Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

[Awakening] XXX Name

śr lis 14, 2007 3:14 pm

Zbiorczy temat o „namach” Przebudzonych.

Moje propozycje, po lekturze Mage: the Awakening oraz Tome of Mysteries :

Real Name - Realne Imię
Shadow Name - Tajemne Imię
True Name - Prawdziwe Imię
 
Kastor Krieg

śr lis 14, 2007 3:46 pm

Tajemne i Prawdziwe są super, nie podoba mi się jednak Realne. "Realny" oznacza "istniejący w rzeczywistości" albo "możliwy do urzeczywistnienia" (jak plan). Poza tym, jest kalką z angielskiego wyrażenia, po polsku się tego tak nie konstruuje, mówi się najwyżej "prawdziwe imię" (w innym kontekście).
 
Weaver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: czw lip 22, 2004 4:11 pm

śr lis 14, 2007 5:58 pm

Może więc po prostu potraktujmy rzecz na wpół urzędowo:
Rzeczywiste Imię, Imię Rzeczywiste?
 
Awatar użytkownika
Noth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 241
Rejestracja: wt gru 21, 2004 10:22 am

śr lis 14, 2007 6:16 pm

Codzienne imie?
 
Kastor Krieg

śr lis 14, 2007 6:25 pm

Codzienne zdaje się być najprostszym kompromisem - "Rzeczywiste" zakłada że istnieją jakieś nierzeczywiste (są prawdziwe i nieprawdziwe, a samo jest fałszywką w/g kosmologii), do tego może się mylić z Prawdziwym.
 
Awatar użytkownika
Darkhan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: wt cze 20, 2006 10:08 pm

śr lis 14, 2007 6:51 pm

W oficjalny FAQ do maga jest wyjaśnione ze są tylko Real Name - imię z narodzin i shadow name- czyli fałszywe imię... i żadnego wiecej, sam najpierw prowadziłem kampanię z real name, kiedy potem sie okazało ze go najzwyczajniej w świecie nie ma...
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

czw lis 15, 2007 12:24 am

Darkhan pisze:
W oficjalny FAQ do maga jest wyjaśnione ze są tylko Real Name - imię z narodzin i shadow name- czyli fałszywe imię... i żadnego wiecej, sam najpierw prowadziłem kampanię z real name, kiedy potem sie okazało ze go najzwyczajniej w świecie nie ma...


True Name pojawia się w Tome of Mysteries i jest pewnym darem od Arcymagów - Arcymag tworzy ci True Name i żadna sympatia nie wiąże cię z żadnym z twoich wcześniejszych imion, także Real Name, które jest domyślnie w systemie.
Cóż, Real=Realne zostawiłbym z 2 powodów:

1.Realne dlatego, że jest imieniem "twego ciała", nie twej duszy - tak jak Nieziemskie Krainy są bardziej metaforą niż prawdziwym miejscem, tak, domyślnie, dla Magii Sympatycznej to imię jest "realne", nie jest czymś ulotnym i oszustwem, tak jak jest to z Shadow Name.

2.Jest krótsze - Rzeczywiste jest dość długie i nie będzie dobrze wygadać przy reszcie statystyk. Przy okazji, pozwolę się powołać na Wielką H! :razz:
 
Kastor Krieg

czw lis 15, 2007 1:24 am

@wild beast
Realne odpada, z podanych dwa moje posty wyżej przyczyn. Określania typu "codzienne", "zwykłe" są znacznie celniejsze.

A bogini Hekapo i tak zje co się jej należy. IA!
 
Awatar użytkownika
Setesh
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: wt lis 06, 2007 10:15 pm

czw lis 15, 2007 9:09 am

Kastor Krieg pisze:
Określania typu "codzienne", "zwykłe" są znacznie celniejsze.


Niby pasują ale jednak troche gryzą się z tym jaką ważną role odgrywają przy magi sympatycznej.... chociaż z braku laku lepsze niż realne bo to jednak troche kiepsko brzmi
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

czw lis 15, 2007 2:17 pm

Codzienne imię, to jak codzienne obowiązki w domu. Kojarzy mi się ze zmywaniem, a poza tym wychodzi że jest jedno imię na codzień a drugie na niedzielę. Zwykłe też mi się osobiście nie podoba, sugeruje, że to imię nie jest niczym specjalnym, a przecież odgrywa jakąś rolę w magii (odgrywa?).

Przyszło mi do głowy, że można by je postopniować.

Real name - prawdziwe imię
True name - (naj)prawdziwsze imię

Chociaż nie będę chyba zbytnio za tym lobbował.

Real name można by nazwać też rzeczywistym (jak już ktoś proponował) i zasugerować, że pochodzi to od rzeczywistości, ale też nie jest to zbyt piękne.
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

czw lis 15, 2007 2:42 pm

Ja do reala też dorzucę garść sugestii, tak w ramach burzy mózgów:

oryginalne imię +
naturalne imię +
faktyczne imię
autentyczne imię +
żywe imię
przyrodzone imię +
wrodzone imię
zwykłe imię +
proste imię
spontaniczne imię

Od razu zaznaczam, że to tylko garść luźnych słów może coś w tym się znajdzie. Plusami zaznaczyłem ciekawsze według mnie pomysły.
 
Kastor Krieg

czw lis 15, 2007 2:47 pm

Hm, damnation. Dobra, już kumam. To jest AFAIK tak (poprawcie jeśli jest źle):

Real Name - magiczny "prawdziwy adres urodzenia", imię które nadano ci po urodzeniu i które wpisujesz w Wieży jako twój "identyfikator magiczny", (przypuszczalnie można wpisać inne niż nadane przy urodzeniu, np. postać Thyrsa wychowana wśród łaków wpisuje "wilkołacze plemienne imię", ale wydaje mi się że to musi być imię pod którym jest różnym osobom znana, "zakotwiczone" w niej i jej osobowości)

Shadow Name - magiczna "ksywa" którą sobie wymyślasz i której używasz, by magia powiązań nie sięgnęła cię tak łatwo, jak w przypadku znania przez maga Real Name

True Name - magiczne imię-czapka niewidka, które zastępuje Real Name jeśli tamto jest "spalone", można dostać od arcymagów.

Nazwałbym je, odpowiednio, Prawdziwe Imię // Przybrane Imię // Nadane Imię.

@mgfenrir
Unikałbym na Real "przyrodzonego", bo jak mój przykład pokazuje dopuszczalne jest wydaje mi się wpisanie w Wieży innego niż "imię z chrztu", zresztą też nie "wrodzone", a nadane przez innych ludzi. Więc raczej po prostu "Prawdziwe" i już.
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

czw lis 15, 2007 3:07 pm

Swoją drogą:
Kastor Krieg pisze:
Prawdziwe Imię // Przybrane Imię // Nadane Imię.


To jakieś rozwiązanie. Ale czy shadow name to coś więcej poza ksywą? Bo jak to tylko ksywa to bardziej pasuje "tajemne imię". Tworzysz tajemnicę nie ujawniasz swojego imienia itp. Bo przybrane brzmi tak troszku miękko i społecznie, najbliższe skojarzenia prowadzą przez przybraną rodzinę itp. Dlaczego tego po prostu nie nazwać pseudonimem? 8)

Ps. Co do przyrodzenia imienia. To można to potraktować jako "narodziny" jako maga. Wtedy kiedy twoje imię jest wpisywane wtedy się "rodzisz" jako mag. A więc imię tam wpisane można traktować jako "przyrodzone" to tak w w kwestii "poza głównym nurtem"...
 
Kastor Krieg

czw lis 15, 2007 3:22 pm

Przekombinowane IMO. Shadow Name nie jest "tajemne", tylko właśnie chroni "w swym cieniu" twoje Real Name, jest jego osłoną.

Przybrane Imię chroni Prawdziwe Imię. Jeśli ktoś pozna twoje Prawdziwe Imię, zawsze możesz pozyskać jeszcze Nadane Imię.

To chyba najczystsze rozwiązanie.
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

czw lis 15, 2007 3:54 pm

ja nie mówię, przecież że jest jakieś brudne. Ale tajemne fajniej brzmi niż przybrane. Poza tym nie będę wypominał ale...
Kastor Krieg pisze:
Tajemne i Prawdziwe są super

:razz:
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

czw lis 15, 2007 11:32 pm

Pozwolę sobie dokonać małego cytat z ToM'a, na potrzebę wyjaśnienia wszystkich nieścisłości:

True Names

Mages customarily take shadow names to confound sympathetic spells. But this kind of elementary precaution won’t stop a powerful, determined enemy. Archmasters acquire a so-called True Name for extra protection. Of all the Imperial spells, True Names are perhaps the best known. Archmages sometimes give their agents temporary True Names to guard them during their missions, and a permanent True Name is a potent boon. As Invisible Masters have given other willworkers True Names in the past, this is one of the better documented Imperial spells.

The Imago and Practice used are still unknown, but the True Name has several properties: It replaces the subject’s birth name for the purpose of casting sympathetic spells (the birth name is no more potent than a shadow name), and no known spell can forcibly steal the True Name from the subject’s mind or make her forget it. Regardless of who granted it, it the True Name is, by default, only known to its owner. A mage with a True Name may tell another mage what it is, but never does so lightly. Mages theorize that a True Name rewrites the name on the recipient’s Watchtower, but as archmages have reputedly given True Names to Sleepers, other supernatural
entities and even objects, this does not appear to be a complete explanation.


Jak dla mnie Nadane Imię jest stanowczo za słabe w wydźwięku dla czegoś takiego i nie pasuje do „samo obdarzania się” Arcymagów – nadać można imię psu, nie Przebudzonemu. Natomiast oferować komuś Prawdziwe Imię, imię którego nawet rzeczywistość musi słuchać, to jest to.

Przy okazji za Real=Realne, przemawia to też że jest ono, jakby nie patrzeć „kotwicą”, dlatego Magowie nadają mu takie „twarde, nieprzyjemne” określenie. Zwłaszcza, że domyślnie, jest to jego Imię które określa jego Sympatię.

(przypuszczalnie można wpisać inne niż nadane przy urodzeniu, np. postać Thyrsa wychowana wśród łaków wpisuje "wilkołacze plemienne imię", ale wydaje mi się że to musi być imię pod którym jest różnym osobom znana, "zakotwiczone" w niej i jej osobowości)


Nie mylisz się Kastorze, zostało to opisane w FAQ do Maga. :)
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

pt lis 16, 2007 10:51 am

hmmm....

wild beast pisze:
It replaces the subject’s birth name


A więc jakby nie patrzyć synonimicznie do real używa się przyrodzonego imienia, chyba że ten birth name to coś jeszcze innego... Co powiesz na to Kastorze? :P

Stąd też niech stanie się zadość improwizacji i sugeruję:

Przyrodzone -> Tajemne (przybrane) -> Prawdziwe

Przyrodzone - w zależności od kultury - od nadanego imienia przy urodzinach, przez chrzest a więc narodziny jako dziecko boże, po inicjacje plemienną a więc narodziny dla plemienia.
Tajemne - od tajemnicy jaką skrywa, ale żeby nie było, że unikam kompromisów nawet to przybrane nie będzie raziło.
Prawdziwe - no bo jak true to true... Prawdziwe przedwieczne...
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

pt lis 16, 2007 1:01 pm

Kastor akurat słusznie zwrócił uwagę, że "Tajemne" nijak nie pasuje.

Za słownikiem języka polskiego:

tajemny
1. «utrzymywany w tajemnicy»
2. «mający związek ze zjawiskami nadprzyrodzonymi lub magią»


Pasuje zatem najbardziej 3xP :)

Przyrodzone
Przybrane
Prawdziwe

pozdr.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

pt lis 16, 2007 2:56 pm

uelfik pisze:
Kastor akurat słusznie zwrócił uwagę, że "Tajemne" nijak nie pasuje.


Nie do końca - znam pewną magister historii która zajmuje się hobbistycznie KULTem i oczywiście OKULYTZMEM, i powiedziała mi kiedyś, że w polskiej nomenklaturze "sekciarskiej" Shadow Name tłumaczy się właśnie jako Tajemne Imię.

Np.
Stanisław Skromnicki przystępując do loży masońskiej i wtedy wybiera sobie Tajemne Imię Józef ( od Józefa z Nazaretu, patrona robotników). Dla Loży znany jest pod swym Tajemnym Imieniem Józef.

Ta praktyka istnieje w rzeczywistości i bynajmniej nie jest tylko wymysłem gry, dlatego wolałbym skłaniać się do pozostawienie w miarę wiernym rzeczywistości.
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

pt lis 16, 2007 3:36 pm

Cóż jeśli istnieje taki kontekst, to rzeczywiście wydaje się to być całkiem na miejscu.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

ndz lis 18, 2007 12:02 am

Jedyny problem mam z Przyrodzonym, ponieważ, Real ni jak nim nie jest ( "przyrodzeni" imienia to tylko jeden z jego aspektów).
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

ndz lis 18, 2007 9:34 am

Przyrodzone rzeczywiście nie do końca pasuje. O ile dobrze rozumiem Billa Bridgesa, to "real name" nie musi być koniecznie imieniem nadanym dziecku zaraz po urodzeniu. Równie dobrze może to być inne imię, które bardziej przylgnęło do osoby w trakcie życia.

Może Zwykłe albo Zwyczajne imię? Albo Faktyczne Imię?
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

ndz lis 18, 2007 11:41 am

Przyrodzone i tak będzie używane, bo w cytowanym przez siebie tekście masz brith name - a to nic innego jak przyrodzone. Poza tym przyrodzone imię w chrześcijaństwie nadawane jest na chrzcie. A więc nie przy narodzinach tylko przy "inicjacji". Ja w tym nie widzę wielkiego problemu akurat. Brith Name jako przyrodzone pasuje bardziej niż realne. Ale oprócz tego można pokusić się o: naturalne albo aktualne. Jednak to tłumacz podejmie decyzje. Dla mnie realne - tajemne - prawdziwe -> spowoduje dziwną mieszankę. Już lepiej dać proponowane tutaj prawdziwe - tajemne - najprawdziwsze.
Sens tego imienia w j. polskim najbardziej oddaje przyrodzone i prawdziwe.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

ndz lis 18, 2007 1:11 pm

Nie zgadzam się. Właśnie w tym rzecz, że "Real Name" nie musi być równoznaczne z "Birth Name" ani "Christian Name". Jedynym wyznacznikiem "Real Name" jest fakt, że tworzy ono połączenie sympatyczne z magiem. Może to być imię nadane na chrzcie czy zaraz po urodzeniu, ale nie musi.

Przyrodzone Imię pisane z dużej litery brzmi fatalnie.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

ndz lis 18, 2007 2:33 pm

Pisane raczej wygląda, ale przyznam, że najszczęśliwsze nie jest. Już widzę oczyma duszy (Second Sight :P), jak gracze zdrabniają je na "Przyrodzenie".

Przyszedł mi wczoraj pomysł, podaję pod burzę: A jakby nazwać je po prostu "Imieniem"?
Byłoby:
Imię - Tajemne Imię - Prawdziwe Imię
Wtedy można by w tekście kombinować z opcjonalnym dookreśleniem: normalne Imię, zwykłe Imię, ale bez włączania go do terminu.

Choć zdaję sobie sprawę, że to burzy trochę pierwotny porządek.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

ndz lis 18, 2007 4:57 pm

Sprawdziłem w podstawce i z wyjątkiem nagłówków żadne "name" (ani shadow, ani inne) nie jest pisane z wielkiej litery. Ponadto, o ile shadow name jest nazwą używaną konsekwentnie, to "real name" nie zawsze występuje w tej formie - w tekście znalazłem m.in. "given name" oraz "name" bez niczego. "True Name", jak było już mówione, w podstawce nie występuje. W związku z tym nie powinno być aż takiego problemu z tłumaczeniem.

A mnie wciąż krąży po głowie "zmrokowe imię" z "Patroli" Łukjanienki... taka ładna nazwa i taka mroczniasta ;)
 
Awatar użytkownika
Carmenta
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 73
Rejestracja: pn lip 17, 2006 6:18 pm

ndz lis 18, 2007 8:33 pm

Ja się zgadzam z Kastor Kriegiem

Prawdziwe Imię // Przybrane Imię // Nadane Imię

Real Name ewentualnie: Autentyczne Imię

Shadow Name to imię które Przybierasz i nie jest Tajemne bo akurat je wszystkim podajesz :? A poza tym głupio brzmi...
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

ndz lis 18, 2007 9:07 pm

Co do Real Name:

NoOne3 pisze:
Przyszedł mi wczoraj pomysł, podaję pod burzę: A jakby nazwać je po prostu "Imieniem"?
Byłoby:
Imię - Tajemne Imię - Prawdziwe Imię
Wtedy można by w tekście kombinować z opcjonalnym dookreśleniem: normalne Imię, zwykłe Imię, ale bez włączania go do terminu.


Jak zaznaczył to Armand, w tekście wszystkie "xxx name" są używane z małej litery, co niemal z góry eliminuje "Imię".

I znowu mam skojarzenia z tematem o Supernal Realm - tak jak wtedy, tłumaczenie które proponuje nie jest najpiękniejsze, ale ma kilka innych walorów, przede wszystkim szerokość interpretacji ( nie chodzi o to, że jest to kalka językowa, ale REALNE oznacza wszystkie z wymienionych odpowiedzi i pasuje najlepiej do samego terminu z podręcznika).

Autentyczne jest ... cóż, brzmi troszkę "nie tak". Shadow Name jest tak samo autentyczne, jak Real Name, po prostu nie jest ono "zaakceptowane" przez Rzeczywistość. I dodaje nam, chyba nie potrzebie, skojarzenia z porównywaniem antyków, a chyba nie oto chodzi w real name. Zaczynam czuć się jak tłumacz jednej z książek Le Guin... :?

Odnośnie Shadow Name:

Jak pisałem wcześniej, shadown name jest normalna praktyka w środowiskach okultystów. Przykładem tego są ludzie z Loży Pradawnych Misteriów, ze "Snu Sprawiedliwych" Sandmana ( wiem, ze to komiks, ale Gaiman bazował na prawdziwych informacjach o mistykach z przełomu XIX i XX wieku). Tam tez znalezłem swoje tłumaczenie - Tajemne Imię właśnie w polskiej wersji komiksu - a dopiero później do pytałem się o to znajomej historyczki, która potwierdziła prawdziwość terminu.
Armand pisze:
A mnie wciąż krąży po głowie "zmrokowe imię" z "Patroli" Łukjanienki.


Ale, miedzy innymi, był by to sądzę niepotrzebny plagiat. Poza tym, wskazywało by za mocno na Zmierzch, gdzie o ile Zmrok "patrolowy" jest miejscem mocy magów, o tyle Zmierzch nWoDowy jest tylko jedną z domen jakim mogą rządzić i nie należy przesadzać z przywiązaniami do niego.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

pn lis 19, 2007 12:42 pm

wild beast pisze:
Jak zaznaczył to Armand, w tekście wszystkie "xxx name" są używane z małej litery, co niemal z góry eliminuje "Imię".

Au contraire. Właśnie fakt, że wszystkie te imiona są z małej litery, pozwala mówić po prostu o "imieniu", dodając jeśli trzeba odpowiednie określenie. Po prostu o ile shadow name i true name są pewnymi jasnymi pojęciami, to real name już nie - pojęciem jest tylko "name", a real to tylko jedno z kilku określeń. Jeśli trzech magów będzie rozmawiać o imionach, to wszyscy będą zgodnie używać "true name" i "shadow name", ale kiedy zejdzie na imię dające więź sympatyczną z celem, jeden powie "given name", drugi "birth name", trzeci "real name" i wszyscy się zrozumieją. Gdyby dołączył się czwarty, mógłby mówić o "name" bez niczego i też wiedzieliby, o co chodzi.

Zmrokowego imienia nie mam zamiaru bronić, Tajemne Imię brzmi jak dla mnie OK. Nie jest to jednak z pewnością plagiat, nie powinno też wprowadzać w błąd, skoro Twilight został przetłumaczony jako Zmierzch.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

pn lis 19, 2007 5:58 pm

To po niewielkiej korekcie podsuwam pod dyskusję:

imię - tajemne imię - prawdziwe imię

Pierwsze wtedy w tekście mogłoby nabierać różnych przydomków, do żadnego się nie przywiązując.

Za to próbuję znaleźć coś o "tajemnym imieniu" w okultyzmie i nie specjalnie coś o nim znajduję. Znaczy się jest trochę o tajemnych imionach, ale w zupełnie innym znaczeniu, jako o imionach prawdziwych każdej rzeczy, które są nośnikiem władzy nad nimi, tajemnych wyłącznie dlatego, że są ukryte.

Czy ktoś mógłby zacytować źródła?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości