Zrodzony z fantastyki

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 7
 
zigzak

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTS!

śr wrz 14, 2011 9:04 pm

WTF, WTS...


Moi drodzy! To co tu czytacie, to przerzut z mojego bloga, tutaj: http://info.polter.pl/zigzak,blog.html?12492

Zamieszczam go na forum, dla tych którzy nie śledzą blogosfery na bieżąco.

Wczoraj postawiłem notkę „Ujeżdżane dinozaurów”. Chwile wcześniej pojawiła się koncepcja „Chromu” xlselektora, a chwilę później – kbenderowa „La Pulpa”.

Moja notka miała byc notką z kategorii „pół żartem, pół serio”. Ale dziś trochę poważniej, choc w podobnym temacie.
Jak byc może niektórzy pamietają (zapewne bardzo nieliczni, jeśli wogóle) istniał sobie kiedyś pewien serwis, który nazywał się Intergalactic Radio Station. Serwis ten dzisiaj już nie istnieje, pozostało tylko trochę tekstów i mnóstwo niezrealizowanych pomysłów. Jednym z nich był mój (wtedy jeszcze pod inną ksywą, Raku) projekt nazwany WTF, czyli Wspólne Tworzenie Fabuły™. Projekt dośc fajnie wystartował, choc miał tylko kilka osób do niego piszących.. Niestety nie zdążył się rozwinąc, bo serwis padł. Padł bo nie mieliśmy się czasu nim zajmowac wtedy. Parę miesiecy później założyłem blog na polterze.
I myślę, że tutaj mógłby się odrodzic w nowej i udoskonalonej formule. Polterowiczów jest znacznie więcej niż IRSowców było kiedykolwiek, mają świetne pomysły i można by zrobic z nich coś konstruktywnego. Dotychczas było tak, że każdy orał swoją autorkę, setting, mechanikę, pisał raporty etc. Każdy sobie. Większe inicjatywy są rzadkie, a jeśli już obejmują parę osób, to jest to zwykle hermetyczne środowisko kilku kumpli. I z takimi przemyśleniami składam wam propozycję, którą wczoraj rzuciłem żartobliwie – Zróbmy coś fajnego!

Zanim jednak o tym, opowiem szybko czym był WTF. Otóż był to projekt otwartego pisania scenariuszy RPG. Otwartego, to znaczy nie przez jednego autora, czy grupę kilku osób, tylko kazdego kto chciał się przyłączyc. W fazie wstępnej toczyła się burza mózgów, gdzie każdy rzucał pomysły na scenariusz, czasem nawet pojedyncze hasła. Wszyscy potem zastanawiali się nad tym jakby je ułożyc w całośc, co zostawic, co odrzucic. Akurat wtedy było tak, że dla przyspieszenia trybu decyzyjnego powstała funkcja Moderatora Projektu, który rozstrzygał sporne kwestie. W założeniu moderator miał się zmieniac, ale że w sumie powstał tylko jeden scenariusz, więc jedynym moderatorem do tej pory byłem ja. Na moderatora spadało również zadanie spisania wszystkich wątków wymyślonych w trakcie przygód i złożenie ich w pewną logiczną całośc, nad którą znów wszyscy chetni dalej pracowali, rzucając uwagi i poprawki, oraz nowe pomysły.

W trakcie pisania „Ognistego Pocałunku Cyrulika” (tak się roboczo nazywał ten scenariusz) okazało się, że ilośc pomysłów, jakie jest w stanie wygenerowac kilka osób, znacznie przerosła możliwości scenariusza, obliczonego na 4-6 godzin gry. Takie moce przerobowe na pewno dałoby się zaangażowac do większego projektu.

Wogóle myśląc nad tym projektem, doszedłem do wniosku, że jest mnóstwo ludzi z mnóstwem pomysłów jednostkowych, albo bez całości, i odwrotnie, są ludzie którzy mają jakiś koncept na setting, ale brak im pomysłów na detale, zapełniające taki świat. Pomyślałem więc – czemu tego nie połączyc? Czemu każdy osobno musi dłubac swoje projekty, czemu nie poprosi o pomoc znajomych, kolegów, szerszej grupy? A może warto stworzyc taki projekt, w którym zaistnieje eksplozja zebranych zewsząd pomysłów, tworzących razem nie tylko ilośc, ale i jakośc.


I ten właśnie projekt, większy niż WTF, chciałbym wam przedstawic:
WTS – czyli Wspólne Tworzenie Settingu ™ !
Na czym by to miało polegac? Nazwa mówi sama za siebie. Będziemy wspólnie tworzyc setting. Nie na zasadzie – „Mam fajny pomysł na setting, pomóżcie mi”, tylko bardziej „Hej ludzie, zróbmy coś razem!”
Tak więc „dinozaury i kowboje” idą na razie do kosza, ewentualnie zostaną jako moja mała prywata, dopóki nie dostanę w ręce czegoś dokładnie w tym temacie.
Myślę, że Rafał Olszak może odetchnąc z ulgą :)
Natomiast wy – jaki setting chcielibyście robic? Wrzucajcie na razie swoje pomysły, mniej lub bardziej oryginalne, zobaczymy które będą najbardziej popularne i tą ścieżką pójdziemy dalej, ewentualnie wrzucając początkowo odrzucone elementy.

Dla pewnego usystematyzowania, narzucę tylko jedną rzecz – mechanikę. Dlaczego akurat tak, o tym za chwilę. Na razie zaproponuję, żebyśmy robili ten setting pod mechanikę Dzikich Światów, czyli SWEPL. Jest wiele powodów dlaczego – jest to mechanika brawurowa, przyjazna, wielu ludzi ją zna, wielu się podoba, powstają do niej co chwila settingi. Ale jest jeszcze jedna sprawa.
Przedstawiłem dzisiaj tę koncepcję Ramelowi i pomysł mu się spodobał. Co do szczegółow jeszcze bedziemy rozmawiac, ale wstępnie mamy jego błogosławieństwo, pomoc przy mechanice, a może nawet przy publikacji (którą widzę w formie darmowego PDF, może nawet z oficjalną pieczątką SW?).

Oczywiście cały projekt jest non-profit, żadnej korzyści (oprócz nieśmiertelnej sławy i satysfakcji) materialnych nikt z współtwórców nie będzie czerpał z takiej zabawy – choc kto wie, może i zostaniecie dostrzeżeni i wciągnięci do bardziej komercyjnych projektów w przyszłości?
Myślę że ten projekt ma jeszcze jeden plus - jest to szansa nauczenia się współpracy z innymi, dzielenia się ideami i stworzenia silnego bloku fantastów, który nie będzie polegał na Towarzystwach Wzajemnej Adoracji, a na porządnej, wspólnie wypracowanej idei – tworzenia czegoś razem, dla samej radości tworzenia. Zobaczcie ile potencjału tkwi w settingach które zaczynacie, a ktorych nie kończycie z jakichś tam powodów – albo was to przerosło w pojedynkę, albo nie macie czasu... praca w grupie rozwiązuje te problemy, pozwala na przepchnięcie projektów, którym w pojedynkę nie dalibyście rady.
Jest to również szansa na ucięcie dyskusji na temat tego, że w fandomie się tylko gada, przy czym każdy słucha tylko własnego głosu. Mamy szansę na dużą inicjatywę, która wymaga tylko tyle (i aż tyle) zapału i chęci, ile jesteście w stanie dac.

Co wy na to? Chcielibyscie w czymś takim uczestniczyc?
Jeśli tak, zapraszam do komentarzy, propozycji elementów settingów i kazdych innych propozycji, dotyczących projektu.
Ostatnio zmieniony czw wrz 06, 2012 4:07 pm przez zigzak, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
XLs
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: śr gru 16, 2009 9:38 pm

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

czw wrz 15, 2011 8:08 am

Boże ludzie czy wy nie śpicie!?? :D Światotworzenie plecam.

Co do akcentów polskich, to tylko widzialem swiatówgdzie pempkiem swiata jest usa, niemcy, japonia, chiny. To czemu nie może być baśniowa polska wymieszana ze słowiańskością. Świat polskich baśni i podań

Wiem są dzikie pola, ale to to historyczne. Jest Arkona i zły cień ale ja proponuje inne podejście.

Ja proponuje czasy panów braci z baśniową otoczką. Duchy lasów, stare wierzenia, ludowa magia, dziwne stwory i moce. Ale nie w strone rzucania fireboli. Raczej odbiec od bazyliszka! Można wręcz zahaczyć tym o barona Münchhausena ale bez przesady. Czemu? Bo w polskich podaniach wiele bazyliszków, smoków, młynków co mieląc wciąż wysypują sól i dlatego morze słone. Plus trochę mroku i machania szablom

Przykład:
- pościg za szpiegiem co ma siedmiomilowe buty, a niesie listy do zdradzieckiego pułkownika.

Inspiracja:
- http://www.youtube.com/watch?v=dNgauD_ydUU
- http://ksiazki.polter.pl/Charakternik-J ... ara-c19437


Ale nie popadać w dokładnie odzwierciedlenie historii a raczej cos co będzie budowane wkoło koncepcji
Ostatnio zmieniony czw wrz 15, 2011 8:08 am przez XLs, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
zigzak

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

czw wrz 15, 2011 11:46 pm

Witam wszystkich WTSowców! Dla tych którzy zbyt późno się dołączyli, lub nie wiedzą o co chodzi, link tutaj:
http://polter.pl/zigzak-WTF-WTS-b12492

Witam także tych, którzy nie zdecydowali się jeszcze przyłączyć. Po pierwsze, dobra wiadomość - na potrzeby tego projektu odpaliłem swojego drugiego laptopa, także po raz pierwszy mam literkę "Ć"! :) Wooohoo! (Dla tych, co nie wiedzą czemu nie stawiam literki "ć" w swoich postach, zapraszam do mojego pierwszego ever wpisu blogowego :) ).

Po tym radosnym ogłoszeniu parafialnym, czas przejść do konkretów. Co robimy dalej?

Proponuję spojrzeć na poniższe pomysły, których tyle dziś naprodukowaliśmy. Podzieliłem je wstępnie na pięć grup: Klimat, Czasoprzestrzeń, Motywy, Elementy, oraz Inspiracje.

Klimat daje wstępne założenia - czy ma byc wesoło, strasznie, jaka ma być stylistyka itd.

Czasoprzestrzeń to nic innego jak rodzaj świata - nowożytny, współczesny, starożytny, fantasy, cyberpunk, SF itd.

Motywy - motywy główne, dające światu jakąś ciekawą cechę, określającą cel świata.

Elementy - fajne zajawki i rekwizyty, po prostu elemnety świata, które chcielibiyście wrzucić

Inspiracje - czasem obraz wart jest tysiąc słów. Podane są tu inspiracje, którymi się dzisiaj dzieliliśmy.

Więc co robimy z tymi pięcioma elementami dalej? Proponuję dwie opcje, więc najpierw wybierzmy jakąś:

Wybieramy, każdy z nas osobno, 3 hasła z każdej grupy - te które nas interesują i wrzucamy je w komentarzu. Jeśli ktoś chce się przyłaczyć, dopiero teraz, proszę bardzo. Na razie prosiłbym o nie dopisywanie nowych elementów, ktorych nie ma na liście (chyba że coś przeoczyłem, to dajcie znać), a także o nie rozpisywanie się na razie z uzasadnieniem.

Kiedy każdy już wybierze po 3 Klimaty, 3 Czasoprzestrzenie, 3 Motywy i 3 Elementy (Inspiracje można pominąć, ale jeśli ktoś chce je wpisać, to można), policzymy ile czego jest najwięcej. I te motywy staną się główne dla projektu, ważność wedle kolejności.

Następnie, jak już bedziemy mieli listę priorytetów, skupimy się na stworzeniu jakiegoś opisowego szkieletu settingu. Każdy chętny bedzie mógł napisac krótko, opierając się o wspólne motywy, jak on widzi setting na nich oparty. Wtedy też bedzie można wrócić do pomysłow na tej liście, albo zaproponować nowe - ale im więcej bedzie pomysłów z tej listy wkomponowanych w setting na tym etapie, tym bardziej będzie uniwersalny w ramach jakie założyliśmy. I Przyjmijmy, że bedzie miał priorytet. Wtedy rozdzieli się zadania w grupie tworzącej, wedle chęci i możliwości.

Może być tak, że powstanie kilka fajnych założeń settingowych i z kazdego bedzie trudno zrezygnować, bedziemy robic kilka na raz. Ochotnicy zgłoszą się na moderatorów (zostawiam sobie prawo pozostania moderatorem jednego z ewentualnych projektów i jeśli chcecie, organu Rozwiązywania Ostatecznego Sporu) i każdy poprowadzi swój. Oczywiście wszyscy chętni mogą pisać do wszystkich settingów, to nie konkurs i rywalizacja - choć kto wie, może się w taką przemieni? :)

Także na razie, proszę wypiszcie po 3 elementy z każdej grupy poniżej. Najlepiej na blogu, pod tym wpisem.

Klimat:


- dark fantasy

- absurdalia

- toon- Noir

- Steampunk + fantasymagia

- magiczny, futurystyczny SF

- stylistyka Burtonowska

- Rodzimy Cyberpunk

- Mroczna Baśń

- banalne konwencje, generic

- modern horror

- szybkoświaty, settingi kampanijne

- brudny i bezlitosny świat (bez dam i dżentelmenów)

- Dieselpunk

- urban fantasy magiczne


Czasoprzestrzeń:

- technomagiczny upadły świat SF

- kosmos

- multiwersum wirtualnych światów

- Game-deck-verse (?)

- SF, okręty zamrażarki, kolonie, Nazisci vs kolonie narodowosciowe

- polskie korzenie

- setting wojenny

- setting prekolumbijski

- Alicja w krainie czarów

- Eksploracja świata po drugiej stronie lustra

- Indianie vs Angole w kosmosie (Avatar)

- Nazisci w kosmosie, WW II w settingu SF, nazi ufo

-wojny napoleońskie

- odwrócenie – nasz świat dla bohatera jest baśniowy, sam żyje w baśni (strasznej)

- Sensowniejsza Arkona

- Średniowiecze

- Bułhakowski świat magicznyMotywy:

- baśnie braci Grimm, baron Munchausen, wojna Sharpe’a

- Disney (czyli Andersen + Grimm)

- nie do końca umarli ludzie, chcący się asymilowac z żyjącymi

- przebudzenie smoków

- new age

- Danikeizm

- ruskie baje (baba jaga, kościej, Ivan Gieroj itd)

- Azteccy konkwistadorzy najechali Europę

- Greccy bogowie istnieli naprawdę

- Przybysze z przyszłości przybyli podbic wspólczesną Ziemię

- kosmici lądujący w Polsce

- we współczesnym świecie pojawiają się dinozaury

- USA państwem totalitarnym

- baśniowa Polska- słowiańskość

- polskie klechdy i bajania

-Cthulhuhammer

- przenikanie się światów

- podróże międzyplanetarne

- podróze międzyplanetarne na żaglowcach

- podróże między światami (portale, bramy)

- Alternatywna fizyka

- wyprawy z naszego świata do światów magicznych

- statki międzywymiarowe podróżujące w eterze

-magowie zabili bogów

- zezwierzęcenie ludzi wskutek katastrofy biologicznej

- Przebudzenie Starożytnych/Starożytnego

- Dzień sądu ostatecznego

- Niestandardowy Twist

- historia alternatywna

- Rzym vs Słowianie- Ziemia

– centrum cywilizowanej galatyki

- starozytna wojna nuklearna

- Psychodela- zniszczona ziemia

- cywilzacja morska

- Księżyc jako generator wpływu na świat

- przeludnienie-okultyzm-zabawy z czasem, katastrofa temporalna

-polski terroryzm

-walka o niepodległość


Elementy:

- Superbohaterowie

- Zombie (oczywiście!), truposze, neumarli

-Wielkie mechy, energia nuklearna

- mutanty

- okopy

- zeppeliny

- dinozaury

-megafauna prehistoryczna (Megatherion, Mamuty, Tygrysy Szablastozebe)

- husaria, ułani, dragoni

- kowboje na dinozaurach

- naziści na pterodaktylach

-gigantki - amazonki

-galaretowate szesciany/cywilizacja galaretowatych sześcianów-papistów

- technokultyści, demony informatyki

-nekrochirurgia

- Ciemna strona Księżyca

- Ruiny obcych cywilizacji

- Hybrydy, wampiry

- Mumie

- eksperymenty magiczne

- baśniowe artefakty (zatrute wrzeciono, siedmiomilowe buty)

- Tajne badania paranormalne

- specjalna jednostka do walki z demonami, kosmitami itd

- panteon słowiański

- poprzerabiane okręty wojenne

- Piraci- perpetum mobile

- magia słowiańska

- magia szamańska

- samuraje surferzy z Kalifornii

- Technofaerie- kosmici fantasy/ Księżycanie

- biesy

-księża, łowcy demonów, medycy, inkwizytorzy, demony, diabły

- Neuronet

-gangsterzy versus zombie

-cyberbohaterowie

-Dychotomia – dzień vs noc, Światło vs Ciemność, Dobro vs Zło


Inspiracje:- Goon

- Świtezianka, Dziady

- Nocna Straż, Dzienna Straż

- Volkodav

- Śnieżka, 7 krasnoludków, Kot w Butach, Kopciuszek

- Jeździec bez Głowy, Vidoq, Braterstwo Wilków, De Sade

- Pan Twardowski i Księżyc

- Boruta

- Jakub Wędrowycz

- Stara baśń

- Inne Pieśni Dukaja

- Matrix

- Van Helsing i Dracula

- Śpiący Rycerze pod Giewontem, Liczyrzepa


Na koniec, dam przykład i sam zrobię :)


Klimat: 1. Mroczna Baśń, 2. Urbanfantasy magiczne, 3. Noir


Czasoprzestrzeń: 1. wojny napoleońskie, 2. Naziści w ufo/ WWII w SF, 3. Bułhakowski świat magiczny.


Motywy: 1. baśnie Grimm/Munchausen/Sharpe, 2. Baśniowa Polska 3. Podróże międzyplanetarne na żaglowcach.


Elementy: 1 Husaria, ułani, dragoni, 2. Kosmici fantasy/Księżycanie, 3. Dychotomia Dzień vs Noc etc.


Proszę, jeśli to możliwe, zamieszczać odpowiedzi pod blogiem - http://zigzak.polter.pl/Wor-pomyslow-WTS-b12507
 
zigzak

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

pn wrz 19, 2011 1:00 am

Moi drodzy, nadszedł czas na podsumowanie naszego projektu Wspólnego Tworzenia Fabuły.Oto - w kolejności od najcześciej wybieranych, do najmniej – elementy do zawarcia w settingu:

Klimat:14x Mroczna Baśń

11x Urbanfantasy magiczne

7x stylistyka Burtonowska

7x brudny i bezlitosny świat (bez dam i dżentelmenów)

7x Dieselpunk

7x magiczny, futurystyczny SF

4x Absurdalia

2x Noir

2x banalne konwencje, genericPojedyńcze pomysły na Klimat:

- Dark fantasy

- Modern horror

- szybkoświaty, settingi kampanijne

- toonCzasoprzestrzeń:8x Polskie korzenie

8x Alicja w krainie czarów

8x technomagiczny upadły świat SF

6x Bułhakowski świat magiczny

6x Nazisci w kosmosie, WW II w settingu SF, nazi ufo

6x setting wojenny

6x Eksploracja świata po drugiej stronie lustra

4x wojny napoleońskie

3x multiwersum wirtualnych światów

3x kosmos
2x setting prekolumbijski

2x SF, okręty zamrażarki, kolonie, Nazisci vs kolonie narodowosciowePojedyńcze pomysły na Czasoprzestrzeń:

- Średniowiecze

- zniszczona ziemia
- Danikeizm
- Niestandardowy Twist

- odwrócenie

Motywy:

5x baśnie braci Grimm, baron Munchausen, wojna Sharpe’a

5x polskie klechdy i bajania
5x przenikanie się światów

4x Podróże między światami (portale, bramy)

4x Alternatywna fizyka

4x Okultyzm

3x podróże międzyplanetarne
3x Dychotomia

3x ruskie baje

3x Disney (czyli Andersen + Grimm) – Disney
3x Słowiańskość

2x Podróże międzyplanetarne na żaglowcach

2x przenikanie się światów

2x walka o niepodległość

2x podróż z naszego Świata do magicznego

2x starozytna wojna nuklearna

2x historia alternatywna

2x polski terroryzm

2x walka o niepodległośćPojedyńcze pomysły na Motywy:

- Baśniowa Polska

- statki międzywymiarowe podróżujące w eterze

- Rzym vs Słowianie

- Ziemia
-Przebudzenie smoków

- USA państwem totalitarnym

- Cthulhammer

- Azteccy konkwistadorzy najechali Europę
- cywilzacja morska

- nie do końca umarli ludzie, chcący się asymilowac z żyjącymi
- Księżyc jako generator wpływu na świat
- zabawy z czasem, katastrofa temporalna

Elementy:7x zeppeliny
4x eksperymenty magiczne

4x magia słowiańska

4x baśniowe artefakty (zatrute wrzeciono, siedmiomilowe buty)

4x Wielkie mechy, energia nuklearna

3x technokultyści, demony informatyki

3x księża, łowcy demonów, medycy, inkwizytorzy, demony, diabły

3x megafauna prehistoryczna (Megatherion, Mamuty, Tygrysy Szablastozębe)

3x Piraci

3x nekrochirurgia

3x Husaria, ułani, dragoni
2x Specjalna jednostka do walki z demonami, kosmitami

2x mutanty

2x Ruiny obcych cywilizacji
2x Superbohaterowie

2x Kosmici fantasy/Księżycanie
2x kowboje na dinozaurach

2x galaretowate szesciany

2x Ciemna strona Księżyca


Pojedyńcze pomysły na Elementy:

- tajne badania paranormalne (eugenika)
- biesy
- gigantki-amazonki
- narodowe demony czytane dosłownie i w przenośni

- naziści na pterodaktylach
- Zombie (oczywiście!), truposze, nieumarli

- Hybrydy, wampiry

- okopy
- technofearie

- dinozauryMamy więc już ustalone, które elementy podobają wam się najbardziej. Czas więc, opierając się o te wytyczne, stworzyc jakiś szkielet settingu.

Kolejnym krokiem będzie niejako konkurs koncepcyjny, który ogłaszam w tym momencie. Ustalmy sobie datę końcową do 9.10.11 (fajna data!). Każdy zainteresowany napisze na swoim blogu krótki szkic settingu, w którym w 500 słów przedstawi swoją wizję settingu, opierając się o jak największą ilośc najbardziej popularnych tematów, które wybraliście.

W tej samej notce, również na max 500 słów, wyjaśni dlaczego właśnie taki setting miałby zainteresowac jak najszerszą grupę współtwórców. W części trzeciej notki można podac linki do inspirujących grafik, artykułów, filmów, gier itd, popierających jego koncepcję.

Następnie wrzucicie link w komentarzach tutaj http://info.polter.pl/zigzak,blog.html?12528

--------------------------------------------------------------------------------


Prosiłbym o nie wrzucanie komentarzy innych, niż te z linkami do notek ze swoich blogów, w celu zachowania przejrzystości. Prosiłbym również o zrozumienie, jeśli będę kasował komentarze nie związane z tematem lub prowokujące dyskusję - wszelkie uwagi poza tematem proszę kierowac do mnie na PW, lub komentowac pod moimi innymi wpisami blogowymi.--------------------------------------------------------------------------------
Następnie, kiedy linki zostaną umieszczone w komciach (podobnie jak to się ma przy Karnawałach Blogowych), będzicie głosowac, poprzez plusowanie komentarzy zawierających link. Można plusowac dowolną ilośc prac. Na razie proponuję taką formę, blogową, bo nie mam pomysłu na razie jak można by to zrobic inaczej na Polterze.Kiedy już ustalimy najpopularniejszą koncepcję settingu (lub kilku), zaczniemy się zastanawiac nad zagadnieniami technicznymi, podziałem prac i deklaracjami chętnych twórców.Ewentualnie, piszcie do mnie na PW z uwagami.
--------------------------------------------------------------------------------
Zachęcam również do rozpropagowania idei poza Poltergeista, na inne fora, serwisy i blogosfery. Im więcej konceptów, tym lepszy bedzie nasz setting.
--------------------------------------------------------------------------------

Dodatkowo, by zachęcic was wszystkich do udziału w zabawie, dogadaliśmy się z GRAmelem na kilka spraw.

Przede wszystkim – wszyscy, którzy wezmą udział w pracy koncepcyjnej, otrzymają spore zniżki na produkty Wydawnictwa GRAmel, pomocne przy tworzeniu naszego settingu, czyli na podręcznik główny do Savage Worlds (PDF i wersja papierowa) oraz PDFy Światotoworzenia i Almanachu Bohaterów. Dokładne zasady zniżek pojawią się za kilka dni na oficjalnej stronie Wydawnictwa GRAmel, a także na Polterze.

Do tego, jeśli projekt się rozwinie, na aktywnych czekają kolejne niespodzianki.Jeszcze raz przypominam, że pojawię się na Innych Sferach, gdyby ktoś chciał się spotkac i porozmawiac o projekcie na żywo.Serdecznie zapraszam wszystkich, małych i dużych, do przyłączenia się do projektu.
 
Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 869
Rejestracja: pt cze 06, 2008 2:13 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 2:33 pm

Na prośbę zigzaka wklejam tu moje małe komentarze odnośnie settingów:

Do: Fuel Buster

Hmm... im dłużej przypatrywałem się temu settingowi tym bardziej zaczął mi się on podobać, niemniej jednak jest tu kilka elementów, które mnie najzwyczajniej w świecie odrzucają. Choćby sam klimat Deaselpunka, on zwyczajnie do mnie nie przemawia. Podobnie jak pływające w chmurach wyspy. Z drugiej strony kapitalnie komponuje się to z bitwami powietrznych statków i topornych mechów/egzoszkieletów, które naprawdę działają na wyobraźnię. No i dodatkowo fajny pomysł na Ciężkie złoto. A gdyby w koncepcji stylistycznej przenieść się trochę w stroną Warhammera 40000? He? Jak będzie? Uśmiechniecie się do nerv0?


Do: Zimna wojna w kosmosie

I znów fajna koncepcja, ale z klimatem można wyskoczyć trochę w stronę Warhammera 40000, może też nie zahaczając o zbytnią baśniowość. Konwencja urbanistyczna bardzo by tu pasowała, zwłaszcza poparta tak kapitalną grafiką!
 
zigzak

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 2:38 pm

;) i bardzo ładnie :)
Stamtąd pozniej usune te posty, ewentualnie jak bys mogl sam... ?
 
Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 869
Rejestracja: pt cze 06, 2008 2:13 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 2:44 pm

Chyba nie mogę, nie mam opcji delate. To subforum ma chyba jakieś insze ustawienia, albo ja ślepy jestem. :)

O, na przykład w tym temacie ta opcja jest widoczna, w tamtych już nie. :)
Ostatnio zmieniony wt wrz 20, 2011 2:45 pm przez nerv0, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
YuriPRIME
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: sob kwie 08, 2006 1:55 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 2:53 pm

Dobra, zatem i tu umieszczam odpowiedź:
Hmm... im dłużej przypatrywałem się temu settingowi tym bardziej zaczął mi się on podobać, niemniej jednak jest tu kilka elementów, które mnie najzwyczajniej w świecie odrzucają. Choćby sam klimat Deaselpunka, on zwyczajnie do mnie nie przemawia. Podobnie jak pływające w chmurach wyspy. Z drugiej strony kapitalnie komponuje się to z bitwami powietrznych statków i topornych mechów/egzoszkieletów, które naprawdę działają na wyobraźnię. No i dodatkowo fajny pomysł na Ciężkie złoto. A gdyby w koncepcji stylistycznej przenieść się trochę w stroną Warhammera 40000? He? Jak będzie? Uśmiechniecie się do nerv0?


Do Warhammera bym się uśmiechnął, gdyby nie fakt... że Warhammer już jest, a z tego co się ostatnio dowiedziałem, to niejako taką namiastką na Polskim rynku jest Nemezis, też klimat Warhammerowy :)

A deaselpunka niema :P a jak po głosowaniu widać, dużo ludzi to nawet pociąga. Sam bym poszedł w Steampunk, gdyby nie fakt, że Steampunku też już mamy, niewiele, ale Wolsung dość mocno stoi i inne też się znajdą. Klasyczne fantasy w quasi średniowieczu, to ponownie kropla w morzu podobnych pomysłów, których chyba najwięcej. Do stopnia, gdzie Pathfinder powtarza garściami DeDeka, nie tylko systemem ale i stylem. A patrząc po wynikach losowania, wieki średnie miały tylko pojedynczą reprezentację/głos. Z chęcią spróbowałbym się sam w wiekach Napoleońskich epoka Viktoriańska itd... ale to znowu Steampunk.
 
Awatar użytkownika
XLs
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: śr gru 16, 2009 9:38 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 2:58 pm

Yuri jaki stream :P kto ci zabroni zrobic zderzenie i nie wrzucić Diesla:P bez tej streampunkowej gracji:) takiego twardego i brudnego
 
Awatar użytkownika
YuriPRIME
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: sob kwie 08, 2006 1:55 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 2:59 pm

sie zobaczy sie :P
 
zigzak

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 3:11 pm

Ja widzę Wojny Napoleońskie bardziej jako fantasy z bronią palną, za to bez elfów i badziewia z ddków. Nie zaś jako steampunk, choc można powiedziec, ze jest na pograniczu. Przy czym ja bym raczej ciągnąl dalej od steampunka, a bardziej w stronę muszkieterów, renesansu i średniowiecza
 
Awatar użytkownika
XLs
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: śr gru 16, 2009 9:38 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 3:14 pm

A ja to widze jako szalone połączenie różnych elementów bo niby czemu nie:D nie raz juz widziałem średniowiecze z mechami:)
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 4:38 pm

Nerv0 koment drugi jest do Dieselgeista, a nie do Zimnej Wojny w kosmosie :)

Odejść od baśniowości, bardziej w stronę nauki? Jestem jak najbardziej za, ale nie w konwencje WH40K. Nie chce zaawansowanej technologi i elektroniki. Chce brud i smród ropy doprawione hałasem silników. A wracając do rozważań, wyłania się nam tu powoli główna koncepcja przynajmniej jednego settingu. Do rozstrzygnięcia jeszcze trochę czasu (2 tygodnie jak mnie pamięć nie myli), więc szlifujmy to co mamy, może zróbmy fuzje kilku koncepcji i powoli twórzmy jeden z światów, które powstaną (na jednym się to nie skończy, czuć to w kościach).
 
Awatar użytkownika
YuriPRIME
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: sob kwie 08, 2006 1:55 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 4:48 pm

Rozmawiając z Benderem tutaj właśnie o twoim koncepcie Azteco, bardzo ale to bardzo chcielibyśmy zrobić jakąś fuzję Twego i mojego konceptu. Co powiesz, żeby to wielkie miasto, które opisało, pełniło rolę takiego, jak to nazwał tu na skajpie Bender, huba, centrum, z którego ludzie uciekają i do którego zbierają ponieważ jest wielkim neutralnym gruntem i nośnikiem starożytnych wiedz i technologii? Taka ogromna mega-metropolia będąca osią tego co opisałem - takiego świata w którym ludzie poczęli uciekać z tego miasta i pozakładali własne mocarstwa. Ciekawa sprawa, że mieliby motyw by je odwiedzać, dla handlu, dyplomacji, etc... i za razem się go wystrzegać bowiem życie zostało tam na dole wypaczone i wszystkie te brudne konstrukty trują otoczenie, prześladują życie zwykłych śmiertelników. Coś jak Omam w Klanarchii tylko w drugą stronę, bardziej to truje i niszczy ludzi, ale jednocześnie jest potrzebne... bo ci zależni są od techniki jaką posiadają graniczącej niemal z magią.
Ostatnio zmieniony wt wrz 20, 2011 4:50 pm przez YuriPRIME, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 5:24 pm

Yuri przeczytałem twój koncept i mówię stanowcze: TAK! Łatwo będzie można odjąć baśniowość z mojego konceptu, a dodać ciekawą lokacje do twojego. Przy okazji będzie trzeba się zgadać na Skype właśnie. Jedyne co mnie boli to Ciężkie złoto. Nadaje smaczku i to naprawdę nieziemskiego konfliktom oraz wyścigowi o nowe połacie ziemi. Widzę, że nawet quasi magii nie da rady wyciąć. Ale czuje, ze wyjdzie do na dobre obu koncepcją. Pisz na PW :)
 
Awatar użytkownika
kbender
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 213
Rejestracja: pn lis 24, 2008 11:55 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 5:39 pm

Racja, Ciężkie Złoto jako produkt obecności Dieselghastów i powód dlaczego wszystko wciąż kręci się wokół centralnego miasta...
 
Awatar użytkownika
Krzyś
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 118
Rejestracja: sob mar 04, 2006 3:48 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 5:49 pm

Poczekajcie aż wrzucę mój koncept urbanfantasy, świata miasta-hipermetropolii. Zobaczymy wtedy co da się z tego wycisnąć.
 
zigzak

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 6:14 pm

jakie PW, Azteco? Tutaj o tym gadajcie - albo pod własnymi tematami forum! :) To co, chcecie połaczyc settingi? Super!
 
Awatar użytkownika
czarnylord23
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: pn sty 31, 2011 9:20 pm

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 6:40 pm

Tak się upewnie jeszcze: teraz pomysły wrzucamy tylko i wyłącznie na forum, blogi zostawiamy w spokoju, tak?

A co do prac to cóż, muszę przyznać, że nie spodziewałem się ich aż tylu w pierwszych dniach wysyłania swoich konceptów - sam zamierzam wziąć się bardziej za pisanie dopiero w weekend - ale patrząc na nie to chyba niektórzy mają tutaj za dużo wolnego czasu. :D Dziwi mnie też, że niektórzy łaczą ze sobą tyle klimatów etc. A jeszcze bardziej dziwi, że mimo pierwszego 'wtf?' potem okazuje się, że są to naprawdę logiczne i uporządkowane światy gry. ;)

Jak widzę też te 500 słów jest umowne, bo niektórzy już dorzucili dodatki, tak jak szkic scenariusza Aesandila. W sumie to dobrze, bo pozwala zaprezentować się w o wiele lepszym stopniu. A 500 słów to tylko 'podstawa'.

Życzę powodzenia i wystarczającej ilości weny twórczej. Tylko nie zabierajcie całej, by mi też coś zostało. :D
 
zigzak

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 8:16 pm

Tak. Zakladasz nowy temat tutaj. Oczywiscie, nie ma problemu by sie pochwalic na blogu. :)
 
Awatar użytkownika
kbender
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 213
Rejestracja: pn lis 24, 2008 11:55 pm

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 10:18 pm

Who controlls Ciężkie Złoto, controlls universe!
Koncept, Cięzkie złoto jako z jednej strony magiczny efekt emanacji geistów, a z drugiej, naukowo przetwarzane paliwo do statków powietrznych i mecha-zbroi. Oczywiście w 3 YuriPRIME'owych wariantach - surowym, powodujący lekkie zawirowania rzeczywistości, uspokojonym, robiącym za paliwo i pobudzonym, strzelającym iskrami magii.

A w samym mieście centralnym terroryści, podrzucający pobudzone złoto w budynkach administracji miejskiej, podrzucające je zamiast ujażmionego do zbroi (bunt pancerzy proszę Pana! A co z nich cieknie? A, to co zostało z pilota), i walka o łaskę geistów, które w nagrodę za posłuszeństwo nagradzają całe narody pojedynczymi sztabkami złota.
 
Awatar użytkownika
YuriPRIME
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: sob kwie 08, 2006 1:55 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 10:55 pm

Bedner, Genialnie to spisałeś :) Im buying this! Gheisty tym bardziej nabierają smaku jako zachłanne polityczne twory tym samym
 
Awatar użytkownika
kbender
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 213
Rejestracja: pn lis 24, 2008 11:55 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 11:20 pm

Dorzuciłem moją Niebajkę. -vp1136125.html#p1136125
Jeszcze dorzucę co setting ma oferować i będzie git.
 
zigzak

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

wt wrz 20, 2011 11:32 pm

Ja bym zostawil rope jako paliwo, a ciezkie zloto jako "magick". Inaczej grozi nam wolsungowe - wszystko jest napedzane na magiczna bateryjke i nigdy sie nie konczy. Bo magiczne. Albo tez, uzyskuje sie jakies superenergie z tego paliwa, przez co znow odchodzimy od dieselpunka.
Proponuje przejsc na temat Yuriego, tam wyjasnie moj pomysl na to skad brac paliwo :)
 
zigzak

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

śr wrz 21, 2011 1:40 pm

Proszę państwa, mamy oficjalne wsparcie od GRAmela! :)

zapraszam tutaj!

http://wydawnictwogramel.pl/2011/09/pro ... j-setting/
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

śr wrz 21, 2011 2:21 pm

Fajnie
Szkoda ze wszystko mam :D
 
Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 869
Rejestracja: pt cze 06, 2008 2:13 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

śr wrz 21, 2011 2:29 pm

Dzię-ku-je-my! :D Niewykluczone, że się na to skuszę. Nawet bez promocji. :)
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

śr wrz 21, 2011 2:39 pm

Właśnie zamknąłem
Projekt #3

Pozdrawiam
Aes
 
zigzak

Re: Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

śr wrz 21, 2011 2:59 pm

Aes, ale czemu?
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

Wspólne Tworzenie Settingu - Projekt WTF!

śr wrz 21, 2011 3:11 pm

Po prostu nie mam wsparcia, są inne ciekawe projekty.
Napisałem notkę blogową, na razie zainteresowanie nikłe.

A mi szkoda troszkę czasu.
Jeśli sam mam nad tym pracować


to lepiej wezmę się za w pełni moje projekty. La Revolutiona i autorkę. Tam też większość będę musiał robić sam :D
uważam ze trzeba znaleźć w sobie te jaja, i wsprzeć innych, zamiast siedzieć nad trupem
(bez fochów, załamek czy urazy. W pełni z uśmiechem, niech WTS stawia na najpopularniejsze projekty)

No i oczywiście wesprę resztę WTS.

Pozdrawiam
Aes
Ostatnio zmieniony śr wrz 21, 2011 3:13 pm przez Aesandill, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości