Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Qendi
Wydawnictwo Imaginator
Wydawnictwo Imaginator
Posty: 281
Rejestracja: śr paź 26, 2005 10:52 pm

[Changeling]Zaginiona Muzyka

pn lip 14, 2008 10:21 pm

Wziałem się wreszcie po długim czasie za prowadzenie Odmieńca(co widać zresztą po rodzaju uskutecznianej aktywności) i brakuje mi muzyki. Stąd pytanie do was melomani i mistrzowie gry: Czego używacie do sesji Odmieńca :?: Co uważacie, że mogłoby pasować :?: Co preferujacie do Klimatów Gęstwy(hedge czy miasta. Jakie motywy polecacie dla Podrzutków(Fetch). Innymi słowy jak wygląda wasza biliotek muzyczna Odmieńca: Zaginionych :?:
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lip 15, 2008 9:22 am

Tak właściwie, to nie mam jakichś wielkich wytycznych do tego. Na pewno będę stosował Dead Can Dance i Arcana - w zależności od płyty i utworu dają się zastosowa prawie do wszystkiego. Z cięższych elementów będzie Moonspell. A z motywów grozy, zachowanych dla Hedge z całą pewnością Sephiroth i Ulf Soderberg(w szczególności dwa znakomite kawałki - Call of the Serpent i Uthul Khulture, będące same w sobie znakomitymi pomysłami na sesje).
Sporo ścieżek dźwiękowych z filmów, czy nawet anime nadaje się do Changelinga. Szczególnie polecam Joe Hisaishiego, a z jego twórczości ścieżkę dźwiękową do Spirited Away.
Z filmów polecę Dziewiąte Wrota i Avalon.

Musiałbym wrócic do domu i przejrzec swoje zbiory, żeby polecic coś więcej.
 
Awatar użytkownika
AD.ryan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: sob kwie 14, 2007 12:44 am

wt lip 15, 2008 10:30 am

A ja z kolei poleciłbym soundtracki z bajek Disneya :) Król lew, sierotka i siedmiu .. , i tak dalej. Szczerze mówiąc nie wiem czy jest to dostępne gdzieś, ale sam zastanawiając się nad podkładami do tego systemu wpadłem na to. wyeksponowałbym baśniowość tego systemu, ponieważ nie prowadziłem jeszcze w tej konwencji. Ewentualnie, jeśli taka muzyka by mi nie odpowiadała, sięgnąłbym po klasykę z ukłonem w kierunku wiedeńskich walców. No i wspomniane powyżej soundtracki.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lip 15, 2008 11:11 am

AD.ryan pisze:
A ja z kolei poleciłbym soundtracki z bajek Disneya

I Łysa Góra w tym dziwnym filmie animowanym, gdzie Mickey jako czarodziej walczy z Czernobogiem...
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

wt lip 15, 2008 11:33 am

MacKotek pisze:
AD.ryan pisze:
A ja z kolei poleciłbym soundtracki z bajek Disneya

I Łysa Góra w tym dziwnym filmie animowanym, gdzie Mickey jako czarodziej walczy z Czernobogiem...


Nie no MacKotek.. pokićkałeś coś.

Chodzi zapewne o film Fantazja. Są tam różne epizody. W jednym Miki, jako uczeń czarodzieja, próbuje poradzić sobie z domowymi obowiązkami za pomocą czarów co doprowadza do powodzi, natomiast postać Czernoboga, bitwa w niebiosach itp. to inny epizod.

Ogólnie jest to zbiór animacji zrobionych pod muzykę klasyczną, więc nawet ciężko polecać to jako soundtrack ;)

Co do klasyki Disney'a.. w Królu Lwie jest taki utwór "To Die For". Doskonale się nadaje na jakąś krótką pogoń podlaną patosem (Keeper jako goniący itp. ;) ). Oryginalnie utwór ten gra, gdy w wąwozie pędzi stado, a Mufasa próbuje uratować Simbę.

Myślę, że w ogóle rada by posiłkować się Disney'em jest bardzo cenna. Zwłaszcza w starszych filmach można zaobserwować wiele muzyki z różnymi piszczałkami, flecikami itp. Rozkoszny bajkowy klimat, który w krzywym zwierciadle może zdziałać naprawdę dużo.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lip 15, 2008 12:22 pm

Stąd między innymi w mojej liście pojawił się Sountrack do Spirited Away. Jest taki właśnie baśniowy, czasem melancholiczny, czasem dynamiczny, czasem mroczny...
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

wt lip 15, 2008 1:35 pm

1. Zapomnij, że istnieje muzyka 'ciężka i mroczna'. Jeśli słuchasz metalu - przestań, najlepiej w ogóle (hehe), albo przynajmniej na czas myślenia o muzyce pasującej do Odmieńca.

2. Szukaj wśród soundtracków. Szczególnie nieco niszowych, jakkolwiek czasem uderzenie w graczy jakimś bardzo znajomym motywem może przynieść świetne efekty. Świetna jest także muzyka klasyczna, szczególnie twórczość impresjonistów, oraz wielu XXwiecznych kompozytorów.

3. Szukaj raczej niepokojącego piękna, nie 'mroku'. Będzie znacznie straszniej.

4. Z muzyki 'rozrywkowej' zdecydowanie zapoznaj się z twórczością Bjork, szczególnie z późniejszymi albumami. "Vespertine" można właściwie puszczać w całości =) Sigur Ros też nie będzie złe, generalnie islandzka muzyka ma w sobie coś 'odmieńcowego'.
 
Awatar użytkownika
markós
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 309
Rejestracja: ndz paź 21, 2007 3:13 pm

wt lip 15, 2008 2:12 pm

A ja polecę "Court of the Crimson King" Kinga Crimsona, "Jimmy" zespołu Tool i "Dazed and Confuzed" Led Zeppelin ;)
Dobrze oddają klimat Zagubienia i szaleństwa.
 
Awatar użytkownika
AD.ryan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: sob kwie 14, 2007 12:44 am

wt lip 15, 2008 2:59 pm

DeathlyHallow pisze:
1. Zapomnij, że istnieje muzyka 'ciężka i mroczna'. Jeśli słuchasz metalu - przestań, najlepiej w ogóle (hehe), albo przynajmniej na czas myślenia o muzyce pasującej do Odmieńca.



Ogólnie na sesjach staram się unikać muzykę z wokalem. To rozprasza, jedynym wyjątkiem jest CP. Ciężko znaleźć rockowe kawałki bez śpiewu, punk dobrze pasuje. Staram się też dobrać muzykę do danej sceny czy sytuacji. Dlatego ciężko mi polecić uniwersalnego.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lip 15, 2008 3:00 pm

markós pisze:
A ja polecę "Court of the Crimson King" Kinga Crimsona, "Jimmy" zespołu Tool i "Dazed and Confuzed" Led Zeppelin

To ja dołożę 'Chimery' Comy. Kojarzą mi się z Changelingiem.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

wt lip 15, 2008 3:37 pm

Wg. mnie generalnie muzyka rockowa w jej najbardziej klasycznych przejawach nijak się ma do takiego rodzaju nastrojowości. Gdzieś po obrzeżach można znaleźć ciekawe rzeczy ewentualnie. Klimat szaleństwa oddaje zwykle muzyka dostosowana do konkretnego rodzaju szajby. Często świetne są jakieś niepokojące kontrasty, śliczna melodia w dziwny sposób zharmonizowana, ale transowa powtarzalaność jakiegoś (często zupełnie niewinnego) motywu. O, na przykład Portishead tworzy muzykę, która naprawde fajnie potrafi zagrać na sesji, także Odmieńca. Od ostrych gitar trzymałbym się w tym przypadku raczej z daleka. Na "Kid A" i "Amnesiacu" Radioheada można znaleźć kapitalne perełki. Mimo wokalu potrafią wytworzyć niesamowity klimat. Piękny a jedneocześnie dziwny.
 
Awatar użytkownika
arro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 488
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 7:51 pm

wt lip 15, 2008 4:49 pm

Mi z Odmieńcem, od pierwszego razu kiedy ją usłyszałem, kojarzy się muzyka Czesława Mozila. W szczególności utwory Maszynka do świerkania i Ucieczka z wesołego miasteczka. Nie jest to co prawda muzyka na sesję, ale moim zdaniem ma klimat pasujący do Odmieńca. Polecam również teledyski. Też są odmienne. :wink:
Ostatnio zmieniony śr lip 16, 2008 12:22 am przez arro, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Vini
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 229
Rejestracja: pt wrz 17, 2004 5:31 pm

wt lip 15, 2008 5:37 pm

Do tej pory nie wiem dlaczego, ale jak ktoś mówi Changeling, ja myślę "Televators" Marsa Volty.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

wt lip 15, 2008 10:09 pm

Ja polecam Johnnego Hollowa - obie płyty. Szalone, mroczne, ale momentami słodkie. Sporą część kawałków można przesłuchać na stronie wykonawcy (jest wspaniała - sama stanowi niezłą inspirację do WoDu i w ogóle Dark Fantasy). Całe kawałki można też posłuchać na stronie, ale trzeba pograć w ich dziwne gry (do pierwszej płyty były wypasione zagadki, do drugiej gania się robaczkiem i spycha krople). Naprawdę polecam.

Tu jest strona: http://www.johnnyhollowmusic.com/indexflash.html

Zobaczycie, spodoba się Wam :)
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

wt lip 15, 2008 11:39 pm

Tak jeszcze w kwestii rzeczy bardziej nadających się na inspirację niż do sesji (jak wiadomo piosenki są średnie ze względu na tekst i małą 'rozciągłość'):

- Menomena - płyta "I Am The Fun Blame Monster"; amerykańska alternatywna kapela (swoją drogą zagrają w tym roku na Offie w Mysłowicach), melodyjna i niepokojąca, przystępna i pokręcona jednocześnie; do tego świetne klawiszowe brzmienia i ostatnia piosenka, która przyprawia o ciarki aż do finałowej kulminacji - idealny przykład na to jak można głosem oddać lęki panikę nie uciekając sie do jakichś śmiesznych growlów i mhrocznych szeptów.

- Lenny Valentino - "Uwaga! Jedzie Tramwaj"; jedna z najlepszych polskich płyt wszechczasów - oniryczna podróż w głąb wspomnień z dzieciństwa, leniwa i letnia, ale niepozbawiona tajemniczości i niepokoju.
 
Awatar użytkownika
markós
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 309
Rejestracja: ndz paź 21, 2007 3:13 pm

śr lip 16, 2008 8:25 am

http://pl.youtube.com/watch?v=bRMfDbm7nFo
Warto oglądnąć choć przesłanie bardziej pasuje do prometejczyka (jest w spisie filmów w podręczniku ;)) ale muzyka pasuje też do Odmieńca.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

śr lip 16, 2008 9:12 am

DeathlyHallow pisze:
idealny przykład na to jak można głosem oddać lęki panikę nie uciekając sie do jakichś śmiesznych growlów i mhrocznych szeptów.

Chyba trochę przesadzasz z tym antymetalowym nastawieniem. Jak tylko wrócę do domu, postaram się coś na ten temat konkretnego napisać...
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

śr lip 16, 2008 12:08 pm

Pewnie trochę tak. Ale pół polski przesadza z tak gigantyczną atencją dla tego gatunku, że jakaś równowaga w przyrodzie jest niezbędna. A do Odmieńca akurat tyle rzeczy pasuje lepiej, że tylko z jakiegoś muzycznego przyzwyczajenia co rusz pojawia się metal według mnie. Zamiast po raz tysięczny przesłuchiwać dyskografię Toola w poszukiwaniu czegoś co mniej więcej się nie da lepiej poszukać całkiem gdzieindziej i znaleźć coś co nada się idealnie.
 
Awatar użytkownika
aurra
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: wt maja 25, 2004 8:49 pm

śr lip 16, 2008 3:48 pm

Joanna Newsom - albumy The Milk-Eyed Mender i Ys (zwłaszcza ten ostatni ze świetnym kawałkiem "Monkey&Bear - http://www.youtube.com/watch?v=-ZvLwMWh3Y0)
Cocorosie - np. albumik La maison de mon reve lub The Adventures Of Ghosthorse & Stillborn
Rasputina - np. utwór My Orphanage ( http://www.youtube.com/watch?v=XyNSl7aDNh8 )
The Dresden Dolls- dla próbki utwór ''Coin-Operated Boy'' - http://www.youtube.com/watch?v=YAnyYTjjhJ0
Ataraxia - niektóre utwory, jak komuś chce się szukać
 
Awatar użytkownika
Adira
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: czw maja 08, 2008 11:47 pm

śr lip 16, 2008 4:18 pm

Emilie Autumn, w zasadzie wszystko. Genialna zabawa dysonansem, dobry wokal, skrzypce - sam "wystrój" również z pogranicza "kopniętej Malkavki" albo właśnie bardzo dziwnego Odmieńca.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Emilie_Autumn
http://www.emilieautumn.com/
http://www.myspace.com/emilieautumn
 
Awatar użytkownika
bob_thorp
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: wt kwie 19, 2005 1:47 pm

czw sty 22, 2009 11:39 pm

metamuzyka to projekt bardzo bardzo świeży, dopiero w lutym wydadzą album.
zdecydowanie dobry klimat do sesji w Polsce, tradycyjne oberki we współczesnych aranżacjach...
http://www.youtube.com/watch?v=kdP65Rr8ACg
naprawdę polecam.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt sty 23, 2009 12:36 am

Z podobnych klimatów - Żywiołak wydał swoją pierwszą płytę. Bardzo sympatyczna i nawet pasuje gdzieniegdzie do Changelinga.
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

sob sty 24, 2009 3:10 pm

Wprawdzie nadal czekam na swój egzemplarz "Changelinga", ale tak na oko (ucho?) myślę, że mogę polecić trochę (darmowej!) klasyki. Na przykład (przepraszam za niespójności na liście, przeklejam z innego miejsca i nie mam czasu ujednolicać):


- F. Chopin, Op. 28 nr 15 Preludium (Deszczowe)/
Prelude in D flat major Op.28 No.15 ("Raindrop")

http://pianosociety.com/cms/index.php?section=132


- preludia g-moll i G-dur Rachmaninowa:
http://www.musopen.com/music.php?type=piece&id=250


- fragmenty "Peer Gynta" Griega, tzn. "Poranek" i "W grocie króla gór"
www.freeplaymusic.com (trzeba wyszukać "Grieg")


- utwory Astora Piazzolli, np. "Libertango":
http://www.classiccat.net/piazzolla_a/index.htm


- Eric Satie, "Gnossienne nr 1"
http://server3.pianosociety.com/protect ... ensley.mp3


- "Totentanz" Liszta
http://pianosociety.com/cms/index.php?section=241
 
Awatar użytkownika
Ranald
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 12:59 pm

sob sty 24, 2009 11:07 pm

Klimaty Arkadii: soundtracki z władcy pierścieni dodatkowo soundtracki z Anime "Tsubasa chronicle" oraz soundtrack z pierwszej części Quake w wykonaniu Nine inch Nails naprawdę polecam :D dodatkowo polecam wszystkie kawałki/płyty które wymienił DeathlyHallow popieram w 100%
 
Awatar użytkownika
Vesa1
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: czw cze 23, 2005 2:32 pm

sob sty 31, 2009 9:36 am

Witam,
Dodatkowo oczywiście oklepane, ale mnie cały czas trzymające za serce Dead Can Dance,
oraz dużo ciekawego industrialu, neo folku itd. Mi zdecydowanie przypada go gustu Deutsch Nepal, czy w kilku kawałkach Ghosts of Breslau.
Zależy od konwencji. Jednak Gąszcz może być zdecydowanie oparty na psychodelii. Mrocznej psychodelii.
 
Awatar użytkownika
bob_thorp
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: wt kwie 19, 2005 1:47 pm

śr maja 20, 2009 10:38 am

Chad VanGaalen - Molten Light
http://www.youtube.com/watch?v=DLw5b70OJH8
teledysk dziwaczny i bardzo w klimacie Ch.
 
Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: czw sty 11, 2007 6:14 pm

pn lip 06, 2009 4:10 pm

Zespół The Knife - Marble House (z teledyskiem) to dla mnie 100% Changeling. Inne ich kawałki też, ale ten jeden najlepiej wpasowuje się w klimat.
 
Awatar użytkownika
Blanche
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 343
Rejestracja: pn sie 11, 2008 1:42 pm

[Changeling]Zaginiona Muzyka

czw sie 13, 2009 1:00 pm

Dziwnie mnie nieco, że jeszcze nie wspomniano w tym wątku o Loreenie McKennitt - nieco niepokojące, ale przyjemne dla ucha dźwięki, na tyle spokojne, że nie będą rozpraszać podczas sesji. Moim zdaniem, nadaje się świetnie, chociaż raczej nie do scen pełnych dynamiki i akcji. Również staram się unikać na sesjach muzyki z wokalem, ale akurat Loreena zawsze była dla mnie świetna, jako tło.
Soundtracki z filmów Disney'a to fajny pomysł, zwłaszcza, jeśli mowa o starszych filmach - myślę, że muzyka ze "Śpiącej królewny" będzie się dobrze nadawać.
 
Awatar użytkownika
Vesa1
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: czw cze 23, 2005 2:32 pm

Re: [Changeling]Zaginiona Muzyka

ndz sie 16, 2009 5:16 pm

HI,
Co do Loreny to masz rację wg mnie płyta "Nights Of Alhambra" - jako ciekawe włączenie elementu muzułmańskiego lub w ogóle mitycznego nawiązującego do mitologii śródziemnomorskiej - zwłaszcza kawałek Marco Polo ! - polecam,
Reszta jest tak Rivelndellowo irlandzko cieplutka że mogło by trochę obcykanych w tym temacie graczy zemdlić.

pozdro
 
Awatar użytkownika
Scobin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4449
Rejestracja: śr lis 07, 2007 2:04 pm

Re: [Changeling]Zaginiona Muzyka

wt lis 17, 2009 12:03 pm

Muzyka z gry Fable (nie mam drugiej części, ale pewnie też by się nadała).

Zespół Nox Arcana. Warto zajrzeć, sporo muzyki udostępniają za darmo.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości