Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Wojna secesyjna

sob kwie 07, 2012 2:30 pm

Chciałbym wiedzieć, dlaczego wojna secesyjna ciągnie się te kilkanaście lat. Co ją napędza? Te cztery lata prawdziwej wojny, niebiescy z szarymi głównie się tłukli z powodu niewolnictwa, jak to rzecze nasza historia. Skoro w Deadlandsach niewolnictwo zniesiono, to o co oni się teraz tak długo biją? Potrzebuję tylko stron (i nazw dodatków, jeśli chodzi o starą edycję), bo niestety Reloaded mam tylko w PDFie (co mam nadzieję, że po świętach ulegnie zmianie) tak samo, jak podręczniki ze starej edycji.
Jeśli można problem przedstawić w telegraficznym skrócie, to poproszę. :wink:
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Wojna secesyjna

sob kwie 07, 2012 2:57 pm

Machnacje mścicieli
i w efekcie wojna doprowadzi do zagłady świata
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Wojna secesyjna

sob kwie 07, 2012 3:04 pm

Te cztery lata prawdziwej wojny, niebiescy z szarymi głównie się tłukli z powodu niewolnictwa, jak to rzecze nasza historia.

Bzdura. Wystarczy popatrzeć na to, co się działo wśród żołnierzy i znacznej części mieszkańców Północy po proklamacji emancypacji. Emancypacja była potrzebna, bo byli potrzebni żołnierze których strata nie będzie wywoływać takiego szoku + chodziło o pokazanie tej walki jako Dobro vs Zło na arenie międzynarodowej i stworzenie sytuacji, w której poparcie Południa przez Francję lub Anglię byłoby postrzegane jako barbarzyńskie.
Zdaje się, że Shelby Foote przytoczył cudną anegdotkę a propos tego, czemu walczyła większość (nieposiadająca niewolników) Południowców - jeniec kofederacki spytany przez żołnierzy Unii czemu walczy miał odpowiedzieć "Bo tu przyszliście".

Abraham Lincoln pisze:
If I could save the Union without freeing any slave I would do it, and if I could save it by freeing all the slaves I would do it; and if I could save it by freeing some and leaving others alone I would also do that.

Skoro w Deadlandsach niewolnictwo zniesiono, to o co oni się teraz tak długo biją?


O to, o co chodziło tak naprawdę - prawo do wystąpienia z Unii i życia po swojemu (dla Południa) lub też o przywrócenie jedności narodu i państwa(dla Północy) - prywatnie dodam, że mnie oba punkty widzenia przekonują, a to raczej nieczęste w wypadku historycznych konfliktów ;). Oczywiście, były środowiska anty-niewolnicze, ale ich głos był postrzegany często jako niebezpieczny, choć na pewno część osób postrzegała wojnę z Południem jako sposób na skończenie niewolnictwa. Jednak nie wiem, czy odważyłbym się nazwać do głównym, a na pewno nie odważyłbym się nazwać tego jedynym powodem wojny.

A biją się długo, bo, jeśli pamiętam, duże bitwy podowowały powstawanie z grobów wielu poległych, w związku z tym taka Overland Campaign z jej niszczącym dla potencjału Południa skutkiem była po prostu niemożliwa.
Ostatnio zmieniony sob kwie 07, 2012 3:16 pm przez Malaggar, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Wojna secesyjna

sob kwie 07, 2012 3:47 pm

Malaggar, 5+ za znajomość Historii :P ;)

Jak już napisano, wojna toczyła się o Centralizację. Północ chcę większej władzy centralnej (Waszyngtonu), podczas gdy południe chcę zachować swą suwerenności. De-facto USA, to wiele krajów(stanów) zrzeszonych w jedną Unię (United States of America)

Z tego co pamiętam czarni walczyli po obu stronach, z czego o dziwo jako lepszych żołnierzy uznawano południowych czarnych. Plus co do aktu emancypacji niewolników, jeśli mnie pamięć nie zawodzi dawała ona wolność niewolnikom jedynie z stanów południowych.

Zresztą sama nazwa wyraźnie mówi o co się tłukli. To była wojna SECESYJNA
http://pl.wikipedia.org/wiki/Secesja_%28politologia%29
Secesja – odłączenie się, zerwanie z czymś, wyodrębnienie się nowego państwa bez upadku dotychczasowego.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Wojna secesyjna

sob kwie 07, 2012 3:53 pm

Na Południu czarni generalnie nie walczyli (poza pewnymi wyjątkami), ale pracowali m.in w szpitalach wojskowych jako pracze, sprzątacze itp i dostawali za to normalną wypłatę.

Co do nazwy - http://en.wikipedia.org/wiki/Naming_the ... _Civil_War

Pamiętajmy też, że Południowców nazywano Secesh (McClellan lubił to określenie i często w jego listach ono występuje).

Plus co do aktu emancypacji niewolników, jeśli mnie pamięć nie zawodzi dawała ona wolność niewolnikom jedynie z stanów południowych

I zdaje się zbiegom z Południa którzy znaleźli się na Północy.
Pamiętajmy o reakcji Lincolna na lokalne proklamacje ogłaszane przez generałów Unii - była wręcz alergiczna.
Do tego w samej Unii były stany w których niewolnictwo istniało - chociażby Maryland, na którego wsparcie liczył Lee w 1862 roku (W dowód uznania dla tego stanu i chcąc stworzyć pozytywny PR miał kazać żołnierzom śpiewać Maryland, my Maryland w czasie marszu.)
Ostatnio zmieniony sob kwie 07, 2012 3:57 pm przez Malaggar, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości