Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

[Antagoniści] Źródła i inspiracje

pt lis 16, 2007 2:18 pm

„Władcy dyscypliny”(„Lords of Discipline”) - Pat Conroy - Jedyna, z którą nie ma problemu.

„Calcutta: Lord of nerves” ze zbioru opowiadań: „Wormwood” - Poppy Z. Brite - jak się zdaje nie wydana w Polsce.

„Sunglasses After Dark” - Nancy A. Collins - (nowe dane :D) "Lustrzanki po zmroku"

„Anita Blake: Wampire Hunter” - Laurell K. Hamilton - Jest to seria, w polsce wydano z niej trzy książki z piętnastu.
- "Grzeszne Rozkosze"
- "Uśmiechnięty nieboszczyk
- "Cyrk potępieńców"
Nieoficjalna polska nazwa cyklu to "Anita Blake", ale w bibliotekach poszczególne książki nie figurują jako seria.

„The Magic Island” - Williama B. Seabrooka - prawdopodobnie również nieosiągalna po polsku.

Problem może być w przypadku, gdy tytuł oryginalny odbiega treścią od tytułu przekładu, szukałem po wszystkich książkach autorów w katalogach elektronicznych Bibliotek: Narodowej, Jagiellońskiej, Śląskiej, ale nie zawsze podany był tytuł oryginału.

Z filmami, myślę problemu nie będzie:
"28 days later" - „28 dni później”
"Night of the living dead" - „Noc żywych trupów”
"Dawn of the dead" - „Świt żywych trupów”
"Day of the dead" - „Dzień żywych trupów”
"John Carpenter's Vampires" - „Łowcy wampirów” Johna Carpentera
"Buffy the Vampire Slayer" - „Buffy: postrach wampirów”
"Dog Soldiers" - „Armia wilków”
"Brotherhood of the Wolf" - „Braterstwo wilków” - zamiast angielskiego dobrze będzie podać oryginalny francuski tytuł: "Le Pacte des loups"
"Outbrake" - „Epidemia”
"The Serpent and the Rainbow" - „Wąż i tęcza”
"Frailty" - „Ręka Boga”

Wszystko za Filmwebem.
Skoro autorzy nie pofatygowali się z reżyserami, prócz Carpentera, który jest w tytule, to chyba nie będę ich wypisywać, poza tym jednym wypadkiem.

Zostały mi jeszcze odnośniki do stron www, ale one się pewnie nie zmienią. Chyba, żeby dodać jakieś własne, ale pewnie trzeba by je z WW ustalać, więc szkoda zachodu.

Strony internetowe
● All Things Zombie! Twoja strona dotycząca Zombie: http://www.allthingszombie.com/
● Strona o miejskich legendach: http://www.snopes.com/
● Strona traktująca o sektach: http://www.ex-cult.org/

Edit:
Nie wiem, może wrzucić oba tematy na ogólny tłumaczeniowy? A nuż ktoś czytał, albo wie?
Ostatnio zmieniony sob lis 17, 2007 2:32 pm przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

pt lis 16, 2007 6:43 pm

Co do pani Nancy A. Collins to jej autorstwa po polsku ukazały się "Zew krwi"
i "Tuzin czarnych róż". Co do wspomnianego „Sunglasses After Dark” to obiło
mi się o uszy, a po zweryfikowaniu bezkresów internetu okazało się, że
ów pozycja "...ukazała się po polsku na łamach zawieszonego obecnie magazynu "SFinks", w numerze wakacyjnym (7-8) z 2002 roku" pod tytułem:
"Lustrzanki po zmroku".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość