoma-fotografa z rękawicą, dwie Ka-Dis (siostry, wojowniczkę i uwodzicielkę) i byłego rycerza zakonu ziemi. Prawdopodobnie dojdzie jeszcze jedna osoba, ale o tym będę mógł napisać najwcześniej jutro.

Podział ról jest taki że uwodzicielka jak ją siłą oderwać od facetów (jest kochliwa) załatwia dla drużyny wszelkie sprawy socjalne i złodziejskie, rycerz walczy i przede wszystkim broni gnoma, wojowniczka Ka-Dis walczy w ofensywie a gnom robi zdjęcia tudzież broni całej drużyny czarem z rękawicy.

Zgrzyty mechaniczne - nie było. Tylko ten czar gnoma jest przewypaśny. Odkryłem też, że gracze którym brakuje chociaż jednej z trzech podstawowych socjalnych umiejętności (oszukiwanie, manipulacja, przekonywanie) muszą uważać jak odgrywać rozmowy, gdyż może im przyjść rzucać tylko jedną kostką.

Za to wszystkie postacie były baardzo barwne i świetnie odgrywane - sma przyjemność prowadzić dla drużyny, kiedy każda postać jest bardzo wyrazista i podoba się samemu graczowi.

Ah, tylko furie były za rzadko. I ten cały nadmetal (wykupywanie zalet w zależności od rozmiaru i to że każdy z graczy koniecznie musi takie coś mieć) jest naciągany.


Na razie (krótka sesja próbna z zupełnie inną drużyną + ostatnia sesja pilotażowa) podobało się zarówno graczom jak i mi.
 
Craven

śr gru 17, 2008 2:17 pm

Brzmi sympatycznie. Co do nadmetalu, to jak ktoś baardzo nie chce to chyba jest wada, która sprawia, że nie masz daru, ale to trochę jak grać w Wampira śmiertelnikiem :-) Jak dla mnie trochę mija się z celem - ta broń powinna być częścią postaci.
W tym temacie - czy ktoś wziął jakiś ciekawy przedmiot z nadmetalu (czytaj - coś innego niż miecz lub rękawica w przypadku gnoma)?
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

śr gru 17, 2008 2:50 pm

Craven pisze:
W tym temacie - czy ktoś wziął jakiś ciekawy przedmiot z nadmetalu (czytaj - coś innego niż miecz lub rękawica w przypadku gnoma)?

Amulet z właściwością Czujny u uwodzicielki. Reszta raczej standard. Poza tym, na razie bronie i zbroje +2/+3 są uznawane przez graczy za lepsze niż ich nadmetalowe odpowiedniki.
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

pt gru 19, 2008 10:21 pm

Gracz, który doszedł gra magiem - dzięwięciomiastowiec, który posługuje się magią Imperium (zostało to fabularnie uzasadnione). Dokładnie magią powietrza.

Magia działa sprawnie i wesoło, na razie bez bugów. Użył czaru tylko raz, spadając z dużej wysokości spowolnił lot używając siły wiatru.

Niedługo napiszę więcej, dziś nie mam już siły...
 
Craven

pt gru 19, 2008 10:23 pm

Git. Ja chętnie poczytam.
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

ndz gru 21, 2008 11:39 am

Ostatnia przygoda miała charakter wprowadzający - rozpoczęło się kilka wątków i gracze mieli dużo czasu na własne zachcianki, a tak naprawdę niewiele się działo.

Akcja sesji toczyła się na jednym z małych światów, takim samowystarczalnym i utrzymującym tylko niewielskie stosunki handlowe. Dokładnie jest to opuszczona po przegranej Lodowych Elfów baza wojskowa, która niedługo po przejściu drugiego frontu ofensywnego (tym reszty ras zjednoczonych pod sztandarem Smoczych Krasnoludów) która została zaludniona w przeważającej ilości ludźmi z 9 miast. Często można spotkać tutaj także Krasnoludy Księżycowe, chociaż jeśli się szuka znajdzie się praktycznie wszystkie rasy.

Na razie graczom udało się odbyć gorącą kąpiel (nie bez kłopotów), zobaczyć co może zrobić bardzo zawistne dziecko, przeżyć interwencję Czerwonej Straży (dobrze wyszkolona jednostka policyjna szkolona w świecie nieopodal), starać się uporać z miejscową legendą (magiczna kłódka o której wszyscy wiedzą ale nikt nie zdołał jeszcze otworzyć) i mało przy tym nie zginąć, podrywać córkę karczmarza - prawie ją uwieść i na skutek zbyt barwnej przeszłości dostać kosza i dowiedzieć się że uratowany niedawno przez drużynę przystojny złodziej znowu jest w opałach, tym razem daleko potężniejszych.

Z ciekawych wydarzeń na sesji - gnom zakończył konflikt ze Strażą pokojowo, zamykając ich w zaklęciu tarczy z rękawicy i dalej poszło dzięki gadce, słowna potyczka gnom kontra Ka-Dis uwodzicielka skończyła się tym że gnom stracił u jedynego jubilera w mieście (zajmującego się też obróbką kryształów) jakikolwiek szacunek do końca swoich dni, była wizyta w słoneczni, wymieniona wyżej Ka-Dis ukradła drogie stroje balowe.

Można jeszcze wspomnieć o przekomicznej scenie jak po konflikcie słownym wkurzona Czerwona Straż dumnie odchodzi gnom zaczyna podskakiwać i na chama chce zrobić im zdjęcie.
A druga Ka-Dis, wojownik, tak pięknie odgrywała swojego milczka że przez całą sesję powiedziała trzy zdania.

Tyle przynajmniej zapamiętałem. Na następnej sesji dalsze siłowanie się z kłódką, poszukiwania mistrza vidów, ratowanie złodzieja i implikowana tym wizyta u lorda tutejszego miasta i jeszcze kilka innych ciekawostek.
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

pn sty 19, 2009 11:07 am

Wczorajsza sesja miała charakter bardzo luźny - powrót po długiej przerwie, brak chwilowo gracza maga. Więcej śmiechu niż akcji.

Ustaliliśmy czym, postać maga zapłaci za nieobecność gracza - zabawiał się w burdelu, gdy podczas zabawy przez przypadek dotknął dłonią laski (:D) i wyjęczał zaklęcie - wyrzuciło go w powietrze przez dach i przez całą naszą sesję lewitował nago dramatycznie próbując opanować czar i spaść. Założyliśmy że uda mu się to na samym początku następnej sesji - cóż to za pech, że następne wydarzenie to egzekucja na środku miasta :)

Dużo humoru trzymało się gnoma, jego wypowiedź po tym jak dowiedział się że mag poszedł do burdelu: "Po co oni w ogóle to robią? Ja nie rozumiem. Męczą się tylko i potem mają takie duże brzuchy."

I wypowiedź rycerza na temat jednej fajnej laski (gnomy gdy chcą mieć dziecko piszą list i dziecko dostają pocztą): "Stary, taka fajna że nawet ty byś chciał z nią list napisać"

Poza tym gracze uciekali przed Czerwoną Gwardią (wszystkim prócz uwodzicielki się udało ale ona wyszła na tym najlepiej - ale osiem efektów w teście przekonywania robi swoje), dowiedzieli się że lokalny mistrz vidów jest umierający i są w trakcie znajdowania lekarstwa, znaleźli (jak sądzą) świetnego gracza vidowego by zagrał w ich imieniu z mistrzem i to mniej więcej, prócz jeszcze wielu żartów sytuacyjnych wszystko.

Na następnej sesji gramy już poważniej - egzekucja, spotkanie z lokalym lordem, pojedynek szachowy, kłódeczka w pokoju i jeszcze kilka rzeczy których nie zdradzę bo coś czuję żę któryś z graczy czyta to forum ;]
 
Craven

pn sty 19, 2009 12:17 pm

Ale egzekucja graczy czy jakiegoś BNa? :P
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

pn sty 19, 2009 1:00 pm

BN'a w którym kochliwa Ka-Dis jest zakochana, i który do tego ostatnio zaczynał odwzajemniać uśmiechy... ];)
 
Awatar użytkownika
Podtxt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt lut 06, 2007 9:26 am

sob sty 24, 2009 11:56 pm

Yahoo! Właśnie skończyliśmy. Przedwcześnie niestety, gdyż późna już pora, bo sama sesja była dobra, bez przedłużeń i trwała w najlepsze. Zrobiliśmy jedną trzecią tego co mieliśmy, reszta za kilka tygodni - sesja dla studentów, ferie dla licealistów.

Tym razem byli wszyscy gracze. Mag bardzo ładnie odegrał swoją karę i przyjął ją z pokorą - wyszło o wiele lepiej niżbym miał mu odebrać cały majątek (co i tak prawie zrobiłem - 100 monet za dziurę w dachu i 40 przekupienie Czerwonej Gwardii za latanie prawie nago po mieście).

Poza tym, całą sesję zajęła scena egzekucji przyjaciela drużyny i przygotowania do niej. Ka-Dis złodziejka dzięki urokowi osobistemu odwiedziła lochy i kwaterę Czerwonej Straży, gdzie przetrzymywany był więzień przed egzekucją, ale nic nie udało jej się osiągnąć. Gracze poznali w końcu lorda i przekonali się jego brutalnych zamiłowaniach i specyficznym charakterze, zobaczyli na ile stać jego strażnika i ostatecznie uratowali więźnia. Powołali się na prawo, że jeśli 3 razy zdarzy się cud (i lord będzie miał dobry humor) skazany jest puszczany wolno. Pierwszy cud zagwarantował trik Atak na Odległość Ka-Dis wojowniczki którym wybiła miecz katu z ręki, a drugi i trzeci gnom - raz wyczarował tarczę dookoła ręki skazańca (na skutek interwencji rycerza który chciał mu pomóc oprócz ścięcia miał mieć najpierw obcięte ręce) a dwa wyczarował małą tarczę w takim miejscu, że zapadnia nie dała rady się otworzyć. Co prawda lord doskonale zdaje sobie sprawę z tego kto to i jak to zrobił (właśnie dlatego zaproszenie całej drużyny do pałacu) ale trzy "cudy" były i wiezień wolny. W ramach wynagrodzenia z rozkazu lorda powieszony został Czerwony Strażnik który opiekował się całą egzekucją (chciałem stworzyć rozpaczliwą scenę, ale gracze okazali się nieczuli na cierpienie osób trzecich ;p).

Wszyscy orzekli że było fajnie mimo że krótko, a akmpania w końcu ruszyła pełną parą.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

sob cze 27, 2009 12:14 am

Dlaczego Crystalicum padło? Nie pytam złośliwie, nie chodzi mi też o prostą odpowiedź: 'rynek zdecydował'. Ciekawi mnie czemu. Wygrzebałem sobie podręcznik (kupiłem, bo zawsze kupuje polskie systemy), przejrzałem i cholera to daję rade. Fajna konwencja, kilka niezłych pomysłów, spoko. Potencjał był. Wydaje mi się, że tragicznym pomysłem było wydawanie opisu świata jako jakąś formę powieści (podobno knotowatej, nie wiem, nie czytałem). Purenonsens niestety. Czy to aby nie był kluczowy błąd?
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

sob cze 27, 2009 11:53 am

Kluczowym błędem było zrobienie hype'a na dwa lata przed wydaniem czegokolwiek, a potem puszczenie podrecznika od tak, bez szumu i w malej ilości egzemplarzy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości