Zrodzony z fantastyki

 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

Złożone zaklęcia

pt wrz 28, 2007 10:34 am

Wiele jest motywów z magicznymi efektami splecionymi z wielu zaklęć. Choćby Wielka Pieczęć w Podziemnym Imaskarze - składa się z tysięcy zaklęć, wplątywanych do niej przez całe pokolenia magów.

No dobrze, fabuła swoje ale mechanika swoje.

Czy oficjalnie mamy jakieś efekty magiczne które wymagają użycia wielu czarów?
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

pt wrz 28, 2007 4:51 pm

Sangster pisze:
Czy oficjalnie mamy jakieś efekty magiczne które wymagają użycia wielu czarów?

Właściwie tworzenie mythali, dokładnie rozpisane w Lost Empires of Faerun, można uznać za podpadające pod efekt magiczny wymagający użycia wielu czarów.
 
Nickademus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn lut 04, 2008 1:51 pm

czw lut 21, 2008 4:18 pm

Ciekawym pomysłem może być zrobienie złożonych czarów z pomniejszych czarów. Np rzucając Podmuch Wiatru i Wiadomość, można przyśpieszyć posyłaną wiadomość.

Ale to już takie metagrowe i zależne praktycznie tylko od MG.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

wt kwie 15, 2008 1:40 pm

przypomne że Imaskari i ich potomkowie nie mieli dostępu do magii mythali. Moim skromnym zdaniem to poprostu epicka magia.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

czw kwie 17, 2008 10:38 pm

:D A czym niby jest mythal, jak nie zaklęciem epickim :lol: Teoretycznie, mogli mieć dostęp do mythali lub do zaklęć mythalopodobnych, zależy w jakich kryteriach rozpatrywać barierę, której użyli by odgrodzić się od bogów. Mechanicznie, to mógł być mythal, ale to tylko czyste założenie, brak potwierdzenia w faktach, ale skoro netherilczycy tworzyli mythale to może mechanicy, też mogli coś podobnego wytworzyć.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

czw kwie 17, 2008 10:41 pm

Natherilczycy tworzyli Mythalare a to różnica. Mytale są wynalazkiem WM elfów i tylko one mają do nich dostęp.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pt kwie 18, 2008 10:28 am

Heh i znowu ten głupi błąd, który wyrósł i został rozpowszechniony dzięki dnd.pl, Netherilczycy tworzyli mythale za pomocą 10 poziomowego zaklęcia Lefeber's Weave Mythal (za Netheril Empire of Magic), a i teraz wiadomo jest, że Pomroczni okryli swoim mythalem całą Anauroch odcinając ją od zwykłego Splotu. To po pierwsze.
Po drugie, nie istnieje mechanicznie coś takiego jak Elfia Wysoka Magia, mechanicznie to są tylko zaklęcia epickie, a samo zaklęcie mythalu było już wielokrotnie rzucane tak przez ludzi, jak i przy ich udziale, dla przykładu mythal Silverymoon i City of Hope.

Zważywszy więc, że mechanicy mięli dostęp do magii epickiej, to możliwym jest by ich bariera była jakąś wariacją zaklęcia mythal.

A mythalary to już zupełnie inna bajka. :wink:
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pt kwie 18, 2008 7:29 pm

Verdes pisze:
Netherilczycy tworzyli mythale za pomocą 10 poziomowego zaklęcia Lefeber's Weave Mythal (za Netheril Empire of Magic), a i teraz wiadomo jest, że Pomroczni okryli swoim mythalem całą Anauroch odcinając ją od zwykłego Splotu. To po pierwsze.
Po drugie, nie istnieje mechanicznie coś takiego jak Elfia Wysoka Magia, mechanicznie to są tylko zaklęcia epickie, a samo zaklęcie mythalu było już wielokrotnie rzucane tak przez ludzi, jak i przy ich udziale, dla przykładu mythal Silverymoon i City of Hope.


Po pierwsze z tego co zorientowałem się na zagranicznych forach to mythal jest elfi a struktury pod względem działania może i podobne do mythalu ale nie stworzone przez elfy zostały ujęte tą nazwą dla uproszczenia. Po drugie mythal Silverymoon był tworzony przez wybrankę mystry i półelfkę a to są okoliczności których nie można zbanalizować. Po trzecie mechanika mechaniką ale jeśli przeczytałeś kilka ksiązek i podręczników do drugiej edycji to sam powinieneś wiedzieć coś na temat wyjątkowości WME.
a po czwarte w kilku podręcznikach do edycji 3/3.5 również jest wspomniane że mythal jest elfi i tylko elfi...
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pt kwie 18, 2008 8:17 pm

Proszę proszę nie tylko brak wiedzy, ale też ignorancja. No to do rzeczy.

Po pierwsze z tego co zorientowałem się na zagranicznych forach to mythal jest elfi a struktury pod względem działania może i podobne do mythalu ale nie stworzone przez elfy zostały ujęte tą nazwą dla uproszczenia.


Zajrzyj do Lost Empires of Faerun, mythale nie są elfie, elfy je wymyśliły jako pierwsze, co nie znaczy, że tylko oni je używali. W tym samym źródle, znajdziesz również mechanikę tworzenia mythali, i tak jest to zwykłe zaklęcie epickie.

shakh pisze:
Po drugie mythal Silverymoon był tworzony przez wybrankę mystry i półelfkę a to są okoliczności których nie można zbanalizować.


Ke? Jej MATKA była pół-elfką, nie ona. To po pierwsze, po drugie, każdy epicki czarodziej niezależnie od rasy jest w stanie stworzyć mythal, nawet bardzo epicki goblin mógłby go stworzyć.

shakh pisze:
Po trzecie mechanika mechaniką ale jeśli przeczytałeś kilka ksiązek i podręczników do drugiej edycji to sam powinieneś wiedzieć coś na temat wyjątkowości WME.


A co mnie to obchodzi, człowieku te informacje są już nieaktualne od wielu lat, a używanie ich prowadzi tylko do błędów. Zresztą w 2ed czary EWM można było rzucać tylko na Evermeet.

shakh pisze:
a po czwarte w kilku podręcznikach do edycji 3/3.5 również jest wspomniane że mythal jest elfi i tylko elfi...


Właściwie to w żadnym nie ma tego napisane, posłuchaj nie ekscytuj się tak, tylko siądź i w spokoju przejrzyj Netheril Empire of Magic[i], [i]Lost Empires of Faerun i Anauroch The Empire of Shade, a zobaczysz, że nie masz racji. Mythale są wykorzystywane i tworzone przez ludzi od tysiącleci.

I na sam koniec, Elfia Wysoka Magia jest tylko magią epicką, rytuały EWM już jakiś czas temu zostały rozpisane na mechanikę 3 ed. i nie ma żadnych zastrzeżeń by mógł ich używać jakikolwiek epik.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pt kwie 18, 2008 8:39 pm

na temat magii Imaskari dowiesz się kilka ważnych żeczy z tematu który juz był chyba nawet w tym dziale jeśli dobrze pamiętam Magia Imaskari vs. Magia starozytnego netherilu zajrzyj tam...
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pt kwie 18, 2008 9:02 pm

W tamtym temacie jest sporo błędów, głównie dlatego, że dyskusja toczyła się gdy nie było dostępu do tych źródeł, do jakich mamy dostęp obecnie, przejrzyj podręczniki, które ci poleciłem.
 
Tikej
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pn sty 23, 2006 7:27 pm

pn lip 14, 2008 5:04 pm

Niepokoi mnie w tej dyskusji jedna rzecz.
Otóż z tego co mi wiadomo nadal mamy rozróżnienie na mythale ludzkie- wg. mnie są to te powoływane za pomocą magii epickiej, oraz starożytne elfie(klasyczne) mythale- dziś już nieosiągalne.

Przykłady tych pierwszych możemy mnożyć:
Silvermoon, to co zrobiły cienie na Anauroch i wiele innych.

Klasyczne mythale to rzecz bardzo rzadka, i nie da się ich rozproszyć, nawet magią epicką. Przykłady:
Evereska, Mythal pod Waterdeep, Myth Glaurach.

Faktycznie, WME została w ed. 3/3.5 sprowadzona do zaledwie zaklęć epickich. Pomimo tego przy takich zaklęciach nie na darmo znajduje się dopisek (Elfia Wysoka Magia).
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pn lip 14, 2008 7:25 pm

Otóż z tego co mi wiadomo nadal mamy rozróżnienie na mythale ludzkie- wg. mnie są to te powoływane za pomocą magii epickiej, oraz starożytne elfie(klasyczne) mythale- dziś już nieosiągalne.


Nie mamy, takiego podziału. Ostatni raz pojawia się on w Magic of faerun, ale tylko na zasadzie różnic semantycznych bo mechanicznie nie ma żadnych. Te wspomniane przez ciebie "starożytne elfie mythale" są jak najbardziej osiągalne i nic nie stoi na przeszkodzie (mechanicznie) by je nadal tworzyć.

Przykłady tych pierwszych możemy mnożyć:
Silvermoon, to co zrobiły cienie na Anauroch i wiele innych.

Klasyczne mythale to rzecz bardzo rzadka, i nie da się ich rozproszyć, nawet magią epicką. Przykłady:
Evereska, Mythal pod Waterdeep, Myth Glaurach.


Przykro mi, ale mechanicznie niczym się od siebie nie różnią, tak jedne jak i drugie powstały przy pomocy tych samych czarów, te wszystkie pseudo różnice narosły bo brakowało mechaniki, więc patrzono na 2 ed., ale w 3 ed. nie ma między nimi żadnej różnicy. Tak więc produkt radosnej twórczości Pomrocznych który odcina Anauroch od splotu i mythal Everski były tworzone przy urzyciu tych samych mechanicznych zasad.
Co do rozpraszania mythali, czy ja wiem. Są artefakty, vide kamień klucznika które służą do ich niszczenia, więc niszczenie mythali jest jak najbardziej wykonalne.

Tak naprawdę to wszystkie mythale tworzone przez wszystkie kultury i rasy mechanicznie się nie różnią. Elfy NIGDY nie opanowały niczego ponad magię epicką, dlatego też tak łatwo kopiować rezultaty ich pracy.

Jest jednak jeden rodzaj mythali które różni się mechanicznie od tego co dzisiaj jest znane i możliwe do wykonania. Mythal chroniący miasto Pomrok został stworzony przy pomocy 10 lvl zaklęcia Lefeber's Wave Mythal i jest ewenementem na skalę całego Faerunu. Może to dziwnie zabrzmi, ale ludzie (Netherilczycy) opanowali nieskończenie potężniejszą magię niż elfy i tworzyli mythale efektywniej niż elfy przy użyciu magii potężniejszej niż to o czym elfy miały pojęcie.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pt lis 14, 2008 7:51 am

Verdes pisze:
Tak naprawdę to wszystkie mythale tworzone przez wszystkie kultury i rasy mechanicznie się nie różnią. Elfy NIGDY nie opanowały niczego ponad magię epicką, dlatego też tak łatwo kopiować rezultaty ich pracy.

Jest jednak jeden rodzaj mythali które różni się mechanicznie od tego co dzisiaj jest znane i możliwe do wykonania. Mythal chroniący miasto Pomrok został stworzony przy pomocy 10 lvl zaklęcia Lefeber's Wave Mythal i jest ewenementem na skalę całego Faerunu. Może to dziwnie zabrzmi, ale ludzie (Netherilczycy) opanowali nieskończenie potężniejszą magię niż elfy i tworzyli mythale efektywniej niż elfy przy użyciu magii potężniejszej niż to o czym elfy miały pojęcie.


Tylko że epicki czar stworzenie Mythalu pozwalał na umieszczenie w nim jednego czaru na pięć czy dziesięć poziomów natomiast w elfich mythalach mozna było umieścić do dwudziestu siedmiu czarów, zależnie od wielkości kręgu tworzącego mythal...
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt lis 14, 2008 8:18 am

shakh, prawda jest taka, że wedle drugoedycyjnych podręczników mythale były tworzone przez elfią wysoką magię. Netherilczycy tworzyli mythalary i mieli wspomniane zaklęcie, które ogólnie rzecz ujmując tworzyło mini-mythala (power-wise), jak zauważyłeś. W 3 edycji każdy epicki efekt, który jest zbliżony działaniem do elfich mythali jest traktowany jak mythal i każdy może go stworzyć (oczywiście mając dostęp do epickich zaklęć).
W 4 edycji mythali nie ma, jako mechanicznie rozpisanych tworów, więc trudno cokolwiek powiedzieć.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pn lis 17, 2008 4:09 pm

Suldarr'essalar pisze:
W 3 edycji każdy epicki efekt, który jest zbliżony działaniem do elfich mythali jest traktowany jak mythal i każdy może go stworzyć (oczywiście mając dostęp do epickich zaklęć).


Nie licząc mythalu Pomroku, to prawda. Zastanawia mnie, czy dziś można by zmodyfikować mythal Pomroku (stworzony za pomocą magii 10+), za pomocą magii epickiej (dużo słabszej).
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

wt lis 18, 2008 8:26 pm

Po pierwsze Pomrok nie ma mythalu lecz mythalar (mam nadzieje ze dobrze to z pamieci zapisalem) - jest to magiczne urządzenie (kryształ) generujące odpowiednią magię do "obsłużenia" lotu miasta i innych efektów.

Po drugie dzisiaj w 4 edycji można dalej tworzyć mythale.

W FRPG jest rytułał 30 poziomu który można by wykorzystać do stworzenia latającej enklawy, nie wymaga on posiadania mythalaru.

Żeby stworzyć w dzisiejszym faerunie latającą enklawę wystarczy zbudować osade na earthmot'cie (latającej skale) - durzo ich po spellplauge w faerunie. W ten właśnie sposób swoją enklawę stworzyli uciekinierzy z Harula.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

czw lis 20, 2008 6:08 pm

Po pierwsze Pomrok nie ma mythalu lecz mythalar (mam nadzieje ze dobrze to z pamieci zapisalem) - jest to magiczne urządzenie (kryształ) generujące odpowiednią magię do "obsłużenia" lotu miasta i innych efektów.


Dlaczego zawsze wychodzi ten błąd? To już nawet nudne nie jest, nie wspominając o tym, że nie chce mi się tłumaczyć, że Pomrok ma mythal, stworzony przy pomoc 10 lvl zaklęcia jeszcze przed upadkiem Netherilu, nie wspominając o tym że Pomroczni przed Spellplague odcięli Anauoch za pomocą mythalu, odcinając go od splotu. Nie chce mi się podawać podręczników, przejrzyj moje notki na forum w tym temacie i najnowszej historii Faerunu (jeśli mnie pamięć nie myli to tam się z Suldarr'essalar sprzeczaliśmy na ten temat, Suld popraw mnie jeśli się mylę) sprzed 2 miesięcy, jeśli chcesz zobaczyć w których podręcznikach jest to opisane i na których stronach.

Amon pisze:
Po drugie dzisiaj w 4 edycji można dalej tworzyć mythale.


Nie zapoznałem się jeszcze z mechaniką 4 ed. z dwóch powodów, szkoda czasu i pieniędzy. Może nadrobię zaległości w święta?
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

ndz lis 23, 2008 9:41 pm

Mythal w świetle mechaniki 3.5 nie jest trudny do rzucenia dla dla pomrocznych ksiaząt tymbardziej jak epicy rzucają go kolektywnie, tymbardziej że 3.5 nie wymaga by były to elfy.

Pomrok ma mythalar. Zaklęcie 10 Proctiv's Move Moutain wymagało mythalaru, jego epicka wersja nie wymaga ani mythalaru ani mythalu.

W powrocie arcymagów jest wyraźnie napisane że mają tam mythalar a nie mythal (co nie zmienia faktu ze owszem mogą mieć rownież mythal jeśli chcieli by go sobie w 3.5 edycji rzucić)

byłbym bardzo wdzięczny za źródło które mówi że miasto Pomrok posiada Mythal a nie posiada mythalaru

pozdrawiam
 
Obliv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 22, 2006 8:44 pm

ndz lis 23, 2008 11:03 pm

OFFTOP : Nie sprzeczajcie się o to czy Mythal czy Mythallar. W edycji 3(.5) podział jest jasny, w 2ed nie ma podziału. Przyjmijmy, że inne nazwy to tylko rozróżnienie twórców - elfickie Mythale i ludzkie Mythallary
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

pn lis 24, 2008 9:59 am

Obliv Lost Empires of Faerun jasno stwierdza czym jest Mythal, jak go rzucić i kto to może zrobić. moze to zrobić każdy kto posiada atut epickie czarowanie i ma odpowiedni poziom czaroznastwa - czyli tak jak z każdym zakleciem epickim.
Przykład: Mythal Silverymoon został rzucony przez Lady Alustriel i pewną liczbę sprzymierzonych z nią czarujących. dla zminimalizowania poziomu czaroznastwa jest on skorumpowany w ten sposów że po stu latach od rzucenia zaczyna szwankować. Jednak Lady Alustriel rzuciła go dziesięć razy pod rząd więc powinien działać poprawnie przez 1000 lat.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn lis 24, 2008 1:36 pm

Verdes pisze:
Suld popraw mnie jeśli się mylę

Si. Ustaliliśmy, że wszystkie zaklęcia o mocach podobnych do tych, jakie posiadają mythale nazywane są teraz myhtalami. W 2 edycji Netherilczycy posiadali zdolność tworzenia mythali, ale były one znaczenie słabsze niż mythale elfie.
Obliv pisze:
OFFTOP : Nie sprzeczajcie się o to czy Mythal czy Mythallar. W edycji 3(.5) podział jest jasny, w 2ed nie ma podziału. Przyjmijmy, że inne nazwy to tylko rozróżnienie twórców - elfickie Mythale i ludzkie Mythallary

W drugiej edycji także było jasno oddzielone mythale i mythallary.

Amon, o tym, że Pomroki dysponują Mythalem można przeczytać z Anauroch: Empire of the Shade, oraz (chyba) z GHotR. W skrócie, stworzyli Shadow Mythal (Mythal stworzony dzięki shadow weave) odcinający dostęp do Weave'a wszystkim będącym wewnątrz obszaru działania (czyli mniej więcej na całej pustyni).
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

pn lis 24, 2008 6:38 pm

Ja przecież nie neguje tego że mogą mythale i mogą mieć ich od groma nawet w 3.5. Chce tylko zaznaczyć że enklawa pomroku żeby wo ogólepowstać musiała mieć mythallar.

i jeszcze raz: mythal jest czarem obszarowym (nawet jesli urzywa cap stone) a mythallar jest przedmiotem magicznym
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

wt lis 25, 2008 8:14 am

Mythal i mythallar to dwie zupełnie różne rzeczy.
A o cienistym mythalu można przeczytać w Trylogii Arcymagów Troya Denninga. W jego tworzeniu brał udział czarodziej używający Cienistego Splotu...
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

wt lis 25, 2008 7:51 pm

Zireael to akurat nie był cienisty mythal, to był jedynie mythal wykorzystujacy oba sploty. Jest to jak najbardziej kanoniczne, potwierdzone póżniej w przewodniku gracza po faerunie
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

śr lis 26, 2008 1:02 pm

i jeszcze raz: mythal jest czarem obszarowym (nawet jesli urzywa cap stone) a mythallar jest przedmiotem magicznym


Proszę, stwierdzanie rzeczy oczywistych, nic nowego do dyskusji nie wnosi. Kwestia mythali, mythallarów, Netherilu, EWM, była tak często poruszana w tym i wielu innych wątkach, że nic więcej nie zostało do powiedzenia na dzień dzisiejszy, może w przyszłości, gdy wotc coś w tej gestii zmieni. Powtarzania się i stwierdzanie czegoś co było wertowane na wszystkie strony tego nie zmieni.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości