Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
REMOV
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 21, 2003 9:02 pm

Re: Zna się ktoś może na broni?

czw lut 09, 2012 6:15 pm

zegarmistrz pisze:
Jednak czy porywanie się na takie elementy, jak np. zamontowane na pojeździe pancernym karabiny maszynowe, granatniki automatyczne, wszelkiego typu optyka etc. też jest głupim pomysłem? Jak dobrze chronione są tego typu elementy?
Generalnie po trafieniu amunicją kalibru 12,7 mm większość z nich może ulec lub ulegnie uszkodzeniu. Problemem jest trafienie w cel, zwłaszcza jeżeli czołg się porusza, a nie stoi nieruchomo. Tyle tylko, że z wkbw nie strzela się do czołgów, tutaj wykorzystuje się inny, bardziej dedykowany sprzęt, więc jest to problem czysto akademicki.
Oraz czy mam szanse za pomocą tego typu broni uszkodzić główne działo czołgu?
Prawdopodobieństwo zawsze istnieje, ale nie stawiałbym na to specjalnie wielkich pieniędzy. Być może strzelając z niewielkiej odległości w przewód lufy byłaby możliwość takiego naruszenia jej wewnętrznej części, że spowodowałoby to rozerwanie lufy po strzale z głównego działa. Można tutaj kombinować i wyobrażać sobie mniej czy bardziej oderwane od rzeczywistości sytuacje, ale w rzeczywistym świecie nie ma to sensu. Raczej nie strzela się do luf armatnich z karabinów przeciwsprzętowych. Nie ma to większego sensu. Jeżeli już jesteś tak zdesperowany, aby walczyć za pomocą wkbw z czołgiem to raczej warto celować i strzelać w załogę (o ile tylko pokaże się na zewnątrz), albo sensory - celowniki optyczne czy termowizyjne.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: Zna się ktoś może na broni?

ndz kwie 01, 2012 12:31 am

Czym różni się Brygada / Dywizja Pancerna od Brygady / Dywizji Kawalerii Pancernej? Oraz czym różni się Brygada / Dywizja Powietrznodesantowa od Brygady / Dywizji Kawalerii Powietrznej? Czym różnią się wojska desantowo-szturmowe od powietrznodesantowych?
Ostatnio zmieniony ndz kwie 01, 2012 12:33 am przez zegarmistrz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

Re: Zna się ktoś może na broni?

ndz kwie 01, 2012 2:23 am

Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że (współcześnie, w Polsce) jest to głównie kwestia wyróżnienia i uczczenia tradycji. Np. 11 DKPanc dziedziczy tradycję po 10 BK i 10 BKPanc z czasów międzywojnia, ale jest w gruncie rzeczy dywizją zmechanizowaną. Tak samo z Kawalerią Powietrzną.

Jeśli dobrze pamiętam, klasyczny podział jest taki, że wojska desantowo-szturmowe wykorzystują helikoptery do przerzucania wojsk, a wojska powietrznodesantowe opierają się na spadochroniarzach. Ale to się w tej chwili chyba dość mocno zatarło. Zawsze możesz mówić związek aeromobilny.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Zna się ktoś może na broni?

wt kwie 03, 2012 2:31 pm

A tak mnie sparła ciekawość, jeśli się ktoś lubi powymądrzać:
Jakie są w polskich jednostkach aeromobilnych możliwości przerzucania sprzętu, tzn. co w ramach własnych sił jesteśmy w stanie przerzucić drogą powietrzną, a co np. z pomocą NATO i takich tam sojuszników?
Tak zakładając powiedzmy desant na teren "przeciwnika", lub na zdobyte przez spadochroniarzy lotnisko/ przygotowane lotnisko polowe?
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: Zna się ktoś może na broni?

wt kwie 03, 2012 8:02 pm

Samodzielnie to na składzie mamy:

Samoloty pasażerskie Jak-40 - 4
Samoloty transportowe C-295M - 11
Samoloty transportowe An-2 - 13
Samoloty transportowe An-28TD - 2
Samoloty transportowe C-130 - 2 (zamówiono 5)
Samoloty transportowe M-28B/TD - 10
Samoloty transportowe M-28B/PT - 5

W sumie jakieś 1500 miejsc. Jakieś 120 osób z Herkulesów możemy zastąpić dwoma Rosomakami, a 850 z Cas Humvee.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Zna się ktoś może na broni?

wt kwie 10, 2012 11:37 pm

No ładnie. Najpierw się głupio pytam, a potem zapominam o całym interesie...

Ale erpegowcom na pewno przyda się informacja, że możemy sami przerzucać Rosomaki (obydwa).
HMMWV też pewnie wchodzą po sztuce na samolot?

A najbardziej zafrasowały mnie te Antki, bo to przecież praktycznie dieselpunk.
Z tym, że nie wiem jak tej generacji maszyny znajdują się na dzisiejszym polu walki. Strzelam, że służą głównie do trenowania skoków?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Zna się ktoś może na broni?

śr kwie 11, 2012 12:49 pm

zegarmistrz pisze:
Czym różni się Brygada / Dywizja Pancerna od Brygady / Dywizji Kawalerii Pancernej? Oraz czym różni się Brygada / Dywizja Powietrznodesantowa od Brygady / Dywizji Kawalerii Powietrznej? Czym różnią się wojska desantowo-szturmowe od powietrznodesantowych?


Co do Dywizji Pancernej/Dywizji Kawalerii Pancernej to nie wiem, ale Dywizja Powietrznodesantowa zrzucana jest z samolotów zaś Dywizja Kawalerii Powietrznej - ze śmigłowców.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Zna się ktoś może na broni?

pn lis 26, 2012 6:22 pm

Pewien Amerykanin wziął na warsztat radziecką technikę pod wpływem dużej ilości alkoholu, oraz myśli technicznej rodem z czarnego lądu (jest tam też zdjęcie, które tu kiedyś wrzucałem).
Jak zrobić AK z łopaty. Zaznaczę że facet nie poprzestał na kolbie (jak się po naszemu nazywa "receiver"?).
Ostatnio zmieniony pn lis 26, 2012 6:22 pm przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
waria60
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 14, 2012 9:31 pm

Zna się ktoś może na broni?

pt gru 14, 2012 9:36 pm

niesamowite :P czego to ludzie nie wymyślą :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości