Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

Witajcie w Znanym Wszechświecie

pn lis 22, 2004 8:55 pm

Witam na forum dotyczącym powstającej dopiero gry Crystalicum. Można na nim zadawać pytania dotyczące tego właśnie eRPeGa oraz dyskutować na jego temat. Jeżeli jednak nie wiecie o nim nic to oto odpowiednie artykuły, które pomogą Wam zorientować się "czym to się je":

Wstęp do Crystalicum

O Elfach słów kilka

Rzecz o Krasnoludach

Notka o Astończykach

Opis Gnomów

W przeciągu kolejnych tygodni pojawiać się będą kolejne artykuły dotyczące świata gry Crystalicum.

EDIT:
Dodałem art o Astończykach i Gnomach
Ostatnio zmieniony czw gru 23, 2004 3:26 pm przez neishin, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Tarkis
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 307
Rejestracja: czw kwie 08, 2004 3:54 pm

pn lis 22, 2004 9:03 pm

Przyznam szczeze, ze juz nie moge sie doczekac na gre. Zarowno prelekcje jak i betatesty tak mnie nakrecily na ta gre, ze z niecierpliwoscia oczekuje gwiazdki (miejmy nadzieje, ze system rzeczywiscie wyjdzie przed Bozym Narodzeniem).
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

pn lis 22, 2004 9:41 pm

Mnie ciekawi jak się sprawdzi podział podręcznika głównego na trzy częsci (album, gracz, MG) - jaki będzie poziom wydania (edytorski, papier, graficzny itd.). Mam tylko jedną wątpliwość czy nie jest to aby troszczeczkę wyciąganie sporej ilości kasy z kieszeni potencjalnego nabywcy. Do czego zmierzam? Ano do tego, że w każdym podręczniku np. będzie bardzo mało informacji, które dopiero po zakupie trzech staną się spójne i kompletne. Czas pokaże.

Jeszcze jedno pytanko. Czy wszystkie trzy podręczniki wychodzą w jednym terminie?

Pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

wt lis 23, 2004 7:55 am

Piękny poranek, śnieg topnieje, kawka zaczyna krążyć w żyłach... Można brać się za odpowiadanie.

Poziom wydania: kolorowy album będzie miał format a4 pełne, kolorową oprawę, kredowy papier o gramaturze co najmniej 80, szycie i jakieś 200-220 stron (dokładnią ich liczbę podamy, jak skończymy skład). W środku znajdzie się około 200 ilustracji barwnych. Czy to wystarczy?

Jeśli chodzi o Przewodnik Gracza i Podręcznik Mistrza Gry, obydwa będą w formacie zeszytu komiksowego i liczyć będą prawdopodobnie 160-200 stron. Będą miały miękką oprawę, na temat jakości papieru na razie się nie wypowiem, ponieważ wciąż trwają prace nad tekstem i ilustracjami, więc nie przeszliśmy jeszcze do dalszego etapu produkcji. Wiem za to na pewno, że do podręcznika gracza dołożona bedzie darmowa broszura zawierająca konwersję d20.

Ceny podamy, kiedy będą nam wiadome. Ale komplet trzech pozycji nie powinien przekraczać 150 złotych.

Podręczniki ukażą się partiami, poczynając od albumu. Jesteśmy małym wydawnictwem i nie możemy pozwolić sobie na jednoczesną ich publikację. Za duży koszt.

Co do układu treści, zdecydowaliśmy się na tego rodzaju podział, żeby nikt nie musiał kupować nic zbędnego - to znaczy, by gracze nie byli obciążeni materiałami potrzebnymi tylko prowadzacemu. Album zaś to nieco inna para kaloszy - jak wiecie, linia "Crystalicum" zawierać będzie różne kategorie produktów, nie tylko grę fabularną, a my nie chcemy wymuszać na nikim kupowania rolpleja, żeby dowiedzieć się więcej o świecie. Poaz tym, lubimy ładne książki, a album będzie bardzo ładny, co mówię znając 90% ilustracji.

I ostatnia sprawa - "wyciąganie pieniędzy z kieszeni klienta". Wydajemy gry, które nie są przecież artykułem pierwszej potrzeby, a więc można przeżyć bez kupowania ich. I jak wszyscy, którzy coś sprzedają liczymy na to, że jak największa liczba klientów wyłóży na to swoje pieniądze, zapewniając nam zysk. Tak właśnie działa drapieżny świat wydawnictw.

Rozumiem jednak zwykle, że z "wyciąganiem pieniędzy" ma się do czynienia wówczas, gdy wciska się produkt bylejaki, zrobiony niskim nakładem sił i środków, po zawyżonej cenie. "Crystalicum" z pewnością bylejakie nie będzie. Poświęciliśmy mu bardzo dużo pracy, zagoniliśmy do roboty sztab ludzi, postaraliśmy się opracować je tak dokładnie i grywalnie, jak tylko umiemy - o tym, na ile rzecz nam się udała, zdecydujecie sami. Ale z pewnością nie może tu być mowy o "wyciąganiu pieniędzy". Nie oferujemy wam w zamian zdefektowanego czy wykonanego pospiesznie i bylejak produktu, tylko pełnowartościową grę.

I oczywiście, mogliśmy zapewne zmieścić wszystko w jednym grubym tomie z niewielką czcionką i bez ilustracji. Ale "Crystalicum" ma oddziaływać również w wartwie wizualnej (to raz), poza tym kochamy piękne książki i wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś wydaje tyle na podręczniki, powinien znajdować przyjemność w obcowaniu z nimi.

serdecznie pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt lis 23, 2004 12:42 pm

Majkosz pisze:
Piękny poranek, śnieg topnieje,...

Winter is coming ;)

Poziom wydania: kolorowy album będzie miał format a4 pełne, kolorową oprawę, kredowy papier o gramaturze co najmniej 80, szycie i jakieś 200-220 stron (dokładnią ich liczbę podamy, jak skończymy skład). W środku znajdzie się około 200 ilustracji barwnych. Czy to wystarczy?

Czy będą mapy, plany (budynków, statków)? Jakieś ładne przekroje czy tylko ilustracje takie jak pokazywaliście na spotkaniach (był tam jeden przekrój).
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

wt lis 23, 2004 1:39 pm

Szept pisze:
Winter is coming ;)


Hear me roar.

Czy będą mapy, plany (budynków, statków)? Jakieś ładne przekroje czy tylko ilustracje takie jak pokazywaliście na spotkaniach (był tam jeden przekrój).


Będą na pewno przekroje i plany budynków oraz rzuty miast. Co do statków, pracujemy nad tym, ale w obecnej chwili nasz Projektant Statków zajęty jest jakimś banalnym kontenerowcem dla Stoczni Szczecińskiej.

Ale znasz mnie, Szepcie - uwielbiam ładne plany i przekroje, więc będę się o nie starał. Koniec końców w jakimś celu zatrudniamy architekta.
 
Awatar użytkownika
Tarkis
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 307
Rejestracja: czw kwie 08, 2004 3:54 pm

wt lis 23, 2004 3:05 pm

A co do samegow ydania- wszystkie podrecnziki beda szyte? Bo ciezko cieszyc sie piekna ksiazka, gdy nie mozna jej otworzyc, z obawy iz rozpadnie sie w rekach :-)
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

wt lis 23, 2004 3:47 pm

Wybaczcie mały off-topic, ale nie mogłem się powstrzymać.
Mała parafraza...

'Last days of Autumn'.

No, to trochę się przyczyniłem :razz: do rozruszania działu gry, która zapowiada się niezwykle ciekawie - również w warstwie 'otoczenia produktu głównego'. Ściskajmy kciuki, by jak najwięcej z projektów wypaliło, bo to naprawdę może być nowa jakość.

Pozdrawiam serdecznie
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

wt lis 23, 2004 5:00 pm

Majkosz pisze:
Rozumiem jednak zwykle, że z "wyciąganiem pieniędzy" ma się do czynienia wówczas, gdy wciska się produkt bylejaki, zrobiony niskim nakładem sił i środków, po zawyżonej cenie.


Dokładnie tak samo i ja to rozumiem. No offence Majkosz z mojej strony i mam nadzieję, że wszystko się uda. :razz:

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Pozdrawiam i czekam na album.
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt lis 23, 2004 5:48 pm

Majkosz pisze:
Szept pisze:
Winter is coming ;)


Hear me roar.


Właśnie w połowie 2 tomu jestem :)
Karzeł ma najlepsze teksty :mrgreen:

A właściwe pytanie jest takie.
Czy wśród produktów związanych z Crystalicum bedzie kalendarz? Taki z Ładnymi ilustracjami :)
 
Awatar użytkownika
Bagheera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 403
Rejestracja: czw gru 04, 2003 5:25 pm

czw lis 25, 2004 2:29 pm

Szept, Szept, lepiej od razu powiedz, że chcesz rozkładówkę z ładnymi Astonkami, zamiast nam mydlić oczy kalendarzem :P

A tak serio - dobrze zrobiony kalendarz - rzecz ładna i (chyba) niedroga. Nie znam sie na tym, dobry papier powinien być i kolorowe ilustracje, ale format w sumie nie musi być gigantyczny.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

czw lis 25, 2004 4:14 pm

Hm, to nie jest zły pomysł, format przeciętnego kalendarza Greenpeace'u jest świetny. Mam taki, mogę przekazać w celu oglądowym:>
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

pt lis 26, 2004 12:19 pm

neishin pisze:
Hm, to nie jest zły pomysł,


Oczywiście że nie. W końcu to mój pomysł ;))))

PS
E tam Astonki, a co mi po rozkłądówce z kotem ;P
 
Awatar użytkownika
Ion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lis 25, 2004 7:40 pm

sob mar 12, 2005 11:08 pm

E tam Astonki, a co mi po rozkładówce z kotem


Jedno imię: Raija bint Abbas al-Sinni. Pewnie wyjdę na zboczonego, ale rozkładówka z nią może być :P

Eh, już mam w wyobraźni te kosmiczne bitwy(jak w Innych Pieśniach). Nic tylko czekać i szykować kasę.
 
Awatar użytkownika
Fenran
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr paź 13, 2004 7:46 pm

ndz mar 13, 2005 1:38 pm

Ion pisze:
Pewnie wyjdę na zboczonego, ale rozkładówka z nią może być


Zoofilia? ;P

Co tam kalendarz, rozkładówka powinna znaleźć się w podręczniku gracza (no, może w wersji deluxe... nie dla wszystkich dostępnej :>), chociaż zamiast astonek mógłaby się znaleźć jakaś ładna panna z dziewięciu miast... ekhem... może lepiej ja już się zamknę :).
 
Awatar użytkownika
Ion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lis 25, 2004 7:40 pm

pn mar 14, 2005 5:39 pm

Hehe...

rozkładówka powinna znaleźć się w podręczniku gracza


Hmm, zasłonka gracza?(bo taki obrazek u mistrza gry za bardzo rozproszy graczy)

Takie pytanie odnośnie ubrań i replik ze świata. Ktoś (Majkosz?) napisał, ze zajmuje się tym zaprzyjaźniona firma. Czy ta firma ma swoją stronę, na której znajdują się jej dotychczasowe wyroby?
 
Awatar użytkownika
Bagheera
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 403
Rejestracja: czw gru 04, 2003 5:25 pm

czw mar 17, 2005 9:48 am

Owszem, rzeczona zaprzyjaźniona firma to krakowska Galeria Rycerska.
Adres ich strony to http://www.knights-shop.com
Znajdziesz tam zdjęcia dotychczasowych wyrobów, ale niestety informacji o produktach Crystalicum jak dotąd nie zamieścili.
Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Dark Star
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 192
Rejestracja: pt mar 25, 2005 8:54 pm

Wiele pytań

pt mar 25, 2005 9:26 pm

Pewnie wyjde na kompletnego lajka, ale pewnie z Waszej perspektyty nim jestem bo gram dopiero 8 miesięcy tylko w D&D. Za to w jRPG gram od paru lat i pisze różne artykuły o nich. Wracając do tematu to mam pare pytań co do systemu(ponómeruje żeby było łatwiej odpowiadać):
1) Czy skoro Album kosztowac będzie 79,99 (w Rebelu tak napisali :razz: ) to moge mieć nadzieje, że podręcznik gracza i mistrza będą kosztowac mniejwięcej 35-40 złotych??
2) Dlaczego gdy chce się uzyskać efekt, który narzuca mi Mistrz Gry to musze uzyskac wartość mniejszą od Cechy. Czym jest ta Cecha i dlaczego tak to jest skonstruowane.
3) Czy planowane są jakieś dodatki do gry Crystalicum?? A może gadżety?? Jeśli tak to ja pisze się na pewno na kubek :D
4) Jak duża będzie mapa dodana do Albumu i co będzie obejmować??
5) Kiedy przypuszczalnie ukażą się pozostałe podręczniki??
Narazie to koniec ale obiecuje dokładke. Bardzo ciesze się na ten system i nie moge się doczekac kiedy dostane w ręce Album. Postanowiłem go sobie kupić i zrobie to prawdopodobnie w tym tygodniu.
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

sob mar 26, 2005 12:45 am

1. o ile sie nie myle - mozesz miec taka nadzieje:>
2. jest to tak skonstuowane, bo tak wlasnie jest skostruowane. tak jest zbudowana mechanika. a cechy to Cialo, umysl, duch i szczescie. Takie Dedekowe Sila, roztropnosc (:P) i tego typu.
3. oczywscie, ze sa planowane dodatki. polecam pierwszy artykul z Dziennika.
4. kurcze, nie znam rozmiaru, ale moge powiedziec, ze wyglada zajefajnie. juz widzialem jej projekt po prostu, a obejmowac bedzie glowne swiaty z wolnym miejscem na nowe (o co chodzi - o tym opowiemy wkrotce)
5. hm, niesprecyzowanie? zapytam.
 
Awatar użytkownika
Dark Star
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 192
Rejestracja: pt mar 25, 2005 8:54 pm

Odpowiedzi

sob mar 26, 2005 9:01 am

1,3,4 JUPI!!!!
Dzięki za informacje. Już nie moge się doczekać gdy Album trafi w me ręce. Mam do tego jeszcze jedno pytanie (znowu :razz: ) - jak to jest mozliwe, że w 200-220 stronach chcecie zamieścić informacje o świecie tak rozległym, fascynującym i o takim potęcjale?? Czy potem np. do każdej rasy, narodu, czy planety beda wydawane dodatki?? A może jakiś dodatek o podróżach?? Przeciez tego może być mnóstwo!!!!!! Jak sobie z tym poradzicie?? A może te dodatki to będą książki z serii Crystalicum, przygodowe jak Forgotem Realms, a w nich zawartek podpowiedzi dla graczy i mistrzów??
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

sob mar 26, 2005 11:13 am

Oczywiscie, ze wydawnictwo planuje ciag dodatkow, tzw. nationbookow, po jednym dla kazdej rasy. Oprocz tego pewnie pojawi sie standard - wiecej czarow, wiecej trikow, wiecej bestii itp.
 
Craven

śr paź 26, 2005 4:28 pm

neishin pisze:
Oprocz tego pewnie pojawi sie standard - wiecej czarow, wiecej trikow, wiecej bestii itp.


A nad tym pewno i na stronce popracujemy również, co Neishinku?
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

śr paź 26, 2005 11:28 pm

No ba, Cravenku, to oczywiste. Są to najbardziej potrzebne graczom rzeczy, które pozwalają bardziej personalizowac postać.... i mieć więcej kości na obrażenia;>
Poza tym będa na stronie nowe światy (które postaramy sie umieścić na oficjalnej mapie Znanego Wszechświata dzieki współpracy z WF) oraz przygody. Wszystko to po starcie RPGa.
 
Craven

czw paź 27, 2005 7:31 am

Oj tak. Światy koniecznie, bo troszkę skromna jest mapa znanego Wszechświata zaopatrzona w jedynie kluczowe pl... światy :-)
 
Awatar użytkownika
muten
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: pt sie 05, 2005 11:48 pm

śr lis 02, 2005 10:36 am

Powoli ale sukcesywnie nasz światek crystalicum się poszerza... :)
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

śr maja 24, 2006 5:25 pm

Bredzisz:> Oczywiście, że prawda fizyki obowiązują, tylko wybiórczo - jest grawitacja światów? Jest.
 
Craven

śr maja 24, 2006 6:45 pm

...A kiedy bedzie? :D
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

śr maja 24, 2006 8:04 pm

Nigdzie nie jest także napisane, że sie nie rozszerza:> A co nie jest zabronione jest dozwolone... czy jakoś tak:P
 
Awatar użytkownika
Rege
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: pn sty 26, 2004 11:36 pm

ndz maja 28, 2006 12:05 am

Arioch pisze:
Nigdzie nie jest także napisane, że sie nie rozszerza:> A co nie jest zabronione jest dozwolone... czy jakoś tak:P
Tere-fere :P Jak chcesz poszerzać coś, co i tak już składa się z potencjalnie nieskończonej liczby światów? ;)


No... bierzesz pompkę i dmuchasz :P
 
Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1856
Rejestracja: pn mar 17, 2003 11:56 pm

ndz maja 28, 2006 7:16 pm

Chwila! Jeżeli Wszechświat się nie rozszerza to ilość powietrza W DANYM MOMENCIE jest skończona!

Koniec offtopicu, kolejne posty bez sensu będą cięte.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość