Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Vindreal
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 31, 2008 7:21 pm

sob lis 29, 2008 7:31 pm

Nie zapominaj o Mrocznym Piskaczu!

A tak bardziej w temacie, mam jedno pytanie: czy Żywy Mur to wymysł Kelemvora, czy istniał już wcześniej?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob lis 29, 2008 9:42 pm

Żywy Mur istniał od początku istnienia Miasta Umarłych, powstał już zapewne za czasów Jergala. Zasługą Kelemvora w przypadku tej "budowli" jest pewne ucywilizowanie zasad na jakich można tam trafić. Poza tym, w przeciwieństwie do Myrkula i Cyrika, nie stosuje on oszustw mających na celu ściągnięcie tu dodatkowych dusz.
 
Cień Śmierci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 10, 2009 8:56 am

sob sty 10, 2009 9:18 am

Ja jednak uważam że orkus jest bogiem nieumarłych jestem dopiero początkujący ale ta postać łączy demonistyczne szaleństwo z magią śmierci... niestety w forgotten realms nie ma zbyt wielu jego wyznawców a cóż mówiąc o kultach nieliczne osoby wyznają ale i tak są potępiane, jeśli pisze źle to proszę mnie poprawić :spoko:

What you kill is your, remember death is begging of power
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pn sty 26, 2009 11:47 am

Cień Śmierci pisze:
Ja jednak uważam że orkus jest bogiem nieumarłych jestem dopiero początkujący ale ta postać łączy demonistyczne szaleństwo z magią śmierci...


Mała poprawka Orkus nie ma statusu boga, jest demonicznym księciem o wielkiej mocy ale wciąż nie jest bogiem. Co więcej po jego śmierci rządzonym przez niego poziomem otchłani zaopiekowała się Kiaransalee - drowia bogini nieśmierci i nekromancji - która próbuje wymazać wszelkie informacje i pozostałości po nim. Niedawno Orkus powstał z martwych i niewiadomo co spróbuje zrobić w sprawie Kiaransalee. Na temat samego Orkusa przed swoim zgonem dysponował on potężnym artefaktem który umożliwiał mu zabicie każdej istoty (nawet boga) w sposób ostateczny i uniemożliwiający wszelkie sposoby przywrócenia do życia, ale teraz niewiadomo czy dalej jest w jego posiadaniu...
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

pn sty 26, 2009 1:35 pm

shakh pisze:
Mała poprawka Orkus nie ma statusu boga, jest demonicznym księciem o wielkiej mocy ale wciąż nie jest bogiem.

Nie byłbym do końca tego pewien. W Wyznaniach i Panteonach miał status pomniejszego boga. Fakt, to był podręcznik do 3.0, jednak w Libris Mortis (3.5) Orkus również figuruje jako lesser god.

Ps. Zresztą i tak Kiaransalee przestała istnieć.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pn sty 26, 2009 1:42 pm

Vitriol Plugawiciel pisze:
Ps. Zresztą i tak Kiaransalee przestała istnieć.


A mógłbyś przybliżyć nieco (albo bardziej) okoliczności jej "dezintegracji"??
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

pn sty 26, 2009 3:06 pm

http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/Kiaransalee

Jej zniknięcie naprawdę było epickie.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pn sty 26, 2009 4:29 pm

Vitriol Plugawiciel pisze:
W Wyznaniach i Panteonach miał status pomniejszego boga. Fakt, to był podręcznik do 3.0, jednak w Libris Mortis (3.5) Orkus również figuruje jako lesser god.


Ty masz te podręczniki, czy ktoś Ci tak nazmyślał?
W Wyznaniach i Panteonach Orkus w ogóle się nie pojawia, z kolei w Libris Mortis jest opisany, zresztą słusznie jako Demon Lord.
Pełna rozpiska Orkusa w BoVD (3.0), a do 3.5 w którymś FF, nie mam teraz czasu szukać.

A mógłbyś przybliżyć nieco (albo bardziej) okoliczności jej "dezintegracji"??


shakh wałkowaliśmy przecież ten temat w Najnowszej Historii Faerunu, ma tym forum i z tego co pamiętam też dopytywałeś się o szczegóły, staraj się zapamiętywać o co pytasz.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

pn sty 26, 2009 4:38 pm

Verdes pisze:
Ty masz te podręczniki, czy ktoś Ci tak nazmyślał?
W Wyznaniach i Panteonach Orkus w ogóle się nie pojawia, z kolei w Libris Mortis jest opisany, zresztą słusznie jako Demon Lord

Wyznania i Panteony, strona 221. Tam jest tabelka z bóstwami potworów. Orkus też tam jest.

http://www.crystalkeep.com/d20/rules/Dn ... eities.pdf

Tu też można się natknąć na Orkusa. Co ciekawe jako jedyny wśród demonów ma boską rangę.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pn sty 26, 2009 9:58 pm

Wyznania i Panteony, strona 221. Tam jest tabelka z bóstwami potworów. Orkus też tam jest.


Czyli jakiś niekompetentny głupek to pisał, bo jest tam tez kilku innych władców demonów, którzy również nie mają boskiej rangi.

Traktowałbym to jedynie jako listę istot która jest wyznawana przez potwory, bo zarówno w 3 ed., 3.5 ed. są ich oficjalne rozpiski i w obu Orkus jest zaledwie Demon Lordem.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pn sty 26, 2009 10:16 pm

Verdes pisze:
Wyznania i Panteony, strona 221. Tam jest tabelka z bóstwami potworów. Orkus też tam jest.


Czyli jakiś niekompetentny głupek to pisał, bo jest tam tez kilku innych władców demonów, którzy również nie mają boskiej rangi.

Traktowałbym to jedynie jako listę istot która jest wyznawana przez potwory, bo zarówno w 3 ed., 3.5 ed. są ich oficjalne rozpiski i w obu Orkus jest zaledwie Demon Lordem.


zgadzam się całkowicie sa tam przynajmniej trzy pomyłki. Konkretnie demoniczni książeta wyznawane przez niehumanoidalne rasy. W ksiedze plugawego mroku jest to chociażby wyraźnie opisane, a takze w opisach niektórych ras.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

wt sty 27, 2009 10:58 am

shakh pisze:
zgadzam się całkowicie sa tam przynajmniej trzy pomyłki. Konkretnie demoniczni książeta wyznawane przez niehumanoidalne rasy. W ksiedze plugawego mroku jest to chociażby wyraźnie opisane, a takze w opisach niektórych ras.

Nie rozumiem po co wprowadzają do podręczników takie błędy ?

Bądź co bądź Orkus jest najbardziej zainteresowany Faerunem i najchętniej czczonym wśród demonicznych lordów (szczególnie w Vaasie, gdzie jest jednym z dwóch ulubionych bóstw mieszkańców).
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

wt sty 27, 2009 3:29 pm

Vitriol Plugawiciel pisze:
Bądź co bądź Orkus jest najbardziej zainteresowany Faerunem i najchętniej czczonym wśród demonicznych lordów (szczególnie w Vaasie, gdzie jest jednym z dwóch ulubionych bóstw mieszkańców).


Najchętniej czczonym? Raczej nie. Ja osobiście z demonicznych władców stawiałbym na Yeenoghu, bo jego wyznają prawie wszystkie gnolle w krainach, a ich jest łącznie znacznie więcej niż wszystkich mieszkańców Vaasy.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

wt sty 27, 2009 3:58 pm

Verdes pisze:
Najchętniej czczonym? Raczej nie. Ja osobiście z demonicznych władców stawiałbym na Yeenoghu

Gdy pisałem posta miałem na myśli to, że Orkus ma bardziej zróżnicowanych wyznawców ( ludzie, ogry, demony i inne pokraki) a Yeenoghu czczą tylko gnolle. Nawet nie wiem czy ich liczba nie przebija gnolli (bo na pewno Orcus jest czczony nie tylko w Vaasie ).
 
Cień Śmierci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 10, 2009 8:56 am

wt mar 03, 2009 2:07 pm

Otóż to oprócz Vaasy gdzie mogą być świątynie orkusa w FR?
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt mar 03, 2009 3:06 pm

Chociażby w Rashemenie, gdzie znaleźć możne wiele pomniejszych kultów demonicznych książąt. I dla przykładu jedna z największych grasujących tam grup przestępczych terroryzująca stepy nieopodal Gór Firward, Klan Ragnora to wierni wyznawcy Orkuca którym przewodzi kapłan Gha-Tur. Ci mili rabusie ;-) większość osób które pojmają składają w ofierze Orkusowi w niewielkiej kaplicy (a może świątyni) gdzieś u podnóża ww gór.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

wt mar 03, 2009 3:46 pm

Orkus był również czczony w Narfell. Kilku z nenthyarchów było jego pół-czarcimi dziećmi.
 
Cień Śmierci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 10, 2009 8:56 am

czw mar 26, 2009 9:00 am

pół czarcimi? okropne a co z jego nieumarłymi wyznawcami przecież wiem tylko że jego wasalami jest szalona wampirzyca i lisz
 
Katar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt sie 13, 2010 6:00 pm

W³adca Nieumar³ych w FR

pt sie 13, 2010 6:16 pm

Witam, interesują mnie wszelkie informacje o Myrkulu (głównie dogmat, sposoby w jaki zachowywali sie jego kapłani i jego sposoby zarządzania domeną śmierci oraz miejsce występowania tej religii) oraz Kelemvorze (najlepiej wykraczające poza Wyznania i Panteony) i ogólnie domenie śmierci jak była ona zarządzana przez Myrkula a później przez Cyrica aż do Kelemvora.

Pozdrawiam :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość