Zrodzony z fantastyki

 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy, różne na raz, atut Versatile Performer

sob lut 01, 2014 3:26 pm

Mam kilka pytań dotyczących tej umiejętności.
1) Za występy dostaje się pieniądze, wg tabeli. Jednak zwykle bardowie mają więcej niż jeden rodzaj występów (np śpiew+oratorstwo). Czy za każdy z tych występów otrzymują pieniądze osobno?
2) Czy jest jakiś limit dzienny występów, a jeśli tak, to w wyżej wymienionej sytuacji czy ów limit działa niezależnie dla każdego rodzaju występów (np limit=1 czyli 1 kasa z akrobatyki i 1 kasa z grania).
3) Czy wykonywanie występów to bardowski zawód, czy też może on mieć dowolny inny- niezależny od tego co robi jako bard?
4) Czy występ dwu lub więcej kategorii może odbywać się jednocześnie (np gra na lutni ze śpiewem, lub oracją). Jeśli tak to co z kasą. Czy sumuje się z obu rodzajów występów, czy też liczy się to jak jeden występ?
Ostatnio zmieniony sob mar 08, 2014 4:26 pm przez Squid, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

Występy

sob lut 01, 2014 5:41 pm

Odpowiadam na zdrowy rozum, do czasu, kiedy pojawi się jakiś spec od mechaniki, powinno wystarczyć:

Zarobki za test dostajesz w skali dziennej - czyli prawdopodobnie za to, że grasz cały wieczór w jakiś barach, ewentualnie za to, że cały dzień grasz na ulicach. Jeśli tak jest, to nie możesz dwa razy dziennie testować różnych Występów, bo albo grasz cały wieczór na gitarze, albo na bębnie; na raz się nie da.

Skoro zarobki za test są na dzień, nie możesz używać umiejętności więcej, niż raz na dzień. Raz, że w grę wchodzi zmęczenie muzyka, dwa, że tawerny nie zatrudniają raczej muzyków po 24 godziny na dobę. Przez zmęczenie też mógłby być problem z wykonywaniem innego zawodu - jako MG albo bym na to nie pozwolił, albo dał duże kary do testów.

Korzyści ze znajomości dwóch rodzajów występów raczej nie ma w mechanice, za to MG pewnie może, jeśli chce, dać jakiś dodatkowy modyfikator, jeśli np. jesteś jedynym w mieście gitarzystą-perkusistą.

Sposobem na duże zarobki powinny być testy zdawane z PT 20 i wyżej - w ten sposób można przyciągnąć uwagę jakiejś trupy artystów lub patrona; oni powinni płacić więcej.
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Re: Występy

sob lut 01, 2014 6:37 pm

Pozwolę więc sobie zacytować fragment z podręcznika:
Test: Talent i umiejętności pozwalają ci zrobić wrażenie na publiczności.


ST Występów Działanie
10 Rutynowy występ. Zarabianie pieniędzy na wystepach w miejscu publicznym niewiele się różni od żebrania. Zyskujesz 1k10 sm/dzień.
15 Przyjemny występ. W bogatym mieście możesz zarobić 1k10 ss/dzień.
20 Świetny występ. W bogatym mieście możesz zarobić 3k10 ss/dzień. Po jakimś czasie możesz otrzymać zaproszenie przyłączenia się do trupy zawodowców i zyskać lokalną sławę.
25 Pamiętny występ. W bogatym mieście możesz zarobić 1k6 sz/dzień. Po jakimś czasie możesz zwrócić uwagę możnego patrona i zyskać sławę w kraju.
30 Niesamowity występ. W bogatym mieście możesz zarobić 3k6 sz/dzień. Po jakimś czasie możesz zwrócić uwagę żyjącego daleko patrona, a nawet bytów z innych planów.

Mistrzowsko wykonany instrument muzyczny zapewnia ci premię z okoliczności +2 do testów Występów przy jego użyciu.
Akcja: Różnie. Zarabianie pieniędzy na występach w miejscu publicznym to praca tylko na wieczór lub nawet na cały dzień. Specjalne zdolności barda wykorzystujące umiejętność Występy opisano w dziale poświeconym tej klasie.

Tyle wiemy o kasie. Jest napisane więc, że może być na wieczór lub na cały dzień, jest też napisane ile można zarobić przy jakim ST. Niestety nie ma słowa o tym ile razy można wystąpić i brak tu odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania. W każdym razie nie wygląda na to by dostawało się zarobki w skali dziennej ale za konkretny występ o danym ST. Tak przynajmniej ja to rozumiem, ale tu właśnie jest pole do dyskusji.
 
Awatar użytkownika
Kilik Lodowa Zamieć
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 6:28 pm

Występy

wt lut 04, 2014 10:37 am

Moim zdaniem zasady dosyć jasno mówią, że chodzi o zarobek na dzień, nie na wieczór. A testu nie można powtórzyć.

Wg mnie trzeba odnieść się odpowiednio do zasad o profesji, w których jest mowa, że wykonując test umiejętności postać może pracować przez tydzień i uzyskać odpowiedni zarobek w sztukach złota - oraz, że testów nie można powtarzać. Wynik testu jest wówczas wiążący na cały tydzień i dopiero po tygodniu można rzucić na nowo (nie ma znaczenia, czy praca została przerwana, chociaż oczywiście jeżeli będziemy pracować tylko np. 2 dni, to zarobek odpowiednio się zmniejszy).

Jeżeli chcesz użyć występów do zarabiania pieniędzy, to musisz poświęcić na to cały dzień. Nawet, jeżeli koncert to tylko 2h wieczorem, to resztę dnia zajmą Ci próby i inne przygotowania. Poza tym, jak pisał Squid, w grę wchodzi zmęczenie muzyka etc. Skoro nie da się powtarzać testu Profesji w celu zarabiania, to testu Występów też nie.

Jako MG zezwoliłbym na występ po całym dniu robienia czegoś innego (czyli "zwykłego" grania), ale z ujemnym modyfikatorem za zmęczenie barda. Jeżeli bard planuje więcej, niż jeden występ, to też kazałbym rzucić raz. Bez plusów czy minusów. Bo co z tego, że robi więcej występów, skoro spada jakość każdego z nich, bo bard jest zmęczony. Można się kłócić, że to nierealistyczne, ale mechanika powinna tu być uproszczona o ile to tylko możliwe.
Ostatnio zmieniony wt lut 04, 2014 10:44 am przez Kilik Lodowa Zamieć, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy

wt lut 04, 2014 2:38 pm

Zgodzę się co do argumentu ze zmęczeniem muzyka. Jednak byłbym ostrożny ze stawianiem znaku równości między Zawodem, czy Rzemiosłem, a Występami. Nie wyobrażam sobie, żeby bard mógł, czy nawet chciał grać raz na tydzień. Z resztą raczej jeśli jest dobry "pracodawcy" chcieliby mieć go u siebie jak najczęściej. Poza tym dziś może występować w jednej karczmie, jutro drugiej, a jeszcze potem na rynku. W dodatku po każdym występie rośnie sława barda. To zupełnie inne zasady funkcjonowania niż przy robieniu mieczy/strzał, tworzeniu zwojów, mikstur, piwa itp
 
Awatar użytkownika
Kilik Lodowa Zamieć
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 6:28 pm

Występy

wt lut 04, 2014 3:17 pm

Pełna zgoda. Ale ja mówię o mechanicznym aspekcie, bo o taki pytałeś. A mechanicznie można przy występach wykonać maksymalnie jeden test dziennie na zarobki, bez powtarzania (bo tak jest napisane w PG). Stosuję zasady z profesji ODPOWIEDNIO, a nie wprost. To znaczy, że się nimi posiłkuję tam, gdzie mam wątpliwości.
Dlaczego je stosuję? Bo też dotyczą zarabiania skillem (mechaniczny aspekt, fabularny w tym momencie mnie nie interesuje).
Dlaczego porównuję te dwa skille? Żeby było sprawiedliwie. Bo niby dlaczego bard z występami miałby móc powtarzać test i zarabiać na kilku występach dziennie, skoro drużynowy kowal - czyli też ze skillem do zarabiania - może robić test tylko raz na tydzień i jest nim związany aż do końca tygodnia? Owszem, zasady funkcjonowania różnych zawodów są zupełnie odmienne, ale DnD to nie symulator grajka ani piekarza, dlatego mechaniczne ich zrównanie jest jak najbardziej na miejscu. Na tyle argumentów, ile Ty jesteś w stanie przytoczyć za zasadnością powtarzania testu występów, ja jestem w stanie wymyślić argumenty na powtarzanie testów przy jakiejś innej profesji :)

Sława każdego rośnie, jeżeli jest dobry w tym co robi. Czy to artysta, czy rzemieślnik. Poza tym co ma to wspólnego z powtarzaniem testów?

Co ma do rzeczy możliwość występowania w różnych miejscach? Stolarz może pracować na kilku różnych budowach w tygodniu, a test ma 1/tydzień. Kowal rzucając test na zarabianie wykuwa tygodniowo wiele różnych przedmiotów i je sprzedaje, ale nie powtarza testu na każdy przedmiot z osobna. Żeglarz może pracować na 3 statkach w tygodniu, a wóźnica przy 5 różnych karawanach. I wszystkich wiąże jeden test na tydz.
Bard robiący kilka występów w różnych miejscach danego dnia nie zarobi więcej, bo jest związany testem rzucanym raz na dzień. Jak pisałem, co prawda występów jest więcej, ale im ich więcej, to bard bardziej się męczy, więc tyle samo zarobi na jednym dużym występie, co na kilku pomniejszych w różnych miejscach.

Podsumowując - zasada mówi wprost, że zarobki wymienione w PG są DZIENNIE. Dlatego testu się nie powtarza, chyba że zasadę modyfikujemy, ale to już dyskusja o preferencjach, a nie mechanice DnD.
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy

wt lut 04, 2014 9:39 pm

Ok teraz rozumiem Twój tok myślenia i muszę przyznać słuszność. Dziękuję, za obszerną wypowiedź
 
Awatar użytkownika
Rafau
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob mar 19, 2011 1:10 pm

Występy

sob lut 08, 2014 10:41 am

Od siebie rzucę tylko luźno jak to wygląda u mnie. Mamy w drużynie barda, dobrze gra na lutni i dodatkowo umie ładnie śpiewać, głupio by było gdyby tyle samo pieniędzy uzbierał w przypadku kiedy gra na instrumencie i kiedy gra, i śpiewa jednocześnie. Logiczne, że druga opcja jest znacznie ciekawsza dla publiki co bezpośredni przełoży się na zarobki. W takim razie wykonuje jeden test występów, ale z premią, może być to standardowe +2 lub na przykład +1 za każde 5 rang w drugiej umiejętności "wspierającej". Oczywiście nie tylko w przypadku instrumentów strunowych i śpiewu, takich połączeń może być wiele np. taniec ze śpiewem, komizm z aktorstwem, a nawet gra na lirze ze snuciem opowieści (oratorstwo). Wiadomo, że nie będzie można grać na harfie i organach jednocześnie, ale jak gracz chciałby zostać "człowiekiem orkiestrą", przygrywając na fletni uderza w bębny wyznaczając rytm, a towarzyszy temu odgłos tamburyna sprytnie uczepionego do nogi poruszającej się nie gorzej od jego zwinnych dłoni, dlaczego MP miałby tego dodatkowo nie nagrodzić?
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy

wt lut 25, 2014 9:55 pm

No to dalsze pytanie: czy jest sens mieć więcej niż jedną umiejętność w występach? Chciałem mieć barda który gra, śpiewa i opowiada, ale bardziej doświadczony gracz powiedział, że to marnowanie punktów. Pomyślałem, że zredukuję do gry i oracji (bo oracja mi bardzo fabularnie pasuje do postaci), ale znowuż zastanawiam się czy gra ma sens. Z drugiej strony nie jestem pewien czy takie zdolności jak "muzyka barda" a tym samym powiązane atuty typu "poddźwięki", "a to echo grało" czy "dodatkowa muzyka" nie wymagają używania instrumentu? Jak to w praktyce wygląda? Bardowie zwykle mają więcej rodzajów występów czy raczej bazują na jednym?
 
Awatar użytkownika
Kilik Lodowa Zamieć
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 6:28 pm

Występy

wt lut 25, 2014 10:16 pm

Mechanicznie sens jest żaden. Fabularnie - zależy, jak chcesz odgrywać postać. RPG to nie tylko cyferki i zasady, przede wszystkim masz się dobrze bawić ;) Wybierz sobie, jaką zabawę preferujesz i co bardziej Ci odpowiada.
Nie ma czegoś takiego, jak "marnowanie" rang z fabularnego punktu widzenia. Chyba, że Ci bardzo zależy na mechanicznie jak najsilniejszej postaci, wtedy więcej rodzajów występów faktycznie nie jest dobrym pomysłem.
Co do atutów: jeżeli w opisie nie ma, że wymaga instrumentu, to nie wymaga.
Co do ostatniego pytania: w praktyce wygląda to tak, że każdy sobie tworzy postać jak chce i zależnie od własnych upodobań. Mój gracz stworzył raz półorczego bębniarza. Mechanicznie sens żaden (minus do charyzmy, najważniejszego atrybutu barda, minus do niezwykle ważnego intelektu, plus do raczej mało potrzebnej siły), ale postać była klimatyczna i super ją odgrywał.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Występy

wt lut 25, 2014 11:31 pm

Nabuchodonozor, jeśli chcesz zachować cenne punkty umiejętności do innych celów (co bardzo pochwalam) to weź na 3 poziomie postaci atut Versatile Performer. Nie dość, że będziesz miał efektywną rangę na poziomie najlepszych występów w dodatkowej ilości występów równej mod. z INT (czyli spokojnie dodatkowe 2, jak sądzę), to dodatkowo wspólne używanie tych występów będzie się objawiało premią +2 do testów. A więc teoretycznie zarobisz więcej na występach :)

Uproś mistrza gry o ten wariant:
http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/cwc/20061013a
Niby nic wielkiego, bo żadna z tych zdolności nie ma wpływu na potęgę postaci, to jednak fajnie zarabiać bardem coraz więcej ze swojej gry.
Ja osobiście jestem wielkim entuzjastą pomysłu z zapełnieniem martwych poziomów klas i jeszcze to żadnej kampanii nie zaszkodziło :)
 
Altaris
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1175
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 4:24 pm

Re: Występy

pn mar 03, 2014 2:58 am

Kilik, mechanicznie czasami sens jest wziąć sobie kilka rodzajów tej umiejki. Niektóre klasy prestiżowe mają w wymogach więcej niż jedną dziedzinę umiejętności występy.
 
Awatar użytkownika
Kilik Lodowa Zamieć
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 6:28 pm

Występy

pn mar 03, 2014 8:02 am

Hm, nie brałem tego pod uwagę, bo dla mnie to oczywisty wyjątek potwierdzający regułę ;)
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy

pn mar 03, 2014 11:00 am

Lord Xan pisze:
Nabuchodonozor, jeśli chcesz zachować cenne punkty umiejętności do innych celów (co bardzo pochwalam) to weź na 3 poziomie postaci atut Versatile Performer. Nie dość, że będziesz miał efektywną rangę na poziomie najlepszych występów w dodatkowej ilości występów równej mod. z INT (czyli spokojnie dodatkowe 2, jak sądzę), to dodatkowo wspólne używanie tych występów będzie się objawiało premią +2 do testów. A więc teoretycznie zarobisz więcej na występach


To jest bardzo dobry pomysł i mechanicznie i fabularnie. Chciałbym jednak, żebyś mi pomógł dobrze zrozumieć ten atut.
Mam 18 charyzmy i tyleż samo inteligencji, a więc oba modyfikatory +4. 7 rang w występach w grze na lutni i tyleż samo w Oratorstwie. Dodatkowo posługuję się mistrzowsko wykonanym instrumentem. Jak więc będzie wyglądał mój występ i jego efekt jeśli będę posiadał ten atut?
 
Elicor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: wt sty 14, 2014 10:14 pm

Występy

pn mar 03, 2014 3:47 pm

+7 z rang, +4 z charyzmy, +2 za atut i +2 za instrument, czyli +15. Myślę, że twój występ będzie opierał się na recytacji poezji bądź prozy przy dźwiękach lutni dla nadania tonu i klimatu.

+2 za atut otrzymujesz niezależnie od tego, czy połączysz swoje oratorstwo i lutnię za jego pomocą. Mechanicznie będzie lepiej jeżeli tego nie zrobisz, ponieważ wtedy atut da ci efektywnie 7 punktów umiejętności mniej

Ponadto, możesz wybrać trzy inne formy występów, które "urosną" do +7.
Twoje występy będą otrzymywały dodatkowo premię +2 jeżeli będziesz je wykonywał razem z dowolną (w granicach rozsądku) inną formą.
Ostatnio zmieniony pn mar 03, 2014 3:58 pm przez Elicor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Występy

pn mar 03, 2014 6:34 pm

Skoro masz 18 intelektu, to wybierasz dodatkowe 4 różne występy i otrzymujesz w nich wirtualne rangi (natenczas 7, podniesiesz te swoje, to te 4 też urosną). A modyfikatory już dla nich wyliczasz indywidualnie (czyli zawsze ranga + mod. z Cha + różne inne rzeczy). A jeśli już Ci się zdarzy używać naraz więcej niż jednego występu, to otrzymujesz premię +2 do testu lepszej umiejętności.
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy

pn mar 03, 2014 10:40 pm

Czyli wydając 7 punktów umiejętności ma 7 rang w czterech występach na raz? O_O
 
Elicor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: wt sty 14, 2014 10:14 pm

Re: Występy

wt mar 04, 2014 12:46 am

Nabuchodonozor pisze:
Czyli wydając 7 punktów umiejętności ma 7 rang w czterech występach na raz? O_O

Tak, dokładnie.
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Występy

wt mar 04, 2014 10:16 am

ZARĄBISTE!
Szkoda, że nie można tu dawać plusów za pomoc bo zaraz bym Ci wlepił. To idealne rozwiązanie dla fabuły mojej postaci :) Bardzo dziękuję

A to jeszcze dwa pytania:
1) Czy z danego wirtualnego rodzaju występu mogę korzystać także samodzielnie, czy te niby-rangi liczą się wyłącznie w zestawieniu z głównym rodzaje występu?
2)
Elicor pisze:
+2 za atut otrzymujesz niezależnie od tego, czy połączysz swoje oratorstwo i lutnię za jego pomocą. Mechanicznie będzie lepiej jeżeli tego nie zrobisz, ponieważ wtedy atut da ci efektywnie 7 punktów umiejętności mniej

Dlaczego mechanicznie byłoby lepiej gdybym jednak wydał 7 punktów umiejętności na ten drugi występ? Przecież i tak rozpatrywana jest ranga tylko jednego
Ostatnio zmieniony wt mar 04, 2014 10:28 am przez Nabuchodonozor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Występy

wt mar 04, 2014 3:59 pm

Możesz używać każdego występu osobno. Jesteś traktowany, jakbyś miał rangi w każdym z nich, ale na potrzeby testów - czyli jesteś wyszkolony, masz + do testu. Nie spełnisz za pomocą tego wymagań atutów czy prestiżówek, ale raczej nie ma tego dużo. Najważniejsza funkcja pozostaje.
2) Lepiej by było, gdybyś chciał brać dziwne atuty - snowflake wardance czy inne takie. Ale dla Twojego barda bez znaczenia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości