Zrodzony z fantastyki

Artykuły o jakiej tematyce powinny pojawiać się na stronie częściej w ciągu przyszłego roku?

Geografia
15 (19%)
Bóstwa
9 (11%)
Organizacje
20 (25%)
Rasy
4 (5%)
Teksty kulturowe
9 (11%)
Bohaterowie Niezależni
8 (10%)
Historia
16 (20%)
 
Liczba głosów: 81
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

Zapomniane Krainy - feedback

pn lip 09, 2007 6:41 pm

Witam serdecznie :).

Zapomniane Krainy można bez wahania uznać za jeden z najpopularniejszych settingów do D&D wydawanych w Polsce i na świecie. W naszym kraju ukazało się już całkiem sporo podręczników przeznaczonych do Krain, a kolejne są już w drodze. Również Oficjalna polska strona D&D regularnie publikuje artykuły traktujące o FR. Z tego też względu powstał ten temat.

Zależy nam na poznaniu Waszej opinii o publikowanych artykułach. Z których materiałów najczęściej korzystacie? Czy teksty spełniają Wasze oczekiwania? Co najbardziej Wam się w nich podoba, a co należałoby zmienić? Jakie tematy powinniśmy poruszać w kolejnych tekstach? Czy jest coś, na co Waszym zdaniem powinniśmy położyć większy nacisk?

Wszelkie sugestie z Waszej strony bardzo pomogą Redakcji i na pewno ułatwią nam robotę. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze poprawić jakość publikacji i zapewnić Wam to, o czym naprawdę chcielibyście przeczytać.

PS. Wiecie dlaczego wśród pytań nie znalazło się to jedno: "Za co lubicie Krainy" ;). Tak, tematów poruszających tę jedną kwestię było już wystarczająco dużo i trzeba przyznać, że były one pomocne. Świadczy o tym choćby artykuł wprowadzający do świata Zapomnianych Krain. Tutaj natomiast mamy zamiar dowiedzieć się, co sądzicie i jakie są Wasze oczekiwania względem działu Zapomnianych Krain :).

Pozdrawiam w imieniu Redakcji - oczekujemy na żywy odzew. Nie zawiedźcie nas.
Ostatnio zmieniony pn lip 09, 2007 6:52 pm przez amnezjusz, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

pn lip 09, 2007 7:19 pm

Zastanawia mnie brak opcji ''historia'', tym bardziej, że w ankiecie znalazły miejsce dość niszowe propozycje, jak np. teksty kultury.

Sam zagłosowałem na geografię.

amnezjusz pisze:
Czy teksty spełniają Wasze oczekiwania? Co najbardziej Wam się w nich podoba, a co należałoby zmienić?

Ciężko nie zauważyć, że obecnie większość tekstów dotyczy Chultu. I nie chodzi o to, iż nie lubię Chultu :wink: . Tak samo zastanwia fakt, iż obecnie jedyną osobą, która pisze artykuły dotyczące Forgotten Realms jest Ezjusz.

Jak tylko coś jeszcze przyjdzie mi do głowy - napiszę.
Ostatnio zmieniony pn lip 09, 2007 8:02 pm przez Kymil Nimesin, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pn lip 09, 2007 7:46 pm

Ja zagłosowałem na organizacje, chociaż zgadzam się z Kymilem, że w ankiecie powinna się znaleść historia i tak w takiej sytuacji oddałbym na nią głos.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn lip 09, 2007 8:03 pm

Wszystko to dlatego, że przy tworzeniu ankiety staraliśmy się odwzorować to, co obecnie znajduje się na stronie - skoro jednak jest taka potrzeba, proszę bardzo :). "Historia" została dodana do opcji.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

pn lip 09, 2007 8:05 pm

A więc, czy istnieje możliwość zmiany głosu? - bo skoro dodano historię...

EDIT - Nie zapomnijcie o Verdesie, on też zagłosowałby za historią :razz:
Ostatnio zmieniony pn lip 09, 2007 8:14 pm przez Kymil Nimesin, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn lip 09, 2007 8:11 pm

Raczej nie, ale spokojnie, weźmiemy Twoje notki pod uwagę :).
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn lip 09, 2007 8:46 pm

Bardzo fajny pomysł i mam nadzieję, że będzie w przyszłości brany pod uwagę przez redakcję. Sam zagłosowałem na Bóstwa, gdyż te teksty zamieszczone już na polterze, są jednymi z najbardziej ciekawych prac, jakie miałem przyjemność czytać. Warto również wspomnieć, że to właściwie one przyciągnęły mnie do całej polterowej społeczności. Mała jednak sugestia, aby nie rozpisywać ich w kolejności panteonowej a jedynie wybierać, co ciekawsze Moce. Chętnie ujrzałbym rozpiski Jergala, Gargautha i mojego ulubionego Velsharoona.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pn lip 09, 2007 8:53 pm

Zagłosowałem na geografię, ALE tylko dlatego, że nie można zagłosować na kilka opcji. Jeśli chodzi o to co mnie najbardziej interesuje i co chciałbym widzieć na stronie:

1. Geografia/Organizacje
2. Teksty kulturowe
3. Bóstwa
4. BNi
5. Rasy (z zastrzeżeniem dla tych najbardziej tajemniczych - myślę, że w przy sprzyjających okolicznościach RoF wyjdzie za około pół roku, więc trochę informacj nam się dostanie ;))
6. Historia

Dlaczego tak? Pierwsze dwie-trzy pozycje najlepiej mi się przydadzą na sesji, reszta odrobinę mniej, a historia to dla mnie ciekawosta. Poza tym strasznie dużo jej na forum ;)
 
Awatar użytkownika
Rayen
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 262
Rejestracja: sob mar 18, 2006 1:18 pm

pn lip 09, 2007 8:58 pm

iron master + 1

Zagłosowałem za historią, jako, że ją właśnie najbardziej w FR lubię. Dlatego możnaby zebrać to wszystko, co obecnie chaotycznie porozwalane jest po Forum i uporządkować w kilku artykułach.
 
Anonim_1

pn lip 09, 2007 9:04 pm

Gdyby interesowały mnie FR, z pewnością zagłosowałbym na opcję "przygody" - z niewiadomych przyczyn nieobecną w ankiecie. Z powodu braku tychże zagłosowałem na Organizacje (mają największy, z lokacjami, potencjał fabularny i prowokują do mechanicznego rozpisania 1-2 NPCów, co może się przydać przy prowadzeniu niezależnie od reszty takiego tekstu).
 
Awatar użytkownika
Cahir
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1276
Rejestracja: pt cze 06, 2003 8:31 am

pn lip 09, 2007 9:48 pm

Ence, podejrzewam że przygód nie ma w ankiecie, gdyż są bardzo czasochłonne i amnezjusz doszedł do wniosku, że lepiej napisać kilka krótkich artów z zahaczkami. Tak podejrzewam w każdym razie. Zresztą pewnie wiesz ile włożyłeś pracy w Wakacje marzeń :wink:
 
Awatar użytkownika
$limaq
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: sob kwie 02, 2005 9:03 pm

pn lip 09, 2007 9:50 pm

Zagłosowałem na organizację, ale przy okazji zgadzam się ze zdaniem ShadEnca - najbardziej by mi pasowało gdyby zaczęły się ukazywać przygody osadzone w Krainach. I to mocno osadzone- pełne smaczków związanych z historią i typowymi dla FR epickością, BNami czy organizacjami (a wierze, że autorzy dotychczasowych prac o FR na stronie, zrobią to zdecydowanie lepiej niż ja).

Tak, to właśnie by mi odpowiadało :)

EDIT do postu wyżej:
Racja, ale czy nie da się zrobić choć jednej porządnej? Ewentualnie wrzucać nowe raz na dwa miesiące? To chyba jest możliwe?
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pn lip 09, 2007 11:04 pm

Przygody (nieważne czy ogólne czy przyporządkowane danemu settigowi) w temacie Koncert Życzeń zebrały najwięcej głosów i dlatego też uważałem, że nie warto ich dawać w ankiecie, gdyż wiadomo że jest na nie zapotrzebowanie :) Aby uspokoić co po niektórych poinformuję, że trwają prace nad całą kampanią rozgrywającą się w Krainach a ja sam pracuje nad dwoma przygodami, które będą...

$limaq pisze:
mocno osadzone- pełne smaczków związanych z historią i typowymi dla FR epickością, BNami czy organizacjami

:)

Od razu też skorzystam z okazji (nawet mimo tego, że od rozpoczęcia ankiety minęło kilka godzin) i widząc zainteresowanie geografią zadam krótkie pytanie: Jakie regiony według Was powinny zostać bliżej przez nas przedstawione?
 
Awatar użytkownika
Nelix
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 426
Rejestracja: pt gru 09, 2005 8:30 am

wt lip 10, 2007 12:12 am

amnezjusz pisze:
Jakie regiony według Was powinny zostać bliżej przez nas przedstawione?

Chessenta i Thay
 
Awatar użytkownika
$limaq
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: sob kwie 02, 2005 9:03 pm

wt lip 10, 2007 7:17 am

Ezjusz pisze:
Aby uspokoić co po niektórych poinformuję, że trwają prace nad całą kampanią rozgrywającą się w Krainach a ja sam pracuje nad dwoma przygodami (...)


Jestem szczęśliwy :)

Jakie regiony według Was powinny zostać bliżej przez nas przedstawione?


Lista życzeń:
Turmish, Dragon Coast, Unther i Anauroch. Na dokładkę może jeszcze Border Kingdoms :)
 
Awatar użytkownika
Rizakar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 29, 2007 6:10 pm

wt lip 10, 2007 9:45 am

Dla mnie to co wyżej + Sembia i Doliny :D
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

wt lip 10, 2007 10:12 am

amnezjusz pisze:
Jakie regiony według Was powinny zostać bliżej przez nas przedstawione?


W przygodach? Anauroch, Thay i szeroko pojęte wybrzeże Morza Księżycowego.
 
Anonim_1

wt lip 10, 2007 10:36 am

$limaq pisze:
najbardziej by mi pasowało gdyby zaczęły się ukazywać przygody osadzone w Krainach. I to mocno osadzone- pełne smaczków związanych z historią i typowymi dla FR epickością, BNami czy organizacjami

Mnie marzyłoby się Tour de Faerun - seria przygód pozwalających na przemierzenie całego Faerunu, połączonych ogólną ideą, lecz niekoniecznie do poprowadzenia wyłącznie jako kampania. Coś jednak czuję, że nie byłoby chętnych do tworzenia takiej serii.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

wt lip 10, 2007 11:10 am

Ja oddałem głos na Bóstwa, ponieważ każde umieszczane bóstwo zawiera liczne ciekawostki i ogrom wiadomości na temat kleru. Z chęcią zobaczyłbym następne tego rodzaju prace. Nie tylko bóstwa potworów ale i także Fearuńskie. Pozatym podpisuje się pod wypowiedzią Renalda .
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

wt lip 10, 2007 2:49 pm

amnezjusz pisze:
Jakie regiony według Was powinny zostać bliżej przez nas przedstawione?

Vilholn Reach i Old Empires
Verdes pisze:
Morza Księżycowego.

W takim wypadku polecam mój malutki artykulik na forum pt. Morskie Drowy. W pewien sposób opisuje Morze Księżycowe.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

wt lip 10, 2007 3:02 pm

Jeśli masz na myśli twój tekst o "morskich drowach" to czytałem Kymilu, czytałem. Jest dobry, ale mnie bardziej interesuje samo wybrzeże, nie Morze Księżycowe. A w szczególności Hillsfar, czy działalonść Zhentarimów w regionie.
 
Awatar użytkownika
Nelix
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 426
Rejestracja: pt gru 09, 2005 8:30 am

wt lip 10, 2007 3:24 pm

ShadEnc pisze:
Mnie marzyłoby się Tour de Faerun - seria przygód pozwalających na przemierzenie całego Faerunu, połączonych ogólną ideą, lecz niekoniecznie do poprowadzenia wyłącznie jako kampania. Coś jednak czuję, że nie byłoby chętnych do tworzenia takiej serii.

Całkowicie popieram. Kiedyś chciałem znajomych dedekowców wprowadzić w FR i prowadziłem dokładnie taką kampanię, która składała się z blisko 20 przygód. Podobało im się bardzo, co jakiś czas dawałem im teksty źródłowe, opisujące historię, geografię, kulturę, klimat itp. Byli zachwyceni i za każdym razem z chęcią dowiadywali się więcej, również z własnej inicjatywy. Wspólnie zwiedziliśmy Faerun od Luskan, aż po Halruaa. Wizytowali nawet krótko w Shou, na prośbę towarzysza z drużyny, który miał tam krótką sprawę do załatwienia (odebrać obiecaną nagrodę - żonę :razz:; "otrzymał" ją od wędrownego samuraja, któremu darował życie w jednej bitwie; podczas które, btw, bawił się z nim w quiz: "ile warte jest twoje życie").
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

wt lip 10, 2007 5:20 pm

Zagłosowałem na "Organizacje".

W kwestii Tour de Faerun - pomysł przedni, choć na pewno nie do wykonania dla jednej osoby. Jeżeli udałoby się stworzyć "sztab" osób piszących takie przygody, to projekt stałby się realniejszy - ja mógłbym być członkiem takiej grupy, zająłbym się Zachodnimi Ziemiami Centralnymi. Nawet nie wiecie, jak ciekawy staje się ten do bólu sztandarowy region Faerunu kiedy się wie, że istnieje coś takiego, jak Najara i że właśnie przez owo "coś" na ZZC nie istnieją zorganizowane państwa :razz:
 
Awatar użytkownika
Lendir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 379
Rejestracja: pt maja 05, 2006 3:18 pm

wt lip 10, 2007 6:11 pm

W ankiecie zagłosowałem na historię. Na drugim miejscu stawiam teksty kulturowe a następnie organizacje. Ogólnie preferuję teksty skoncentrowane na warstwie fabularnej, a nie mechanicznej. Przygody i materiały do bezpośredniego wykorzystania na sesji zupełnie mnie nie interesują (wiem wiem, jestem w mniejszości :wink:).

Opinia o dziale? Ostatnio pełno tekstów o Chulcie, który niespecjalnie mnie interesuje, ale mimo wszystko czyta się przyjemnie :) Preferuję teksty pokroju Magistrów amnezjusza, formacji wojskowych Srebrnych Marchii Radnona i teksty Verghityaxa z działu "Życie w Faerunie" (o, aktualizacji w tym dziale brakuje mi najbardziej, a przecież Planetourist jakiś czas temu wrzucił na forum bardzo ciekawy tekst o kulturze amnijskiej - szkoda, że nie trafił na stronę, tym bardziej, że art był świetny a tego typu opracowania są rzadkie).

Keep up the good work :)

EDIT do postu niżej: A to ok :)
Ostatnio zmieniony wt lip 10, 2007 6:37 pm przez Lendir, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

wt lip 10, 2007 6:21 pm

Lendir pisze:
(o, aktualizacji w tym dziale brakuje mi najbardziej, a przecież Planetourist jakiś czas temu wrzucił na forum bardzo ciekawy tekst o kulturze amnijskiej - szkoda, że nie trafił na stronę, tym bardziej, że art był świetny a tego typu opracowania są rzadkie).


Miło, że o nim pamiętasz :D Powiedzonka czekają w kolejce tekstów do obróbki, a Ezjusz obiecał, że się nimi osobiście zajmie, więc być może niedługo pojawią się na Polterze :)
 
Awatar użytkownika
Lamruil
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 09, 2007 6:51 pm

wt lip 10, 2007 6:54 pm

Dałem głos na geografię, takie opisy różnych miejsc mogą się przydać, bardzo podobał mi się również tekst Radnona o Srebrzystym Legionie - oby takich więcej :)
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

wt lip 10, 2007 8:15 pm

Zagłosowałam na rasy sama mogę napisać coś o drowach.
 
Falvin

śr lip 11, 2007 7:31 pm

Zagłosowałem na "Historia". Dlaczego? Pozostałe kategorie były już opisywane w niejednym podręczniku do FR, a historii jak nie było tak nie ma. Oczywiście są Utracone Imperia, ale to nie wszystko. Czekam z niecierpliwością na Grand History of Realms, ale z miłą chęcią poczytam historię w wydaniu polskim. ;)
 
Awatar użytkownika
Finrod Aldaron
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 54
Rejestracja: sob lip 07, 2007 9:30 pm

śr lip 11, 2007 8:02 pm

Moim faworytem jest geografia. Bardzo podobał mi się artykuł Amnezjusza o Płomiennych Szczytach. Mojemu Mistrzowi Gry także przypadł on do gustu. Popieram pomysł Tour de Faerun. Pozdrawiam. :D
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

śr lip 11, 2007 9:34 pm

Głosu nie oddam, gdyż sam nie jestem pewien co bym najchętniej czytał. Ale mogę wyrazić swoje opinie o poszczególnych podpunktach.

Geografia - artykuły poświęcone geografii są bajeczne. Nie wiem czy najciekawsze, ale bardzo pożyteczne. Spodobał mi się zwłaszcza cykl o Chulcie. Szczegółowe opisy krain i miejsc pobudzają wyobraźnię do tego stopnia, że od razu zachciewa się przygody w danym regionie. Gdybym musiał zagłosować to prawdopodobnie postawiłbym właśnie na geografię.

Bóstwa - artykuły dotyczące bóstw są niezwykle ciekawe. Nie posiadam Wyznań i Panteonów, wiedzę o bogach czerpię jedynie z Opisu Świata, a sprawy istot wyższych zawsze uważałem za interesujące. Dlatego też artykuły o bogach czytam z wielką chęcią. Jednak poza opisem kleru czy świąt - IMHO mniej ciekawych, ale bardziej użytecznych - opis bóstwa jest jednym z mniej przydatnych, podczas gry, artykułów. Szansa na spotkanie z bogiem jest niewielka w porównaniu do częstotliwości napotykania przedstawicieli różnych ras czy organizacji.

Organizacje - interesujące i przydatne artykuły. Zwłaszcza spodobały mi się te o Czerwonych Czarnoksiężnikach i Magistrach. Jednak nie jest to typ artykułów, które czytam najchętniej. Kwestia gustu.

Rasy - czytam dużo i chętnie. Lubię wszelkie artykuły dotyczące wszelakich ras, gatunków, stworów i bestii. Zwłaszcza tych grywalnych. Informacje dotyczące kultury, historii czy anatomii mile widziane. Ciekawe inerpretacje starych czy też nowe szablony też lubię. Podobały mi się tu nakładki na grywalne rasy.

Teksty kulturowe - w zasadzie są powiązane z wszystkimi innymi. Obrzędy religijne, zachowanie przedstawicieli różnych ras czy krain, zmiany na przestrzeni wieków czy struktura jakiejś organizacji. Wszystko jest na swój sposób powiązane i tworzy kulturę. A takie artykuły jak choćby ten o narkotykach w Krainach to raczej ciekawostki. Te teksty powinny być raczej wplecione w resztę niż jako oddzielna pozycja.

Bohaterowie Niezależni - ci pojawiają się w geografii i organizacjach. Nic nie stoi na przeszkodzie by pojawiali się też w historii. Bogowie też mogą być wykorzystani jako BNi. Tak jak teksty kulturowe, bohaterowie niezależni powinni być raczej dodatkami do innych artykułów. Naprawdę rzadko zwracam na nich uwagę. Może i znajdzie się paru ciekawszych czy bardziej oryginalnych bohaterów, ale dobry MG nie powinien mieć problemów z wymyśleniem ich samemu.

Historia - artykuły dotyczące historii stanowią ciekawe uzupełnienie wiedzy o Krainach. Starożytne potęgi, legendarne bitwy, powstanie i upadek imperiów - to mnie interesuje. Wiedza ta jednak nie jest bardzo przydatna, gdyż można ją wprowadzić jedynie w postaci wspomnień lub ciekawostek wyczytanych czy zasłyszanych od kogoś. Raczej mało kto gra w czasach gdy Faerun był jeszcze młody, a kultury dopiero się rozwijały. Jednak teksty historyczne pozwalają lepiej zrozumieć obecny kształt państw, zachowanie przedstawicieli różnych ras czy obecny wygląd społeczeństw. Artykuły historyczne, choć może nie do końca przydatne, uważam jednak za niezwykle ciekawe.

To jest tylko i wyłącznie moje zdanie, nikogo więc nie zmuszam do choćby jego czytania, nie mówiąc już o akceptacji :wink:.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości