Zrodzony z fantastyki

 
MTGLove
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 10, 2012 12:50 pm

Zaawansowane początki

sob lis 10, 2012 1:19 pm

Witam, chce rozpocząć przygodę z MTG i mam kilka pytań.... Tak czytałem wcześniej różne wątki dla początkujących ale mimo to mam kilka wątpliwości. Dobra zaczynamy

1.Chciałbym grać w MTG zarówno z kolegami, bratem jak i na turniejach i tu pytanie: podobno na turniejach można grać tylko najnowszymi taliami tak ? czyli np talią z 2013 będę mógł grać przez cały 2013 rok ale już w 2014 nie ( i wtedy musze zakupic karty na rok 2014) Gdzieś tak przeczytałem i chciałbym się dowiedzieć czy dobrze zrozumiałem.

2. Chciałbym grać talią czarną i tu kolejne pytanie z jaką inna talia najlepiej ją połączyć
3.Co kupić, tak wiem że są jakieś duel packi, boostery itp. ale mimo iż jestem początkujący chciałbym kupic profesjonalna i potężną talie (czarną) nie chce żadnych "ta jest dobra dla początkujących graczy" stawiam nacisk na potężną ponieważ slyszalem ze nie oplaca sie kupować np boosterów gdyż sa w nich słabe karty a jedyna przyjemność z ich otwierania to to że nie wiemy na co trafimy takie jajko niespodzianka. Czy to prawda? czy jednak w boosterach trafiają sie naprawde mocne karty ?
4.I chyba ostatnie pytanie. Tak wiem że nawet jeśli posiadamy najmocniejszą talie to nieznaczy ze będzie ona wygrywać ze wszystkimi ale jednak jestem ciekawy skąd pozyskiwac potężne karty (głównie zależy mi o czarną talie) w wyżej wymienionych boosterach trafia sie jakieś mocne karty ? czy może boostery są tylko dla początkujacych aby wprowadzic do gry ale nic silnego w nich nie znajdziemy? jesli tak to gdzie szukac tych silnych kart w jakich zestawach ?

wiem że strasznie chaotycznie ale naprawde sie wkręciłem w temat MTG . Z góry przepraszam za błedy i dziękuje za szybką pomoc.

Pozdrawiam :)
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Zaawansowane początki

sob lis 10, 2012 9:14 pm

Ad1

W turniejowym MtG jest coś takiego jak format. W zależności od formatu (które mają swje nazwy - Standard, Extended, Modern, Legacy oraz osobny podział dla formatu standard, czyli Limited) masz różne podejście do legalności dodatków oraz ewentualnych list banów (kart niedozwolonych do gry w danym formacie)
Najwięcej ludzi gra w Standardzie:
http://www.wizards.com/Magic/TCG/Resour ... frstandard
Spis wszystkich formatów:
http://www.wizards.com/Magic/TCG/Resour ... sanctioned

Ad2

nie ma czegoś takiego jak dobre połączene. Jeśli interesują Cię konkretne kolory, należy wybrać dobre karty z tych kolorów. Jeśli masz ulubione kart, należy wybrać talię która takowych używa.
Na początek najlepiej sprawdzić co i jak gra:

http://thecouncil.es/tcdecks/formato.ph ... M13_RtR%5D

Ad3

Na początek najlepiej kupić Deck Builder's Kit. Masz tam najważniejsze karty do konstrukcji decków w różnych kolorach. Potem w zależności co chcesz składać, wybierasz kupujesz karty, które grają w konkretnych taliach.
 
MTGLove
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 10, 2012 12:50 pm

Re: Zaawansowane początki

sob lis 10, 2012 9:29 pm

Dziękuje za szybką odpowiedz :) , co do Deck Builder's Kit czy z niego zdołam zbudować konkretną czarną talie ? chodzi mi o to czy niczego jej nie bedzie brakowalo do rozpoczecia gry ? i czy opłaca sie kupować boostery ? czy może jednak szukać kart na sztuki i tak wzmacniac deck ? . ahh i jeszcze co sądzisz o Magic The Gathering: 2013 Core Set Intro Pack - Sole Domination jest to lepsza opcja od Deck Builder's Kitu ? jesli chodzi o zbudowanie czarnej talii ?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Zaawansowane początki

ndz lis 11, 2012 12:29 am

Nie jest to takie proste. Pierwsza rzeczy. Talia jednokolorowa ma tylko jedną zaletę - nie masz problemu z zagrywaniem kart. Tu zalety się kończą. W miarę zdobywania kolejnych szlifów, zauważysz że część kolorów ma swoje specyficzne zagrania oraz zasób kart wchodzących w tzw. color wheel. Najprościej mówiąc, w zielonym czy czerwonym nie znajdziesz kontr, a moebieski nie będzie mieć kart typu "zniszcz kreaturę". Są oczwiście wyjątki od reguły, ale są to przypadki sporadyczne. Co za tym idzie ograniczając się do jednego koloru, zamykasz sobie drogę do posiadania odpowiedzi na zagrania przeciwnika. W czarnym np. masz bardzo pod górę ze wszelkiego rodzaju artefaktami i enchantmentami.

Deck Builder's Kit jest rozwiązaniem przeznaczonym dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z mtg. Dostajesz wszystko co potrzebujesz. PRzede wszystkim masz zestaw najważniejszych kart - zdecydowanie najbardziej opłacalny ze wszystkich zakupów na starcie. Intro Pack jest rozwiązaniem słabym. O wiele lepszym wyjściem jest Event Deck - jest trochę droższy, ale masz tam talię którą możesz coś ugrać na turnieju dla początkijących czy też Friday Night Magic (FNM), który organizowany jest w każdym większym mieście. Boosterki są totalnie nieopłacalne. Fakt - możesz trafić kartę wartą nawet i 50zł (jak foliowana to nawet i 100zł), ale szansa jest małą. MOżesz równie dobrze wyciągnąć karty za 5zł za wszytkie. Zdecydowanie w to miejsce lepiej kupować tzw. single, czyli karty, któe wiesz że są potrzebne.

Jeśli w Twojej okolicy organizowane są turnieje, to polecam przede wszystkim granie draftów. Cena jest zawsze taka sama - koszt 3 boosterków (zazwyczaj koło 35-40zł, T.O. mają zniżki zamawiając od dystrybutora). Granie w Limited jest bardzo dobrym sposobem na przede wszystkim naukę kart, zdobycie umiejętności oceny kart, które przechodzą Ci przez łapki, a poza tym uczysz się jak budować talię. Ponieważ drafty zazwyczaj mają sankcję turniejową, od razu dostajesz numerek DCI (numer gracza, dzięki któremu możesz zdobywać punkty), uczysz się zasad turniejowych, oraz wdrażasz w środowisko.

PS> Pamiętaj o jednym. Warto pytać. Zasaday w MTG nie są takie łatwe na jakie wyglądają, więc pytaj. Nie przejmuj się porażkami. Świat MtG jest specyficzny i zamknięty. Nie raz będziesz na skraju rzucenia tej gry, nie raz będziesz chciał sprzedawać talie, ale i tak pierwsze trzy miesiące solidnej gry są najgorsze. Dlatego warto grać drafty i turnieje. Każdy sankcjonowany event widoczny jest na Twoim koncie na stronie Wizardów. Po kilku miesiącach widać postępy i to jest budujące. Pamiętaj również, że zazwyczaj będziesz grać z ludźmi, którzy zęby zjedli na tej grze. nie przejmuj się przegranymi, tylko pytaj, podpatruj, zapamiętuj i przede wszystkim pytaj - dlaczego tak zagrali wtedy nie inaczej, dlaczego mają w talii tę kartę a nie inną. pytaj. każdy strzęp informacji jest tu na wagę złota.
Ostatnio zmieniony ndz lis 11, 2012 12:36 am przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
MTGLove
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 10, 2012 12:50 pm

Re: Zaawansowane początki

ndz lis 11, 2012 12:53 pm

Dziękuje za pomoc :) Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko co jest lepsze ?

Event Deck GOLGARI (Return to Ravnica) czy Event Deck Mono Czarny Avacyn Restored (Oczywiście posłuchałem Twojej rady i Deck Builders Toolkit juz zamówiłem ale zaraz po wypłacie będę jeszcze chciał kupić jeden z tych decków dlatego chciałbym usłyszeć Twoją opinie który mocniejszy )
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Zaawansowane początki

ndz lis 11, 2012 3:54 pm

NIe ma co lepsze. Obcvzaj rozpiskę i wybierz to co Ci bardziej odpowiada.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości