Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

[d20] Wrażliwość na Moc

pn gru 16, 2002 7:58 pm

Wrażliwość na Moc jest w 3 edycji SW feat'em (atutem). Teoretycznie każdy może go dobrać w odpowiedniej chwili (zazwyczaj gdy przechodzi na kolejny poziom i dostaje możliwość wyboru kolejnego atutu.) Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby móc dobrać sobie ten atut w dowolnym momencie? Z filmów wynika, że ci co są wyczuleni na Moc są naprawdę rzadkością i rodzą się z tym darem. Gdyby było inaczej, wtedy praktycznie każdy mógłby przejść trening Jedi, bo mógłby się nauczyć Wrażliwości na Moc.(na system: "wykupi" ten atut).
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn gru 16, 2002 9:05 pm

Moim zdaniem powinna byæ mo¿liwo¶æ nabycia tego atutu maksymalnie tylko w dwóch przypadkach: <br />1. Gdy tworzy siê postaæ i zak³ada siê, ¿e jest ona wra¿liwa na Moc od urodzenia. <br />2. Nabycia tej zdolno¶ci w mistyczny (na przyk³ad mroczne moce Sithów) lub "mechaniczny" sposób (na przyk³ad u¿ycie kryszta³ów jak w Jedi Knight II: Jedi Outcast).
 
Xaverri de Lioncourt
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: pt lis 22, 2002 8:53 pm

pn gru 16, 2002 9:12 pm

Nie wiem, raczej nie jestem za tym, gdyz potem ka¿dy móg³by byæ Jedi, a to chyba nie jest "zabawa" dla wszystkich. Zgadzam siê z Darklordem, ¿e mo¿e w dwóch przypadkach, ale ja jednak jestem bardziej za tym pierwszym. Urodzenie siê z wra¿liwo¶ci± na Moc to dar, nie ka¿dy powinien go posiadaæ. Ale skoro teoretycznie mo¿na go sobie wyæwiczyæ...a¿ siê boje ile "niby" Jedi siê pojawi
 
Anonim_1

pn gru 16, 2002 10:53 pm

A ja jestem przeciwny "blokowaniu" wyboru featu w momencie przejścia na dowolny poziom. Przynajmniej podczas sesji, których akcja toczy się w czasach starej trylogii oraz w erze akademii Luke'a na Yavin. <br />Leia nie miała pojęcia, że może być jedi, jednak talent posiadała. Podobnie wielu innych bohaterów. Z punktu widzenia mechaniki taka sytuacja może zaistnieć właśnie w ten sposób, poprzez wybranie feata na wyższym niż 1 poziomie.
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pn gru 16, 2002 11:04 pm

Leia tak samo jak Luke i Anakin urodziła się z tym darem, choć nie zdawała sobie z tego sprawy. Dialog z "Powrotu Jedi": <br />Leia:"Ty masz Moc, której ja nigdy nie zrozumiem i nie będe miała" <br />Luke:"Mylisz się. Ty także ją posiadasz." <br />Luke czuł potencjał Lei już wtedy. Tak samo było z młodym Anakinem, u którego Qui Gon wyczuł nadzwyczajny potencjał. <br />Moim zdaniem gracz już na początku powinien deklarować czy jest czy nie jest Wrażliwy na Moc(poświęcać na to początkowy atut). Tego się nie można nauczyć. Uczyć można się tylko posługiwania nim/doskonalenia go/rozwijania go.
 
Anonim_1

pn gru 16, 2002 11:10 pm

Lucas nie miał pojęcia pisząc scenariusz "Nowej Nadziei", że Leia będzie siostrą Luke'a ani, że będzie mogła władać Mocą. Dopiero przy "Powrocie Jedi" coś takiego zaświtało mu w głowie. <br /> <br />W czasach E IV-VI nie nikt nie będzie miał szansy wyczuć potencjały osoby z talentem - chyba, że spotka się ona z Luke'm lub Vaderem. Dlatego spokojnie może żyć sobie w błogiej nieświadomości. Podobnie na się sprawa 21 lat później, w czasach Akademii Luke'a. Jedi nie są liczni i nie są w stanie wyczuwać wszystkich, zdolnych do władania Mocą.
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pn gru 16, 2002 11:18 pm

Jeśli Jedi się spotka z taką osobą to jest w stanie wyczuć jej potencjał. Tak było gdy Luke spotkał Kypa Durrona. Pozatym nawet gdy się ma ten dar, to można z niego nieświadomie korzystać. Ma się "przeczucia" gdy coś zagraża, widzi się najblizszą przyszłość, rozumie się "bardziej" niektóre osoby(wyczuwa się ich troski, szczęście, tego typu podstawowe uczucia) - czyli empatia :) . Po prostu można wykorzystywać kilka bazowych zdolności Mocy. Dana osoba może to różnie nazywać: szczęście, przeznaczenie itp. Faktem jest, że będzię to "szczęście" nawiedzało ją o wiele częściej niż innych, zwykłych ludzi :) .
 
Anonim_1

wt gru 17, 2002 12:08 am

Jakie są szanse spotkania się kilku jedi (chyba, że w drużynie :wink:)? Wydaje mi się, że jedi nie jest w stanie ot tak wyczuć każdego z talentem Mocy (dobry jedi wyczuwa lepiej, słabszy gorzej, wielkie talenty wyczuwa się łatwo, słabsze trudniej), dlatego też Luke wyczuł Leię dopiero podczas E VI, dlatego pozwoliłbym na wybranie featu podczas kampanii (gracz oczywiście musiałby to solidnie uzasadnić, nie pozwoliłbym na to "ot tak").
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

wt gru 17, 2002 12:30 am

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->Jakie są szanse spotkania się kilku jedi (chyba, że w drużynie :wink:)? Wydaje mi się, że jedi nie jest w stanie ot tak wyczuć każdego z talentem Mocy (dobry jedi wyczuwa lepiej, słabszy gorzej, wielkie talenty wyczuwa się łatwo, słabsze trudniej), dlatego też Luke wyczuł Leię dopiero podczas E VI, dlatego pozwoliłbym na wybranie featu podczas kampanii (gracz oczywiście musiałby to solidnie uzasadnić, nie pozwoliłbym na to "ot tak").
<br /> <br />Realne szanse spotkania się kilku Jedi istnieją tylko gdy gra się w okresie pre-Imperialnym, kiedy było wielu Jedi. W okresie Wojny Domowej żaden gracz nie może startować z klasą Jedi. Jeśli będzie miał okazję(znajdzie zapiski na temat treningu, jakiegoś ukrywającego się mistrza itp.) to wtedy będzie mógł dobrać klasę Jedi. Tak jak było to w przypadku Luke'a. <br /> <br />Jedi może ot tak wyczuć kogoś z talentem Mocy jeśli jest w pobliżu tej osoby. Wtedy wyczuwa drżenie Mocy np. Qui Gon i Obi Wan na Tatooine wyczuli drżenie, które wywoływał Anakin(byli spory kawałek od osady :) ), Vader na Gwieździe ?mierci wyczuwał Obi Wana, tak samo jak i Luke'a gdy lądował na Endorze. <br />Teraz jak to wygląda na system; Jedi ma zdolność See Force(Widzenie Mocy), dzięki której potrafi określić czy dana osoba jest silna Mocą(ma atut Wrażliwość na Moc) czy nie (nie posiada takowego). Jeśli jest dodatkowo wyszkolona (ma poziomy w klasach posługujących się Mocą) wówczas jej aura/emanacja jest wyjątkowo silna.
 
Anonim_1

wt gru 17, 2002 12:44 am

<!--QuoteBegin-Darklighter+-->
Darklighter pisze:
<!--QuoteEBegin-->Qui Gon i Obi Wan na Tatooine wyczuli drżenie, które wywoływał Anakin(byli spory kawałek od osady :) ), Vader na Gwieździe ?mierci wyczuwał Obi Wana, tak samo jak i Luke'a gdy lądował na Endorze.
<br /> <br />Wszystkie przykłady to przykłady na potężny jedi wykrywa potężny talent lub innego potężnego jedi. Vader nie wyczuł Lei podczas ucieczki z Bespin, kiedy rozmawiał z Lukiem. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Darklighter+-->
Darklighter pisze:
<!--QuoteEBegin-->Jeśli jest dodatkowo wyszkolona (ma poziomy w klasach posługujących się Mocą) wówczas jej aura/emanacja jest wyjątkowo silna.
<br /> <br />Jak się przedstawia to na konkretnych DC? Jaka jest szansa, że bohater o statusie Rycerza nie wykryje postaci z talentem ale bez poziomów w klasie Jedi?
 
Galvon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt lis 15, 2002 3:22 pm

wt gru 17, 2002 7:44 am

Gdy kiedy¶ prowadzi³em d6 pozwoli³em graczowi w pewnym momencie wzi±æ Force Sensitive. Z fajnego najemnika zrobi³ siê nijaki (¶witnie kombinowa³ sprz±taj±c - nagle zosta³ sparali¿owany tym i¿ jego sposób grania zaowocuje Dark Side pointami). <br /> <br />Moim zdaniem gracz nie musi braæ na pocz±tku Force Sensitive, ale musi dogadaæ siê z MG, i¿ w pewnym momencie bêdzie chcia³ zostaæ Jedi (nawet je¶li wydarzenie mia³o by byæ odegrane jako "przypadkowe i traumatyczne"). Chodzi o to, aby przysz³y Jedi by³ opracowany z g³ow± i gracz podszed³ do tej trudnej postaci w sposób dojrza³y (a nie ¿e akurat mia³ wolnego Feata czy Character pointy - tak zrobi³ wtedy mój kumpel, mia³ niez³± postaæ i nie wiedzia³ na co wydaæ troche CP). <br /> <br />Dla mnie jest OK gdy kumpel mi powie: <br />-moja postaæ jest drobnym rzezimieszkiem, nagle gdy przebudzi siê w niej moc narzuci sobie ¿elazny kodeks Jedi. Chcê to spróbowaæ odegraæ. <br />I wiecie co - taka postaæ bêdzie nawet bardziej klimatyczna ni¿ inne Jedi.
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

wt gru 17, 2002 7:36 pm

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Jak się przedstawia to na konkretnych DC? Jaka jest szansa, że bohater o statusie Rycerza nie wykryje postaci z talentem ale bez poziomów w klasie Jedi?
<br /> <br />W dwóch podręcznikach do 3 edycji te zasady zmieniały się bardzo. Ja korzystam z pierwszej rozpiski See Force bo najbardziej odpowiada temu co było w filmach, książkach i SW WEG :wink: . Jest tam opcja Identify Force-User(Identyfikacja Użytkownika Mocy) DC:10. Jak wyjdzie to można ocenić czy postać ma atut Wrażliwość na Moc czy nie. Jeśli ma to można także określić czy ma poziomy w klasach posługujących się Mocą i ile ma tych poziomów. <br /> <br />A co do Lei to wg systemu Skywalkerowie dostają atut Wrażliwość na Moc automatycznie (za darmo) na początku. :) Leia nic nie dobierała, miała ten atut od początku. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Galvon+-->
Galvon pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br /> <br />Moim zdaniem gracz nie musi brać na początku Force Sensitive, ale musi dogadać się z MG, iż w pewnym momencie będzie chciał zostać Jedi (nawet jeśli wydarzenie miało by być odegrane jako "przypadkowe i traumatyczne"). Chodzi o to, aby przyszły Jedi był opracowany z głową i gracz podszedł do tej trudnej postaci w sposób dojrzały (a nie że akurat miał wolnego Feata czy Character pointy - tak zrobił wtedy mój kumpel, miał niezłą postać i nie wiedział na co wydać troche CP). <br /> <br />Dla mnie jest OK gdy kumpel mi powie: <br />-moja postać jest drobnym rzezimieszkiem, nagle gdy przebudzi się w niej moc narzuci sobie żelazny kodeks Jedi. Chcę to spróbować odegrać. <br />I wiecie co - taka postać będzie nawet bardziej klimatyczna niż inne Jedi.
<br /> <br />Ja tego typu postać widziłbym jako posiadającą Wrażliwość na Moc ale zupełnie z niej nie korzystającą.(nie rozwijałbym żadnej z umiejętności Mocy do jakich ma się dostęp dzięki posiadaniu tego atutu). Z upływem czasu postać odkrywałaby w sobie budzące się zdolności i może rozwijała je. Nie widzę postaci typu Han Solo w sytuacji zdobywania tego atutu tylko dlatego, że zaczęłaby zgłębiać filozofię Jedi. Po prostu niektórzy nie mają do tego talentu(niska liczba midichlorianów :wink: ). <br />-------------------------------------------------------------------------------------- <br />Uzupełnienie do See Force <br />W najnowszej wersji DC na wyczucie potencjału wynosi 25. Jeśli osoba ma atut Wrażliwości na Moc, wówczas odejmuje się jej poziomy od trudności. <br />Opcje: <br />1)Vader nie wyczuł Lei(gdy ją więził) bo rzut na skill mógł mu niw wyjść.(ma go na +8, a musiał rzucic DC:21 - Leia miła wtedy 4 poziom) <br />2)Nie miał powodu używać na niej tej umiejętności(jeśli brać pod uwagę tę wersję umiejętności ze zniżonym DC) Dziwne jest by tak prosta czynność miała tak wysokie DC. :? <br /> <br />PS. W najnowszej wersji umiejętności niedobre jest to, że DC jest tak wysokie. Oznacza to, że bardzo trudno jest użyć tej umiejętności na kimś kto nie ma talentu. Ta wersja ma jeszcze opcję wyczuwania czy w pobliżu nie ma innych osobników wyczulonych na Moc (Vader wyczuł drżenie Mocy jak wciągnięto Sokoła Millenium do Gwiazdy ?mierci). <br /> <br /> <br />W poprzedniej rozpisce See Force była jeszcze opcja: Detect Life(Wykrycie ?ycia) pozwalająca wyczuwać żywe istoty.(Tej opcji użył Anakin szukając swojej matki i odnajdując właściwą chatę w obozie Tuskenów) Dlatego używam tego opisu umiejetności.
 
Lee_Nox__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 18, 2003 8:23 pm

czw sty 23, 2003 2:37 pm

Co do wziêcia Force Sensitive na wy¿szym ni¿ pierwszym poziomie to mo¿na to wyja¶niæ tak, ¿e dana postaæ mia³a moc od urodzenia ale dopiera w momencie wziêcia tego atutu ujawnia siê ona. I tyle.
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pt sty 24, 2003 11:51 am

<!--QuoteBegin-Lee_Nox+-->
Lee_Nox pisze:
<!--QuoteEBegin-->Co do wzięcia Force Sensitive na wyższym niż pierwszym poziomie to można to wyjaśnić tak, że dana postać miała moc od urodzenia ale dopiera w momencie wzięcia tego atutu ujawnia się ona. I tyle.
<br />Tylko, że ten dar oferuje pewne bonusy, z których taka postać powinna korzystać. Trochę to niesprawiedliwe wobec innych graczy z tym feat'em(atutem), bo postać bez niego(choć teretycznie jest wrażliwa na Moc) może przeznaczyć sobie wolny atut na coś innego, a nadal posiadać bounsy z Wrażliwości na Moc. <br /> <br />A gdyby tak wprowadzono współczynnik midichlorianów? Byłby on 3 stopniowy: <br />1) stopień przeciętny - zwykli ludzie. <br />2) stopień nadzwyczajny - potencjalni Jedi. <br />3) stopień extremalny - tacy rodzą z atutem Force Sensitive(Wrażliwość na Moc). <br />Tak więc atut Wrażliwość na Moc można byłoby wziąć tylko jeśli dana postać miałaby wystarczającą ilość midichlorianów, co oznacza, że postacie ze stopniem przeciętnym(Han Solo, Wedge Antilles) nie mogłyby posiadać go bo nie spełniałby warunków(prerequisites)
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pt sty 24, 2003 4:35 pm

<!--QuoteBegin-Darklighter+-->
Darklighter pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]A gdyby tak wprowadzono wspó³czynnik midichlorianów? By³by on 3 stopniowy: <br />1) stopieñ przeciêtny - zwykli ludzie. <br />2) stopieñ nadzwyczajny - potencjalni Jedi.  <br />3) stopieñ extremalny - tacy rodz± z atutem Force Sensitive(Wra¿liwo¶æ na Moc). <br />Tak wiêc atut  Wra¿liwo¶æ na Moc mo¿na by³oby wzi±æ tylko je¶li dana postaæ mia³aby wystarczaj±c± ilo¶æ midichlorianów, co oznacza, ¿e postacie ze stopniem przeciêtnym(Han Solo, Wedge Antilles) nie mog³yby posiadaæ go bo nie spe³nia³by warunków(prerequisites)
<br />Ja jestem jak najbardziej za. Tylko czy to "ubieraæ" w jakie¶ tabelki czy pozostawiæ zdrowemu rozs±dkowi? Oraz czy stopieñ trzeci powinien byæ zarezerwowany dla bohaterów niezale¿nych? <br /> <br />Ja my¶lê, ¿e bez tabelki mo¿na siê obej¶æ, ale dla niektórych bêdzie przydatna. <br />Natomiast stopieñ trzeci powinien byæ dostêpny dla graczy tylko w wyj±tkowych sytuacjach. <br /> <br />Jakie jest Wasze zdanie?
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pt sty 24, 2003 10:48 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Ja myślę, że bez tabelki można się obejść, ale dla niektórych będzie przydatna. <br />Natomiast stopień trzeci powinien być dostępny dla graczy tylko w wyjątkowych sytuacjach. <br />Jakie jest Wasze zdanie?
<br />Poziom midichlorianów ustalało by się zaraz przy tworzeniu postaci. Ja bym proponował rzut k100: 1-99 - stopień przeciętny. Nie ma szans na rozwinięcie talentu - wziecie atutu Wrażliwość na Moc. 00 - poziom stopień nadzwyczajny - może startować z tym atutem lub ewentualnie wziąć go później. Stopień trzeci wyłącznie za zgodą MG :wink: . Można też ewentualnie rozbudować stopień 2, tak by rozróżniać tych co mają większy i mniejszy talent(liczba midichlorianów).
 
Lightstorm
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pt lis 08, 2002 8:20 pm

śr lut 05, 2003 3:54 pm

Tylko wed³ug prowadzenia niektórych mistrzów ,taki rzut narzuca³by pewny model postêpowania ,zachowañ,etos.Darklighter,sam podczas sesji mówi³ ¿e samo wybranie opcji Force Sensitve nie pasuje dla niektórych graczy.Dltego gracz sam ustala na poczatku jak wra¿liwy ma byc na moc.
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pn lut 10, 2003 8:35 pm

<!--QuoteBegin-Lightstorm+-->
Lightstorm pisze:
<!--QuoteEBegin-->Tylko według prowadzenia niektórych mistrzów ,taki rzut narzucałby pewny model postępowania , zachowań, etos.Darklighter, sam podczas sesji mówił że samo wybranie opcji Force Sensitve nie pasuje dla niektórych graczy.Dltego gracz sam ustala na poczatku jak wrażliwy ma byc na moc.
<br />Wrażliwość na Moc nie pasuje do Twojej postaci tak samo jak nie pasuje do Hana Solo czy Jango Fett'a. Dzięki tej zdolności postacie wyczuwają Moc płynącą przez Wszechświat, a co ważniejsze przez nich samych. Czują tak samo pozytywność dobra jak i chłód zła. Są o wiele bardziej wrażliwe na te aspekty. Działając pod wpływem negatywnych impulsów osobwości o wiele szybciej, dzięki intensywności z jaką odczuwają wpływ Mocy, mogą ulec jej mrocznej stronie. Dlatego ważne jest by unikały tych emocji od samego początku. Dlatego jeśli nie będą prawe i szlachetne lecz egoistyczne i pełne wrogości szybko ulegną Ciemnej Stronie. Tu nie da się grać typem Jango Fett'a i nie ulec Mrokowi.
 
Lightstorm
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pt lis 08, 2002 8:20 pm

pt lut 21, 2003 12:59 pm

Dlatego mam racjê pisz±c ¿e wybranie opcji FS narzuca pewien etos postêpowañ , dobry przyk³ad zobacz wokó³ mojego otoczenia DARKLIGHTER. :evil:
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

sob lut 22, 2003 8:55 pm

<!--QuoteBegin-Lightstorm+-->
Lightstorm pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dlatego mam rację pisząc że wybranie opcji FS narzuca pewien etos postępowań , dobry przykład zobacz wokół mojego otoczenia DARKLIGHTER. :evil:
<br />Można postępować jak się chce ale trzeba być świadomym konsekwencji. Mam patrzyć na przykład Twego otoczenia? Myślisz, że atut Wrażliwość na Moc zdefiniował zachowanie Twoich dzieci? On daje im możliwość czucia przepływu Mocy i odbierania jej pozytywanych, bądź negatywnych aspektów. Jednak zachowanie, stosunek do innych i wartości moralne są wynoszone z domu, przekazywane przez rodzinę.
 
Lightstorm
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pt lis 08, 2002 8:20 pm

czw lut 27, 2003 8:45 pm

Nie zgadzam siê z tym. Etos postêpowañ nadany zosta³ wraz z wybran± ¶cie¿k± ¿yciow± i wychowanie rodziców nie ma nic do tego <br /> :mad:
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pt lut 28, 2003 11:31 pm

To, że posiada się atut Wrażliwość na Moc, nie definiuje ścieżki życiowej ani nie narzuca określonych zachowań. Osoba zawsze ma wybór jaką ścieżką chce kroczyć. Zauważ jak różnią się od siebie postacie Luke'a z pierwszej części Gwiezdnych Wojen, a Kenobiego z Mrocznego Widma. Obydwie posiadają atut Wrażliwość na Moc, jednak bardzo się różnią od siebie.

[WC-2.SB]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości