Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Współpraca z Portalem

śr lip 15, 2009 12:31 am

Długo myślałem jak w sensowny sposób zorganizować współpracę z Portalem dla fanów i przyznam się, że nie mam pomysłu. Początkowo miałem plan otworzyć kolejny dział na stronie Monastyru. Ostatecznie jednak zrezygnowałem z tego, strona choć bardziej reprezentacyjna niż forum daje znacznie mniejsze możliwości wymiany myśli między użytkownikami. Doszedłem do wniosku, że po prostu otworzę tutaj temat, gdzie będziecie mogli podać swoje dane kontaktowe oraz potencjalne tematy którymi moglibyście się zająć. Kiedy zbierze się wam już jakaś sensowna grupa po prostu razem napiszecie zbiorczego maila do Trzewika, że jesteście gotowi do akcji.
Zobaczmy jak to wypali i czy taka forma ma w ogóle jakiś sens. Ja ze swojej strony będę newsował na stronie o kolejnych dopisanych osobach, co jakieś 2 tygodnie jeżeli takie się pojawią.

Życzę wszystkim powodzenia jak i zapraszam do dyskusji tutaj nad nowym pomysłem rozwoju linii Monastyru.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

śr lip 15, 2009 12:52 pm

Cóż, pora zatem na kilka luźnych propozycji do dyskusji.

1. Nationbooki. Jeden się ukazał, może warto iść tym tropem? Nordia okazała się być dodatkiem nieco kontrowersyjnym i potrzebna jest dyskusja czy warto iść tą drogą, czy należy kolejne nationbooki konstruować zupełnie odmiennie. Warto byłoby też zastanowić się jakie kraje najpilniej potrzebują opisania, czyli po prostu na który kraj ludzie najmocniej czekają.

2. Valdor. Od lat słyszę, że w tajnych kazamatach portalu mówi się o tym dodatku. Cóż, mnie szczerze mówiąc aż tak temat nie ekscytuje, ale nie da się ukryć, że to materiał na fascynujący dodatek, jeśli nie ograniczy się do statystyk przeciętnego krasnoluda. Bardziej niż Valdor 'frontowy' fascynuje mnie potencjał 'odkryć geograficznych' i ziem jakie odkrywa Kord.

3. Dodatek o Kościele. Dokładne opisanie zakonów, struktury, dogmatów, fragmenty Katedraliów... może i magia to temat bardziej chwytliwy, ale wydaje mi się, że taki 'religijny' dodatek mógłby się okazać bardzo pomocny. Do tego rozdzialik o herezjach, troszkę historii. Dla mnie byłby to sam miód :)
 
Awatar użytkownika
Dark_Raziel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt mar 10, 2006 1:48 pm

śr lip 15, 2009 1:44 pm

Skoro tworzyć dodatek o Kościele to moim zdaniem fajnym pomysłem były by też suplementy o wojskach i armiach oraz kolejny, o dworach arystkoratycznych.
 
Awatar użytkownika
Kretus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: sob maja 08, 2004 4:03 pm

śr lip 15, 2009 5:14 pm

Wojsko i armia są mi najbliższe, ale powstało już coś takiego (waleczne wilki pogranicza) w odniesieniu do frontu Agaryjskiego.
W kwestii armii kluczowe jest wskazanie autorów do jakiego "europejskiego" okresu należy się odnosić (data albo konflikt). Oczywiście nie mówimy o armii nordyjskiej :).

Przykładowo w książce mamy obrazki przypominające zarówno landsknechtów, jak i regimenty z wojny 30 letniej. Zamek skałkowy zdobywa popularność w całym Dominium, a "patrony" są nowością testowaną tylko w Nordii :?
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

śr lip 15, 2009 6:59 pm

3. Dodatek o Kościele. Dokładne opisanie zakonów, struktury, dogmatów, fragmenty Katedraliów... może i magia to temat bardziej chwytliwy, ale wydaje mi się, że taki 'religijny' dodatek mógłby się okazać bardzo pomocny. Do tego rozdzialik o herezjach, troszkę historii. Dla mnie byłby to sam miód


Co do tego to warto czytać stronę Portalu.

Dodatek o religii już powstaje.

Monastyr
W czerwcu zapad3a decyzja – fani ruszaj1 do prac nad do-
datkami do Monastyru. Na oficjalnej stronie gry znajduje siê
pe3na informacja na ten temat, póki co mogê powiedzieæ, ¿e
na pierwszy ogieñ pójdzie dodatek o religii w œwiecie Mona-
styru. Dowiecie siê z niego o od3amach, kultach, ceremo-
niach... Bêdzie siê dzia3o.
 
cardos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 2:09 pm

śr lip 15, 2009 10:33 pm

Zanim Portal ogłosił raport, a Dark Raziel napisał o suplementach o kościele, wojsku i dworze, mnie się w głowie kołatała koncepcja professionbooków złożona z trzech ksiąg - duchownego, wojskowego i dworzanina.
W każdej księdze znaleźć by można nowe profesje, archetypy, cechy, majętności charakterystyczne dla typu profesji, i tym podobne mięsko.

Ponadto w Księdze Duchownego byłyby informacje dotyczące teologii, obrzędy, zakony, herezje - inspiracje przekazane w postaci rozmów, domysłów, raportów inkwizycji czy fragmentów tekstów broszur ukradkiem przekazywanych sobie na dworach.
Dałbym opisy różnic w ceremoniach, zachowaniach duchowieństwa między nacjami.
Dałbym też mechanikę egzorcyzmów (pojedynku woli), modlitwy, relikwie, podpowiedzi jak rozgrywać proces inkwizycji.

W Księdze Wojskowego dałbym opisy armii poszczególnych nacji (Kord i Nordia już gotowe), ich struktury, znani dowódcy, szkoły oficerskie. Przybliżyłbym konflikty, te trwające i te na włosku, gdybając nad ich potencjalnym przebiegiem w postaci czy to raportów czy opowieści przy ognisku/kuflu. Legendarne bitwy, kampanie i związane z nimi laury.
Dałbym nowe biegłości, może poprawioną mechanikę walki (tak by biegłości czy szkoły szermiercze dawały benefity w walce treningowej).
Dałbym też, a co tam, znanych zbrojmistrzów i różnice w jakości wykonanych przez nich rapierów (przełożone na mechanikę starć).

W Księdze Dworzanina przybliżyłbym politykę świata i to w sposób taki, by nie ograniczać MG, np. w postaci monologu emisariusza gdybającego kto z kim mógłby zawrzeć sojusz, co by na tym zyskał, komu by się to nie spodobało. Gdybania np. jak Papież może się z twarzą wycofać z konfliktu w Ragadzie.
Dałbym opis wywiadów różnych państw, opisał parę przykładów legendarnych afer dyplomatycznych.
Wrzuciłbym rozdział o sztuce, modzie, podał przykłady znanych artystów, ulubionych dziedzin sztuki poszczególnych państw.
Dałbym coś o protokole dyplomatycznym, sądownictwie i prawie w Dominium.
Może mechanikę konfliktu społecznego rozbudowaną podobnie jak fechtunek.


Tyle luźnych rozważań i pomysłów.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

czw lip 16, 2009 10:43 am

Faktycznie zaniedbałem ostatnio stronę Portalu - fajnie, że ten dodatek powstaje. Szczerze mówiąc pomysł profesionbooków wydaje mi się iście rewelacyjny. Gdyby każdy z nich był dość pokaźną książeczką to naprawdę stanowiłyby fajne kompendium konkretnej i przydatnej wiedzy o świecie. Oczywiście trochę mechaniki też musiałoby w to wejść.
 
Awatar użytkownika
Laikk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob lip 04, 2009 6:50 pm

pt lip 17, 2009 5:46 pm

Fajny jest pomysł z tymi 3 księgami wojskową, kapłańską i dworską. Ja bym do tego dodał jeszcze jedną księgę przeklętych. Dotyczyła by ona magów, devir zawierała rytuały itp. itd.
Najciekawszą nacją według mnie jest valdor przecież tam też żyją ludzi. Niektórzy z nich z pewnością chcieliby walczyć po stronie dominium. Oddziały valdorczyków byłyby idealne do walki z orkami, elfami bo w końcu mało kto zna je tak dobrze jak oni.
Co do książek dotyczących narodowości wydaje mi się że jest to zbyt duże rozdrabnianie się, przynajmniej w tym momencie gdyż zawierałyby one wiele ciekawych rzeczy i pomysłów jednak w bardzo konkretnym i wąskim zakresie a poza tym którego z przeciętnych fanów będzie stać na 10 książek po 50 zł ?

Interesujący byłby podręcznik opisujący przyszłość dominium powiedzmy za 100 lat, byłby alternatywą do obecnego dawał nowe pole do popisu MG-kom no i ukazywał jak potoczyły się mrocznie opisane losy wielu państw na kontynencie.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

sob lip 18, 2009 1:24 pm

Im dłużej się nad tym zastanawiam tym bardziej 'zajawia' mnie idea trzech dużych ksiąg. To nie byłyby po prostu profesionbooki, ale ogromne kompendia wiedzy o Dominium przez pryzmat wojskowych, duchownych i dworzan. Problem w tym, że takie tomy szły by 'w poprzek' już rozpoczętych cykli wydawniczych. Z jednej strony wypełniałyby funkcję nationbooków (nie w pełni, ale w ogromnym stopniu - przynajmniej tak to sobie wyobrażam) z drugiej, byłyby czymś w rodzaju podręczników gracza. Nie wiem co na to Portal. To byłaby całkiem nowa koncepcja niemal wszystkiego.

Dodatek "Dominium 1675" to fajny pomysł, ale wydaje mi się, że dopiero za jakiś dość odległy czas.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

sob lip 18, 2009 3:20 pm

Moim zdaniem każdy dodatek jaki wyjdzie do Monastyru musi zawierać rozwinięcia zasad. Powinno to wyglądać jak w linii Neuroshimy, gdzie nawet nationbooki mają zasady dodatkowe. Do tego podręcznik gracza tom 2 z jeszcze większym rozwinięciem zasad jak to czego brakuje biegłości nie związane z walką.
 
Awatar użytkownika
Laikk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob lip 04, 2009 6:50 pm

sob lip 18, 2009 6:07 pm

Te 3 ksiegi nie szły by w poprzek z innymi bo wydaje mi sie ze zaden z dodatkow nie odniósł większego sukcesu. Nawet ku memu rozczarowaniu podrecznik gracza nie zrobil na mnie wrazenia. Potrzebne sa dobre dokladnie i rzetelnie zrobione ksiazki z ciekawa oprawa graficzna;)
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

sob lip 18, 2009 6:25 pm

Przyznam, że cały dzień łażą mi po głowie pomysły i bardzo mnie ta idea zapłodniła. Gdyby każdy z tych trzech podręczników był gruby i po brzegi nabity pomysłami, rozszerzaniami zasad, opisami konkretnych aspektów świata i życia w Dominium (i może wzorem nWoDa) fajnym, krótkim opowiadaniem na początku to mogłyby to być pozycje wspaniałe i wyjątkowe.
 
Shaardoth
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pt lut 02, 2007 4:04 pm

ndz lip 19, 2009 9:49 pm

Można by się też zastanowić nad czymś mniejszym. Kiedyś miałem zamiar rozpisania szczegółowego kilku/kilkunastostronnicowego cennika do Monastyru. Taki cennik pomagałby bardzo nie tylko przy tworzeniu postaci ale i podczas późniejszej gry. Myślę że można się nad czymś takim zastanowić.

Jeśli chodzi ogólnie o tworzenie całych dużych dodatków to bardzo pomocne mogłoby się okazać podzielenie całości na krótkie, konkretne zadania których mógłby podjąć się każdy. Według mnie wiele osób byłoby skłonnych do pomocy w pisaniu czegoś takiego jeśli miałoby dokładnie określoną konkretnych tematów do zrobienia. Bez żadnych zobowiązań, dołączania do jakiejś grupy tworzącej. Otwierasz listę "do zrobienia", wybierasz jakiś z tematów jeszcze nie zrealizowanych, odczytujesz jakąś krótką notkę (wymagania dot. konkretnego tekstu), w wolnym czasie piszesz ów tekst i wysyłasz do jakiejś osoby koordynującej prace nad całością. Nic więcej. Chyba że chcesz. Wtedy wybierasz następny temat itd ;)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

pn lip 20, 2009 12:57 am

Widzę, że jest kilku chętnych zorganizujcie się w jakąś grupę i do dzieła panowie. Zgłoście się do trzewika zwarci i gotowi do boju.
 
Awatar użytkownika
Laikk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob lip 04, 2009 6:50 pm

pn lip 20, 2009 6:56 pm

Ja chetnie pomoge;) niestety obecnie mam malo czasu ale gdyby znalazla sie wolna chwila... Krótko mówiąc mam milion pomysłów;D myślę że jak pisać to już porządny duży podręcznik ;)
 
Shaardoth
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pt lut 02, 2007 4:04 pm

wt lip 21, 2009 12:00 am

Nie chciałbym się konkretnie deklarować na coś większego bo nie wiem czy bym dokończył pracę nad czymś takim, ale mogę dorywczo w wolnym czasie x razy zrobić jakąś małą robótkę pomocniczą. Jeśli chodzi o taką pomoc to bardzo chętnie ;)
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

wt lip 21, 2009 1:59 pm

Wydaje mi się, że prace należy podzielić na kilka etapów. Pierwszy powinien być zbiorowy. Musimy się skonferencjować na jakimś gg i ustalić co chcemy robić na płaszczyźnie najbardziej ogólnej. Jednym słowem, za jaki dodatek chcemy się zabrać i co ma się w nim znajdować. Potem rozmowa z Trzewiczkiem i akceptacja całej sprawy. A potem 'spis treści', a raczej jego zarys. I wtedy rozdzielamy konkretne rzeczy między siebie. Oczywiście najpierw trzeba będzie ustalić ogólny charakter stylistyczny całości, tak, żeby wiadomo było czy pisać jako 'wszystkowiedzący wyjaśniacz' czy w postaci jakichś pamiętników, wiadomo...
 
Awatar użytkownika
Laikk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob lip 04, 2009 6:50 pm

śr lip 22, 2009 6:57 pm

chętnie spróbuję ;) jakby co proszę do mnie pisać pod adres [email protected]
Może mała konsultacja od której księgi warto zacząć i czy działamy według tego podziału ;)
wojskowa, dla duchownych, szlachecka, czy może dla magów ?;)
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

czw lip 23, 2009 4:03 pm

wydaje mi się, że skoro się już wszyscy zajawiliśmy na te wielkie profesionbooki to warto pójść tym śladem. tylko trzeba się zastanowić co idzie na pierwszy ogień. księga wojskowego wydaje się najbardziej naturalna, bo sugeruje to układ podręcznika :)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

pt lip 24, 2009 11:43 pm

Laikk DeathlyHallow Shaardoth Kretus

Jest was 4 osoby [email protected] i do przodu. Moim zdaniem, dodatek o wojsku to fajna sprawa, zwłaszcza jak się zawrze tam jakieś nowe szkoły wojskowe, biegłości i dopracuje porządnie zasady.
 
Awatar użytkownika
Mgalangzingme
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 26, 2009 12:43 am

Współpraca z Portalem

sob lip 25, 2009 6:03 pm

Ja myślałem zawsze o(suplemencie bardziej niż samodzielnym dodatku) "Kulturze w świecie Dominium". Biorąc pod uwagę wasze pomysły to świetnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie takiego rozdziału w księdze dworzanina. Sam jestem w stanie napisać artykuł o muzyce w Dominium. Jestem muzykiem dawnym i znam się na tym i z chęcią bym się czegoś takiego podjął. Potrzebny byłby ktoś kto napisałby jeszcze o etykiecie i życiu salonowym w ogóle, i byłby kulturalny obraz Dominium. Do tego nowe klasy dworzan, opis ważniejszych miejsc, świąt, osób, dzieł artystycznych(obrazów, rzeźb, muzycznych utworów) i księga dworzanina byłaby gotowa :)
Ostatnio zmieniony sob lip 25, 2009 7:06 pm przez Mgalangzingme, łącznie zmieniany 2 razy.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Współpraca z Portalem

sob lip 25, 2009 6:40 pm

Właśnie dlatego pomysł trzech ksiąg jest tak dobry. Mieści w sobie naprawdę wiele możliwości i pomysłów. Takich jak choćby ten powyżej. Wydaje mi się, że każda z ksiąg powinna zawierać rozdział o ważnych osobistościach Dominium. O generałach, kapitanach, malarzach, poetach, dyplomatach, dandysach, egzorcystach, biskupach... Księga dworzanina oczywiście musiałaby być szersza jeszcze o sprawy wywiadowczo-polityczne.

Mam propozycję. Zanim jeszcze oficjalnie się skonfederujemy. Niech każdy (pod kątem tych trzech ksiąg właśnie) szczerze napisze na czym się względnie zna, a na czym się nie zna wcale :)

Mógłbym pisać o:
- Kościele (szczególnie od strony doktrynalnej)
- kulturze, sztuce i życiu intelektualnym
- historii Dominium (gdy zajdzie potrzeba)
- biografie BNów
- nowych profesjach, ale głównie z zakresu dworzanin/duchowny
- wielu wielu innych rzeczach ;)

Nie mógłbym pisać o:
- broni
- formacjach wojskowych i szczegółach dotyczących organizacji armii
- szczegółowo o etykiecie,

bo zwyczajnie nie mam dość wiedzy.
 
Awatar użytkownika
Mgalangzingme
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 26, 2009 12:43 am

Współpraca z Portalem

sob lip 25, 2009 7:05 pm

Mógłbym pisać o:
-muzyce i kulturalnym obrazie z nim związanym(bo kultura jako całokształt jest mocno powiązana i muzyka wpływała na wszystko, jak i wszystko na muzykę)
-kulturze i sztuce w ogóle
-duchowym życiu(od strony jego celebracji)
-nowych profesjach z zakresu dworzan i duchownych
 
Awatar użytkownika
Moraine
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:15 pm

Współpraca z Portalem

ndz lip 26, 2009 8:57 pm

Moge spokojnie pisać o malarstwie i grafice, rówzniez od strony technicznej, o architekturze, o podróżowaniu [jak czym, jak szybko, etc.], kuchni, zwyczajach i zabobonach, biżuterii, modzie. BNi, życiorysy i ich tło też nie stanowią jakiegoś wielkiego problemu.

Nie napiszę o strukturach kościoła, armii, nic o mechanice, o prawie i średnio o polityce.
 
Awatar użytkownika
Adam Adilew
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: śr cze 17, 2009 1:13 pm

Współpraca z Portalem

ndz lip 26, 2009 9:35 pm

Skoro pomysł rozwinął się na poważnie, jestem rysownikiem i mogę pomóc w pracy. Ponadto mogę pisać o militariach, historii, również obyczajach i prawodawstwie.

[email protected]
Ostatnio zmieniony ndz lip 26, 2009 10:50 pm przez Adam Adilew, łącznie zmieniany 1 raz.
 
ErrorAwarian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: wt gru 30, 2008 7:39 pm

Re: Współpraca z Portalem

ndz lip 26, 2009 10:13 pm

Historie BNów, opisy lokacji, krótkie opowiadania, itp. – Potrzebny tylko temat.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Współpraca z Portalem

pn lip 27, 2009 1:00 am

Zatem jedziemy z koksem. Co najpierw? Proponuję zacząć od Księgi Wojskowego. Mimo, że to może nie mój konik. Dominium stoi na skraju wielkiej wojny przecież :) Warto dać ludziom narzędzia do jej prowadzenia.
 
cardos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 2:09 pm

Współpraca z Portalem

pn lip 27, 2009 1:21 pm

Napisałem do Trzewika z pytaniem o wspomniany w raporcie dodatek o Kościele, w kontekście Księgi Duchownego. Zobaczymy co odpowie.
Spytałem też jak wyobraża sobie proces powstawania takiego dodatku.

Chcę na dniach przygotować szkic tych dodatków w postaci spisu treści, uwzględniając waszą wiedzę, który tu upublicznię i każdy będzie miał okazję dorzucić coś od siebie, bądź zasugerować zmiany.
Zacznę zgodnie z Waszą sugestią od Księgi Wojskowego.
 
cardos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 07, 2007 2:09 pm

Re: Współpraca z Portalem

pn lip 27, 2009 2:34 pm

Odpowiedź Trzewika:
Dodatek powstaje.
Kieruje projektem Feniks.
Prosze o przeslanie skryptu dodatku, czyli co chcecie w nim napisac. Po
analizie tego i akcetacji/uwagach ruszacie do pracy.

Tak bylo z dodatkiem o Religii.

Kolejne materaly na biezaco do mnie slecie, ja je czytam,
akceptuje/nanosze uwagi i tak to sie toczy do przodu.

pozdrawiam
trzewik
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: Współpraca z Portalem

pn lip 27, 2009 3:00 pm

Czyli wszystko wiadomo - teraz musimy się zabrać za ten skrypt.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość