Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

Zakharyjskie niebiosa

pn sty 18, 2010 1:46 pm

No więc.. wczytując się w brata przyrodniego Zapomnianych Krain, czyli Al-Qadim, dokładniej Land of Fate, przy wierze, religii, czy to konkretnych bóstwach, czy to przy wierze w Przeznaczenie, nie znalazłem wzmianek o życiu pośmiertnym Zakharan.
Co więcej, dwie z wielu wspomnianych wiar to raczej kierunki filozoficzne i quasi-filozoficzne. Bogowie nie mają charakterów i też nie należy ich wiązać z dobrem i złem, prawem i chaosem. Tak też siłą rzeczy nawet nie przypiszemy ich do żadnych planów kosmologii Wielkiego Koła -> która to kosmologia była główną i oficjalną drugiej edycji, w której to Al-Qadim powstał.
Samo Przeznaczenie zaś to mieszanka kodeksu honorowego, zasad, cywilizacji & oświecenia (co też się pod tym nie kryje) oraz cygańskiej wiary w stylu "odpukać w niemalowane" i tak dalej. Raczej niewiele to sugeruje na temat pośmiertnego losu mieszkańców Krainy Przeznaczenia.

Jedyne wzmianki o planach są w Secrets of the Lamp, podręczniku najlepiej i najdokładniej opisującym społeczność dżinów w D&D. Fani planów wewnętrznych (żywiołów) z Planescape zdecydowanie powinni przejrzeć ten podręcznik, gdyż zawiera on o wiele więcej niuansów, niż można wyczytać w samym The Inner Planes. No ale wieńcząc akapit, plany wewnętrzne to chyba nie koniec dusz z Zakhary, choć ziemia ta ma wiele połączeń z tymi planami, czym wytłumaczono intensywny wpływ dżinów na jej kulturę i vice versa. Zresztą i bogowie żywiołów są zwani "zimnymi," niemalże o krok od barbarzyńskich bóstw (czyli bogów całej reszty świata), a więc do ich krain trafiają jedynie członkowie tajnych kultów (jak Bractwo Prawdziwego Płomienia, którzy pewnie żyją w krainie Kossutha po śmierci). To jednak nie droga oświeconego, szarego Zakharyjczyka.

W Zapomnianych Krainach jest wspomniane w jednym opisowym zdaniu, na jaki sobie zasłużyła Zakhara, że po śmierci ludzie tam trafiają do Ogrodu Zachwytów albo jakiegoś tam jeziora ognia czy somf lajk dat. Szczerze mi to nie pasi i szukam dalej, albo jakichś pełniejszych drugo-edycyjnych wyjaśnień. Wiedza Faeruńczyków (i z ich punktu widzenia cały inny świat) jest nikła, także o "izolującej się" cudownej Zakharze.

no więc.. no więc.. no więc ja nie wiem. Jakieś pomysły?
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

Zakharyjskie niebiosa

wt sty 19, 2010 5:44 pm

Na liście bogów na planewalkerze http://www.planewalker.com/forum/list-dead-gods

w podpisie do listy bogów zakharyjskich są takie słowa:
All of the
civilized Zakharan gods dwell in the Place of Light, a demiplane
unconnected to any other point in the multiverse. In addition, they
also maintain two other demiplanes, connected to the Astral Plane:
the Garden of Delights, reserved for their good worshipers; and the
Place of Fire, reserved for their evil worshipers.


Ogród Zachwytów, czy Czeluść Ognia pochodzą z Przewodnika Gracza po Faerunie 3.5 edycji
Za to Place of Light, pierwsze słyszę.. :O

nawet hasła na wiki nie wspominają o nim
http://en.wikipedia.org/wiki/Selan_(Dungeons_&_Dragons)
http://en.wikipedia.org/wiki/Kor_(Dungeons_%26_Dragons)
ot dla przykładu
sam już nie wiem
Ostatnio zmieniony wt sty 19, 2010 5:53 pm przez Lunar190, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości